Ungaria va "respecta dorinta oamenilor" in urma unui referendum in Catalonia (guvernul maghiar)

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 18 septembrie 2017, 23:44 Actualitate | Internaţional

Harta Spaniei cu Catalonia evidentiata cu rosu
Foto: Wikimedia Commons
Ungaria va "respecta dorinta oamenilor", daca regiunea Catalonia (comunitate autonoma a Spaniei) va tine un referendum pe tema independentei pe 1 octombrie, a transmis luni guvernul de la Budapesta, potrivit Politico.eu.

"Vointa poporului e mereu tot ceea ce conteaza, asta e pozitia (Ungariei)", a afirmat Zoltan Kovacs, purtator de cuvant al cabinetului premierului Viktor Orban, intr-o conferinta de presa la Bruxelles, cand a fost intrebat daca Ungaria are vreo pozitie fata de Catalonia.

"Asta e problema interna a cetatenilor spanioli si catalani si ar trebui sa fie decizia lor, cu totii va trebui sa respectam vointa poporului, asta se numeste democratie", a adaugat el.

Liderii pro-independenta din Catalonia isi continua planul privind organizarea unui referendum, chiar daca guvernul spaniol, cu sustinerea Curtii Constitutionale, spune ca votul este ilegal.

Kovacs nu a precizat insa daca Ungaria va recunoaste independenta Cataloniei in cazul in care contestatul referendum va avea un rezultat in favoarea ruperii de Spania.

Premierul spaniol Mariano Rajoy a promis sa faca tot ce e necesar pentru a stopa desfasurarea referendumului. Saptamana trecuta, procurorul general al Spaniei a ordonat o ancheta vizandu-i pe cei 712 primari catalani care au promis sa furnizeze sprijin logistic pentru organizarea votului, in pofida unei interdictii date de Curtea Constitutionala.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

2931 vizualizari

  • +14 (20 voturi)    
    Da (Marţi, 19 septembrie 2017, 0:05)

    ICosmin [utilizator]

    ...si cica si Mazeta si newlook vor respecta dorinta catalanilor. Pe deasupra vor respecta si dorinta tatarilor, cecenilor sau a celorlalte republici din Rusia.
  • +31 (37 voturi)    
    Ungaria va (Marţi, 19 septembrie 2017, 1:01)

    OmniStudio [utilizator]

    "respecta" orice miscare centrifuga, care sa le justifice politica vis a vis de Transilvania.
  • +22 (28 voturi)    
    bate saua sa priceapa iapa (Marţi, 19 septembrie 2017, 1:36)

    pardalian [utilizator]

    Ei sustin indepednta Cataloniei dar trag cu ochiul la Tinutul Secuiesc. Niste unelte rusesti pusi pe dezbinare. Oameni fara istorie si bun simt.
    • -9 (13 voturi)    
      fiecare popor are dreptul la autodeterminare. (Marţi, 19 septembrie 2017, 9:01)

      etys [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

      ungaria are o istorie de peste 1000 de ani numai in Europa.
      • +7 (9 voturi)    
        greu cu numaratul (Marţi, 19 septembrie 2017, 12:10)

        romanul1 [utilizator] i-a raspuns lui etys

        ...din care vreo 200 chiar a fost pe harta.

        Poti sa ne precizezi exact cati ani de istorie are in desertul Gobi? Ca vad ca te pricepi.

        Popoarele au dreptul la autodeterminare pe teritoriul lor milenar, asa cum sunt romanii in Transilvania si care au decis ca vor sa fie in Romania.

        A te "autodetermina" pe teritoriul altora se numeste invazie, ocupatie, curatenie etnica si asa mai departe, lucruri pe care banuiesc ca le cunosti foarte bine.
        • -6 (6 voturi)    
          istorie (Marţi, 19 septembrie 2017, 13:24)

          etys [utilizator] i-a raspuns lui romanul1

          nu am ce dicuta cu cei care nu stiu istoria lor de acum 27 de ani.
      • +6 (8 voturi)    
        si (Marţi, 19 septembrie 2017, 13:34)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui etys

        in afara de Europa, pe unde si-a mai facut istorie Ungaria? aveti grija sa nu va intersectati cu Putin si Xi Jinping, ori chiar cu Trump. te pomenesti ca primul om pe pamant a aparut in campia Panonica si-l chema Istvan Adam.
        • +2 (2 voturi)    
          incredibil (Marţi, 19 septembrie 2017, 15:13)

          eugen6215 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Astia (ungurii) sufera grav de boala megalomaniei-pentru ei stat reprezenta si hoarda de calareti care bantuiau prin stepa.Stai si te minunezi de cata .... sufera!
      • +3 (3 voturi)    
        istorie (Marţi, 19 septembrie 2017, 14:31)

        eugen6215 [utilizator] i-a raspuns lui etys

        Si unde mai "are" istorie Ungaria, sunt tare curios?
    • 0 (0 voturi)    
      Mai putina paranoia, mai mult realism (Marţi, 19 septembrie 2017, 18:06)

      C.K. [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

      Oameni fara istorie? Domnule, ungurii au o istorie mai veche si mai bine documentata decat cea a romanilor. Daca primul text in romana dateaza din secolul XVI, primul text in maghiara este din sec XII. Cronicile unguresti au un avans de cateva sute de ani in fata celor romanesti. Despre ce vorbiti?
  • +5 (5 voturi)    
    Ungaria sustine (Marţi, 19 septembrie 2017, 14:26)

    tik.tak [utilizator]

    orice miscare de diviziune in Europa si orice i-ar putea sluji in indeplinirea utopiei cu Ungaria Mare. Orban actioneaza ca o sluga a Moscovei si ca un nationalist primitiv de secol 19.
    • -1 (1 vot)    
      si totus (Marţi, 19 septembrie 2017, 16:23)

      etys [utilizator] i-a raspuns lui tik.tak

      ungaria este membru ocde,membru Schengen fara viza pentru America iar noi stam pe fundul gol.
      • 0 (0 voturi)    
        si ce? (Miercuri, 20 septembrie 2017, 12:09)

        eugen6215 [utilizator] i-a raspuns lui etys

        De mult se stie ca nu au importanta regulile afisate, de admitere in organizatii internationale sau pentru vize USA!Tot ce conteaza sunt interesele si influenta Vaticanului si a bisericilor reformate, combinate cu interese politice plus relatiile personale ale diplomatilor si conducatorilor.
  • +2 (2 voturi)    
    bagare in seama !!!!! (Marţi, 19 septembrie 2017, 17:13)

    asada [utilizator]

    Si uite asa limbricul Si guvernul sau se baga ca musca in cu... calului .Tare sant curios cati din Catalunia au auzit de ei. Bai Orbane plimba ba ursul ca macane !!!!!!!