Franta si Germania denunta manevrele militare rusesti Zapad de la granita Europei: Demonstratie de forta, strategie de intimidare

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 7 septembrie 2017, 16:34 Actualitate | Internaţional

Tancuri rusesti la exercitiul militar Zapad
Foto: kremlin.ru
Ministrii Apararii din Franta si Germania au denuntat joi manevrele rusesti Zapad, care vor incepe saptamana viitoare la granitele UE si ale NATO, si care ilustreaza, potrivit Parisului, "strategia de intimidare" folosita de Moscova, scrie AFP.

"Este indiscutabil ca vedem o demonstratie a capacitatilor si puterii rusilor", a subliniat Ursula Von Der Leyen, alaturi de omologul sau francez Florence Parly, in marja unei reuniuni la Tallinn.

"Oricine se indoieste de asta (...) nu are decat sa priveasca numarul ridicat de forte care participa la exercitiul Zapad: peste o suta de mii", a afirmat aceasta.

Este pentru prima oara cand o mare putere din NATO estimeaza numarul de participanti la acest nivel, folosit pana in prezent de tarile baltice si considerat uneori alarmist.

Moscova spune ca la exercitiu vor lua parte 12.700 de soldati rusi si belarusi la exercitiul intitulat Zapad-2017 (Vest-2017). Acestea vor avea loc in perioada 14 - 20 septembrie in Belarus, la sud de granita lituaniana, si in enclava rusa Kaliningrad.

"Este deosebit de important in acest context sa ne reafirmam prezenta in fata acestei expresii si a acestei demonstratii (de forta) pe care o fac rusii, care este de asemenea si o strategie de intimidare, nu trebuie sa o ascundem", a spus Florence Parly.

"Aratam prin prezenta noastra, vizibila pentru orice potential agresor, ca teritoriul tarilor baltice si al Poloniei este bine acoperit de garantia Aliantei", a subliniat Parly.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

2171 vizualizari

  • -5 (11 voturi)    
    hmm (Joi, 7 septembrie 2017, 16:37)

    dum_i [utilizator]

    Eu nu ma simt intimidat. de ce as fi?

    Muncesc, platesc taxe, asta e...viata merge mai departe.

    Sa ne calmam, cetateni!
    • +2 (8 voturi)    
      Muncesti, platesti taxe si vine mujicu (Joi, 7 septembrie 2017, 17:42)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      si face kakka pe toata munca ta, look into history, recent s-a intamplat in Ucraina.
  • -5 (9 voturi)    
    Dacă manevrele de la Zapad (Joi, 7 septembrie 2017, 16:48)

    Con_stan_tin [utilizator]

    simulează apărarea graniței sunt o amenințare pentru invadarea teritoriului rusesc. Vesticii vor să invadeze Rusia?
  • +7 (7 voturi)    
    dA (Joi, 7 septembrie 2017, 17:22)

    Babilou [utilizator]

    Franta si Germania denunta. Sa vedem cine sunt ministrii apararii in cateva tari UE:
    - Germania : Ursula von der Leyen - doctor
    - Franta: Sylvie Goulard - fosta europarlamentara cu integrarea
    - Olanda: Jeanine Hennis-Plasschaert - idem mai sus
    - Italia: Roberta Pinotti - literatura si istoria extremei stanga
    - Spania: Maria Dolores de Cospedal - diplomata de cariera
    No comment.
    • +1 (3 voturi)    
      Daca baba avea un c@i era general la razboi (Joi, 7 septembrie 2017, 18:42)

      YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui Babilou

      Astea sunt toate hamazoane, nu?

      Nu prea cred ca vom auzi din partea lor replici de genul celor emise de James Mattis, omologul lor american:
      1. I come in peace. I didn’t bring artillery. But I’m pleading with you, with tears in my eyes: If you fuck with me, I’ll kill you all.
      2. Be polite, be professional, but have a plan to kill everybody you meet.
      3. No war is over until the enemy says it's over. We may think it over, we may declare it over, but in fact, the enemy gets a vote.
      4. You cannot allow any of your people to avoid the brutal facts. If they start living in a dream world, it’s going to be bad.
      5. Fight with a happy heart and strong spirit.
      Ah, scuze, e o mica diferenta, generalul Mattis chiar este general si are doua c@@e.
    • +1 (3 voturi)    
      Ministrese ale Apărării (Joi, 7 septembrie 2017, 19:10)

      zizin [utilizator] i-a raspuns lui Babilou

      https://i.imgur.com/GXnCXzD.jpg

      LOL
  • +6 (8 voturi)    
    Mai bine ar aloca 2 la suta pt. aparare (Joi, 7 septembrie 2017, 17:29)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Decat vorbarie goala de genul „denuntam”, „protestam”, „ne aratam ingrijorarea” si alte bla-bla-uri, mai bine ar baga mana in buzunar pentru tehnica militara si antrenamentul trupelor.
  • 0 (4 voturi)    
    Franța , Germania denunță (Joi, 7 septembrie 2017, 18:18)

    batmanss [utilizator]

    Între timp Puțin face ce vrea. Îi face chiar plăcere sa agite spiritele , știe ca nimeni nu are tupeul să-l atace. Bine Putinel, ți-ai arătat muschii, acu du jucăriile si soldățeii înapoi .
    Dar așa cheltuiala pentru nimic ? Nu cred ca e vb doar de un antrenament , in afara de intimidare , cred ca e o strategie de a mai vinde ceva armament, marketing.
    Dacă eu văd un dulău ca latră in curtea vecinului , imi iau si eu, ca sa nu ma calce hoții. Pana la urma , toate se învârt in jurul banilor .