Patru migranti, arestati in Italia, dupa doua violuri brutale

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 3 septembrie 2017, 15:41 Actualitate | Internaţional

Patru migranti, intre care trei minori si un al patrulea de 20 de ani, au fost arestati in Italia in legatura cu doua violuri comise in statiunea Rimini, informeaza duminica dpa, citata de Agerpres

Cei patru sunt acuzati ca in zorii zilei de 26 august au atacat un cuplu de polonezi, l-au batut pe barbat si au violat-o pe femeie, iar apoi au violat un prostituat transsexual din Peru.

Politia italiana a postat duminica pe Twitter un mesaj in care anunta ca l-a arestat "pe presupusul lider al bandei" in gara din Rimini. "Incerca sa se faca nevazut pe cale feroviara", a adaugat politia italiana.  

Presa din peninsula l-a identificat pe barbat drept Guerlin Butungo, din Congo, in varsta de 20 de ani.

Alti doi suspecti, doi frati din Maroc de 15 si 16 ani, s-au predat sambata. Ei erau in evidenta politiei, pentru delicte precum talharie si trafic de droguri. Cei doi au ajutat politia sa-i aresteze pe ceilalti indivizi implicati, intre care un nigerian de 17 ani prins sambata, a relatat presa italiana.

Cei doi frati marocani "nu mai puteau purta povara (...) actiunilor lor dramatice si violente", a declarat presei seful politiei din Rimini, Maurizio Improta.

Dupa marturiile victimelor, atacurile intr-una dintre cele mai populare statiuni din Italia de la Marea Adriatica au fost puse imediat pe seama strainilor, alimentand furia populara si sentimentele antiimigratie.























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

2264 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Tipic (Duminică, 3 septembrie 2017, 15:49)

    mitg [utilizator]

    "Alti doi suspecti, doi frati din Maroc de 15 si 16 ani, s-au predat sambata. Ei erau in evidenta politiei, pentru delicte precum talharie si trafic de droguri"

    De ce n-au zburat inapoi de unde-au venit din prima? Drepturi ca drepturi, dar e chiar jenant in unele cazuri.
  • +1 (7 voturi)    
    Adică mai pe înțelesul tuturor (Duminică, 3 septembrie 2017, 15:50)

    nick24 [utilizator]

    "Patru migranti, arestati in Italia, dupa doua violuri brutale"

    Primul viol nu contează, la al doilea ești arestat și primești avertisment, abia la al treilea poți fi condamnat, dacă nu cumva turiștii nu i-au provocat prin rochiile prea scurte.
    • +1 (7 voturi)    
      Spui tampenii (Duminică, 3 septembrie 2017, 22:29)

      speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Nimeni nu da avertisment pentru viol. Autorii au comis violurile inainte sa fie prinsi de politie.
  • +5 (5 voturi)    
    Daca degeneratii astia (Duminică, 3 septembrie 2017, 15:55)

    Bazil [utilizator]

    nu inteleg sa respecte legile din tara ce i-a primit, la prima abatere - inapoi de unde au venit (Ei erau in evidenta politiei, pentru delicte precum talharie si trafic de droguri). De ce mai cheltuie statul Italian bani cu acesti salbatici? Este clar ca nu se pot adapta unui stil de viata civilizat. Nici o pierdere pentru Italia si alte tari din Europa, sa ii trimita inapoi in "civilizatia" de unde au plecat (navalit) spre Europa.
  • 0 (10 voturi)    
    NImic nou sub soare (Duminică, 3 septembrie 2017, 16:10)

    Milka Man [utilizator]

    Maimutele raman maimute... In plus, cei patru vor beneficia de casa si cazare gratuite intr-o inchisoare italiana pe o perioada de circa 2 ani. Statul italian, alaturi de multe altele incurajeaza violurile si talhariile din ratiuni financiare: costa multa sa tii maimuta inchisa si sa ii dai de toate...Sustin in continuare ca fiecare stat din UE ar trebui sa aloce 3% pentru inchisori si munca silnica, prin care acesti indivizi se vor re-educa (vor intelege ce ii paste) sau vor muri (mare paguba!), dupa executarea unei pedepse de minim 20 de ani... Pana la urma, nu ai nevoie de un penis ca sa faci pishu, nu?
    • +3 (7 voturi)    
      What ?!!! (Duminică, 3 septembrie 2017, 22:34)

      speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      "Statul italian, alaturi de multe altele incurajeaza violurile si talhariile din ratiuni financiare"
      WOW !!! Unii chiar sunt rupti complet de realitate. Maine o sa ne spui ca autorii violurilor erau agenti ai fiscului italian care doreau reducerea cheltuielilor statului.

      Cand ma gandesc ca votezi ma ia durerea de cap
  • -1 (11 voturi)    
    Bre, "refugiatii" este buni... (Duminică, 3 septembrie 2017, 16:20)

    quietguy58 [utilizator]

    Bre, "refugiatii este" buni...toti doctori, ingineri, etc, samd.
    • +3 (7 voturi)    
      Majoritatea refugiatilor (Duminică, 3 septembrie 2017, 22:47)

      speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      nu sunt violatori, ironia ta este deplasata.
  • +1 (9 voturi)    
    mda (Duminică, 3 septembrie 2017, 16:31)

    dum_i [utilizator]

    musulmani si negri
  • +6 (10 voturi)    
    Migrant din Congo? (Duminică, 3 septembrie 2017, 16:43)

    MarianPConstantin [utilizator]

    De ce a fost primit migrantul din Congo in Italia? De ce nu a fost arestat si acuzat de tregere frauduloasa cand a fost prins ca intrat in Italia? Din cate stiu eu nu este nicio amenintare terorista majora in Congo. Acelasi lucru pentru Maroc. In Maroc este pace. De ce li permite unora sa intre in Europa ca si "refugiati" cand vin din tari asiatice sau africane unde nu sunt razboaie???
    • +5 (5 voturi)    
      Ptbcă e o mafie care încasează câte (Duminică, 3 septembrie 2017, 17:45)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

      10 000 - 15 000 de euro de la fiecare migrant ca să fie adus pe coasta Italiei, care e cea mai permisivă țară, pt că pesemne ca mafia face și legile acolo.
  • +1 (9 voturi)    
    ? (Duminică, 3 septembrie 2017, 16:43)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Sunt curios ce parere au cei ce dau minusuri la comentariile unor astfel de articole ce parere au.
    Repet: nu e vorba de migranti in sine cat despre cei ce nu respecta legea.

    Am si eu o curiozitate asa. Le este asa greu sa scrie ceva? Orice? Ca e poate ceva rau, ca poate spera sa nu fie traumatizata femeia, ca poate spera ca barbatul nu este ranit grav. Ca poate spera ca femeia nu ramane insarcinata. Apropo, are voie avort sau trebuie incarcerata si ea pentru uciderea unui embrion rasarit in urma unui viol traumatizant?

    Sunt curios. Atata tot. Sunt convins ca voi lua minus si ei vor dormi in continuare bine pentru ca este usor sa decizi ce sa faca altii cu viata lor. Problema apare mereu cand trebuie sa iti traiesti propria viata. Premisa este: fa ce zice popa, nu ce face el, corect?

    Nu cred ca e greu de pbservat cum militantii PC sunt plini de sfaturi. Dar nu le urmeaza si ei. Cum radicalii religiilor (da, inclusiv crestinii!) ard de nerabdare sa insufle credinta impusa (nu fortata, recunosc) asupra altora, cum ca stiinta nu e nimic si ca nu ai voie aia si ailalta, ca e pacat, ca e blasfemie, dar sunt curios cat de integra este moralitatea lor. Cat de pur e sufletul lor.

    Ipocrizia e peste tot. Si eu sunt. Diferenta e ca recunosc. Nu dau minusuri si imi ascund opinia ca apoi sa rag odata cu gloata sau turma in functie de trend pentru ca sunt asa de usor de impresionat si suceptibil la schimbari de opinie mai rapid decat isi schimba altii sosetele.

    Sper ca sunteti mandri de voi. Eu unul sunt dezamagit de voi. Sincer. Nu sunteti in stare sa va asumati nimic dar sunteti foarte prompti in a-i judeca pe altii.
    • -1 (5 voturi)    
      PC (Duminică, 3 septembrie 2017, 20:56)

      MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Stii tu, astia cu PC o tin in sus si tare ca menatlitatea lor este corecta pana cand li se va intampla si lor un viol dintr-asta in grup. Pana cand nu vor simti pe pielea lor ce inseamna sa primesti in curtea ta barbari neadaptati care nu fug de razboaie ci vin la pomeni nu se vor lecui de aceatsa mentalitate stupida.

      De comentat, nu comenteaza, deoarece ei nu au opinii, nu pot gandi liber. Sunt niste persoane limitate care vad lumea in alb si negru. Am avut ocazia sa discut cu asa o persoana, la o bere, si crede-ma ca nu vrei sa-i mai intalnesti a doua oara.
    • +3 (7 voturi)    
      Cateva observatii (Duminică, 3 septembrie 2017, 22:45)

      speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Nimeni nu da minus pentru ca incurajeaa aceste fapte, toti sunt de acord ca ele sunt abominabile, insa unele comentarii depasesc limita bunului simt si ajung sa generalizeze si sa dea dovada de intoleranta la adresa tuturor imigrantilor.

      Cei care dau minusuri nu sunt militanti PC, ci oameni rationali care-si dau seama ca generalizarea este o eroare care in istorie a dus la crime.

      Unele comentarii sunt manifestari xenofobe sau pur si simplu aberatii. De exemplu cand cineva ii numeste pe imigranti maimute islamice sau cand invoca vreo conspiratie cu Soros care aduce musulmani in Europa sau cu Merkel care ar dori chipurile islamizarea Europei. Cat de rational este unul care crede ca statul italian este complice la violuri din motive financiare ?

      Una e sa combati faptele ticaloase ale unor indivizi si cu totul altceva este sa plasezi vinovatia in carca tuturor doar pe baza de religie.
      • +1 (1 vot)    
        Ai plus de la mine (Luni, 4 septembrie 2017, 21:48)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

        Mi-a placut ce ai scris :)

        Atat doar ca eu nu generalizez la "migranti" ci la "migrantii care incalca legea". La fel de bine puteau fi nativi romani. Nu-s mandru nici de ograda noastra.
        Ce nu suport in schimb este PC la stiri (nu vorbesc de HN ca ei doar preiau).

        Deja ce zici tu da in rasism irational direct. Dar acolo nu cred ca este doar vorba de musulmani. Daca esti rasist, esti rasist. Si am vaga senzatie ca persoanele de care vorbesti (daca le putem numi "persoane") au o ura fata de orice. Ori astaa, ori sunt ignroanti.

        Dar stiu ce zici si subscriu.
  • -2 (4 voturi)    
    dar (Duminică, 3 septembrie 2017, 22:24)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    cu cenzura, ce ne facem cu cenzura de tip ceausisto-comunist? Sau e de tip merkelisto-feisbucist?
  • -4 (4 voturi)    
    Veți observa (Duminică, 3 septembrie 2017, 22:53)

    batmanss [utilizator]

    ca majoritatea "migranților" vor viola blonde si alte fete naive. Le plac blondele si au zero respect pentru femei dar europencele noastre nu-s interesate de aspectele astea ...