Tudose: Vom incerca sa retragem dosarul Rosia Montana de la UNESCO, sa nu ne mai mentinem punctul de vedere/ Acolo sunt zacamintele noastre

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 29 august 2017, 23:04 Revista Presei | Radio TV

Protest anti-proiectul Rosia Montana, a zecea duminica (10)
Foto: Victor Cozmei / HotNews.ro

Premierul Mihai Tudose a declarat marti ca nu crede ca statul roman va pierde in procesul cu Gabriel Resources, care cere despagubiri de 4,4 miliarde dolari pentru nedemararea proiectului exploatarii aurifere de la Rosia Montana si a acuzat Guvernul Ciolos ca in ultimele zile de mandat a inaintat actele necesare catre UNESCO pentru a declara toata zona arie protejata natural, motiv pentru care nu se vor mai putea face exploatari de zacaminte acolo in cazul in care UNESCO va finaliza procedura de declarare ca arie protejata natural, potrivit news.ro.

"Eu nu cred ca vom pierde (procesul cu Gariel Resources - n. red.) (...) Ei invoca foarte multe investitii facute, dar investitiile le-au facut in: salvam patrimoniul de acolo, au mai facut o biserica, au platit niste oameni. Ei au tras acum linie, au adunat toate acele cheltuieli si au zis: uite cat am investit noi. Stai putin ca tu ai spus ca investesti in mailing, in sapat dupa aur, nu in spoturi la TV, nu in drumuri, nu in muzee (...) Una e sa sapi si alta e sa-ti dam voie sa faci orice. Ei, chiar orice nu merge", a declarat Mihai Tudose la Romania TV.

Tudose a spus ca fostul premier Dacian Ciolos ar trebui sa dea explicatii cu privire la decizia de a cere la UNESCO declararea zonei Rosia Montana ca arie protejata natural.

"Poate il intrebati si pe domnul Ciolos de ce in ianuarie, inainte sa plece, in ultimele zile, toata zona a declarat-o arie protejata natural si a trimis hartiile pe la UNESCO. Adica nu mai sapi o gropita acolo nici sa sapi dupa rame, ca e arie protejata, lucru care probabil ca va conta la acel arbitraj. De ce a facut-o nu stiu, dar probabil ca va trebui sa raspunda dansul (...) El era seful la tribul acela de tehnocrati, ala destept care ne tot da lecti acum. Sa spuna ca habar nu a avut, lucru pe care tind sa il cred, pentru ca nu prea stia ce se intampla pe acolo, dar intrebam atunci pe celebrul ministru al Mediului (...) Pe 4 ianuarie, in guvernarea ingrozitor de foarte tehnocrata s-a intamplat acest lucru. Era inca guvernul Ciolos pe aici prin cladire", a mai spus seful Executivului.

El a sustinut ca ca Romania nu va mai putea exploata resursele minerale de la Rosia Montana daca aceasta zona va fi declarata arie protejata, precizand ca anularea la UNESCO a procedurii initiate de catre Guvernul Ciolos este greu de realizat.

"E greu pana te accepta, dar dupa ce te-au acceptat, e aproape imposibil sa te retragi. Vom incerca sa retragem, sa scriem ca nu ne mai mentinem punctul de vedere, punandu-ne intr-o situatie absolut ciudata fata de organele internationale de profil. Daca lucrurile raman definitive, s-a inchis. Acolo sunt zacamintele noastre. Putea sa o declare protejata pe la noi prin casa, iar noi o protejam, noi o deprotejam - puteam sa spunem ca acolo traieste ultima specie de libelula si apoi constatam ca libelula nu mai e si nu a lasat mostenitori. Nu cred in coincidente", a conchis Tudose.

Senatorul USR Mihai Gotiu a avertizat marti ca Executivul pregateste retragerea dosarului Rosia Montana de la UNESCO si ii acuza pe guvernanti de faptul se pregatesc "sa faca blat" in litigiul de la Washington, pentru a nu se afla adevarul despre modul in care Gabriel Resources a cheltuit sute de milioane de dolari in Romania cu politicienii, expertii, jurnalistii si agentiile de publicitate si PR care au sustinut proiectul minier.

Reactia senatorului USR vine dupa ce intr-un articol publicat in editia online a ziarului "Adevarul" se prezinta un punct de vedere semnat de o consiliera din minister, in care se pretinde ca asumarea depunerii dosarului Rosia Montana la UNESCO de catre fostul ministru al Culturii Corina Suteu ar afecta sansele Romaniei in arbitrajul de la Washington, in care compania Gabriel Resources solicita despagubiri de 4,4 miliarde de dolari.


























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

9441 vizualizari

  • +44 (50 voturi)    
    Complex (Marţi, 29 august 2017, 23:26)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Pute a tuica si a complex de inferioritate.
    • +15 (15 voturi)    
      Pai n-are Dragnea consultanti israelieni ??? (Miercuri, 30 august 2017, 8:58)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      Doar n-o sa-i plateasca din buzunarul propriu. Aurul de la Rosia Montana este tocmai bun sa-l tina pe infractorul condamnat definitiv Dragnea in fruntea tarii. Populimea sa dea mai departe cu sapa si sa se hraneasca cu radacini .....
      • +4 (6 voturi)    
        Pai cine e in spatele Gold Corporation (Miercuri, 30 august 2017, 17:32)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Beny Steinmetz , prietenul lui Tariceanu si acum al lui Drangea. De ce dracu se duce Dragnea in Israel odata pe luna. Si de ce statul roman nu si-a angajat avocati pana acum in acest proces ? Pai d-aia, ca vor sa redeschida proiectul. Incet, incet ies la iveala mult mai multe lucruri despre Dragnea. Chestia cu Teldrum, hoteluri, ferma de porci si alte prostii sunt nimicuri fata de tunul care va urma cu Rosia Montana. Dragnea va vinde tot ca sa ramana la putere si sa scape de puscarie. Iar de promisiunile din campanie se alege praful. In afara de niste mariri de pensii ca sa-si securizeze voturile, nu vor exista decat mariri mizerabile in 2018.
    • +4 (4 voturi)    
      a zis bine (Miercuri, 30 august 2017, 10:52)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      Acolo sunt zacamintele noastre adica a PSD-ului. Oare ce are de zis cu privire la Sova care a semnat pt exploatare in calitate de ministru un proiect sufucient de profitabil astfel incat sa-l faca pe Steinmetz de 3 ori mai bogat iar Romania sa devina si mai saraca pe termen lung.
  • -1 (37 voturi)    
    pai sa plateasca marinaru cu Rovana Plumb (Marţi, 29 august 2017, 23:27)

    N.S. [utilizator]

    ca ei au incheiat contractul! pardon, au luat spaga de intrare!
    • +9 (15 voturi)    
      obsedatule (Miercuri, 30 august 2017, 8:30)

      csan [utilizator] i-a raspuns lui N.S.

      eu zic sa te mai documentezi. Si nu te mai clona. Scrie ce ai de scris intrun singur comentariu .
      • +6 (8 voturi)    
        Parca (Miercuri, 30 august 2017, 11:11)

        MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui csan

        Ponta demarase colaborarea, nu? Asa imi aduc aminte. Cu mult inainte de 2016.
        • +6 (6 voturi)    
          asa le trebuie (Miercuri, 30 august 2017, 14:50)

          moka [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

          pesedeul a alimetat prin antene ura impotriva exploatarii de la Roasia Montana. Cautand sa-l discrediteze cu orice pe base, au inventat orice subiect, doar iz de conspiratie sa aiba.
          De atunci nu mai exista o dezbatere cinstita si transparenta pe subiect. Atunci conta doar ca afara ploua si basescu era de vina.
          Foarte bine a facut Ciolos. Daca timp de 20 de ani nu s-a luat nici o hotarare si nu a existat nici o dexzbatere onesta, inseamna ca nu vrem exploatarea. Deci s-o lasam stranepotilo nostri. Poate da Domnul si or fi ei mai intelepti.
  • +47 (49 voturi)    
    Repetam si protestele pentru Rosia Montana (Marţi, 29 august 2017, 23:31)

    OmulNou [utilizator]

    Nicio problema comunistule, se face.
    • -31 (33 voturi)    
      Dictatura minoritatiii (Miercuri, 30 august 2017, 9:27)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Romania nu se conduce prin dictatura unei minoritati de hispteri.

      Poti sa protestezi tu mult si bine, Tudose sa ia deciziile in interesul unei majoritati a romanilor, nu in interesul a 1000 de hipsteri corporatisti foarte vocali
      • +14 (16 voturi)    
        Ooooo, da! (Miercuri, 30 august 2017, 9:55)

        Anna O. [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Chiar simt ca tot ceea ce face Tudose si guvernul lui de un inalt nivel profesional, Dragnea si Parlamentul lui de si mai inalt nivel, plenipotentiar as putea pentru ca sa zic, deci ca TOT ce fac ei fac pentru binele romanilor! Mi-au dat lacrimile, ma scuzati...
        • -6 (12 voturi)    
          Esti o minoritate neglijabila (Miercuri, 30 august 2017, 10:49)

          galeo [utilizator] i-a raspuns lui Anna O.

          Nu contezi prea mult.
          Tudose trebuie sa guverneze in interesul tuturor romanilor, nu in cel al unor corporatisti harpareti
        • -10 (12 voturi)    
          Lozinci (Miercuri, 30 august 2017, 11:28)

          galeo [utilizator] i-a raspuns lui Anna O.

          Lozinci hipsteresti, substanta 0.
          Practic nu ai spun nimic conctret cu mesajul asta
          • +2 (2 voturi)    
            Ba a spus foarte clar (Miercuri, 30 august 2017, 23:25)

            midufi [utilizator] i-a raspuns lui galeo

            Doar ca faci pe prostu',
            Sper sa merite.
      • +18 (22 voturi)    
        Buna dimineata postacule pesedist (Miercuri, 30 august 2017, 10:26)

        OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Imi place ca voi incepeti cu manipularea de dimineata, demonstreaza ca nu ai loc de munca si esti cersetor la PSD.

        Posteaza mai mult, poate iti dubleaza ratia de faina, inutilule.
      • +8 (10 voturi)    
        Repet! (Miercuri, 30 august 2017, 11:47)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Asteptam de la inteligenta voastra un comentariu referitor la lipsa manualelor scolare la inceput de an scolar.

        Oh, Basescu, Soros...ah si multinationalele, hipseterioi, legionarii,... sunt de vina...cum de nu mi-am dat seama.

        BTW in guvernul vostru am inteles ca nu se folosesc cardurile bancare....probabil tot din cauza de banci, multinationale, Soros, Basescu,.....
        Tu stii sa platesti cu cardul?
      • +6 (6 voturi)    
        Dictatura minoritatiii (Miercuri, 30 august 2017, 16:22)

        lsorin [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Minoritățile se scriu cu doar doi de ”i”. De-aia li se și zice minorități :)

        Dar, dacă tot ai deschis vorba, spune-ne dacă te referi la dictatura minorității PSD.

        Citește mai jos și repetă de 100 de ori
        <b>
        ”Ce să fac? N-am ce să fac! Atâta mă duce mintea...”
        </b>

        Rezultatele PSD în 2016:
        - la Senat PSD a obtinut 3.221.786
        - la Camera Deputatilor PSD a obtinut 3.204.864
        Vezi că și dacă le aduni (deși trebuie să ai probleme mari la procesor să faci asta) tot nu te ridici la 50% din numărul cetăţenilor cu drept de vot din Registrul electoral care, la 4 iulie 2016, era de 18.275.077, (sursa: Autoritatea Electorală Permanentă AEP).
  • +35 (35 voturi)    
    Nenea ăsta (Miercuri, 30 august 2017, 0:02)

    R.Stoian [utilizator]

    Chiar există?
  • +23 (23 voturi)    
    du-te (Miercuri, 30 august 2017, 0:18)

    dum_i [utilizator]

    Du-te dupa ceausescu, javra ordinara!!!
  • +31 (31 voturi)    
    Chestia cu libelula (Miercuri, 30 august 2017, 0:42)

    batmanss [utilizator]

    arată clar stilul mafiot de gândire pesedist ,
    zicem una , apoi schimbam macazul si facem alta, așa ca sa fentăm votanții.
  • +18 (22 voturi)    
    Ce nu face un premier glojdier (Miercuri, 30 august 2017, 0:46)

    MoemBius [utilizator]

    pentru niste shpagutza mica de la "Canadienii" de la Gabriel Ressources

    P$D = PARTID de CAC.....A....T


    HUOOOOOOOOOOOOOOOO
    P$D TREBUIE scos in afara LEGII
  • +32 (36 voturi)    
    Zacamintele noastre! (Miercuri, 30 august 2017, 1:07)

    Sar Castic [utilizator]

    De fapt ei vor sa dea 'zacamintele noastre' pe o spaga de nimic.

    Gabriel Resources, o companie fictiva, se va angaja sa extraga si sa curete si depolueze dupa terminarea exploatarii, peste 7-10 ani... Dar, inainte de 'terminare', compania va da faliment, etc. Va 'disparea'. Lasind depoluarea pe seama statului. Care nu va avea bani sa o faca. Ca au pastrat numai un mic procent din aur. Peste 80% din aurul si argintul extras va iesi din Romania, lasind in urma o poluare extrem de toxica, pe baza de cianuri, o zona de nelocuit pentru mii sau zeci de mii de ani.

    Asta pentru un pic de spaga pentru PSD-ei! Si un musuroi de aur pentru 'Romania'. Musuroi care probabil se va face nevazut cumva, mai rapid decit a disparut tezaurul Romaniei prin Rusia.

    De ce nu fac contract cu o companie miniera recunoscuta? Cu platirea depoluarii inainte - bani pastrati in banca pina la terminarea extractiei. E posibil, nu e ceva de ne-imaginat!!!
  • +23 (23 voturi)    
    Șpăgile (Miercuri, 30 august 2017, 4:01)

    Celbland [utilizator]

    Deci, Gabriel Resources reclamă că a cheltuit bani cu șpăgi de câteva sute de milioane de euro, ceea ce-i dă dreptul să ne ia peste 30 de miliarde euro, după care noi, românii, vom mai cheltui vreo 10 miliarde euro cu ecologizarea zonei și înmormântarea celor răpuși de cianuri.

    Iar contractul antiromânesc al autorităților spune că dacă nu suntem de acord să ne otrăvească, le dăm ălora 4,4 miliarde dolari.

    Să tot faci afaceri cu statul român ! Mai ales cu Băsescu și Tudose ...
    • +10 (10 voturi)    
      P$D e peste tot.... (Miercuri, 30 august 2017, 8:16)

      Nedumeritul1000 [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      P$D e peste tot.... le da la aia 4 miliarde ca nu da de la ei .... da de la noi....
  • +21 (23 voturi)    
    Precedente:Sterlig Popescu T.+ KazMunaiGas Ponta (Miercuri, 30 august 2017, 4:02)

    Plagarus [utilizator]

    Jaf cu repetitie,by bunii romani PSDei+Alde !!
    • +15 (15 voturi)    
      Ia labele de pe Rosia Montana (Miercuri, 30 august 2017, 8:33)

      ilie57 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      E arie protejata natural
  • +17 (17 voturi)    
    minte bolsevica (Miercuri, 30 august 2017, 6:53)

    Pac-pac [utilizator]

    Departe de a fi fan Ciolos, un premier slabut, daca a facut treaba asta cu Rosia Montana, imi scot palaria.

    Iar domnului Tudose, ii sugerez sa citeasca putin ce a spus prof. Florin Colceag, respectiv cea mai mare bogatie a noastra sunt albinele.
    Aurul se termina, dar albinele ne vor ajuta sa scoatem ce e bun din pamant, an de an.
    Belesti 3-4 munti pentru aur si lasi in urma un lac de cianuri si gata, zona aia o razi de pe harta pe vecie.
    Banii se duc naibii, nu ajung in tara, decat intr-o mica masura sub forma de spaga.

    Asadar, lasa d-le Tudose sa fie Rosia Montana protejata de UNESCO, nu de PSD.
  • +15 (15 voturi)    
    haha (Miercuri, 30 august 2017, 7:04)

    toxx [utilizator]

    drojdierul asta chiar glumeste ? psd-istii au mintea scurta, asta cred ca de la alcool mai mult si-a pierdut toti neuronii. Ati uitat protestele pt Rosia Montana, ati uitat protestele pentru Colectiv, pentru Ordonanta 13 si acum pt ce prostii mai faceti ?

    Daca vreti sa faceti ceva, faceti o companie de minerit din fondurile suverane ale tataroaicei si puneti mana la munca, fara sa distrugeti mediul inconjurator. Dar nici sa nu furati din ce scoateti de acolo.

    Bineinteles, asta e o utopie, dar vorbesc si eu ca sa ma aflu in treaba.
  • +12 (12 voturi)    
    PSD si cianura pentru Romania (Miercuri, 30 august 2017, 7:34)

    neagoe [utilizator]

    Eutanasierea Romaniei cu Hotiile a prea lenta, asa ca PSD apeleaza la CANURA.

    E ordin de la Moscova?
  • +11 (11 voturi)    
    Ete fsss... (Miercuri, 30 august 2017, 7:38)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    Lasa-le acolo. Acolo au stat de milioane de ani. Sau nu mai aveti ce sa furati?
  • +12 (12 voturi)    
    ce conteza domne forumurile straine... (Miercuri, 30 august 2017, 9:02)

    liviu_ [utilizator]

    ce conteaza paerrea cetatenilor...

    important e ca noi vrem sa furam
  • +14 (14 voturi)    
    Bai Tudose doua prune, (Miercuri, 30 august 2017, 9:25)

    Ponta [utilizator]

    dosarul l-a depus pentru Ciolos este mult mai intelligent ca tine si banditii tai din PSD.
    Daca nu ai observant lucrul acesta pana acum, ai o problema.
  • +12 (14 voturi)    
    Tovarase, cu asta v-ati fript (Miercuri, 30 august 2017, 9:43)

    gogu1234567890 [utilizator]

    Abia astept sa ma intorc din concediu si sa vin in piata sa va daram, nenorocitilor.
  • -11 (15 voturi)    
    Dragi hispteri (Miercuri, 30 august 2017, 10:10)

    galeo [utilizator]

    Nu mor caii cand vor cainii...
    • +3 (5 voturi)    
      Dacii si Romanii (Miercuri, 30 august 2017, 11:43)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Rugile la traditiile daco-gete ale organizarii constitutiei au fost ascultate.

      Numarul de hipsteri care confirma prezenta vineri la ora 19 este cam de unul pe minut momentan, si cam 20 pe minut iau contact cu stirea.

      Dar dragul meu cainii adusi de jandarmerie sper sa stea acasa la lasam doar caii ...

      La ora asta sunt cam 500..

      Dar vorbim vineri: la ora 19 da ...
  • +11 (11 voturi)    
    inconstient (Miercuri, 30 august 2017, 10:31)

    Mos Andrei [utilizator]

    oare nu stie ca subiectul cu RM scoate lumea in strada? s-au luptat atatia ani sa intre UNESCO.
  • +5 (5 voturi)    
    Ce problema...! (Miercuri, 30 august 2017, 10:42)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Ha Ha!
    O sa trimitem cerere de retragere desi o sa ne creada aia cam ciudati...

    Nu-I nimic! Le ziceti ca noi suntem cu osuta de ani in urma, ca PM nici nu stie ce e ala un card si nu vrea sa foloseasca conturi bancare.
    Si daca nu gasim aur acolo, ca sa facem bani din el, (sa nu mai tinem banii prin banci ca ni-i fura) atunci mai gasim ceva scoici si facem troc ca in comuna primitiva.
  • +6 (6 voturi)    
    Limbaj de prim-ministru (Miercuri, 30 august 2017, 10:56)

    lp [utilizator]

    Acest om nu este in stare sa se comporte adecvat functiei pe care o ocupa. In loc sa vina cu argumente bine cantarite, face niste mishtouri de prost gust. Numai atat si arata ca nu are niciun pic de dreptate
  • +3 (3 voturi)    
    esti complet dus! (Miercuri, 30 august 2017, 10:58)

    trem [utilizator]

    ma intreb daca tu te auzi? Ti-o fi ciuda ca aia dinainte au luat o spagutzha si tu nu ai papat nimic.

    E jenant ce ai de gand si arunca cu multe zoaie pe imaginea Romaniei. Cine Dumnezeu sa ne mai ia de oameni seriosi???
  • +7 (9 voturi)    
    Tribul acela de tehnocrati .. (Miercuri, 30 august 2017, 11:06)

    Koczka [utilizator]

    Acest domn PM ar fi trebuit sa fie si el un fel de tehnocrat ca doar nu a fost numit acolo ca e frumos ..
    Aceasta retorica antitehnocrata este de sorginte proletara si specifica anilor 50 cand poporul muncitor a instaurat dictatura proletariatului impotriva exploatatorilor capitalisti, de fapt o dictatura mascata bolsevica controlata de Moscova.
    Sa urmeze o contraofensiva comusnistoida de vreo 50 de ani sau e vorba doar de interesele unor borfasi puscariabili ...
  • +7 (9 voturi)    
    Talhari (Miercuri, 30 august 2017, 11:18)

    MinDepous [utilizator]

    "Putea sa o declare protejata pe la noi prin casa, iar noi o protejam, noi o deprotejam"
    Cum ati protejat padurile de la defrisari, este? Mama voastra de talhari infecti.

    De ce sa nu exploatam depozitele alea? Pentru ca uita-te in jur, cumetre: toate tarile care si-a vandut materiile prime sunt in faliment sau la limita lui. Doar tarile sarace fac asta. Ah, vrem sa facem ceva misto cu ele? Pai hai sa punem industria la punct - extractie, procesare, apoi sa vindem chestii. Sa devenim, pentru Europa, ce e China cu productia lor de componente pentru dispozitive mobile sau mai stiu eu ce.
    Pentru ca Aur/Argint/Platina nu era miza proiectului de la Rosia Montana, talhar insidios! Miza constau metalele rare din acele depozite, pe care ne le vedeam in contract. Alea ramaneau in steril si ghici ce - puteau frumos sa-l exporte, apoi sa le extraga in alta parte. Aia sunt munti vechi, sunt plini de metale rare - care valoreaza NET peste cat vor fi scos aur din el. Si noi vedeam cat? 4%?
    Sigur, pentru niste lipitori infame ca voi, 4% vs 0% e infinit mai mult, da' mai pieriti de pe fata pamantului si faceti naibii ce v-au pus si aia de v-au votat si ce-ar vrea sa faceti aia de nu v-au votat (dar v-ar vota daca ati face): TREABA BUNA si pus Romania inapoi in zona buna, stabilia, in dezvoltare, sa avem si infrastructura in care sa lucram si sa producem chestii pe care sa le exportam cu valoare adaugata mare. Nu cherestea - ci mobila, nu lana - ci haine, nu minereu - ci componente de electronica fina, bijuterii sau stiu eu ce altceva.

    Da' tre' sa fii destept sa-ti dai seama ca e prost, cine v-a votat, tot la 4% ar pune botul.
  • +4 (6 voturi)    
    Unirea protestelor (Miercuri, 30 august 2017, 11:28)

    benicio [utilizator]

    Astria ori vor sa dezbine protestatarii, sa-i debusoleze, practic sa deturneze protestele impotriva masacrarii legilor justiei. Ceea ce ar arata cat de disperati sunt. Adica prefera sa sacrifice Rosia Montana numai sa treaca legile alea fara prea mare tambalau.

    Ori sunt idioti si nu vad riscul unificarii celor doua proteste. Adica sa ii scoata din casa si pe fanaticii anti-exploatare la Rosia Montana, care fiind apolitici nu prea ieseau pentru legile justitiei. Eu zic ca asta ar trebui sa se intample, reluarea marsurilor anti-exploatare din 2014 si a protestelor masive din Piata Victoriei din februarie 2017.

    Prim-ministru asta pare sa fi venit de pe vreme lui Gheorghiu-Dej, asa pune problema in unele situatii, e total anacronic. Si, din cauza asta, periculos in prostia lui.
    • +2 (2 voturi)    
      nu, nu asa! (Miercuri, 30 august 2017, 15:25)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      "practic sa deturneze protestele impotriva masacrarii legilor justiei"

      posibil, dar nu cred.
      Pur si simplu Dracnea s-a prins ca daca da liber la cianuri lal Rosia, va incasa o shpaga MARE, si a dat dispozitie sa fie retras dosarul!
  • +3 (3 voturi)    
    Doar o teorie (Miercuri, 30 august 2017, 11:32)

    IonutSC [utilizator]

    PSD si-a dat seama ca nu mai au cum sa scoata maneca cu bugetul, au bagat-o pe asta cu Roaia Montana stiind ca vor fi proteste, vor renunta la guvernare dand vina pe strada ca mai apoi sa ramana in filmul PSD a dat si ceilalti au luat.
  • +5 (7 voturi)    
    omul asta este marsav (Miercuri, 30 august 2017, 12:46)

    Razvan_M [utilizator]

    Exploatarea prin distrugerea zonei Rosia Montana a fost sprijinita puternic de toate partidele politice din Romania. Inclusiv de catre PSD prin Victor Ponta care isi punea lampas ca sa "coboare" in muzeul de suprafata de la Rosia Montana.

    Singurul motiv pentru care exploatarea nu a continuat atunci este ca nu era rentabila dpv economic pentru RMGC. Pentru statul roman respectiva afacere ar fi o mare teapa - se extrag tonele de minereuri, se distrug cativa munti si se transforma in desert si se toarna deseurile intr-un lac puternic toxic de 400 hectare cu risc mare de catastrofa ecologica pe urmatorii 100 de ani. In plus, locuitorii din zona deja au votat la referendum impotriva acelei exploatari.

    Plimba ursu cu vrajelile tale ieftine, bai Tudose.
    • +1 (1 vot)    
      Problema (Miercuri, 30 august 2017, 19:31)

      wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      e ca in punctul in care am ajuns, oricum ar fi, tot prost iesim...
      Pentru ca in cazul in care ajungem la proces, sansele noatre sunt f. mici.....si ghici de unde se vor plati cele 4.4 miliarde despagubiri?
      • 0 (0 voturi)    
        riscul sa pierdem un proces este mic (Joi, 31 august 2017, 18:29)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui wintershadow

        Dar el creste cu fiecare declaratie iresponsabila data de oficiali romani.

        Treburile stau cam asa: in zona a avut loc un referendum legal si prin acel referendum s-a respins exploatarea de la Rosia Montana. Atata timp cat nu au existat promisiuni ilegale facute in contracte secrete (este posibil), nu exista risc ca Romania sa piarda vreun proces. Dar daca au existat contracte secrete, atunci trebuie bagati la mititica indivizii 1. care au semnat 2. care au stiut de ele si nu au spus public. Si Romania tot nu poate pierde un proces pt. ca asemenea contracte secrete ar fi ilegale.
  • +1 (1 vot)    
    produsul birtului (Joi, 31 august 2017, 9:19)

    Tritonul [utilizator]

    Este absolut halucinant ce poate debita acest individ produs de birtul autogarii din Braila. Un premier mai incompetent, eufemistic vorbind, nu s-a vazut in istoria omenirii. Nu are cele mai vagi notiuni despre nimic! Nu exista ”arie protejata natural”. Exista arie naturala protejata, si nu are nicio legatura cu a introduce Rosia Montana in patrimoniul UNESCO. Rosia Montana este propusa pe considerente culturale, nu pentru patrimoniul natural!