Donald Trump ameninta Coreea de Nord cu "distrugerea totala" in cazul unui atac lansat de Phenian

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 19 septembrie 2017, 17:57 Actualitate | Internaţional

Donald Trump
Foto: Agerpres/AP
Presedintele american Donald Trump a amenintat, marti, in fata ONU, ca "va distruge in totalitate" Coreea de Nord, un "regim viciat", in cazul unui atac lansat de Phenian, relateaza AFP. Trump a avertizat, in primul sau discurs in fata Adunarii Generale a Natiunilor Unite, ca liderul nord-coreean, Kim Jong-Un, se lanseaza intr-o "misiune sinucigasa".

Liderul nord-coreean Kim Jong Un a afirmat sambata ca se apropie de detinerea armei nucleare, iar obiectivul Phenianului este "un echilibru de forte" cu Statele Unite, o noua provocare dupa ce ONU condamnase "ferm" cel mai recent tir de racheta nord-coreean.

Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, a declarat si el, recent, ca "comportamentul nesabuit al Coreei de Nord este o amenintare globala si necesita un raspuns global".





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

5023 vizualizari

  • -12 (22 voturi)    
    hmm (Marţi, 19 septembrie 2017, 18:04)

    dum_i [utilizator]

    Deci un stat plin de bombe atomice ameninta intreaga populatie a unui altui stat, femei, batrani si copii cu exterminarea.

    Ce face lumea libera?
    • +4 (14 voturi)    
      Coreea de Nord este Colhoz (Marţi, 19 septembrie 2017, 21:44)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Stat...este..pretty much saying
      • +2 (2 voturi)    
        Mai bine un ,,colhoz" independet (Miercuri, 20 septembrie 2017, 13:37)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        militar strategic, decat decat un stat aservit militar strategic !
        Dar chiar ca nu puteai gasii, o mai proasta comparatie cu ,,colhozul", pentru Koreea de Nord.
        In Koreea de Nord, statul sau armata, inchiriaza pamanturi agricole fermierilor particulari, cu contracte de mai multi ani,
        pantru ca fermierul sa se poata folosii de investitiile facute cu aplicarea de ingrasaminte. Statul Nord Korean totusi, nu a facut retrocedarea pamanturilor (inca).
    • +6 (8 voturi)    
      cum?!?!? (Miercuri, 20 septembrie 2017, 3:29)

      ovyd79 [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      probabil ca nu ai citit ce a zis : "in cazul unui atac lansat de Phenian". Deci ori nu intelegi, ori te faci ca nu intelegi. Aia care amenintau pana acuma erau nord coreenii ! S-a incercat cu diplomatia si binele si cu frumosul si nu a mers pana acuma, nici macar cu sanctiuni... asa ca se incearca acum cu un discurs mai dur. E simplu. Lasa aburelile anti-americane, ca nu pune nimeni botul.
      • +1 (3 voturi)    
        Vorbesti aiureli ! (Miercuri, 20 septembrie 2017, 13:48)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui ovyd79

        Nord-koreenii nu au inceput sa ameninte pe nimeni ! Cine ameninta este SUA, si nord-koreenii raspund la amenintarile SUA. Punct !
        Eu zic ca in privinta lui Trump este ,,inca bine" !
        Trump macar ,,ameninta cinstit".
        La Hirosima si Nagasaki, SUA nici macar nu au amenintat cu bomba atomica !. Truman a aruncat bombele nucleare ,,pe furis", pentru a provoca o cat mai mare panica ! -(sunt dovezi si documente pentru acest fapt )
    • +3 (7 voturi)    
      Lumea libera asteapta (Miercuri, 20 septembrie 2017, 5:38)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      ca nebunul ala cu bombe atomice care ameninta vecinii sa fie lichidat. Trump nu le are cu politica externa, dar aici are dreptate.
      • +2 (2 voturi)    
        ,,Lumea libera" zici ? (Miercuri, 20 septembrie 2017, 13:58)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        Si ziarul ,,Romania Libera", tot asa se numea si pe timpul lui Ceausescu.
        Daca un grup de state, se comporta ca o ,,turma proasta de oi", asta nu inseamna ca reprezinta o ,,lume libera".
        Nu o multime mai mare de oameni, da siguranta, ca ei din punct de vedere social, sunt niste ,,oameni liberi".
    • +1 (1 vot)    
      Trump a ameninta cu (Miercuri, 20 septembrie 2017, 13:25)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      ,,distrugerea totala", care este un termen literar foarte ambiguu, specific politicienilor secolelor 20 si 21.
      Distrugerea totala in conceptia lui Trump poate sa nu insemne uciderera intregii populatii, poate sa insemne doar distrugerea industriei si infrastructurii +/- populatia din zonele respective .
  • -10 (16 voturi)    
    Astia se fac ca nu inteleg (Marţi, 19 septembrie 2017, 18:44)

    Gojifruit [utilizator]

    In cazul unui atac nuclear, urmat de un raspuns al celeilate parti (adica nu doar o bomba de mica putere gen Hiroshima), norul de cenusa degajat va face imposibila agricultura pe cea mai mare parte a planetei. Adica murim de foame cam toti de pe Terra. Si americanii, si coreenii, si noi, si chinezii, si rusii... Practic, cand ameninti Coreea cu bomba, te ameninti pe tine, pe ai tai si pe restul aliatilor cu moartea. Cat de prost e omul asta..
    • +5 (9 voturi)    
      Chernobyl trebuia dupa mintea ta (Marţi, 19 septembrie 2017, 21:45)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

      Sa afecteze agricultura din Occident,na,ca vanturile au fost impotriva...
    • +4 (14 voturi)    
      Deocamdata Colhoz Coreia ameninta (Marţi, 19 septembrie 2017, 21:50)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

      Pp ca aia dau o bumba nucleara in Japonia, ca la asta se refera Trump. Ce faci? Thank God ca au dat numai una? Astepti sa o dea di pe a doua? Asa a fost lasa si Hitler sa isi faca de cap si Kim e nebun de legat too. A inecat alt copil, un var parca, in piscina cand avea 5 ani.
      • +2 (2 voturi)    
        Cine avea 5 ani ? (Miercuri, 20 septembrie 2017, 14:02)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Kim, sau varu' ?
        Prima data cand aud de chestia asta.
    • +2 (4 voturi)    
      nu (Miercuri, 20 septembrie 2017, 3:30)

      ovyd79 [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

      de fapt matale, ca si postacul de mai sus, te faci ca nu intelegi...
  • -1 (3 voturi)    
    D.Trump ameninta Coreea de N (Miercuri, 20 septembrie 2017, 13:35)

    truiad [utilizator]

    D.Trump confirma ca erste o paranteza ridicola si periculoasa in istoria presedintiei US.
    Inca odata arata ca nu are proprietatea termenilor: anunta ca va sterge de pe suprafata pamantului o tara in care traiesc peste 25 milioane locuitori - adica genocid declarat !
    Confunda un regim ticalos-criminal cu populatia pe care o asupreste !