Rusia a trimis doua submarine de atac in marea Mediterana

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 28 august 2017, 16:21 Actualitate | Internaţional

Submarinul Kolpino
Foto: Ministerul rus al Apararii
Rusia a anuntat luni amplasarea a doua submarine de atac de ultima generatie in marea Mediterana, unde a revenit in forta in ultimii ani si unde dispune de o baza navala la Tartus, in nord-vestul Siriei, teatrul unui sangeros conflict, scrie AFP.

Submarinele Kolpino si Veliki Novgorod "au ajuns in Mediterana", a declarat intr-un comunicat Flota rusa din marea Neagra, din care fac parte cele doua submarine.

Aceste submarine cu propulsie diesel, versiuni modernizate ale submarinelor de clasa Kilo, potrivit nomenclaturii NATO, au intrat in serviciu in 2016, potrivit sursei citate.

De la inceputul interventiei militare in Siria, armata rusa a trimis submarine, nave de razboi si, cateva luni, unicul sau portavion in marea Mediterana, alaturi de zeci de avioane de atac si de bombardiere care opereaza din baza aeriana din Hmeimim, in fieful alaouit al presedintelui sirian Bashar al-Assad.

La finele lui decembrie, presedintele rus Vladimir Putin a ordonat marirea instalatiilor militare rusesti din Tartus, care se doresc a fi o baza navala ruseasca permanenta.

Un acord semnat in ianuarie de Moscova si Damasc prevede ca pana la 11 nave militare, inclusiv cu propulsie nucleara, pot fi trimise simultan la Tartus, potrivit ministerului rus al Apararii.

Navele rusesti din largul Siriei sunt protejate de sisteme de rachete S-400 si S-300 si de sisteme de aparare de coasta Bastion situate pe solul sirian.

Potrivit cifrelor oficiale din 2016, circa 4.300 de militari rusi sunt amplasati in Siria.





















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

2843 vizualizari

  • -6 (8 voturi)    
    Si americani cite submarine au trimis? (Luni, 28 august 2017, 16:30)

    quietguy58 [utilizator]

    Si americani cite submarine au trimis?
    • +3 (5 voturi)    
      Ete fsss... (Luni, 28 august 2017, 18:34)

      Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Le-au zis romanilor: "Ba, hai sa facem putin misto de ivani... Mai aveti vase cu oi?"
  • -3 (13 voturi)    
    ha (Luni, 28 august 2017, 17:23)

    Mazeta [utilizator]

    Crăcănatul, piticul, pufoaika, vodka, mujicstan...
  • +12 (16 voturi)    
    de ce doua? (Luni, 28 august 2017, 18:15)

    Francisc 1 [utilizator]

    unul e pentru piese de schimb!
    • +4 (4 voturi)    
      Pt Francisc (Luni, 28 august 2017, 19:58)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Top! Lol :-)))))
    • +1 (1 vot)    
      din doua, macar unul sa apuce sa traga (Luni, 28 august 2017, 23:52)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      la celalalt se blocheaza torpila in tub

      bine macar ca nu mai trag cu rachete de croaziera, au nenorocit destul peisajul muntilor zagros
  • 0 (0 voturi)    
    deh (Luni, 28 august 2017, 23:09)

    vudejea [utilizator]

    Dupa cum plimba la diverse fierotenii e clar ca isi testeaza si ei echipamentul in situatii reale de lupta...Au in sfarsit si rusii ocazia sa faca...Nu stiu daca ati auzit voi de faptul ca intr-o batalie navala moderna cele mai eficiente si periculoase sunt niste barcute mici si foarte rapide din cauciuc cu echipaj de 4-5 oameni care duc foarte aproape de tinte 2 rackete hipersonice?....Astfel, 2 imense fierotenii sunt anihilate de o barcuta...Tot ce e la suprafata e extrem de vulnerabil, cu cat mai mare cu atat o tinta mai usoara...In ce priveste mediterana, orice tinta marina e accesibila de pe tarm dintr-un container instalat pe o platforma de camion...Asadar, un tir care transporta pepeni sau o mica nava pescareasca poate scufunda orice nava aflata in marea mediterana la suprafata...E nenorocire cu submarinele astea, oricui apartin... In caz de conflict total, sansele sunt ca submarinele stragice sa fie ultimele ramase operationale si unul singur poate aduce armaghedonul oricarui stat...La ce naiba le-au construit daca e evident ca nu le pot folosi fara sa-si determine propriul sfarsit?
  • 0 (0 voturi)    
    daca si-au luat si vodka la ei, e clar! (Luni, 28 august 2017, 23:26)

    N.S. [utilizator]

    nu zic ca de la whiskey n-ar aparea aceleasi probleme de ghidaj! ma refer la USS John McCain