Jens Stoltenberg: Comportamentul nesabuit al Coreei de Nord este o amenintare globala si necesita un raspuns global

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 10 septembrie 2017, 12:30 Actualitate | Internaţional

Jens Stoltenberg
Foto: AGERPRES
Comportament nesabuit al Coreei de Nord este o amenintare globala si necesita un raspuns global, a declarat duminica secretarul general al Aliantei Nord-Atlantice, Jens Stoltenberg, citat de Reuters.

NATO nu este direct implicata in criza, insa dupa recentele teste nucleare efectuate de Phenian, a cerut in mod repetat Coreei de Nord sa renunte la programele sale nucleare.

"Comportamentul nesabuit al Coreei de Nord este o amenintare globala si necesita un raspuns global care, desigur, include si NATO", a afirmat Jens Stoltenberg intr-un interviu acordat BBC.

Jens Stoltenberg a refuzat sa precizeze daca amenintarea Coreei de Nord la adresa teritoriului american Guam a activat articolul 5 al NATO, care spune ca un atac impotriva unui membru al Aliantei este un atac impotriva tuturor.

"Acum ne concentram in totalitate asupra modului in care putem contribui la o solutie pasnica pentru acest conflict", a subliniat el.

Ministrul britanic al apararii, Michael Fallon, a declarat, de asemenea, ca un conflict militar ar trebui evitat cu orice pret.





















Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

1261 vizualizari

  • -8 (18 voturi)    
    sau (Duminică, 10 septembrie 2017, 12:34)

    Kosmos [utilizator]

    Comportamentul nesabuit al SUA necesita un raspuns global

    vanzarile de armament au crescut vertiginos.
    • +1 (13 voturi)    
      Ce? (Duminică, 10 septembrie 2017, 14:27)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Armamentul vostru nu-l mai vrea nimeni nici moka?
      Te oftici?
  • +6 (6 voturi)    
    k/cosmonautul a spart gheata, dar si-a rupt toporu (Duminică, 10 septembrie 2017, 13:10)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    insa, astronautul si-a atins scopul. )))))
  • -7 (11 voturi)    
    Uite cine vorbeste de ,,fapte nesabuite" ! (Duminică, 10 septembrie 2017, 14:16)

    Rahan5 [utilizator]

    Cand la 1234 nord-koreenii rezolvau problema de producere ieftina a cartilor pentru culturalizarea maselor populare, prin constructia primei tiparnite cu litere mobile, europenii erau inca inspaimantatati de amintirile raidurilor de jaf a neamurilor vikinge a lui Stoltenberg !
    Stoltenberg, ,, inainte de a vedea gunoiul din ochiul altuia, ar fi bine sa-si vada barna din ochiul sau "
    • +5 (9 voturi)    
      Penibil,hilar (Duminică, 10 septembrie 2017, 15:19)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      si infantil.
      • -4 (6 voturi)    
        : - )))) E mai grav, Stoltenberg nu a dat (Duminică, 10 septembrie 2017, 18:43)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

        un raspuns ,,infantil". El chiar asa gandeste ca
        adult . Asa sunt vikingii. Exista consemnat in Cronicile Bizantine, ca in Constantinopol, chiar si cand se aflau in relatii de pace, si vikingii veneau pentru comert, erau lasati sa intre in cetate numai pe rand, in grupuri foarte mici, de frica sa nu inceapa sa faca scandal si bataie si sa incerce
        sa-l detroneze pe Imparatul Bizantin. Dupa targuieli, la ,,bautura", erau cei mai periculosi, iar un numar mai mare le dadea curaj.
        • +1 (3 voturi)    
          Ce are a face Bizantul (Luni, 11 septembrie 2017, 3:12)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          Cu bumbele nucleare?
    • 0 (2 voturi)    
      Ce are a face tiparnita aia (Luni, 11 septembrie 2017, 3:11)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Cu price of rice in China?