Kim Jong Un sustine ca se apropie de detinerea armei nucleare si ca vrea "un echilibru de forte" cu SUA

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 12:35 Actualitate | Internaţional

Kim Jong Un
Foto: KCNA
Liderul nord-coreean Kim Jong Un a afirmat sambata ca se apropie de detinerea armei nucleare, iar obiectivul Phenianului este "un echilibru de forte" cu Statele Unite, o noua provocare dupa ce ONU a condamnat "ferm" ultimul tir de racheta nord-coreean, relateaza AFP, citata de News.ro.

"Scopul final este (...) sa facem asa incat liderii americani nici macar sa nu indrazneasca sa se mai gandeasca la o optiune militara impotriva Republicii Populare Democratice Coreea", a insistat numarul unu nord-coreean, citat de agentia oficiala KCNA, parand sa ignore comunicatul Consiliului de Securitate al ONU de vineri dupa-amiaza.

Reactionand fata de un tir de racheta cu raza de actiune "intermediara" al Phenianului deasupra Japoniei, vineri dimineata, Consiliul s-a reunit de urgenta vineri dupa-amiaza, la New York, cu usile inchise.

Comunicatul final denunta clar "actele scandaloase" si "extrem de provocatoare" ale Coreei de Nord, careia ii cere sa le "opreasca imediat".

"Aceste actiuni nu sunt doar o amenintare la adresa regiunii, ci a tuturor tuturor statelor membre ONU", continua Consiliul, referindu-se la acest ultim tir de racheta, dar si la al saselea test nuclear al regimului stalinist de la Phenian.

Cu toate acestea Kim exclude sa-si intrerupa programele balistic si nuclear. Liderul nord-coreean a apreciat astfel, potrivit KCNA, ca acest tit al unei rachete de tip Hwasong-12, vineri dimineata, a fost un succes si a promis sa sporeasca "capacitatile nucleare militare" ale izolatei sale tari.

"Scop aproape atins"

In opinia lui David Wright, un fizician de la asociatia Union of Concerned Scientists, "Coreea de Nord a demonstrat ca poate sa atinga Guamul (unde Washingtonul detine instalatii militare strategice) cu una dintre rachetele ei, chiar daca incarcatura (rachetei) nu este cunoscuta" si nici precizia acesteia.

"Nordul transmite urmatorul mesaj: 'nu tremuram in fata niciunei sanctiuni, iar amenintarile noastre nu sunt goale'", a declarat pentru AFP Yang Moo-Jin, de la Universitatea pentru studii nord-coreene de la Seul.

"Aproape ne-am atins scopul (arma nucleara)", a insistat Kim sambata penru KCNA. "Ar trebui sa le aratam clar acestor mari puteri nationaliste cum si-a atins tara noastra obiectivul de a dispune de arma nucleara, iar asta in pofida sanctiunilor lor nelimitate si blocadei lor".

In urma ultimului test nuclear de la 3 septembrie - o bomba cu hidrogen suficient de miniaturizata cat sa fie pusa intr-o racheta potrivit Phenianului -, Consiliul de Securitate al ONU a adoptat in unanimitate, luni, a opta serie de sanctiuni economice impuse Coreei de Nord.

De aceasta data, comunitatea internationala a optat pentru o limitare a exporturilor de petrol si a produselor rafinate catre Nordul peninsulei si interzicerea achizitionarii de textile nord-coreene.

Insa nimic nu pare sa-l calmeze pe liderul nord-coreean, hotarat mai mult ca niciodata sa se doteze cu arma nucleara.

"Negocieri directe"

De la inceputul verii, tensiunile intre comunitatea internationala si Coreea de Nord au cunoscut mai multe perioade de varf. Presedintii rus Vladimir Putin si francez Emmanuel Macron au indemnat vineri la "negocieri directe" cu Phenianul.

Potrivit Kremlinului, cei doi lideri s-au pus de acord, intr-o convorbire la telefon, asupra "necesitatii de a rezolva aceasta situatie extrem de complicata exclusiv prin mijloace politice si diplomatice".

Discutiile intre Phenian si cele cinci mari puteri - Statele Unite, China, Japonia, Rusia si Coreea de Sud - lansate in 2003 sunt blocate din 2008.

Optiuni militare "puternice"

In cursul Adunarii Generale a ONU, care se desfatoara saptamana viitoare la New York, presedintele american Donald Trump urmeaza sa discute joi, despre Coreea de Nord, cu aliatii sai sud-coreean si japonez.

Insa, fara sa astepte, Trump a avertizat din nou Coreea de Nord, vineri, dand asigurari ca Statele Unite dispun de optiuni militare "puternice" cu care sa raspunda "dispretului" Phenianului "la adresa vecinilor sai si comunitatii internationale".

In urma tirurilor nord-coreene, in iulie, a doua rachete balistice intercontinentale (ICBM), care au parut sa puna in raza lor de actiune o buna parte a continentului american, Donald Trump a amenintat cu "focul si furia". Phenianul i-a replicat promitand sa traga patru rachete in apropiere de Insula Guam, un teritoriu american la Pacific.

Seful diplomatiei americane Rex Tillerson a indemnat, joi, China si Rusia, principalelel sustinatoare economice ale Phenianului, sa exercite presiuni "din proprie initiativa" asupra regmului stalinist.

Beijingul, care a condamnat tirul si a indemnat la retinere, a bagat Phenianul si Washingtonul in aceeasi oala, catalogand drept "iresponsabile" criticile americane.

"Miezul problemei este opozitia dintre Coreea de Nord si Statele Unite (...). China nu se afla la originea escaladarii tensiunilor", a declarat o purtatoare de cuvant a diplomatiei chineze, Hua Chunying.
























​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anunta ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari au raspuns Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care a avut loc luni dimineata.
  • Intalnirea s-a incheiat. Urmareste inregistrarea VIDEO in articol

3324 vizualizari

  • +7 (23 voturi)    
    hahaha (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 12:54)

    om simplu din multime [utilizator]

    face... echilibristica micul kim. si nu'si da seama cate e de subtire sarma...
    declaratia sa l'a veselit si pe putina si pe lideru' suprem de la bashing.
    deci, un echilibru in patru, aaaa?!
    astia or sa moara de foame, nu de bombe americane....
  • +10 (22 voturi)    
    Sa ia un calmant (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 12:57)

    mitg [utilizator]

    Cu greu reuseste Rusia sau China sa aiba un echilibru de forte cu Coreea de Nord (ce sa mai vorbim de SUA), iar grasutul micutul doreste un echilibru de forte cu SUA.

    Mai bine dadea la comedie.
  • +4 (22 voturi)    
    Rezolvarea este simpla... (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 12:57)

    echidistantul_ [utilizator]

    Trump sa se aseze la masa dialogului cu Chimita . Ca de la sef de stat la sef de stat.
    Oricum, americanii nu au alta varianta, si cu cat amana rezolvarea, cu atat se umplu de ridicol.
    • +1 (21 voturi)    
      Raspunderea este a URSS si China (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 13:45)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      O sedinta cu parintii Landraceului NK este solutia,altminteri esti constient de asta, insa Mazeta te pune sa bagi batzul prin gard
      • -2 (14 voturi)    
        O fi... dar e inarmat bine (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 14:48)

        echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Chimita este un om rezonabil. a spus clar, ca scopul tarii sale este sa ajunga in situatia in care USA sa nu ii poata ameninta cu razboiul.
        Acuma, a ajuns acolo. Sau oricum, suficient de aproape.
        Pentru binele omenirii, asa cum spuneau si chinezii, conducatorii SUA si NK trebuie sa se aseze la masa dialogului de pe pozitii egale.
        In momentul in care se trage prima munitie de razboi, egal de unde si incotro, bursele o iau accelerat la vale si se opresc la... aur. Muntii de hartie numiti Yuani, Dolari, Euro, Yeni, Lira sterlina, lei, franci elevetieni sau aia din Bostwana se topesc ca si aurul lui Lucifer. Si in acest scenariu civilizatia occidentala are cel mai mult de suferit.
        Eu sper sa fie bine sfatuit Trump si sa lase orgoliul la o parte. Dezastrul economic care ar lovi lumea in cazul razboiului ar depasi cu mult gravitatea celor cateva zeci de milioane de coreeni si japonezi morti in primele 2-3 zile de conflict.
        • +3 (5 voturi)    
          pacifismul poate fi uneori foarte daunator (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 21:06)

          let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

          daca americanii ar fi reactionat si in cazuri ca stalin, brejnev, komeini, stat islamic, etc. etc. etc. la fel de vehement cum au facut-o in cazul lui hitler, in o cu totul altfel de lume am fi trait astazi...
          • +1 (3 voturi)    
            au facut-o (Luni, 18 septembrie 2017, 5:10)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

            Cand si cum le-a convenit. Un exemplu: Irak. Lumea de astazi de acolo? Se vede.
        • -1 (1 vot)    
          ... eu cred ca te prefaci (Luni, 18 septembrie 2017, 13:25)

          Matusalem [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

          ... cand ti-am citit comentariul am crezut ca nu vad bine ... apoi .. am zis ca omu' are low brain ... dar acu' vad ca te prefaci ... te inteleg ! .. daca trebuie sa livrezi ceea ce esti platit ..normal ca o faci
    • +4 (6 voturi)    
      ce poti dialoga cu dementi comunisti? (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 21:02)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      ?
  • -4 (18 voturi)    
    URSS si China au subestimat Landraceul NK (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 13:04)

    un domn [utilizator]

    S au bagat in troaca NK,acum sa vedem daca ies curati de acolo, URSS va fi asimilat de China prin ocuparea de facto si de jure aSiberiei apoi,NK da cu bomba la Shanghai si Bejing, asa raman US si NK la masa...
  • +2 (14 voturi)    
    iminent (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 13:13)

    Kosmos [utilizator]

    ISIS (International Secret Inteligence Services) va ataca Korea de N
    • +3 (13 voturi)    
      Din Kosmos sau de pe baikaldrome? (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 13:22)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Sau din alcovul gimnastei?
  • -3 (19 voturi)    
    Iubitul Conducător, un strălucit strateg (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 13:32)

    Nyk1 [utilizator]

    Nu este dictatorul tipic de Orient Mijlociu ca să poate fi dat jos ușor de Soros&Co. și nici măcar de US Army, este un om inteligent și calculat.

    Priviți aici o reprezentație a trupei nord-coreene Moranbong, care transmite un mesaj muzical Americii:

    https://youtu.be/ADN0H6MREHA?t=198
    • +1 (11 voturi)    
      Sa vezi cand va schimba steagul de la Kremlin (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 14:51)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Atunci mare bucurie pe capul tau!
    • +7 (11 voturi)    
      nu prea seamana cu prejudecata (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 15:04)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      noastra despre nord coreeni..

      (de unde si-au luat sculele daca e embargou??)
    • -1 (5 voturi)    
      ce varza (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 21:10)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      il confunzi pe Trump cu Soros?
      americanii ii pot face praf pe nord coreeni instant - chestia care ii retine este numarul mare de victime colaterale din zona.
      • +1 (1 vot)    
        Si cum o sa-i faca praf ? (Luni, 18 septembrie 2017, 15:02)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        Cu bombe nucleare ?
        Pai bomba test cu hidrogen, din 3 septembrie nu a reusit sa sparga muntele pe dedesupt, la 800 m sub munte. Cum o sa sparga muntii cei din SUA ? cu bombe nucleare, care sa ajunga la tunele nord-koreenilor, la sute de metrii sub munti , lovind din afara spre inauntru ?.
        Stiut fiind, ca randamentul de spargere al unei bombe nucleare, in astfel de conditii este mult mai slab.
        (presiunea exploziei are tendinta sa se deplaseze in sus, in atmosfera).
  • 0 (8 voturi)    
    Trump, in replica (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 14:40)

    milcov [utilizator]

    a anuntat ca au reusit punerea la punct a celei mai puternice bombe cu kimchi, realizata din 20 de kilotone de peste fermentat. Coreenii nu or sa aiba nicio sansa.
    • -9 (11 voturi)    
      dar dupa ce termina zidul (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 15:20)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui milcov

      dinspre Mexic.
  • +2 (6 voturi)    
    idiotul asta probabil ca nu a auzit de zicala (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 21:00)

    let_s_twist_again [utilizator]

    romaneasca cu tantarul si cu armasarul.
  • +6 (6 voturi)    
    Numai puterile nucleare (Duminică, 17 septembrie 2017, 11:32)

    ipolitic [utilizator]

    au dreptul de a detine arme nucleare. Izvorul de drept
    este detinerea de arme nucleare. Natiunile suverane care nu detin arme nucleare, nu au dreptul de a detine arme nucleare, atata timp cat nu detin arme nucleare.
  • +1 (3 voturi)    
    Fericiti cei saraci cu duhul... (Luni, 18 septembrie 2017, 7:24)

    John M. [utilizator]

    Coreenii astia rad in hohote in toate pozele si aplauda, desi ei apar singuri in poze. Trebuie ca-s foarte fericiti. Iar crainica de televiziune care citeste anunturile guvernului e asa de excitata ca parca ar transmite un meci de fotbal intre Manchester U si Arsenal. Asa om fi aratat si noi inainte de '89?!