Ambasadorul SUA i-a cerut lui Tudorel Toader o intalnire pe tema proiectului de modificare a legilor justitiei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 4 septembrie 2017, 7:42 Actualitate | Internaţional

Tudorel Toader si Hans Klemm
Foto: Ministerul Justitiei
Ambasadorul Statelor Unite la Bucuresti, Hans Klemm, i-a cerut ministrului Justitiei, Tudorel Toader, o intalnire in cadrul careia sa discute despre proiectul de modificare a legilor justitiei. Intalnirea ar urma sa aiba loc, marti dimineata, in jurul orei 8:30, la sediul Ministerul Justitiei, potrivit Digi 24.

Hans Klemm a criticat in urma cu cateva zile schimbarile anuntate de Tudorel Toader. "Statul are nevoie de un stat judiciar independent si puternic", a fost reactia ambasadorului american la propunerile de modificare a legilor justitiei.

"Statele Unite au luat cunostinta de propunerile Ministerului Justitiei din 23 august cu ingrijorare pentru independenta sistemului judiciar", arata martea trecuta Ambasada SUA la Bucuresti, intr-un comunicat, ca reactie la propunerile de modificare a legilor justitiei prezentate de ministrul Tudorel Toader. "Indemnam toti actorii executivi, legislativi si judiciari din Romania sa colaboreze pentru a continua lupta tarii impotriva coruptiei si pentru a asigura credibilitatea institutiilor sale", a mai aratat ambasada.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

2721 vizualizari

  • +23 (29 voturi)    
    SOS (Luni, 4 septembrie 2017, 8:13)

    Celbland [utilizator]

    Au ajuns americanii să lupte pentru noi cu crima organizată, din cauză că cei mai idioți români au votat pentru promisiuni neonorate, iar altor români le-a fost lene să voteze.
    • +18 (24 voturi)    
      Da, majoritatii romanilor nu le pasa de Romania, (Luni, 4 septembrie 2017, 10:31)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      ci doar de ce au in buzunare, nu conteaza cum a fost obtinut.
    • +6 (8 voturi)    
      Ai dreptate dar prefer cuvantul naivi (Luni, 4 septembrie 2017, 10:59)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      Sa nu uitam totusi ca PSD in opozitie a condamnat in propaganda lor tot cea ce facea puterea si pe toti lideri acesteia. Chiar daca odata ajunsi la putere pesedisti au luat unele masuri pe care le-au criticat la adversarii lor. Acum acest mod idiot de propaganda a ajuns sa suporte si PSD-ul afalt la putere.
      Uni oamenii au ajuns sa gandeasca simplu: daca toti fura macar sa votam cu cei ce ne dau si noua ceva.
      Alti mai destepti au zis: daca toti fura nu am de ce sa-i mai votez.
      Nu au fost capabili multi sa se uite cam ce au facut bine diferitele partide cand au fost la putere. Cati km de autostrada, legile promovate au fost benefice Romaniei, etc
  • -15 (25 voturi)    
    Pai bine mai mister Klemm, nu era mai bine sa (Luni, 4 septembrie 2017, 9:10)

    xrogo [utilizator]

    fi cerut inainte aceasta intalnire, inainte de a da cu bata-n balta, tu toate le faci invers?
    • +4 (12 voturi)    
      iubesti rusia , nu?! (Luni, 4 septembrie 2017, 10:43)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      iti dai seama ca un ambasador nu face asa ceva fara acceptul tarii mama, nu?!

      hai sa ne punem rau cu sua si toata europa....
      in loc de italieni, francezi etc la utilitati, austrieci la benzina., francezi si americani la masini.... o sa avem o industrie cu rusi peste tot...
      o sa fie superb...

      ai grija sa nu te imbraci in camasa de noapte ca poate prinzi un rus mai chior care te f***
      daca vrei sa-ti vezi sotia/amanda/prietena/fiica/mama violata de rusi, ai facut un comentariu perfect!
    • +4 (12 voturi)    
      De ce înainte? (Luni, 4 septembrie 2017, 10:59)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Ca să sari tu și ceilalți postaci de trenul de aterizare în sus că suntem colonie? Hai, lasă-ne și du-te în statele dezvoltate tehnic, precum Koreea de Nord!
    • +1 (3 voturi)    
      Pai invers face PSD-ul: tot ce-i rau pentru (Luni, 4 septembrie 2017, 12:43)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Romanioa.
  • -17 (21 voturi)    
    ? (Luni, 4 septembrie 2017, 9:13)

    Gigi Kent [utilizator]

    Iar face Klemm trafic de influenta?
    • +5 (11 voturi)    
      hahaha (Luni, 4 septembrie 2017, 10:40)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      crezi ca daca folosesti un termen juridic pe care nu-l intelegi dovedesti ceva (inafara de faptul ca esti o sluga postaca rosie)?!
    • +7 (13 voturi)    
      Iar bați câmpii? (Luni, 4 septembrie 2017, 11:00)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Pe Mazeta l-ai întrebat, când ai postat?
  • +13 (23 voturi)    
    speranta (Luni, 4 septembrie 2017, 9:29)

    grongobar [utilizator]

    Din nefericire tot la SUA si UE ramane speranta de a-i opri pe ticalosi sa distruga mica democratie din Romania,ca la noi boborul tot cu matzul voteaza.
  • +17 (21 voturi)    
    Tot americanii (Luni, 4 septembrie 2017, 9:41)

    MPopa [utilizator]

    Ar trebui sa tinem minte toate stirile astea aparent anodine. Sunt multi ani de cand diplomatii americani au intervenit sistematic atunci cand au aparut derapaje legate de statul de drept. Dar asta se uita foarte repede si mereu se gasesc razboinici de tinichea care tuna si fulgera impotriva imperialismului american, uitand ca fara interventiile lor discrete am fi fost acum mult mai aproape de ”pacea sociala” visata de PSD.
    • -4 (6 voturi)    
      doar că ceea ce unii înţeleg ca "derapaje" (Luni, 4 septembrie 2017, 14:52)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      alţii socotesc a fi drepul de a-şi horărî viitorul fără "pile" dinafară...
      totul este relativ şi depinde la ce/cine te raportezi...
  • +2 (6 voturi)    
    mafia transpartinica e disperata (Luni, 4 septembrie 2017, 11:52)

    revo [utilizator]

    Mafiotii vor face totul, vor demola tot ce s-a facut din temelii, vor lupta pana la ultimul, isi vor da viata, sangele si banii pentru a-i opri pe americani, pentru ca, asa cum scria Hotnews, pe data de 29 aug.2017, urmeaza un "Desant de companii americane la Bucuresti: 200 de firme din SUA vor veni in octombrie la cel mai mare forum de afaceri bilateral". E semn clar ca sunt interesati sa puna piciorul mai apasat in zona si asta le da frisoane canaliilor din toate familiile mafiote, numite partide, plus tuturor celor plantati de Mafie in scaunele institutiilor statului.

    Pai Mafia PSD+ALDE+PMP+PNL lupta cu disperare sa-i alunge si pe francezii de la Renault (au zis ca in 2021 vor reevalua situatia, daca nu se face autostrada catre Sibiu... si n-or s-o faca in vecii vecilor), au atacat multinationalele si bancile care au investit in Romania, doar, doar or renunta si se vor retrage de aici, sa-i lase toti in pace, sa jefuiasca tot si sa se bucure in tihna de prada!

    Si, acum, sa vina americanii?! Niciodata! Pe aici nu se trece!

    Aici au voie doar mafiotii rusi si chinezi!!! Aia nu suporta, ca si mafia transpartinica si institutionala romaneasca, nici macar ideea de stat de drept, necum sa mai incerce sa ia ochii lumii cu o spoiala de stat de drept.
    • -4 (4 voturi)    
      dar si romanii (Luni, 4 septembrie 2017, 12:36)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui revo

      si romanii isi doresc asta, in marea lor majoritate sunt anti-ue, anti-americani, pro-rusi si pro-coruptie. de aia e asa grea lupta americanilor, nu se lupta doar cu interlopii ci si cu populatia proasta.
      • +1 (1 vot)    
        nu toti - ai uitat februarie? (Luni, 4 septembrie 2017, 15:48)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

        Nu cred ca e asa. Prezenta extraordinara in cele doua tururi de scrutin pentru presedentie, impotriva lui Ponta & PSD, arata altceva.
        Iar absenteismul masiv de la alegerile parlamentare este efectul Iohannis - dezamagirea pentru stopul clar, declarat si sustinut prin neimplicare, declaratii, situatia juridica dubioasa cu casele, vacantele nenumarate, nevasta bagata initial la inaintare, sustinerea pe fata a halenelor. A fost o lovitura cumplita, devastatoare, data tuturor celor care au crezut ca schimbarea poate fi dusa mai departe.
        Remember: "eu nu voi face treaba partidelor" - desi Romania era obisnuita de Basescu cu un presedinte jucator; "stop si de la capat"; care capat? "Imi pare rau de stuatia in care ati ajuns"!? Futu-i gatii ma-sii de dobitoc!!! Halenele erau de compatimit? Dar, ce sa mai zic - sistemul ticalosit stie pe cine se poate baza si are o rezerva nesecata de cadre de nadejde - Premierul Grivco si-a facut si isi va face datoria.

        Iar miscarea spontana de protest, de la miezul noptii, din februarie, cand 15000 de oameni au iesit dupa ora 12,00 in piata, ce a aratat? Ca romanii sunt hoti si milogi? NU.

        Totul indica faptul ca romanii obisnuiti, ca mine si ca tine, vor un stat de drept, in care sa traiasca demn. Lipsesc insa elitele vizionare si un conducator adevarat, care sa catalizeze energiile oamenilor.

        Aici domnesc insa elitele raului. Sa stii ca in serviciile de securitate au fost si sunt racolati doar cei mai buni, sefii de promotii in special, cei mai destepti si cei mai inzestrati de la natura, adevarate diamante care trebuie doar un pic slefuite. Intotdeauna au existat si vor exista genii ale raului care vor dori sa faca parte din sistemul ticalosit si il vor servi cu toata puterea lor distructiva, pentru ca de fapt despre asta este vorba - despre o mana de cateva mii de indivizi care au acaparat (legal, prin interfata parlamentara) o tara intreaga, putred de bogata in resurse, si pe care vor sti sa si-o pastreze cu orice pret.
  • +1 (5 voturi)    
    tudorele draga... (Luni, 4 septembrie 2017, 15:15)

    ..13 [utilizator]

    Mai fa bine si cheama din nou Secretarul acela de Stat ca te paste runda a doua de discutii - de data asta o sa fie mai greu la traducere...

    Daca prima intalnire de acum 2 saptamani a fost protocolara acum se merge la detalii - tine bine bracinarii pe tine Tudorele mama...

    Dupe US AMbasador urmeaza reprezentantul MCV-ului de la UE - naspa rau de tot pentru Tudorel al lor!

    Preventiv ar fi bine sa isi pregateasca

    D E M I S I A Tudorel!

    Cu voie sau fara de voie - o sa ne lasi!
    Aferim P$Distii au infrnt!
    • -2 (6 voturi)    
      sau mult mai bine... (Luni, 4 septembrie 2017, 15:30)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      retragerea imbecilul de klemm.