Vladimir Putin ordona MAE rus sa dea in judecata Statele Unite pentru confiscarea unor cladiri diplomatice ruse

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 5 septembrie 2017, 18:42 Actualitate | Internaţional

Vladimir Putin
Foto: en.kremlin.ru
​Presedintele rus Vladimir Putin i-a ordonat Ministerului rus de Externe sa dea in judecata guvernul american pentru confiscarea unor proprietati diplomatice ruse in Statele Unite, a anuntat marti purtatorul de cuvant al Kremlinului, Dmitry Peskov, citat de Reuters.

Putuin a avertizat saptamana aceasta ca va ordona luarea de masuri legale cu privire la presupusa incalcare de catre Washington a drepturilor de proprietate ruse.

Saptamana trecuta, Statele Unite au cerut Rusiei sa-si inchida Consulatul General de la San Francisco si doua anexe diplomatice, una din Washington si cealalta din New York, ca raspuns la decizia Kremlinului de a reduce numarul diplomatilor americani aflati in Rusia.

Luna trecuta Moscova a ordonat SUA  sa reduca numarul diplomatilor misiunii in Rusia cu mai mult de jumatate, la 455 de oameni, dupa ce Congresul american a aprobat noi sanctiuni impotriva Rusiei.

"Credem ca aceasta actiune a fost nejustificata si in detrimentul relatiei dintre tarile noastre", a declarat, joi, purtatorul de cuvant al Departamentului de Stat, Heather Nauert.

"In spiritul paritatii invocate de rusi, cerem Guvernului rus sa inchida Consulatul General din San Francisco, o anexa din Washington, D.C, o anexa consulara din New York", a mai spus Nauert, care a specificat ca inchiderea acestora trebuie realizata pana pe 2 septembrie.

Ministrul rus de externe, Serghei Lavrov, a declarat ca "regreta" escaladarea tensiunilor dintre Moscova si Washington, initiate de Statele Unite,  intr-o coversatie telefonica cu omologul sau american, Rex Tillerson.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

1062 vizualizari

  • -17 (27 voturi)    
    O încălcare flagrantă a Dreptului Internațional (Marţi, 5 septembrie 2017, 18:51)

    Nyk1 [utilizator]

    Dar nesurprinzătoare venind din partea SUA, singura țară cu aere de moșier al Planetei.
    • +2 (4 voturi)    
      In casa lui,a americanului el Decide, nu Cracanatu (Marţi, 5 septembrie 2017, 19:07)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Ma rog,exproprierile la kremlin se fac cu glontzul, intr un fel te inteleg, tu ai prefera sa fi impuscat, nu scos in strada deoarece duhnesti a pufoaika!
    • +12 (14 voturi)    
      .... doar tu? (Marţi, 5 septembrie 2017, 19:14)

      Matusalem [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ...Numai tu te-ai trezit pe aici ? ...te-au taiat din salar ?
    • +2 (4 voturi)    
      Au inchis un cuib de destrabalare mujica (Marţi, 5 septembrie 2017, 19:48)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Si mare atentie cand te referi la mosieri....ca Mujicia tocmai si -a marit mosia cu Crimeea....nush cine e mosierul, zau.
    • +3 (5 voturi)    
      Nu vine piticul atomic cu vreun bombardier (Marţi, 5 septembrie 2017, 20:50)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      sau vreun crucisator sa-si elibereze cladirile, cum a facut in Ukraina ???? A, nu mi-am dat seama, frustratul umflat cu steroizi s-ar trezi trimis la Moskova cu un sut in posterior !!!!! Asa ca face joc de glezne.
      • +2 (4 voturi)    
        putin e fricos si las (Marţi, 5 septembrie 2017, 22:31)

        Ingwar [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        crezi ca putin poate sa-si permita o confruntare cu o tara mai puternica ? chiar si Cecenia minuscula care nu se vede pe harta a obtinut victorie si acum moskova plateste cele mai mari contributii pentru ceceni(nici o alta regiune din rusia nu primeste atiti bani)
  • +11 (13 voturi)    
    ha ha ha (Marţi, 5 septembrie 2017, 20:11)

    stefan2008 [utilizator]

    Si unde ii va da in judecata? La vreo curte internationala ale carei decizii Rusia nu le-a respectat niciodata?

    Sunt curios pentru ca si Rusia ar putea fi data in judecata la aceeasi curte pentru nerespectarea dreptului de proprietate (in Georgia, Rep.Moldova si Ucraina).
  • +3 (5 voturi)    
    e notoriu (Marţi, 5 septembrie 2017, 20:31)

    om simplu din multime [utilizator]

    ca diplomatii rusi nu'si platesc amenzile de parcare sau trafic in ny.
    au milioane de dolalri datorii catre primaria orasului.
    guvernul sua nu poate confisca proprietati, dar un judecator poate hoatari confiscarea, pt. acoperirea datoriilor catre oras.
    numai un judecator poate decide confiscarea de proprietati.