Articol actualizat

UPDATE Barbat ucis la Bruxelles, dupa ce a atacat doi militari / Procuratura: tratam evenimentul ca pe o tentativa de crima terorista

de M.I.     HotNews.ro
Vineri, 25 august 2017, 22:53 Actualitate | Internaţional

barbat impuscat bruxelles
Foto: Twitter
Un barbat a murit, vineri seara, la spital dupa ce a atacat doi militari cu un cutit in centrul Bruxelles-ului, anunta Reuters. Un purtator de cuvant al politiei federale belgiene a declarat ca barbatul a strigat "Allahu Akbar" de doua ori in timpul atacului.

Procuratura a anuntat ca trateaza evenimentul ca pe o tentativa de crima terorista.

In timpul atacului, soldatii au suferit rani usoare si atacatorul a fost impuscat. Ulterior, barbatul impuscat a fost transportat la spital in stare critica, insa a decedat la scurt timp.

Fortele de ordine au instalat un perimetru de securitate in zona.

Pe langa politisti, strazile Bruxelles-ului mai sunt patrulate si de soldati echipati cu mitraliere, din cauza nivelului sporit de amenintare la adresa securitatii. Masura a fost introdusa in urma atacurilor teroriste comise in 2015 si 2016 in Paris si capitala belgiana.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2253 vizualizari

  • -9 (43 voturi)    
    barbat sau musulman? (Vineri, 25 august 2017, 23:10)

    Razvan_M [utilizator]

    Spuneti pe fatza, sa stie lumea in pana mea.
    • -11 (39 voturi)    
      Mda (Sâmbătă, 26 august 2017, 0:06)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Poate aflam ca este si el membru in clubul faimos al celor cu probleme psihice fani jocuri pe calculator si filme violente.

      Nu mai exista infractori in ziua de azi... toti au o justificare sau le se "descopera" o motivatie pentru fapte. Niemni nu mai e vinovat de nimic. Numai circumstante atenuante.

      Maine-poimaine nici la accidente nu vor mai fi vinovati. Cauciucul o fi mai dezumflat, semaforul palpaia, vitezometrul era blocat si mai stiu eu ce.

      Vad ca n-au intarziat sa apara militantii PC la tine si Nyk. Va mai dau eu un plus :)
  • -4 (48 voturi)    
    Din nou, nicio informație... (Vineri, 25 august 2017, 23:22)

    Nyk1 [utilizator]

    ...despre identitatea atacatorului și posibila sa motivație.

    Dar, ca și odinioară în Pravda sau în Scînteia, câteodată și în presa occidentală contemporană poți să afli adevărul citind printre rânduri.
    • -10 (38 voturi)    
      "bolnav psihic" (Vineri, 25 august 2017, 23:50)

      Eugen_ [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      E bolnav psihic :)

      ...Serios acum, am vazut pe Digi24 ca e un somalian care a sarit cu brisca la militari in timp ce striga, fireste, ca al lui e mare. Zeul. Ala, alah sau cum ii zice.
      • -16 (32 voturi)    
        :) (Sâmbătă, 26 august 2017, 1:45)

        Eugen_ [utilizator] i-a raspuns lui Eugen_

        "somalian"... Somalez era cuvantul.

        Daca aici pe Hotnews am citit ceva de incidentul din Londra, despre un altul n-am avut norocul.

        1. Londra - tot vreun bolnav psihic, s-a repezit cu cutitul la politistii care pazesc palatul Buckingham

        2. Varsovia - in locul unde e programat concertul alora cu "alah" in denumire (aveau concert si la Rotterdam, unde s-a gasit furgoneta cu butelii), un alt bolnav psihic a reusit sa raneasca un politist inainte sa fie imobilizat
  • -6 (42 voturi)    
    Bruselles (Vineri, 25 august 2017, 23:56)

    Mondialul [utilizator]

    25% populatie musulmana, and counting...
    Franta anii 50 0.3%, azi peste 10%.
    Functia este exponentiala.
    Ma opresc la exemplele astea.
    • -18 (30 voturi)    
      Si la noi? (Sâmbătă, 26 august 2017, 11:36)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Mondialul

      Uiti ca si la noi incepe sa ii gaseasca? La noi nu este suficient de public expus inca, pentru ca nu au inceput violurile si cutitele zburatoare sa apara, dar sunt convins ca la noi nu sunt cati apar oficiali pe hartii.
      Mai ales ca marea noastra conducere vroia sa mai si de la alte trari sa aduca la noi de parca isi cumparau sosete.

      E fix ce v-am spus: pentru ei sunt doar buletine de vot in plus. Nu ii intereeaza viitorul tarii sau al Europei.