Votul pentru casatoria persoanelor de acelasi sex in Australia: Prim-ministrul este in favoarea acestora

de Denisa Craciun     HotNews.ro
Duminică, 10 septembrie 2017, 22:25 Actualitate | Internaţional

Malcolm Turnbull
Foto: Captura YouTube
Liderii politici ai Australiei, inclusiv prim-ministrul Malcolm Turnbull, au sustinut o campanie pentru casatoria intre persoanele de acelasi sex. Mai mult de 20.000 de oameni s-au adunat in Sydney pentru a desfasura campania inainte de un vot neobligatoriu care priveste schimbarea actului de casatorie in Australia. Prim-ministrul a avut un discurs surprinzator la lansarea campaniei care sustine casatoriile intre persoane de acelasi sex, iar pe de alta parte, liderul opozitiei, Bill Shorten, s-a adresat multimii la mitingul principal sustinandu-si cauza, potrivit BBC.

Votul fara caracter obligatoriu vine ca un sprijin pentru schimbarea legii casatoriei din Australia si va avea loc pe 12 septembrie, cu un rezultat asteptat in luna noiembrie. Sondajul nu va avea puterea de a legaliza casatoria intre persoane de acelasi sex, dar ar putea conduce la un vot decisiv exercitat de Parlament, daca majoritatea australienilor sustin schimbarea.

Prim-ministrul a afirmat anterior ca va vota in favoarea casatoriei intre persoanele de acelasi sex, dar ca nu a militat pentru acest lucru in public inainte de discursul surpriza de duminica. In discursul sau, Malcolm Turnbull a punctat faptul ca alte 23 de tari au legalizat deja mariajul comunitatii LGBT. 



Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

887 vizualizari

  • -19 (23 voturi)    
    Nu pentru mult timp (Duminică, 10 septembrie 2017, 22:52)

    Nyk1 [utilizator]

    Australia este prea departe și izolată de US pentru a nu ajunge în sfera de influență a Chinei, mereu în expansiune. Ironia istoriei va fi faptul că China va folosi tocmai modelul colonial britanic din Hong Kong pentru a gestiona Australia.
    • +3 (3 voturi)    
      Aiurea! (Luni, 11 septembrie 2017, 9:22)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Cultura Commonwealth va face ca Australia si Noua Zeelanda sa fie mai curand partenere ale USA decat ale Chinei.
      Si ce treaba au traznaile pe care le debitezi tu cu ceea ce spune articolul?
  • -3 (23 voturi)    
    NIste pupatori de moase, nu ? (Duminică, 10 septembrie 2017, 23:43)

    CezarN [utilizator]

    Deci, PRIN VOT, nu prin dos, prin OUG sau adoptari tacite !
    Iar votul poate sau nu sa fie favorabil.
    Nimeni nu-i acuza pe australieni ca sunt in evul mediu, ca sunt crestini, samd
    • +1 (7 voturi)    
      O mica mare diferenta (Luni, 11 septembrie 2017, 8:36)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Ei votează pentru legalizarea lor, noi vom vota pentru interzicerea lor. E o diferența, nu?
      • -1 (3 voturi)    
        NU ! (Luni, 11 septembrie 2017, 11:58)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

        Caci daca votul lor va zice NU, atunci se cheama ca ei au votat pentru INTERZICEREA casatoriilor homosexuale,nu?
        • +2 (2 voturi)    
          Australienii sunt pro (Luni, 11 septembrie 2017, 12:46)

          Matei.M [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

          Sondajele arata ca australienii sunt in favoarea casatoriilor gay, in proportie de peste 60%. Ca si in cazul Irlandei, vor o legitimare, sa nu fie acuzati ulterior ca fac jocul altor politici occidentale. Sa ne amintim ca au deja parteneriat civil de ani buni. Situatia lor este incomparabila cu cea a Romaniei, unde nici macar nu exista parteneriat civil si unde va fi interzisa prin constitutie casatoria persoanelor intre acelasi sex.
        • +2 (2 voturi)    
          Lol (Luni, 11 septembrie 2017, 14:07)

          alexpro [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

          Daca nu reusesti sa vezi ca intr-un caz rezultatul e permiterea si in celalalt interzicerea, nu am ce sa-ti fac :))
  • -7 (25 voturi)    
    Stiinta mai primeste o palma (Luni, 11 septembrie 2017, 0:22)

    cenzuratul [utilizator]

    Inca o data, o intrebare empirica (Functioneaza in parametrii stabiliti de procesul de evolutie a speciilor un barbat care are erectie in preajma unor cadavre/animale/barbati?) ajunge sa fie transata de SJW postmodernisti.

    Vrem functionalitate, nu diversitate!
    • -1 (13 voturi)    
      sa decifrezi enigma... (Luni, 11 septembrie 2017, 2:00)

      diasporescu [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      si prin asta sa castigi al doilea razboi mondial, este, dupa tine, destul de "functional" pentru societate?

      Daca crezi ca da, citeste despre Allan Turing...
    • +1 (7 voturi)    
      empiric (Luni, 11 septembrie 2017, 3:10)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      Bai gigi, vezi ca te incurci in limba romana. Intrebarea e retorica, nu empirica, nu te mai da erudit aiurea ca devii penibil.
      • -1 (3 voturi)    
        be empirica (Luni, 11 septembrie 2017, 9:07)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Are dreptate; a lui este empirica nu retorica.
        Adica de la primitiv, de la coada vacii.
  • +1 (7 voturi)    
    A propos de legi (Luni, 11 septembrie 2017, 9:28)

    BEDE [utilizator]

    Sigur ca trebuie sa existe niste legi care sa reglementeze si relatiile homo si lesbi. Dar ca acest gen de relatie sa se numeasca si "casatorie" nu poate duce dacat la confuzii. Inseamna ca, ori de cate ori va fi folosit termenul de familie va trebui si specificat ce fel de familie este, daca este familie "traditionala", homo sau lesbi sau intre transgender... Nu ar fi fost mai normal sa se foloseasca niste termeni specifici pentru fiecare astfel de gen de relatii. Spun asta mai ales avand in vedere ca de vreo 5000 de ani prin familie se intelege ca este constituita dintr-un barbat, o femeie si copii lor. Aceasta fiind ceea ce se considera in general o familie normala, nu cu fii/fiice dintr-o casatorie/relatie anterioara a unuia sau altuia dintre soti.
    Asteptam cu interes ca sa se numeasca familie si relatia dintre un om si un animal. Dar nu! Ca se revolta societatile pentru protectia animalelor...
  • +2 (8 voturi)    
    ce asalt! (Luni, 11 septembrie 2017, 10:02)

    unacare [utilizator]

    S-au epuizat problemele omenirii? Toate tarile vor sa rezolve chestiunea cu homosex. E asa presanta situatia? Nu mai putem dormim toti de grija? Sa ne intoarcem la Sodoma si Gomora cat mai tarziu, nu e nicio graba. Ca acolo vom ajunge cu insistenta asta deplasata.
    • +1 (5 voturi)    
      Sodoma si Gomora (Luni, 11 septembrie 2017, 12:52)

      Matei.M [utilizator] i-a raspuns lui unacare

      Acum pe bune, nu v-ati plictisit sa tot aduceti in discutie aceste cetati, la fel de reale ca si arca lui Noe, unde au intrat milioane de specii de animale? Doua cetati pe care nu le-a vazut nici naiba, la fel de fabuloase ca si balaurul cu sapte capete. In plus, chiar ati citit pasajele din Biblie? In Sodoma este vorba despre VIOL. Ingerii care vin la Lot sunt amenintati cu violul de barbatii cetatii. Ce legatura au violatorii aia cu doi gay care isi vad de iubirea lor acolo? Chiar ne credeti prosti? Cele doua cetati au legatura si cu sexul oral, si cu relatiile care nu duc la procreare. Sau luati doar ce va convine?:)
      • +1 (1 vot)    
        ... (Miercuri, 13 septembrie 2017, 18:20)

        Andrei_Buc [utilizator] i-a raspuns lui Matei.M

        Lasa, ca o sa vina Sf. Harry Potter si o si da o vraja ca sa ii potoleasca pe astia cu cartea lor magica, scrisa acu' 2000 de ani.
        Stiu eu, scrie in Harry Potter. Daca scrie acolo e claaar adevarat..