Studiu: Sarea de mare din intreaga lume este contaminata cu microparticule de plastic

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 8 septembrie 2017, 17:36 Actualitate | Internaţional

Noi studii arata ca sarea de mare din Statele Unite, Europa si China este contaminata de microfibre de plastic, adaugand astfel noi dovezi ca poluarea cu masa plastica este omniprezenta in mediul inconjurator, relateaza The Guardian.


Sarea de mare din intreaga lume este contaminata, sustin expertii, care arata ca astfel microfibrele ajung in mancare. Dezvaluirile vin dupa ce o serie de teste au aratat ca miliarde de oameni beau apa contaminata cu particule de plastic, avand in vedere ca 83% dintre mostrele de apa studiate erau poluate, potrivit unui articol aparut pe aceeasi platforma de stiri saptamana aceasta.

Cele mai noi studii arata ca mici particule de plastic au fost identificate in sarea de mare din marea britanie, Franta si Spania, dar si in China si Statele Unite.

Majoritatea particulelor provin de la sticlele de plastic de unica folosinta pentru apa imbuteliata.


Pana la 12.7 milioane de tone de material plastic intra in oceanele lumii in fiecare an, cantitate echivalenta cu aruncarea unui camion de gunoi pe minut in oceanele lumii, potrivit Organizatiei Natiunilor Unite.


Sherri Mason, o profesoara de la Universitatea de stat din New York, care a condus studiul, arata ca 12 feluri diferite de sare au fost cercetate, inlusiv 12 sari de mare, aduse in alimentarele din SUA din diferite colturi ale lumii. 

Potrivit profesoarei, americanii ar fi ingerat pana la 660 de particule de plastic in fiecare an, daca ar fi urmat sfatul doctorilor de a manca 2,3 grame de sare pe zi, insa americanii ar fi ingerat mai mult, pentru ca, potrivit oficialilor americani din Sanatate, 90% dintre americani mananca prea multa sare. 


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

1758 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    ah (Vineri, 8 septembrie 2017, 17:45)

    Point [utilizator]

    in sfarsit.au inceput sa scoata porumbeii(albi,din plastic)pe gura...ma mir
    insa cand apar si ''calitatile'' apei de baut,ca nici aia de izvor nu mai e curata?!
  • -2 (6 voturi)    
    Cine a făcut studiul (Vineri, 8 septembrie 2017, 18:14)

    Un cititor [utilizator]

    și ce valoare are?
  • 0 (6 voturi)    
    Sare... (Vineri, 8 septembrie 2017, 18:50)

    Geo.B [utilizator]

    As consuma cu mare bucurie sare de mina, din ocnele noastre, numai ca toata e 'contaminata' cu iod...
    De ce nu pot gasi in magazine si sare romaneasca, normala, fara iod? Pana la urma ar trebui sa fie la latitudinea fiecaruia dintre noi de care vrea sa consume, cu sau fara iod...
    Am cumparat sare de mare tocmai din acest motiv, si acum of, rezulta ca si asta e cu particule de plastic!!!!
    • 0 (2 voturi)    
      Ca idee, ... (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 18:43)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Geo.B

      ... iodul e un element deficitar in alimentatie aproape peste tot pe glob, doar cei care mananca in majoritate chestii din mare - din ce in ce mai des contaminate cu alte chestii - obtinand suficient iod din alimentatie.

      Iodul lipsa, pe langa alte chestii (guta, speranta de viata redusa), mai are un efect foarte grav (cel putin din punctul de vedere al unora): duce la cretinism (care cretinism nu e o jignire, e un termen cat se poate de medical, in caz ca te gandeai altfel). De-aia, aproape peste tot in lume sarea se pune in comert doar iodata. Indiferent ca e de mare sau din mina - aia de mare si ea e iodata.
  • 0 (6 voturi)    
    Intrebare: (Vineri, 8 septembrie 2017, 19:22)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Sarea de mare se afla in mare dizolvata. Particulele de plastic nu se afla dizolvate. Cum sarea marii are atasate particule de plastic la ea? Care sare de mare? Sarea din mare sau sarea de mare care se vinde in magazine? Si daca e cea care se vinde in magazine cum a ajuns plasticul in ea, daca nu este solubil?
    • 0 (2 voturi)    
      Are legatura cu procesul de producie (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 18:53)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Sarea de mare se produce lasand apa sa se evapore din bazine putin adanci dar foarte largi umplute cu apa de mare. Cand se umplu bazinele cu apa de mare, evident, daca apa de mare contine particule de plastic, care-s suficient de mici sa fie in suspensie (adica atat de mici incat miscarea browniana le arunca-n toate directiile, nelasandu-le sa se adune la suprafata) dar de asemenea suficient de mici sa nu poata fi filtrate, alea ajung si-n bazine. Cand s-a evaporat toata apa, particulele de plastic raman in sare.

      Ca idee, despre filtrare: filtrele cele mai bune ce se pot folosi industrial nu pot filtra particulele de plastic de care zice studiul. O buna parte dintre ele sunt mai mici decat molecula de zahar, prea mici pentru majoritatea filtrelor, si prea mici pentru cvasi-orice filtru care sa nu fie prohibitiv de scump pt. filtrarea apei potabile sau producerea sarii din apa de mare. Un virus de exemplu poate sa fie de zeci de ori mai mare decat o particula din aia de plastic.
  • +1 (1 vot)    
    Cum ajunge plasticul in sare? (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 0:29)

    pixel9 [utilizator]

    Sarea se dizolva 100% in apa. Plasticul 0%.
    Am in cap un singur proces industrial: mare, apa. se ia apa, se filtreaza, se pune in tancuri de evaporare, iese sare + minerale, se ambaleaza.

    In orice alta varianta cost-effective care nu include tancuri ermetice sau dubla filtrare, in sare vor ajunge impuritati din origine, prin prelucrare sau din mediu.

    Asadar, problema este doar de cost minim si securitate consumator zero, nu ca nu se poate.
    • 0 (2 voturi)    
      Pentru particulele foarte mici, ... (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 19:07)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui pixel9

      ... echivalent PM10 sau PM2.5 din aer, nu exista filtre comercial viabile. Problema e si de disponibilitate a sarii - nu toate tarile au norocul unor zacaminte ca ale noastre, multe pur si simplu n-au alta varianta decat sarea de mare.
  • 0 (0 voturi)    
    plastic (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 21:44)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    plus irma plus harvey si vine sfirsitul lumii, maica, pocaiti-va. Mereti incet, incet, spre cimitir, sa nu produceti panica.
  • 0 (0 voturi)    
    Ei, si? (Duminică, 10 septembrie 2017, 0:23)

    Prostu' satului [utilizator]

    Life in plastic is fantastic.
    Asta e - you can run, but you can't hide.