Washingtonul vorbeste despre un "raspuns militar masiv" in cazul in care Coreea de Nord ameninta teritoriul american sau pe aliatii sai

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 3 septembrie 2017, 22:58 Actualitate | Internaţional

James Mattis
Foto: AGERPRES
Statele Unite au promis duminica un "raspuns militar masiv"  in cazul in care Coreea de Nord ameninta teritoriul american sau pe aliatii sai,  insistand ca este necesata unitatea comunitatii internationale si ca aceasta sa ceara denuclearizarea Peninsulei Coreea, relateaza AFP.

UPDATE:
Presedintele american Donald Trump a discutat, ulterior, la telefon cu premierul japonez Shinzo Abe, cei doi oficiali condamnand "actiunile destabilizatoare si provocatoare ale Coreei de Nord". Trump a reafirmat, de asemenea, ca Washingtonul se va apara pe sine si pe aliatii sai "folosind intreaga gama de capacitati diplomatice, conventionale si nucleare pe care le are la dispozitie", potrivit Reuters.

"Avem numeroase optiuni militare. Avem capacitatea de a ne apara si de a-i apara si pe aliatii nostri, Coreea de Sud si Japonia", a afirmat secretarul american al Apararii, James Mattis, intr-o alocutiune la Casa Alba.

James Mattis a mai adaugat ca Statele Unite nu incearca "anihilarea totala a unei tari numite Coreea de Nord. Dar avem multe optiuni."

Coreea de Nord a efectuat duminica al saselea - si cel mai puternic - test nuclear al sau, la cateva ore dupa ce Phenianul anuntase ca a dezvoltat o avansata bomba cu hidrogen, cu o "mare putere distructiva". Seismul de magnitudine 6,3 ce a avut loc aproape de zona de teste a Nordului a fost de circa zece ori mai puternic decat in cazul testelor anterioare. A fost primul test nuclear de cand Trump a devenit presedinte si o provocare directa la adresa presedintelui american, care vorbise cu cateva ore inainte cu premierul japonez despre "escaladarea" crizei nucleare din regiune. Phenianul a anuntat oficial ca a testat cu succes o bomba cu hidrogen dezvoltata pentru a fi pusa pe o nou realizata racheta balistica intercontinentala. Potrivit Agentiei de monitorizare geologica NORSAR, explozia declansata a fost de circa opt ori mai puternica decat bomba de la Hiroshima.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

5899 vizualizari

  • -1 (29 voturi)    
    "Ameninta" (Duminică, 3 septembrie 2017, 23:12)

    Porcurorul General [utilizator]

    Ce inseamna "ameninta"? Faptul ca spune ca ii va trece prin foc este sau nu amenintare? Faptul ca lanseaza o racheta peste Japonia e sau nu amenintare? Este amenintare cand va lansa deja bomba?

    Din ciclul bla-bla-declaram. Ne manifestam indignarea.
    • +8 (16 voturi)    
      Condamna actiunile (Luni, 4 septembrie 2017, 0:03)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

      Tot vad asta din ce in ce mai des. Cum se intampla o atrocitate ca e crima cu sange rece, ca e un atentat, ca e o incalccare a drepturilor omului, ca e u un atac la statul de drept... brusc "se condamna" respectiva actiune.

      Sunt sigur ca cei fara scrupule care chiar fac lucrurile mentionate mai sus nu vor dormi bine noaptea si mai mult, cred ca isi vor schimba viata 180 de grade si vor deveni brusc oameni de treaba, acum ca anumite institutii sau state le "condamna actiunile".

      Nu imi convine sa zic asta insa... unii oameni chiar nu pricep decat un anumit tip de mesaj. Daca ar fi avut suficienta ratiune sa inteleaga de vorba buna nu s-ar ajunge in punctul sa li se "condamne actiunile". Intotdeauna mi s-au parut amuzante legile si pedepsele pentru infractiuni grave (gen crime, violuri etc.). Eu ma gandesc asa: daca cineva trebuie sa-ti zica ca nu e bine sa torturezi oameni sau animale sau sa violezi copii sau sa ciopartesti oameni.... eu cred ca problema este in alta parte.

      Nu cred ca au incercat pana au obosit nici China, nici Rusia, asa ca nu as putea zice ca s-au incercat chiar toate metodele 100%. Dar e clar ca nici nu vor sa o faca. Daca l-au lasat sa zburde asa de unul singur, din contra, il sprijina (a nu se uita declaratia Chinei: daca NK ataca SUA, atunci China ramane neutra, daca SUA ataca NK atunci va riposta si va considera SUA un inamic - WTF).
      Mai e si teoria mea (si probabil a multora) cum ca NK nu ar fi reusit asa singurica sa ajunga la putere nucleara fara ajutor din partea unei tari care are suficient background + suport de R&D (tehnologic si financiar).

      Dar deja cred ca momentul negocierilor a cam atins limita. Daca cineva chiar crede ca rasfatul ala cu minte de 8 ani intelege de vorba buna si negocieri, se inseala amarnic. Nu zic nici sa eradice tara din cauza nebuniei lui si probabil catorva subalterni loiali... dar el chiar trebuie sa dispara din peisaj intr-un fel sau altul.
      • +7 (11 voturi)    
        Trump nu poate da ordin pt o interventie (Luni, 4 septembrie 2017, 2:39)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        armata de orice fel aeriana, maritima sau terestra asupra Coreei de Nord cata vreme actiunile acesteia nu ameninta in mod direct SUA, Coreea de Sud ori Japonia.

        Dificultatea in acest sens vine si datorita Rusiei si Chinei.

        Poate ca daca geografia zonei nu le-ar fi cuprins pe cele doua, America totusi ar fi actionat armat in mod preventiv impotriva Coreei nebunului de Kim ! Asa insa o actiune armata impotriva aliatei celor doi mari vecini China si Rusia ar putea fi intelese de acestea (in special de Rusia ca o provocare) si ar putea determina actiuni de aceiasi natura din partea lor impotriva unor tari nemembre NATO dar amice Americii !

        PS. Totusi e riscant si pt Kim nebunul sa intinda coarda prea tare deoarece la Casa Alba nu mai e pelteaua de Obama ci un adevarat ardei chili care sta sa sara la bataie !
        • +5 (7 voturi)    
          hahaha (Luni, 4 septembrie 2017, 8:16)

          Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          si cand zboara rachetele balistice pe deasupra teritoriului tau, este amenintare sau nu ?
          • +2 (2 voturi)    
            altitudine (Luni, 4 septembrie 2017, 12:52)

            baligosul [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

            Recentul experiment cu lansare de rachetă,zburătorea a avut o traiectorie la mai mult de 500 Km pe deasupra Japoniei,oare pe deasupra României nu or fi zburătăcit rachete la astfel de altitudini,și nici nu am apucat să băgăm de seamă?
        • 0 (2 voturi)    
          Trump (Luni, 4 septembrie 2017, 18:00)

          mirce [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Trump poate da ordine! Dar nu toate se execută la ordinul domniei sale, ci sunt filtrate prin sistemele de decizie ale USA. În USA nu este DICTATURĂ aşa cum se lasă a se crede din titlul articolului.
    • +7 (9 voturi)    
      fii sigur ca la prima incercare (Luni, 4 septembrie 2017, 0:20)

      averageJoe [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

      evidenta de atac din partea NK, vor raspunde big time.
      Sunt multi dulai cu testosteronul off-scale implicati.. si nu cred ca raspunsurile repezite sunt o varianta de dorit.
      • +1 (7 voturi)    
        hahaha (Luni, 4 septembrie 2017, 8:17)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui averageJoe

        eu cred ca Rusia si China nu se simt bine cu o javra turbata langa ei.
        • +1 (3 voturi)    
          ba da, (Luni, 4 septembrie 2017, 11:04)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

          daca javra turbata nu are ceva cu tine, ci cu dusmanii tai, atunci te poti simti bine in preajma ei. In acest caz, dusmanii Coreei fiind SUA si Japonia, e posibil ca Rusia sa ii sprijine (pe ascuns, bineinteles).
    • -12 (24 voturi)    
      Nene ! Ce tot vorbesti acolo ? (Luni, 4 septembrie 2017, 0:33)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

      Racheta a trecut peste insula japoneza, mai putin populata Hokkaido, in spatiul international, la vreo 300 km inaltime.
      Spatiul National al Japoniei este pana la 100 Km inaltime !
      Iar o racheta de test, fara focos militar nu e decat un vehicul de transport ,,civil" , similar cu un camion. ( 2 rezervoare de combustibil + 1 motor + un ,,sac de nisip" in loc de focos )
      Un camion de transport este ,,militar " in momentul in care se suie in el soldati inarmarti. Cand circula gol, nu este decat un ,,camion civil",
      si poate fi vandut de catre armata in orice targ de masini fara restrictii.
      • +3 (11 voturi)    
        O intrebare (Luni, 4 septembrie 2017, 2:07)

        Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Hai sa punem mana de la mana sa cumparam un F22, sa vedem: ni-l vand?
        • +4 (6 voturi)    
          in orice alianta (Luni, 4 septembrie 2017, 9:06)

          cladob [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

          partenerul mai puternic si in general cei ce vand arme nu vand arme pe care ei considera ca le-ar aduce superioritatea. Nici uniunea sovietica nu ne dadea noua sau altor state satelit arme mai puternice ca ale lor.
        • +2 (4 voturi)    
          F22 nu e de vanzare (Luni, 4 septembrie 2017, 10:46)

          banel [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

          Eventualii cumparatori trebuie sa se multumeasca cu F35
      • +4 (6 voturi)    
        da si nu (Luni, 4 septembrie 2017, 11:05)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Ia da tu o astfel de racheta neainarmata si la 300km inaltime deasupra Rusiei.,,,sa vezi cum reactioneaza.
        • +1 (3 voturi)    
          normal (Luni, 4 septembrie 2017, 13:07)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Daca ai ridicat-o la 300 km deasupra rusiei nu poate cadea decat pe teritoriul apartinand de rusia si chiar ca te astepti la riposta ne-verbala
          • +1 (1 vot)    
            Nu e asa. (Luni, 4 septembrie 2017, 19:13)

            Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

            Daca o racheta de testare, cade accidental, statul lansator plateste pagubele. Statistic pagubele sunt aproape zero. Cade pe camp sau in padure, si rupe vre-un copac ceva.
            Ia sa umple Kim Jong Il focosul cu 10.000 de $ !, si sa vezi ca nici un sat de tarani japonezi, pe unde o sa cada focosul, nu va recunoaste ca l-au gasit.
        • +1 (1 vot)    
          Ce rationament la tine ! ? (Luni, 4 septembrie 2017, 19:02)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Dar ce face Rusia?, cand zboara zeci de sateliti zilnic deasupra , iar in orice moment un satelit greu poate declansa motorul ,,retrofuzeu" , si sa cada peste Moscova. Ghici ce poate fi inauntrul satelitului ?
          Un satelit de 10 tone (de observatie ) poate sa aiba in el o ,,Tzar Bomba" sau ,,Trump Bomba" , depinde cum vrei sa-i spui. Parca ar mai conta ? -vreo 50-100 Mt- O sa faca un crater cu un lac de acumulare, mai mare decat vroia Hitler sa-l faca in capitala URSS.
    • -2 (6 voturi)    
      daca (Luni, 4 septembrie 2017, 9:02)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

      ar "ameninta" Rusia. Crezi ca rusii isi vor mai pune atatea intrebari ?

      Ce crezi ca ar face in cazul asta Rusia ?
    • -4 (10 voturi)    
      Fake news (Luni, 4 septembrie 2017, 9:58)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

      USA vorbeste despre vanzari de armament masive tarilor beligerante
  • +2 (14 voturi)    
    Un test pentru comunitatea internationala (Duminică, 3 septembrie 2017, 23:43)

    justin puscasu [utilizator]

    Criza provocata de joaca cu rachete a godacului atomic, care isi tot arata muschii catre Unchiul Sam are o semnificatie mult mai profunda decat traditionala harjoana de pana acum.
    Daca marile puteri nu reusesc sa treaca peste interesele economice sau politice pe care le au in peninsula Korea si nu gasesc rapid o solutie pentru indepartarea lui Kim si denuclearizarea imediata a peninsulei, atunci ma tem ca viitorul civilizatiei actuale se numara in ani. Nici macar in decenii.
    • -1 (11 voturi)    
      Nu trebuie decat un avion stratosferic (Luni, 4 septembrie 2017, 1:55)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      Si o bomba inteligenta si gata cu Godacu Diliu.
      • +2 (2 voturi)    
        Din pacate, Chuck Norris e cam bolnav. (Luni, 4 septembrie 2017, 12:54)

        justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        http://www.b1.ro/stiri/externe/tragedie-chuck-norris-a-suferit-doua-atacuri-de-cord-in-47-de-minute-196462.html
    • +1 (1 vot)    
      si de ce ma rog o harjoneala semi atomica (Luni, 4 septembrie 2017, 12:57)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      In Pacific va aduce sfarsitul civilizatiei? Crezi ca Kim va trage mai mult de o racheta? Esti sigur ca US va riposta atomic? Esti sigur ca Rusia sau China vor riposta atomic impotriva teritoriului SUA sau Europei?
  • +3 (9 voturi)    
    Dinastia celor Trei Purcelusi (Luni, 4 septembrie 2017, 2:52)

    Alex735 [utilizator]

    Cei trei..Kim
    1. Il-Sung (conventional)
    2. Jong-il (conventional)
    3. Jong-un (atomic)

    Se pare ca dinastia Kim poate fi oprita doar de China.
    La schimb cu Taiwan-ul.
    • 0 (6 voturi)    
      hahaha (Luni, 4 septembrie 2017, 8:20)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      eu cred ca Taiwan-ul are cu ce sa raspunda Chinei big-time. Ca sa nu uitam ca prin preajma e si India care are armata imediat dupa China sau chiar mai bine dotata.
      • -2 (4 voturi)    
        "hahaha" (Luni, 4 septembrie 2017, 11:45)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Chiar faci paste la hahaha la fiecare mesaj?
    • +1 (3 voturi)    
      ce treaba are Taiwanul? (Luni, 4 septembrie 2017, 12:58)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      De ce nu Tibetul? are fix aceeasi logica adica niciuna!
  • -5 (13 voturi)    
    SUA nu poate face nimic.... (Luni, 4 septembrie 2017, 10:52)

    king david hotel [utilizator]

    daca putea, facea demult. Asa ca in Iraq, Afganistan, Siria etc.
  • -2 (4 voturi)    
    ...suta de kilotone... (Luni, 4 septembrie 2017, 12:47)

    baligosul [utilizator]

    Ce e în ziua de azi o bombardea cu hidrogen de 100KTo?Ca asta de o experimentară RPDC-iștii și RPDC-istele?Aproape nimic,bine,în comparație cu ce nu avem noi e o enormitate.
    Păi pe vremea cînd URSS,bastionul păcii e,zicea un slogan pe vremuri,ca prin 1961,deci cînd rușii au făcut primul experiment cu o încărcătură termonucleară,aia a avut putere 5MTo.Adică de 50 de ori cît bombița lui Kim,ce o avea acum Putin sau SUA,că ăștilalți sunt din alta clasă,Franța UK.Israelul,India și Pakistanul(la ăștia sunt cam nesigure,la paki mă refer).