Igor Dodon: Romania nu va putea inghiti niciodata R. Moldova, va face "indigestie" / Unirea ar duce la lichidarea statului roman, pentru ca mai sunt altii care nu sunt prea bucurosi ca fac parte din Romania

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 3 septembrie 2017, 9:34 Actualitate | Internaţional

Igor Dodon
Foto: Publika.md
Presedintele moldovean Igor Dodon a declarat din nou ca nu trebuie admisa o unire a Republicii Moldova cu Romania adaugand ca cetatenii care se pronunta impotriva statalitatii Moldovei trebuie declarati in afara legii, informeaza Agora.md.

"Noi ne-am pronuntat cu un proiect de lege, propunem acelasi lucru care exista in Romania - cei care se pronunta deschis pentru lichidarea statului romanesc sunt considerati in afara legii. Sunt interzisi, sunt arestati etc. Noi trebuie sa facem acelasi lucru", a spus seful statului moldovean.

Igor Dodon sustine ca in anul 2018 se va incerca destabilizarea situatiei din tara prin organizarea diferitor evenimente dedicate unirii. ¬"Atunci cand cateva mii de cetateni romani vor incerca sa treaca in mars de la frontiera pana in Chisinau, iar zecilor, miilor si milioanelor de cetateni acest lucru nu le place, ei ar putea raspunde cu unele actiuni. In legatura cu acest lucru, nu avem nevoie de destabilizarea situatiei", a declarat seful statului. 

"Scenariul unei uniri inseamna un scenariu de razboi civil in R. Moldova, prea multi nu-si doresc asta. Printre altele, Romania niciodata nu va putea inghiti R. Moldova. Asta va duce la indigestie pentru ei, figurat vorbind. Va duce la lichidarea statului roman, pentru ca mai sunt altii care nu sunt prea bucurosi ca fac parte din Romania. Nu trebuie sa va jucati cu focul in ceea ce priveste unirea", a conchis Dodon.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation: Ce trebuie sa faci pentru a beneficia de cei 200.000 lei disponibili prin programul StartUp Nation si pentru a-ti dezvolta afacerea

Ai primit un acord de acceptare in programul StartUp Nation. Care sunt urmatorii pasi? Cu ce costuri te vei confrunta pentru a te putea folosi de acesti bani? Mai intai trebuie sa pui in practica ideea de business castigatoare, iar apoi sa iti cresti afacerea. Pentru asta ai nevoie, in primul rand, de clienti noi, strategii adaptate la nevoile pietei si de un ochi atintit permanent asupra propriei afaceri si asupra pozitionarii tale in cadrul unei oferte adesea variate.

4360 vizualizari

  • +33 (35 voturi)    
    Prost mai esti (Duminică, 3 septembrie 2017, 9:41)

    danielcoil [utilizator]

    bai rusnacule, numai fata de moldovean ai tu , si vorbesti in numele lor, jenant mai esti plus ca vorbesti fara sa fi provocat .
    • +23 (25 voturi)    
      Este ofiter FSB (Duminică, 3 septembrie 2017, 10:19)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui danielcoil

      Acest gunoi care are vagi urme romanesti in ADN. Dar de fapt este un rusnac imputit, caruia ii miros piciaorele de la 10 km, la fel ca oricarui rusnac...... Nu va face absolut nimic bun pentru romani. El executa ordinele stapanilor lui de la Moscova.
    • 0 (0 voturi)    
      OK (Luni, 4 septembrie 2017, 12:15)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui danielcoil

      Lasă, păi dacă zice așa, hai să încercăm să vedem dacă face sau nu indigestie. Din punctul lui de vedere, nu are nimic de pierdut, nu?
  • +11 (13 voturi)    
    pai da, (Duminică, 3 septembrie 2017, 10:03)

    404.8 [utilizator]

    "Noi ne-am pronuntat cu un proiect de lege, propunem acelasi lucru care exista in Romania - cei care se pronunta deschis pentru lichidarea statului romanesc sunt considerati in afara legii. Sunt interzisi, sunt arestati etc. Noi trebuie sa facem acelasi lucru", a spus seful statului moldovean.

    Ce spui este adevarat Igor, exact asa trebuie sa faci,Moldova este parte din Romania dintotdeauna, deci datoria ta ,Igor Dodon, este sa reintregesti Romania mare si sa ai grija sa nu distruga nimeni Romania.

    Data asta ti-a iesit. Exact cum trebuie.
    In sfarsit ai ajuns si tu acasa , te-ai luminat baiete.
    Hai, trage moldovenii la patria mama si ai grija de Romania.

    P.S. Vezi cu Rogojin , Labrov si benzinarul sef, ai grija de tine, e posibil sa nu aprecieze noul tau elan unionist.
  • +11 (19 voturi)    
    Da taiati ajutoarele (Duminică, 3 septembrie 2017, 10:03)

    Zummm [utilizator]

    Ca si asa vad ca le dam degeaba. Credeti ca iar ajuta Rusia mai mult ?
  • +18 (20 voturi)    
    Nu va fi nici o indigestie, (Duminică, 3 septembrie 2017, 10:19)

    Kepler [utilizator]

    dar generatiile vechilor comunisti trebuie inca sa se dilueze.
  • +17 (19 voturi)    
    cateva mii de cetateni romani in mars (Duminică, 3 septembrie 2017, 11:30)

    averageJoe [utilizator]

    ar fi un dezastru pentru Igor in schimb cateva mii de pacificatori rusi ar fi o binecuvantare.
    Ce i-as plati astuia o vacanta in statu' islamic..
  • +20 (22 voturi)    
    idei putine...... (Duminică, 3 septembrie 2017, 11:58)

    asada [utilizator]

    ...dar fixe, pentru aceasta coada de topor ruseasca !! In afara fixatiei pentru Romania si ai da limbi lui Putin, parlitul asta mai face si altceva !!!!?? Asa le trebui moldovenilor daca nu s-au dus la vot ,cum asa au facut si romanii si ne-am pricopsit cu gastile de borfasi si hoti ale lui Dragnea si Tariceanu !!!
    • +7 (9 voturi)    
      Pai da... (Duminică, 3 septembrie 2017, 12:40)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui asada

      ... fie si numai din lucrul asta (absentesimul la vor si alegerea unor borfasi) se vede clar ca suntem frati...
  • +12 (14 voturi)    
    Basarabia (Duminică, 3 septembrie 2017, 12:36)

    aniod [utilizator]

    pamant romanesc. Putem sa ne numim oricum, Moldova Rumania, Tara Romaneasca, sunt acelasi lucru.
    Pe langa radacinile istorice, de la daci, Stefan si Mihai,
    Te rog sa intelegi ca in Romania sunt cei care au plecat din Basarabia si partea Bucovinei care acum se gaseste la Ucraina. Cand au plecat trenurile, la evacuare, au ajuns in toate colturile Romaniei. De aceea, nu putem face distinctie intre "voi" si "noi". Imi pare rau ca in numele apararii indentitatii Moldovei, te-ai infratit cu dusmanii. Familia, ce spune? E multumita cu o " coaja de paine" in plus? Ca se stie ca rusii nu dau la altii.
  • +8 (10 voturi)    
    Tovarashu Dodon (Duminică, 3 septembrie 2017, 12:47)

    MoemBius [utilizator]

    Esti agent al serviciilor Ungare?
    Ungurieni cum va numiti voi?
    cu guritza?
    ma abtin de la mai multe detalii
    Mie imi place cum conjuga unele verbe ungurienii
    alea care incep cu :
    Face-mi ai
    Lua-mi ai
    dastea
  • +13 (15 voturi)    
    Dodon zice ca descurajeaza Romania (Duminică, 3 septembrie 2017, 12:56)

    Susufler0 [utilizator]

    sugerand (sugestie ce se vrea amenintatoare) ca in loc sa fie mai dodoloata si mai puternica prin unirea cu Republica Moldova, Romania risca sa dispara ca urmare a secesiunii ungurilor si moldovenilor de peste Prut !

    Igor asta este insa un ins total inadecvat, functiei pe care o ocupa si suficient de lipsit de inteligenta, cata vreme isi inchipuie ca venirea intre granitele Romaniei a unui nr de aprox. 6% rusi si 8,5% ucrainieni ca urmare a procesului de unificare dintre cele doua state, ar putea constitui premisa secesiunii maghiare, urmata apoi de cea moldoveneasca si de cea ucrainiana.

    Dodon creioneaza un scenariu care ar fi putut fi luat poate in considerare abia in masura in care Romania nu ar fi fost membra a UE, a NATO si nu ar fi avut nici parteneriatul strategic cu SUA ! Cata vreme conditiile acestea nu sunt indeplinite Igor ameninta prosteste in gol !

    PS. Niciodata unirea nu a adus slabiciune, ci putere !
    • +3 (5 voturi)    
      aproape (Duminică, 3 septembrie 2017, 18:29)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ca si uitasem de carnatul asta stafidit. noroc ca se mai baga si singur in seama, sa afle si ai lui ca au un presedinte, zice el.
  • -6 (16 voturi)    
    pina la urma omul are dreptate... (Duminică, 3 septembrie 2017, 13:04)

    Walking_dead [utilizator]

    ....daca nu va ajung cei ~ 2 milioane de maghiari si vreti si rusi pe cap dati inainte cu unirea. Nu cred ca rusii se vor multumi cu cit au minoritarii maghiari la ora actuala, dar unora le place sa traga leul de coada...
    • +11 (13 voturi)    
      rusi sunt doar 4.5% in RM (Duminică, 3 septembrie 2017, 13:19)

      Falx_D [utilizator] i-a raspuns lui Walking_dead

      conform ultimului recensamant
      • +2 (2 voturi)    
        procente (Duminică, 3 septembrie 2017, 19:24)

        Walking_dead [utilizator] i-a raspuns lui Falx_D

        Daca erau numai atiti Dodon nu ajungea presedinte.
        Apropo, pe hirtie romii reprezinta doar 3.3% din populatia Romaniei.
      • +2 (2 voturi)    
        Si atunci (Duminică, 3 septembrie 2017, 21:02)

        Rdu [utilizator] i-a raspuns lui Falx_D

        de unde ateatea voturi pt Dodon?
  • +7 (7 voturi)    
    Indigestie? Exista solutii pentru microbi ca tine (Duminică, 3 septembrie 2017, 16:13)

    grunespferd [utilizator]

    Bufonul sinistru Dodon incearca sa-si justifice banii primiti de la rusi, prin declaratii tampite si provocatoare, daca altceva nu-i iese...

    Pana la urma, a costat ceva sa ajunga presedinte in RM, dar e doar un tradator isteric pe care nu-l ia nimeni in seama.

    Aberatiile rusesti trebuie rostite si in romana, chiar asa stalcita si dodonita, ca sa fie clar ce planuri au si cum vad tovarasiii rusi Romania.

    Romania mare iar, in 2018, sa speram!
  • 0 (0 voturi)    
    In dodonul gol (Luni, 4 septembrie 2017, 5:06)

    europeanul2 [utilizator]

    Dodonele, esti cretin?
  • +1 (1 vot)    
    Inca o data, felicitari! (Luni, 4 septembrie 2017, 9:49)

    CristioanR [utilizator]

    Multe, multe felicitari romanilor de peste Prut pentru excelenat alegere pe care au facut-o anul trecut, in persoana lui Dodon!
    Apropae la fel de buna ca alegera noastra, care l-am votat pe Dracnea!
    Se pare ca reunificare se va face pina la urma, dar in cadrul Uniunii Asiatice ...