Macron: Polonia se izoleaza in UE prin refuzul de a face un compromis cu privire la detasarea lucratorilor

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 25 august 2017, 14:24 Actualitate | Internaţional

Emmanuel Macron
Foto: Wikimedia Commons
Presedintele Emmanuel Macron a spus vineri ca Polonia se izoleaza singura in fata Europei si cetatenii polonezi “merita mai mult” decat refuzul guvernului sau de a face compromis in legatura cu regulile europene privind detasarea lucratorilor, relateaza Reuters.


“Europa este o regiune creata pe bazele valorilor, a relatiilor cu democratia si a libertatilor publice cu care Polonia este in conflict astazi”, a spus Macron in cadrul vizitei sale in cea de-a treia zi de vizita in Europa incercand sa castige suportul cu privire la detasarea lucratorilor.


El a descris refuzul Poloniei de a-si schimba pozitia  cu privire la detasarea lucratorilor, care potrivit liderului francez duce la “social dumping si competenta neloiala”, drept o greseala.

El a mai spus ca cetatenii polonezi merita mai mult.

“Polonia nu defineste viitorul Europei si nu il va defini nici in viitor”, a mai spus macron la o conferinta de presa cu presedintele bulgar Rumen Rade, la Varna.


Declaratiile lui Macron vin dupa ce premierul polonez Beata Szydlo a spus, joi, ca Polonia nu isi va schimba pozitia fata de directiva UE privind detasarea lucratorilor
potrivit Reuters.

"Nu ne vom schimba pozitia", le-a declarat Beata Szydlo reporterilor.

Pe de alta parte presedintele bulgar a spus ca UE trebuie sa echilibreze ingrijorarile tarilor bogate si a celor sarace, din est.


Ministrul polonez de Externe, Witold Waszczykowski, i-a raspuns vineri lui Macron spunand ca Polonia nu se confrunta cu izolareaa internationala si l-a acuzat pe presedintele Frantei ca nu stie ce se intampla in Europa Centrala, potrivit Reuters.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2638 vizualizari

  • -8 (20 voturi)    
    Mai sa fie (Vineri, 25 august 2017, 14:53)

    Armadilo [utilizator]

    Juvenilul vine sa impuna niste reguli in care numai el si cei de seama lui cred.

    Exact ca Merkel care spunea ca va propune un nou model de comert in care fiecare sa iasa un castig, ceea ce ma face sa cred ca modelul de pana acum a fost altfel, adica au castigat numai ei, adica cei bogati. Nu va fi altfel nici in viitor cata vreme ei sunt cei care fac regulile.

    Sa imi spuna cineva una dintre regulile cu insemnatate impuse de Romania sau alta tara din Europa de est.

    Juvenilul nu este in stare sa reformeze Franta, adica la el acasa, dar vrea sa reformeze Europa....

    Visator rau, nu gluma, poate ii se trage de la mamica.

    Ipocritul zice ca America are o politica prea protectionista, insa ce face el cand cere conditii de protectie pentru piata muncii franceze, presat fiind de sindicatele franceze, mult prea puternice fata de el?
    • +8 (16 voturi)    
      Tu vrei ca romanii (Vineri, 25 august 2017, 16:02)

      andrei.cotescu [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

      detasati in Europa sa fie platiti cu salarii ca in Romania ? Nu vrei ca si romanii sa castige la fel ca europenii daca fac aceasi munca ? Ce face Macron este si in interesul angajatilor romani.
      • +3 (9 voturi)    
        Nu e chiar asa! (Vineri, 25 august 2017, 17:21)

        decedat [utilizator] i-a raspuns lui andrei.cotescu

        Eu dau cu sapa in Franta de vreo 11 ani. Macron vrea sa-si rezolve doar problema cu sindicatele, nu de alta da vine Septembrie si incepe sezonul grevelor. Detasatii (aia care vroiau sa fie legal) plateau si pana acum impozit pe net impozabil in Franta (de vreo max 11% din venitul net declarat). Chipurile ca rezolva problema somajului e doar praf in ochi (din nou pentru sindicate). Companiile non-franceze fug ca sobolanii din cauza legislatiei muncii si alea franceze externalizeaza prin Polonia, Romania si mai nou Serbia (vb de domeniu IT ca asta stiu). Daca ar relaxa legislatia i-ar sari in cap CGT CFDT. Si daca ar iesi numa astea 2 sindicate in strada (in total sunt vreo 10) toata Franta e paralizata.
      • +2 (8 voturi)    
        ce bine esti (Vineri, 25 august 2017, 18:08)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui andrei.cotescu

        Nu cumva in momentul in care va trebui sa plateasca salarii de Franta, adio angajati roman? DOH

        Ce-mi plac mie teoreticienii de stanga, pe viata altora. Nu vrei si pace pe pamant? Baga un meeting
        • +5 (7 voturi)    
          Imi pierd timpul dar hai sa-ti raspund! (Vineri, 25 august 2017, 20:13)

          decedat [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          Macron (la presiunea sindicatelor) vrea sa taxeze companiile care isi optimizeaza costurile prin detasati (transport, constructii, instalatori, ...). Sunt de acord ca fac concurenta ne loiala.
          Nu ca aia ar fi mai post platiti decat un bastinas Francez, dar ca si companie are costuri mai reduse (prin faptul ca diurna nu e impozabila de exemplu). Daca tot esti asa un fin cunoscator al pietei munci poate imi explici de ce in ultimi ani (2009 pana acum) numarul de contracte in CDD (angajat temporar) a explodat iar contractele CDI (angajat permanent) s-au redus.
          Orice companie putin mai sus decat mediocra stie ca detasatul o sa cunoasca nivelul salarial in mai putin de 2 saptamani, deci nu prea are nici un sens sa se apuce plateasca mai putin tinand cont de faptul ca oricum isi optimizeaza taxele. Si apropo in Franta, pe fluturasu de salariu scrie nivelu la care esti incadrat (si in contract scrie de ce) si care este marja minima si maxima salariala.
          • 0 (2 voturi)    
            serios? (Sâmbătă, 26 august 2017, 0:02)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui decedat

            Ai idee cate firme din Ro au castigat contracte direct sau de subantrepriza in Franta? Ce crezi ca se va intampla cu firmele astea si, implicit, cu angajatii lor?

            Cate contracte de transport crezi ca vor mai lua firmele pe Franta? Cate isi vor diminua activitatea renuntand la trasee?

            Am zis Franta, desi impactul va fi pe toate tarile UE daca se schimba legislatia. Acum oamenii sunt platiti cu salariu mai mic si diurna, insumate rezultand un castig decent. Castiga mai mult ca-n Romania si nu, nu-i tine nimeni cu forta si nu sunt in lanturi pe plantatie.

            Nu toate firmele care trimit romani in Franta sunf firme franceze in cautare de optimizare costuri, DOH. Exista firme romanesti, cu actionariat roman. Oricum, in ambele situatii, este vorba de romani care castiga mai bine si exista riscul sa ingroase randurile somerilor in loc sa aduca bani in tara.

            Dupa cum spuneam, ce-mi plac teoreticienii de stanga pe banii/viata altora.

            Compania TA sa inteleg ca este mai sus de stadiul de mediocra? Am pus caps la a TA, pentru ca intrebarea se aplica in cazul in care _detii_ vreuna. Postura de angajat cu vederi sindicale laaargi, nu se pune.
  • -1 (9 voturi)    
    "Nu ne vom schimba pozitia" (Vineri, 25 august 2017, 16:08)

    Point [utilizator]

    copilul bunicii lui a reusit nimic.
    suferind de grandomanie,minicronel se crede capul europei.el blocheaza razele soarelui care vine din ue,
    numai cu o simpla vorba si toti tremura in frigul adus de intuneric si teama.el este ZEU
    caiti-va si pupati inelul LUI,pana nu e prea tarziu

    deci,nu e vorba de o europa cu doua viteze,de fapt.
    ci de vest si restul sclavi.