VIDEO Accident la exercitiul militar Zapad-17 desfasurat de Rusia: Un elicopter a lansat rachete in zona observatorilor. Doua persoane au fost ranite grav

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Marţi, 19 septembrie 2017, 12:36 Actualitate | Internaţional

Elicopter rus trage rachete in apropierea observatorilor - Zapad-17
Foto: Captura YouTube
Un elicopter militar ar fi lansat o salva de rachete in apropierea observatorilor de la exercitiul militar Zapad-17 desfasurat de Rusia impreuna cu Belarus. Accidentul, neconfirmat pana acum de autoritatile de la Moscova, ar fi avut loc, conform presei rusesti, in apropiere de St. Petersburg, intr-un poligon in care a fost prezent in urma co zi chiar presedintele Vladimir Putin pentru a urmari exercitiile. In urma accidentului doua persoane ar fi fost ranite grav si mai multe vehicule au fost afectate.





UPDATE - Vezi imagini video filmate din elicopter din momentul lansarii rachetelor:



The Moscow Times, care citeaza site-ul 66.ru, scrie ca un elicopter militar de tipul Ka-52 ar fi lansat accidental o salva de rachete aer-sol in apropiere de o zona de unde mai multi jurnalisti si observatori urmareau exercitiile militare din cadrul Zapad-2017.

Pe o inregistrare video realizata de unul dintre observatori se observa cum doua elicoptere militare se apropie in zbor la altitudine joasa, iar la un moment dat doua rachete sunt lansate si lovesc un cort, in imediata apropiere a observatorilor. Pe filmare se observa cum o persoana se afla chiar langa locul de impact.

Site-ul rusesc 66.ru sustine ca incidentul s-ar fi petrecut in poligonul Luzhsky, in urma cu o zi sau doua, citand o sursa din zona. Astfel, incidentul ar fi avut loc cu putin timp inainte de sosirea presedintelui Vladimir Putin care a urmarit exerctiile militare din poligon, parte din amplele manevre Zapad-2017, exercitii militare de mare amploare derulate de Rusia si Belarus o data la fiecare patru ani.

Imagini de dupa incident:




Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

17664 vizualizari

  • +47 (53 voturi)    
    mda (Marţi, 19 septembrie 2017, 12:43)

    SoulSearcher [utilizator]

    ei accident...

    erau niste ziaristi care scriau pentru opozitia rusa

    si normal ca au fost aruncati in aer "accidental"
  • +21 (25 voturi)    
    :))))))) (Marţi, 19 septembrie 2017, 12:50)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    :)))))))))))))))
  • +51 (55 voturi)    
    cred ca (Marţi, 19 septembrie 2017, 12:50)

    om simplu din multime [utilizator]

    pillotul a gresit ziua, nu tzinta ! :-))
  • +8 (10 voturi)    
    Video... link (Marţi, 19 septembrie 2017, 12:53)

    ciubex [utilizator]

    Link cu o varianta mai lunga: https://www.youtube.com/watch?v=GywTI6DQfns

    (stergeti acest comentariu)
  • +33 (33 voturi)    
    rusii au nevoie de observatori curajosi (Marţi, 19 septembrie 2017, 12:54)

    averageJoe [utilizator]

    nu.. lamai. Pe de alta parte.. ce atata observatori.. la's ca stie tatucu Putin ce are de facut.Hai, ia mai observati voi eclipsa si lasati-ne cu exercitiile ca ne descurcam noi. ;)
  • +24 (26 voturi)    
    Ce golani (Marţi, 19 septembrie 2017, 12:56)

    Mihai_S [utilizator]

    Cum sa declansezi un atac din greseala si tocmai in zona observatorilor ?? Niste aroganti ordinari !
  • +29 (33 voturi)    
    Coincidențe rusești (Marţi, 19 septembrie 2017, 12:58)

    SHEAPA [utilizator]

    Rachetele au fost lansate cumva (din greșeală bineînțeles) exact în zona observatorilor media internaționali sau a celor NATO care au fost (din obligație) invitați la Zapad?
  • +35 (39 voturi)    
    Accident? (Marţi, 19 septembrie 2017, 13:01)

    Soljenitin [utilizator]

    Cel putin interesant accidentul asta.

    - fix rachete sol-aer;
    - victima a fost fix un cort cu jurnalisti si observatori.

    Avand in vedere obiceiurile proaste ale mujicilor in privinta celor care ii deranjeaza, este foaaaarte suspect accidentul asta.
  • +24 (28 voturi)    
    Nenorocitii (Marţi, 19 septembrie 2017, 13:02)

    mitg [utilizator]

    Locul ala seamana mult a parcare.

    Dar la rusi nu sunt reguli, nu sunt nimic, deci ca de obicei pufoaika dicteaza agenda zile.
  • +32 (34 voturi)    
    Aham (Marţi, 19 septembrie 2017, 13:03)

    omezu [utilizator]

    In rusia daca esti jurnalist, observator sau opozant, esti impuscat "accidental", te iradiezi cu poloniu tot "accidental", te sinucizi "accidental", esti stropit cu acid, "accidental", esti injunghiat "accidental", ai un accident..."accidental". Sa fii totusi omorat cu elicopterul, "accidental", pare o premiera.
    • -12 (16 voturi)    
      păi, foarte rău că nu reuşeşte şi opoziţia (Marţi, 19 septembrie 2017, 14:30)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      să "accidenteze" pe cei ce comit astfel de "accidente"...
      cea mai odioasă parte într-o dictatură este lipsa totală de ripostă a celor oprimaţi.
      • +21 (21 voturi)    
        Opozitia nu are (Marţi, 19 septembrie 2017, 15:32)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui vrempeBaselamititica...

        elicoptere dotate cu rachete aer-sol. O minte cretinoida ca a ta ar spune ca e vina opozitiei ca nu are un astfel de armament
  • +17 (17 voturi)    
    Inca doua ZAPAD-uri ... (Marţi, 19 septembrie 2017, 13:05)

    CICEROnescu [utilizator]

    ... si ramane rusia fara combatanti :))))
  • +15 (17 voturi)    
    unii si-au pierdut mintile (Marţi, 19 septembrie 2017, 13:22)

    ..13 [utilizator]

    Nu se poate tolera!
  • +22 (24 voturi)    
    De aceea... (Marţi, 19 septembrie 2017, 13:34)

    Martinezu [utilizator]

    este bine si chiar indicat ca observatorii de la exercitiile armate rusesti sa aibe in dotare cateva lansatoare portabile cu o minima de raza de actiune, si sa foloseasca numai tancuri pentru deplasari in teatrele de ....exercitii .
  • +29 (31 voturi)    
    teknika rusa ! (Marţi, 19 septembrie 2017, 13:36)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu a gresit , cortul era prost pus!
  • +16 (18 voturi)    
    a naibii defazare! (Marţi, 19 septembrie 2017, 13:50)

    revo [utilizator]

    Coordonare de toata jalea! Trebuia sa se intample cand era Putin acolo, sa pice fix pe cortul lui!
    • +8 (8 voturi)    
      ar fi fost mult prea frumos... (Marţi, 19 septembrie 2017, 14:32)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui revo

      se pare că s-a împotrivit Murphy...
  • +28 (30 voturi)    
    Ziaristi luati la tinta (Marţi, 19 septembrie 2017, 13:53)

    vitezomanul [utilizator]

    ...o zi obisnuta in Rusia.
  • +15 (15 voturi)    
    ... (Marţi, 19 septembrie 2017, 14:40)

    John.Doe [utilizator]

    Rusii au experienta in a trage in ai lor. Ii o traditie invatata de la bunici si strabunici.
    • +4 (4 voturi)    
      dulce ca mierea (Marţi, 19 septembrie 2017, 18:04)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui John.Doe

      este racheta aer-sol a Patriei !
  • +11 (11 voturi)    
    Din cauza crizei (Marţi, 19 septembrie 2017, 15:07)

    BokassaOficial [utilizator]

    La pranz, in locul obisnuitului litru de votca, pilotii au primit 2 litri de gel de dus.
  • +15 (15 voturi)    
    Mazeta? (Marţi, 19 septembrie 2017, 15:21)

    Robin_W [utilizator]

    Asteptam sa impartasesti cu noi declaratia oficiala...

    Stai putin, sper ca nu erai chiar tu acela de langa cort?
    • +14 (14 voturi)    
      Pardon! (Marţi, 19 septembrie 2017, 16:11)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Robin_W

      Mazeta e cel de la mansa!
  • +6 (6 voturi)    
    ca sa vezi !!!!! (Marţi, 19 septembrie 2017, 16:50)

    asada [utilizator]

    Putinescule zi ma sa moara mata ca din greseala si ca tu nu ai stiut nimic!!!!!! Zi ma ca noi te credem pe cuvant ,doar esti mare conducator de stat (criminal )!!!
  • +10 (10 voturi)    
    amintiri din copilarie ;-)) (Marţi, 19 septembrie 2017, 17:09)

    iodixit [utilizator]

    tineti minte cind o nava derazboi ruseasca a lansat o racheta care a cazut la citiva metri in prova navei? era intr-un port la marea neagra.
    sau de nava spion scufundat de vaporul cu oi? Nu, nu erau ale lui daea!