Papa Francisc si Patriarhul Bartolomeu, apel comun fata de schimbarile climatice si pentru "vindecarea Creatiei ranite"

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 1 septembrie 2017, 14:06 Actualitate | Internaţional

Papa Francisc si Patriarhul Bartolomeu, apel impotriva schimbarilor climatice
Foto: Wikimedia Commons
Papa Francisc si Patriarhul Bartolomeu au facut vineri un apel catre liderii lumii pentru un raspuns colectiv la schimbarile climatice, spunand ca planeta se deterioreaza si oamenii vulnerabili sunt primii afectati, noteaza Reuters. 

"Facem apel urgent catre cei aflati in pozitii de responsabilitate sociala si economica, dar si politica si culturala, sa auda plansetul pamantului si sa aiba grija de nevoile celor marginalizati", scriu Francisc si Bartolomeu intr-o declaratie comuna. 

"Mai mult decat orice", liderii celor 1,2 miliarde de catolici si 300 de milioane de orodocsi cer un raspuns "la pledoaria a milioane de oameni si sprijinirea unui consens in lume pentru vindecarea Creatiei ranite".  

Apelul nu este adresat anume vreunui lider mondial, dar vine la trei luni dupa ce presedintele american Donald Trump s-a retras din acordul global de la Paris privind limitarea emisiilor de gaze de sera. Decizia a fost calificata atunci de un oficial de la Vatican drept “un dezastru”.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

1077 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    A sunat Maggie Zimmerman (Vineri, 1 septembrie 2017, 14:13)

    xolv [utilizator]

    sa-i includa in chestionarul celor 97% de preselectati?
    • +1 (1 vot)    
      E vorba de un nou sondaj.. (Vineri, 1 septembrie 2017, 16:05)

      Alex735 [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Esantionul a fost extins de la scientisti la "spirituali".
      In curand si la cantareti, sportivi de performanta, actori.. Muncitori, tarani, intelectuali, asta inseamna unanimitate.
      Elementele dusmanoase si retrograde vor fi eliminate.
  • +1 (1 vot)    
    interesant ... (Vineri, 1 septembrie 2017, 14:14)

    strategy [utilizator]

    Unu-i alb si altu-i negru, la exterior, evident.
  • +2 (6 voturi)    
    se rezolva (Vineri, 1 septembrie 2017, 14:16)

    gica pantalon [utilizator]

    iese shamanul daniel cu icoana facatoare de minuni
  • +2 (2 voturi)    
    cata aroganta! (Vineri, 1 septembrie 2017, 14:45)

    codyrocco [utilizator]

    creatie, bigbang, ce-o fi fost - ce atata humanocentrism? o sa disparem ca specie, planeta isi continua ritmul, asta e.
  • -3 (7 voturi)    
    Sanctitate, Prea-Fericirea Voastră... (Vineri, 1 septembrie 2017, 14:56)

    Tescovin [utilizator]

    Dacă sfințiile voastre faceți agitprop climatic, cot la cot cu neo-marxiștii, de Biserică cine se mai ocupă ? Credeți cumva că Greenpeace ? Cine le spune bezbojnicilor ăstora că sunt rupți total de realitate ? De ce n-ați ieșit cot la cot când din Tratatul UE au ras orice referință la creștinism ? Vi se pare că e mai puțin important decât „schimbările climatice” ? Să vă dea Dumnezeu gândul cel bun, scuzați deranjul, mă iertați.
  • 0 (2 voturi)    
    Bartolomeu? (Vineri, 1 septembrie 2017, 15:22)

    stefan2008 [utilizator]

    Ma speriasem ca a ajuns Bartolomeu patriarh!
  • +4 (8 voturi)    
    noobi (Vineri, 1 septembrie 2017, 15:34)

    oy [utilizator]

    Intre timp, ortodoxii romani nu stau sa se milogeasca la "oameni". Ei vorbesc direct cu seriful si rezolva problemele legate de caldura, frig, ploaie, seceta:
    http://stiri.tvr.ro/pelerinaj-si-rugaciuni-pentru-ploaie-la-galati-credincio-ii-au-cerut-divinita-ii-sa-aduca-ploaia_820822.html#view
  • 0 (4 voturi)    
    prea putin, prea tarziu! (Vineri, 1 septembrie 2017, 16:08)

    trem [utilizator]

    Deja suntem pe un traseu sigur...in 2-3 generatii cel mult se va alege praf si pulbere de clima. De fapt vom plati pentru lacomia si ignorantza noastra....fiecare din noi.