Turcia, stat NATO, a semnat cu Rusia contractul pentru cumpararea de sisteme avansate de aparare antiaeriana S-400 / Erdogan: Luam singuri deciziile relevante pentru independenta noastra

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 12 septembrie 2017, 13:38 Actualitate | Internaţional

Sistem de apare antiaeriana S-400
Foto: mil.ru
Turcia, important membru al NATO, a semnat cu Rusia un contract pentru achizitionarea de sisteme de aparare antiaeriana S-400, a anuntat presedintele Recep Tayyip Erdogan, in ciuda ingrijorarilor manifestate de Statele Unite, scrie AFP.

"Semnaturile au fost pentru cumpararea de sisteme S-400 din Rusia", a declarat presedintele turc, citat marti de ziarele turcesti, adaugand: "Din cate stiu, a fost platit si un avans".

Presedintele rus si "eu insumi suntem hotarati in privinta acestei chestiuni", a continuat el, in declaratii facute la bordul avionului care il duce in Kazahstan.

Declaratiile lui Erdogan in privinta acestui acord, a carui valoare nu a fost dezvaluita, risca sa intareasca ingrijorarea deja mare a aliatilor Turciei din NATO.

Pentagonul a lansat deja un semnal de alarma la sfarsitul lui iulie, afirmand fara menajamente ca "in general, e o idee buna pentru aliati sa cumpere material militar" compatibil cu sistemele de armament ale NATO.

"Luam singuri deciziile relevante pentru independenta noastra", a subliniat Erdogan. "Suntem obligati sa luam masuri de securitate si aparare pentru a ne proteja tara".

Presedintele turc a mentionat ca urmatoarea etapa consta in transferarea unui credit rusesc catre Turcia pentru a finanta contractul.

"Interese strategice"

Si Moscova a confirmat acordul: "Contractul a fost semnat si se pregateste punerea lui in practica", a declarat pentru agentia rusa de presa TASS Vladimir Kojin, consilier pentru cooperare militara si tehnica la Kremlin.

Kojin a explicat ca "S-400 sunt unul dintre cele mai complicate sisteme, format dintr-un ansamblu de materiale tehnice" care presupun un mare numar de "subtilitati" de rezolvat.

Un sistem S-400 are mai multe statii radar, precum si rachete cu diverse raze de actiune si echipamente de mentenanta.

"Pot doar sa spun ca deciziile luate in privinta acestui contract corespund intereselor noastre strategice", a continuat el, adaugand ca intelege "foarte bine reactia unora dintre partenerii nostri occidentali care incearca sa faca presiuni asupra Turciei".

Semnarea acestui acord este cel mai recent eveniment care semnalizeaza incalzirea relatiilor dintre Moscova si Ankara, dupa o grava criza diplomatica provocata de distrugerea unui bombardier rusesc de catre Turcia, deasupra granitei siriene, in noiembrie 2015.

Turcia ramane un membru cheie al NATO, dar relatiile sale cu SUA s-au tensionat puternic in special in urma deciziei americanilor de a sustine militiile siriene kurde, considerate "teroriste" de catre Ankara, in lupta impotriva gruparii Stat Islamic.

Dar, chiar daca Moscova si Ankara s-au apropiat in special in dosarul sirian, cele doua tari mentin in continuare interese opuse in mai multe chestiuni, in special in privinta presedintelui sirian Bashar al-Assad sau tatarii din Crimeea.

Astfel, Ankara a cerut marti anularea condamnarii la opt ani de inchisoare de catre justitia rusa a lui Ahtem Chiygoz, un lider al tatarilor din Crimeea, o minoritate musulmana care se opune anexarii Crimeii de catre Rusia.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

3401 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    deci 0 Dark 30 partea a II a va fi la Ankara (Marţi, 12 septembrie 2017, 13:42)

    un domn [utilizator]

    fain..Sultanul are mancarimi nu gluma !
  • +16 (18 voturi)    
    in fine (Marţi, 12 septembrie 2017, 13:47)

    Point [utilizator]

    turcu-si da arama pe fata.era de asteptat
    se mai indoieste cineva de directia pe care a luat-o turcia?mai exista cineva,oare,care sa-i sprijine in intrarea in ue?mai sunt inca,bazele alea americane la ei?
    • -15 (15 voturi)    
      daca nu ii sprijinim (Marţi, 12 septembrie 2017, 14:02)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Point

      cu intrarea in UE, ne trezim peste noapte cu cateva zeci de mii sau poate chiar sute de mii de migranti peste noi.
      • +10 (10 voturi)    
        Mdah, vrei sa sprijini nebunii? (Marţi, 12 septembrie 2017, 16:52)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

        Pe baza unui santaj? Iti dai seama ce iti fac astia mai tarziu???? Ai uitat cine-s turcii???? Care mai nou se aliaza cu rusii????
    • +10 (10 voturi)    
      . (Marţi, 12 septembrie 2017, 14:02)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui Point

      Turcia a avut si va avea mereu ceva de impartit cu Rusia, controlul in Marea Neagra si influenta in fostele republici sovietice turcofone. Cand o izbucni cearta intre ele o sa-i dea hakerii cu sistemul antiaerian drept in moscheile lui dragi si palatul de vara
    • +13 (15 voturi)    
      Vai de tara Romaneasca (Marţi, 12 septembrie 2017, 14:33)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui Point

      Intre Ru$$ia turceasca si cu Ru$$ia ruseasca ,

      si cu ciuma P$D-easca ...
    • 0 (6 voturi)    
      Ce-ai zis ? Vrei sa spui (Marţi, 12 septembrie 2017, 15:00)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Point

      ca Turcia submineaza puterea NATO fata de Rusia ?
      NATO nu mai este ce a fost in ainii '70.
      In orice moment, SUA poate zdrobii Rusia, intr-un razboi, chiar si singura.
      In caz de nevoie, SUA poate aduce in Europa (fara sa deranjeze industria de armament si produse esentiale) vreo 60 milioane de soldati (20 % din populatie), adica jumate din toata populatia Rusiei .
      Numai vanatorii din SUA au prin casele lor, mai multe pusti dacat are toata armata rusa.( multe automate )
      Dar costurile ar fi prea mari ca sa doreasca sa le suporte SUA.
      Populatia NATO + Finlanda + Elvetia+ Austria + Irlanda= aproape 1 MILIARD de persoane !, dar mult mai bogati decat China sau India .
      Rusia este de vreo 130 mililioane.
      Deci in concluzie, NATO nu este dimensionat sa apere Europa de o eventuala cuceririe ruseasca. Pentru ca puterea militara conventionala a statelor NATO este de vreo 7-10 sau chiar 15 ori cat puterea Rusiei !.
      Rolul NATO este ca SUA sa se asigure ca restul europenilor pun si ei ,,osul la aparare" in cazul unui atac rusesc limitat, pe care SUA vrea sa-l contreze cu un raspuns militar limitat.
    • -1 (3 voturi)    
      raspuns scurt ref ultima intrebare (Marţi, 12 septembrie 2017, 15:52)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Point

      DA.
    • +5 (7 voturi)    
      bye bye F35 (Marţi, 12 septembrie 2017, 17:23)

      DSS [utilizator] i-a raspuns lui Point

      nu le mai dau americanii F35 nici sa-i pici cu ceara. Turcia se indreapta spre autodistrugere. Cunoasteti vreun stat de pe orbita Rusiei care sa o duca bine?
      Toate sufera de subdezvoltare si foamete
  • +5 (11 voturi)    
    ei si acum (Marţi, 12 septembrie 2017, 13:56)

    ..13 [utilizator]

    Turcia ar putea sa zboare din NATO.

    Daca asa vrea sultanul - nu poti sa fii sluga la doi stapani.

    Ai ales pe dl. Dracu/ turcii vor parasi NATO -
    uite ca mie mi-a iesit si o rima!
    • -7 (11 voturi)    
      Vezi ! Asta este diferenta de mentalitate ! (Marţi, 12 septembrie 2017, 14:29)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Un ,,sultan " nu e niciodata sluga , tu da !
      Tu faci o grava confuzie de termeni:
      NATO este o alianta militara, similara cu Antanta, si Puterila Centrale, din Primul Razboi Mondial. Achizitia de armament si productie este una, si alianta militara propriu-zisa este altceva.
      Nici o tara NATO nu a oferit la vanzare licenta de productie pentru
      rachete antiaeriene. Iar Turcia a gasit numai la rusi o asemenea oferta.
      Daca nu faceau parti din fuselaj din F35, nici din alea nu cumparau.
      Turcii au obiceiul sa-si faca armamentul pe plan intern, pentru ca permanent schimba ceva la el. Armata turca fata de una europeana este diferita prin dotarea ,,ca un pom de craciun", cu tot felul de versiuni de armament. Asta e un obicei de dinainte de Imperiul Otoman, si nu e cazul ca europenii sa-l schimbe.
    • +11 (13 voturi)    
      In mod normal ar trebui in mod obligatoriu (Marţi, 12 septembrie 2017, 14:43)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      sa zboare din NATO !

      De fapt Turcia a ales sa intrerupa negocierile de aderare la UE iar prin cumpararea de arme de la rusi parca cere sa fie exclusa si din NATO !

      Parerea mea e ca a devenit un aliat mai mult decat nesigur, chiar tradator si ar fi o nebunie sa crezi ca flancul sud estic al NATO mai este in siguranta dupa astfel de dovezi de "independenta".

      PS. Si toate astea pt ca Erdogan se viseaza Sultan (la propriu) al Turciei !
      • -1 (3 voturi)    
        Din 3, una: (Miercuri, 13 septembrie 2017, 1:25)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        - ori habar n-ai ce zici (cel mai probabil).
        - ori esti trol rus, si vrei sa scoti cu totul Turcia din NATO.
        - ori esti trol a unei factiuni antiturcesti din SUA / Occident / Romania, si care vrea de asemenea, sa scoata Turcia din NATO / relatii cu UE etc.
        • 0 (2 voturi)    
          Merita sa ma ostenesc sa-i raspund unuia (Miercuri, 13 septembrie 2017, 10:44)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          care emite gugumanii mari cat jumatate din teritoriul Rusiei, gen adusul in caz de nevoie a 60 de milioane de soldati americani in Europa ? (Asta cu jumatate din teritoriul Rusiei am scris-o ca sa ma mentin in stilul tau, deci pt a fi bine inteles de catre tine !)

          PS. E cazul sa depasesti exagerarile din vaillantele frantuzesti cu rahan de-acum vreo 50 de ani, zau !
    • +4 (6 voturi)    
      acum nu stiu daca sa rad... (Marţi, 12 septembrie 2017, 15:45)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      DE precizarile lui Rahan ...
  • -19 (25 voturi)    
    haram (Marţi, 12 septembrie 2017, 13:58)

    Mazeta [utilizator]

    SUA au o problemă serioasă dacă aliații încep să cumpere de la concurență. Va trebui să găsească alți fraieri cărora să le vândă patrioatele și efșaispele.
    • +11 (15 voturi)    
      ce nu zboara dar are pretentii de avion ? (Marţi, 12 septembrie 2017, 14:23)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      RASPUNS - Suhoi cu Om La Bord !
    • +11 (11 voturi)    
      Te doare,mah?? (Marţi, 12 septembrie 2017, 14:54)

      vio7 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      O vorbit si Mazeta ca si el e om...sau nu:)))))
  • +6 (10 voturi)    
    Sultanul nu intelege deloc cum sta treaba (Marţi, 12 septembrie 2017, 14:13)

    Rescator [utilizator]

    cu Independenta.Daca a batut palma cu Imperiul
    Raului 2.0. se va frige rau de tot.Daca va cere rachete
    sol-aer ,rusii vor livra ,fara plata,rachete aer-sol si de
    croaziera direct in capul lui.Ar fi trebuit sa-i intrebe si
    pe romani,cehi, polonezi ,etc.Asta este !
  • +7 (7 voturi)    
    O, daaa (Marţi, 12 septembrie 2017, 14:13)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    "Independenta" si "Rusia" in aceeasi propozitie.
  • -6 (10 voturi)    
    N-a tolanit-o destul .... vorba cantecului (Marţi, 12 septembrie 2017, 14:18)

    KTerinca [utilizator]

    Ce valoare mai are NATO ?
    Acu' doi ani le tataia cu..u la turci, dupa ce au doborat avionu'. In dupa-amiaza aia, la cateva ore dupa eveniment, Turcia a convocat reuniunea de urgenta a ambasadorilor NATO.
    Le tataia cu..u ca ii papa URSUL.
    Acu' s-au dat cu URSUL.
    Poate n-o fi prost TURCU.
    Zic si eu, asa, la kterinca.
  • +7 (9 voturi)    
    Turcia din pacate a trecut de partea cealalta (Marţi, 12 septembrie 2017, 14:20)

    bogdan1477 [utilizator]

    Turcia in momentul de fata mai e aliat NATO doar cu numele. Erdogan a trecut de partea cealalta a baricadei. Si nu intrevad in viitorul apropiat o revenire spre valori democratice minime care s-o califice apartenentei la NATO.
    • +1 (5 voturi)    
      Faci (probabil intentionat), (Marţi, 12 septembrie 2017, 15:20)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      o grava eroare de perceptie a ,,baricadelor".
      NATO nu este o ,,baricada" de pe care infrunta Rusia. Pentru ca o astfel de infruntare ,,care pe care " ar fi fatala petru Rusia !
      Figurativ spus:
      NATO este ,,un gard" de nuiele, cu vedere la strada, ca sa nu patrunda ,,betivii rusi" cu sticlele de bautura in mana si sa calce zarzavaturile in picioare. ,,Betivii rusi" nu au forta sa patrunda in casa propriuzisa , chiar daca rup gardul !
      • 0 (0 voturi)    
        asha o fi? (Miercuri, 13 septembrie 2017, 11:35)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Vezi tu, betivii aia rusi au reusit sa atraga Turcia de partea lor, Bulgaria, Ungaria si Grecia le fac cu ochii, Polonia o ia si ea pe aratura, dar are totusi avantajul ca populatie e cam la fel de rusofoba ca si la noi. Deci razbelul nu e doar pe rachete. Desi si aici, daca ar incepe bubuiala mondiala, nu prea mai conteaza cine ar iesi invingator, pentru ca planeta ar deveni nitel nelocuibila cinteva sute de ani.

        Iar NATO e o baricada a lumii civilizate, a democratiilor liberale in fata conducerilor autoritariste de tip medieval, cu tatuci care le stiu si le fac pe toate.
        • +1 (1 vot)    
          N-au reusit sa atraga nici o Turcie. (Miercuri, 13 septembrie 2017, 22:45)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          A cumpara armament, nu e acelasi lucru, cu al vinde rusilor, pentu agresiunile lor (gen portavionul francez care a fost oprit de la vanzare)
          Italia si Franta, din cate stiu, au linii de asamblare de automobile in Rusia si multe alte afaceri, si nu le acuza serios nimeni de colaborare ,,deranjanta" cu Rusia.
          • 0 (0 voturi)    
            Nu despre asta e vorba (Vineri, 15 septembrie 2017, 9:58)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

            Turcia cumpara armament rusesc, total incompatibil cu cel NATO, si in ciuda protetelor NATO de la toate nivelurile. Si mai grav, achizitia e si insotita de niste aczatii clare la adresa NATO. Doar daca esti orb nu vezi ca Turcia lui Erdogan se indreapta cu pasi rapizi spre modelul Rusiei lui Putin.
    • +1 (5 voturi)    
      rahan5 (Marţi, 12 septembrie 2017, 15:50)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      este tare rau de tot...

      uite cum scrie despre un gard de nuiele - oare s-a inspirat din Piata lui Charles unde apar gardurile din nuiele???Este f aproape de sediul unde locuiau oficialii rusi...

      M-am distrat!
      Batman! Batman! - asta este tot pentru Rahan5
  • -5 (7 voturi)    
    Ce înțeleg eu (Marţi, 12 septembrie 2017, 16:48)

    Mirobo [utilizator]

    Este că atât americanii cât și rușii câștigă.
    Și unii și alții ne arată pisica.
    Noi ne speriem ...și cumpărăm arme.
    Deci cine pierde și cine câștigă?
    PS
    Turcia (că despre ea e vorba în articol) spre deosebire de noi, face bani din turismul EXTERN cât nu o să putem face noi niciodată .
    Și resursele energetice vin din Rusia și Azerbaidjan.
    Iată și un articol recent.Poate ajută la ceva.

    http://www.hotnews.ro/stiri-international-21990262-firme-apropiate-guvernul-orban-primit-7-milioane-dolari-din-azerbaidjan-anul-care-asasinul-azer-ramil-safarov-fost-extradat-baku-unde-fost-gratiat-imediat.htmi

    Un lucru e cert.Suntem din ce în ce mai puțini,mai bătrăni,mai needucați,mai răi unii cu alții si MULT mai ușor de manipulat.În dinamica desfășurării actuale a lucrurilor România devine istorie ca stat.
  • +3 (5 voturi)    
    S400 controleaza apararea aeriana (Marţi, 12 septembrie 2017, 17:21)

    DSS [utilizator]

    asta e problema NATO, rusii vor avea de acum control asupra apararii AA a Turciei. S400 e un integrator al apararii anti-aeriene. Cum e fabricat de Rusia, rusii vor stii tot ce misca pe cerul turcesc.
    Nici macar nu e ceva nou si sofisticat, e doar vechiul S-300 cu niste vopsea si 2 tranzistori noi
    • -1 (3 voturi)    
      Nu e asa ! (Marţi, 12 septembrie 2017, 19:53)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      Vrei sa zici ca rachetele facute de chinezi, dupa S300, controleaza aprarea AA chineza ?, contra vointei militarilor chinezi ?
      Povesti din astea cu ,,controlul", sunt de pe timpul razboiului din Cecenia, cand cecenii nu au reusit (probabil) sa faca sa functioneze niste sisteme capturate de la armata rusa. Este o diferenta tehnic / financiara destul de mare intre Cecenia si Turcia.
      • +1 (3 voturi)    
        e o mica diferenta (Marţi, 12 septembrie 2017, 21:36)

        DSS [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        chinezii au facut o varianta proprie, care nu se stie cat e de buna, intrucat nu a fost testata in lupta. Turcii o iau de la rusi si o baga in priza. Iti dai seama ca rusii stiu foarte bine toate chichitele, frecventele pe care opereaza, etc
        practic au cheia de la sistemul AA turcesc, mai ales ca S400 e facut sa integreze toate sistemele AA
        • 0 (2 voturi)    
          Imi dau seama ca habar n-ai. (Marţi, 12 septembrie 2017, 23:15)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui DSS

          Rusii n-au nici un fel de ,,cheie". Isi cunosc (logic) propria racheta - dar asta nu inseamna ca au un avantaj mai mare de, sa zicem, 5-10% asupra sistemului S400, intr-un razboi aerian contra turcilor.
          Tu faci o confuzie intre arme inchiriate, si arme cumparate cu licenta de constructie.
          Turcii au cumparat S400, mai mult pentru partea mecanica.
          Daca nu cumparau, ar fi facut un sistem singuri in cativa ani, dar fi fost mai inconvenabil financiar. Si s-ar fi multumit pana atunci cu un sistem occidental fara licenta de productie.
          Fac pariu ca electronistii turci afla destul de repede, ce blocuri elctronice ca sa inlocuiasca ca ,,sa cante" numai turceste sistemul asta.
          De altfel, chiar din contractul de vanzare-cumparare, fi tu siguri ca turcii au cumparat numai acele tipuri de blocuri electronice, care nu o sa le faca probleme, fara sa insiste sa cumpere, cu bani mai multi, cine stie ce variante de blocuri electronice mai moderne. Alea pot sa le faca si singuri.
          Probabil ca si din cauza asta le-a vandut rusii S400.
          Nu ced ca ce le-a dat rusii, cele mai moderne blocuri electronice disponiblile in armata rusa.
          Rusii n-au nici un interes sa incerce sa faca ,,smecherii" la blocurile electronice, pentru ca, oricum se afla destul de repede.
          Deci, de aici pana la a bloca / controla AA-ul turcesc de catre rusi, e o distanta de ,,ani lumina" !
  • +1 (1 vot)    
    Muscalii (Miercuri, 13 septembrie 2017, 12:02)

    Marseille [utilizator]

    Poate fi o strategie ! In alta ordine de idei , Stefan cel Mare spunea , mai bine frate cu turcul , decat cu muscalul !... Istoria veche si recenta a lumii ne demonstreaza ca cine s-a facut frate cu rusul , recte muscalul , a belit p..la categoric si definitiv ! Aviz Ungariei ! Turcii sunt extrem de abili , isteti si muncitori , cu valori morale si spirituale mult mai inalte decat a oligarhilor K.G.B. -isti rusi sau al alcoolicilor de rand din fosta U.R.S.S. . Rusii sunt porci , hoți , betivi si lenesi ! Turcia , a fost la un pas de desfiintare nationala si statala dupa primul razboi mondial , dar a avut un spirit si o dorinta de renastere extraordinara la indemnul charismaticului si marelui lider Kemal Ataturk ! Turcia are o minoritate turca musulmana semnificativa in cateva foste republici sovietice , care au fost parte a Imperiului Otoman sute de ani , la care Turcia tanjeste , și care , la un indemn de la Ankara ar putea rupe usor teritoriul Rusiei ! In cazul unui razboi conventional , Turcia le-ar da muult de furca rușilor ! Nu mai vorbim de China , Japonia etc . , care au de recuperat teritorii vaste din Rusia ! Rusia , in aceste timpuri in care se da o lupta crancena pentru supravietuire economica si chiar nationala , este in cadere libera , dar ca de obicei se bazeaza pe santaj economic , militar si mai ales , pe amenintarea nucleara ! Rusia nu iarta nimic , prieten sau dusman , fura de la toti ! In cel mai bun caz , da cu o mana si ia cu alta ! Aviz Ungariei !