Un politist catalan a ucis cu mitraliera patru atacatori care pregateau un atentat in localitatea Cambrils

de RH     HotNews.ro
Vineri, 18 august 2017, 16:07 Actualitate | Internaţional

Politisti catalani
Foto: Flickr / Mossos. Generalitat de Catalunya
Un politist a ucis singur patru dintre cei cinci atacatori care se pregateau vineri dimineata sa comita un atentat terorist in orasul catalan Cambrils, potrivit unor surse citate de ziarul La Vanguardia. Politistul i-a secerat cu mitraliera pe cei patru islamisti radicalizati care se pregateau sa-l atace cu cutite si maceta.

Teroristii au vrut sa provoace vineri dimineata un carnagiu in micul oras Cambrils dupa modelul din Barcelona, unde un alt terorist a intrat joi cu dubita in multime si a ucis 13 oameni. Doar ca, in curma ciocnirii cu o masina de politie, automobilul in care se aflau cei cinci teroristi s-a rasturnat. In acel moment, cei cinci teroristi au iesit din masina inarmati cu arme albe (cutite, pumnale si macete).

Politistul a tras imediat cu pusca-mitraliera si a ucis 4 din cei 5 atacatori. Unul a reusit sa fuga si sa se ascunda intr-un parc, injunghiind o femeie care a si murit. In cele din urma, si el a fost ucis de un alt politist.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

18418 vizualizari

  • +62 (66 voturi)    
    Asta sunt acesti nebuni (Vineri, 18 august 2017, 16:10)

    mitg [utilizator]

    "Unul a reusit sa fuga si sa se ascunda intr-un parc, injunghiind o femeie care a si murit"

    Daca nu-i omori, te omoara ei pe tine. E o alegere exclusiv binara.
    • +6 (8 voturi)    
      adevarat (Sâmbătă, 19 august 2017, 0:25)

      minrest [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Cu cat ne dam seama mai repede de asta, cu atat mai multe sanse avem sa ii invingem.
      • 0 (2 voturi)    
        cum ii gasesti? (Sâmbătă, 19 august 2017, 10:59)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui minrest

        exista in occident trupe special antrenate si dotate, care au voie sa traga la cea mai mica banuiala. problema nu este ca le-ar fi teama sa impuste un potential terorist, ci ca e imposibil sa faci diferenta intre un om normal si un terorist pana nu-l vezi cu cutitul in mana si cu bomba legata la brau.
  • +46 (48 voturi)    
    Asta e (Vineri, 18 august 2017, 16:13)

    omezu [utilizator]

    Singurul remediu eficient pentru monstrii astia.
  • -48 (74 voturi)    
    rambo (Vineri, 18 august 2017, 16:13)

    Mazeta [utilizator]

    Ieri aveau veste cu explozibil, azi cuțite și macete, mâine poate aflăm că lucrau la o șaormerie.
    • +11 (17 voturi)    
      nu (Vineri, 18 august 2017, 16:27)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      erau cercetatori /s
      • -3 (9 voturi)    
        and more (Vineri, 18 august 2017, 17:31)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

        britanici
    • +14 (16 voturi)    
      . (Vineri, 18 august 2017, 16:31)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Pai nu se exclud deloc variantele, par mai degraba completari
    • +23 (35 voturi)    
      ?! (Vineri, 18 august 2017, 16:34)

      rcaon.ro [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Mazeta, in primul rand ce inseamna numele tau?

      In al doilea rand as avea o intrebare: tu esti prost prost sau doar platit sa fii prost?
      • +12 (12 voturi)    
        inseamna "spaga" (Vineri, 18 august 2017, 17:49)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui rcaon.ro

        Google mazzetta
      • +8 (10 voturi)    
        mazeta inseamna tradator (Vineri, 18 august 2017, 19:12)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui rcaon.ro

        este romanizarea numelui lui ivan mazepa, hatman ukrainian care a trecut de partea inamicului cu intreaga armata, impotriva rusilor, in batalia de la poltava.
        talentul romanului este urechismul.
        asa s'a ajuns la mazeta.
        • -1 (3 voturi)    
          patriotului ucrainean mazeta.... (Sâmbătă, 19 august 2017, 7:47)

          Nedumeritul1000 [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

          patriotului ucrainean mazeta.... tu spui ca era ucrainean, daca a luptat pentru ucrainieni impotriva rusilor inseamna ca era patriot .... cautati alte exemple pentru tradatori ....
          • 0 (6 voturi)    
            pai ukraina era parte a rusiei (Sâmbătă, 19 august 2017, 11:22)

            om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Nedumeritul1000

            la acea vreme.
            kiev a fost prima capitala a primului stat rus, cel condus de varegi, scandinavi de origine, de acolo extinzadu'se spre est si sud, peste populatiile slave. la moscova s'a intronat primul tzar (ruseste pt. caesar), ivan al treilea, cel groaznic. atunci a devenit moskova capitala.

            in batalia de la poltava era vorba de razboi drept al rusiei lui petru intaiul, zis cel mare, impotriva invadatorilor suedezi ai regelui carol al doispilea.
            batalia de la poltava a fost pt. rusi mai ceva ca batalia de la rovine pt. romani.
            de acolo a inceput inchegarea si modernizarea rusiei sub petru cel mare.

            de fapt, ukrainacii, care n'au avut tzara lor pana dupa gorbaciov, au mai tradat odata rusia, in timpul lui stalin, cand o armata de ukrainaci a trecut de partea lui hitler...din lac in putz.

            si apropo, ukrainacii au decis prin vot, sub marele hatman bogdan hmielnitzki, alipirea la maica rusia si recunoasterea suveranitatii tzarului. pana atunci fusesera sub regatul poloniei. se intampla inainte de petru cel mare.
            deci, iaca, mazepa a tradat.
            cazacii ucrainieni, de zaporojie, se bucurau
            doar de autonomie sub tzarii rusiei.
            • +2 (2 voturi)    
              aha (Sâmbătă, 19 august 2017, 14:28)

              randon [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

              multumesc pentru explicatii, acum inteleg de ce sunt atat de iubiti rusii peste tot in lume, incat pana si aliatii lor prefera sa intoarca armele decat sa lupte de partea rusilor. evident, de bine ce le fac rusii tuturor vecinilor, cred ca de aia au luptat ucrainenii si de partea suedezilor, si de partea polonezilor, si de partea germanilor. :))))
            • +1 (1 vot)    
              omule simplu, esti din multimea rusa? (Sâmbătă, 19 august 2017, 22:30)

              AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

              Faci o varza istorica in expunerea ta, cu Rusia kieveana, care insa n-are nici-o legatura istorica cu Rusia moscovita! Pai poate Rusia adevarata e in fond Ucraina moderna iar rusii sunt doar niste impostori si hoti de nume si traditie!
              Esti rusificat pana in maduva oaselor omule simplu!
            • +1 (1 vot)    
              pai daca suedezii au inventat Kievan Rus (Luni, 21 august 2017, 16:15)

              stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

              ...atunci era normal ca ucrainienii sa lupte impotriva ocupantilor moscoviti, impreuna cu vikingii care i-au condus de la bun inceput.
          • -1 (3 voturi)    
            pardon (Sâmbătă, 19 august 2017, 13:31)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui Nedumeritul1000

            e ca si cum ai spune ca era patriot oltean impotriva romanilor! ucrainenii sunt rusi si locuiesc in zona care a fost leaganul natiunii ruse
            • +1 (1 vot)    
              dar poate ca rusii (Sâmbătă, 19 august 2017, 22:32)

              AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui srpc

              sunt niste tatari denaturati, care au furat numele si traditia vechii Rusii! Te-ai gandit si la asta?
      • +4 (4 voturi)    
        Nu, nu prost (Vineri, 18 august 2017, 23:17)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui rcaon.ro

        el e nebunul care arunca piatra in lac.Iar voi...
      • +5 (5 voturi)    
        semnificatia numelui (Sâmbătă, 19 august 2017, 0:28)

        minrest [utilizator] i-a raspuns lui rcaon.ro

        Numele lui inseamna ''prost'', asa e folosit de Caragiale. La inceput, era prost ca asa era felul lui, dar prostia se cauta si de cativa ani este si platit pentru asta.
    • -4 (6 voturi)    
      Nu te agita. (Vineri, 18 august 2017, 16:39)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu o sa clarifice nimeni cum o fost sau ce?
    • +6 (8 voturi)    
      Tu speri sa traiesti pana maine? (Vineri, 18 august 2017, 16:45)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      .
    • +3 (3 voturi)    
      corectare (Vineri, 18 august 2017, 17:09)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Veste cu explozibil false. S-au inspirat din istorie -Stalin
    • +1 (1 vot)    
      Tu ai drept de vot? (Vineri, 18 august 2017, 19:45)

      Robin_W [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Sigur ca ieri aveau veste cu explozibil, cat despre cutite si macete nu ar fi prima oara, nu-i asa?
      Atat timp cat saormeria in cauza si angajatii ei stau in Maroc nu deranjeaza pe absolut nimeni - te asigur!

      Acum serios, tu ai drept de vot? Eu as institui o lege care ar obliga pe toti votantii sa treaca un simplu test IQ inainte de vot, apoi ar vota, dar "masina" stie deja ce scor IQ a obtinut si va sti daca ii lasa votul sa treaca sau il anuleaza pe loc...
    • +3 (3 voturi)    
      Rade ciob (Sâmbătă, 19 august 2017, 5:34)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Bei maze, voi la mosCow aveti 3 milioane de muslimi. Vai de capul vostru.
  • +17 (25 voturi)    
    ..... Radio Bucuresti .... (Vineri, 18 august 2017, 16:31)

    cbogdan [utilizator]

    La sfarsitul anilor "60 (dupa Razboiul de 6 zile intre israelieni si arabi) Radio Bucuresti anunta periodic atacuri "cu arme albe" ale invinsilor (arabi) impotriva invingatorilor (israelieni) dotati cu "arme de foc". Bineinteles ca israelienii atat asteptau - lectii de tras la tinta "pe viu". Credeam ca arabii au invatat ceva dar pare ca "arma alba" (recte cutitul) face parte din cultura lor si mie teama ca vor avea soarta amerindienilor.
    • +2 (16 voturi)    
      ! (Vineri, 18 august 2017, 17:03)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

      IQ ul cert il au ca al amerindienilor...
    • +2 (2 voturi)    
      pompa (Vineri, 18 august 2017, 17:14)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

      Cine are o pompa de apa mai veche din anii 60 stie ca trebuia sa toarne o galeata de apa pt a aduce apa la suprafata
  • +14 (16 voturi)    
    Asa trebuie luati astia. (Vineri, 18 august 2017, 16:59)

    clint [utilizator]

    Cu mitraliera...
  • +23 (23 voturi)    
    in sfarsit un om (Vineri, 18 august 2017, 17:11)

    Stapanu [utilizator]

    care stie ce-are de facut!!!
  • +14 (20 voturi)    
    Atac terorist in Finlanda (Vineri, 18 august 2017, 17:54)

    quietguy58 [utilizator]

    Vineri, 18 august 2017, in orasul Turku (Finlanda) s-a produs un alt atac terorist.

    "Finland 'terror attack': One dead and several people injured after 'knifeman screaming Allahu Akbar' goes on knife rampage in city".

    Unde sunt Merkel & Co, si toti cei care tzipa "cit mai multi imigranti musulmani"???
  • +9 (9 voturi)    
    Ce titlu este asta ? (Vineri, 18 august 2017, 19:50)

    Vlad-I [utilizator]

    "a ucis cu mitraliera " , nu-i acelas lucru o mitraliera sau o pusca mitraliera.
  • +8 (8 voturi)    
    Politistul era de fapt o femeie. (Vineri, 18 august 2017, 21:58)

    cititoare [utilizator]

    Si era intr-o patrula. Colegul ei a fost ranit de ei, iar ea atunci i-a impuscat pe loc.
  • +5 (5 voturi)    
    Merita Steaua (Vineri, 18 august 2017, 23:56)

    Kepler [utilizator]

    Romaniei.
  • +2 (4 voturi)    
    never go to a gun fight with a knife (Sâmbătă, 19 august 2017, 9:37)

    Razvan_M [utilizator]

    Cam asa zic americanii. Este insa interesant ca politistii s-au lasat raniti inainte sa reactioneze.
    • +5 (5 voturi)    
      nu aveau de ales (Sâmbătă, 19 august 2017, 13:33)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      legile "corecte politic" de acolo i-ar fi condamnat pe motiv ca au actionat preventiv din motive rasiale
  • +2 (6 voturi)    
    oho (Sâmbătă, 19 august 2017, 13:28)

    srpc [utilizator]

    la noi ar fi fost imediat suspendat si anchetat pentru "riposta disproportionata"; legea romaneasca spune ca daca tu ai un pistol si agresorul o secure n-ai voie sa-l impusti, ci sa cauti o secure, ca sa aiba si celalalt sanse, dar oricum nu e voie sa-l schilodesti sau sa-l omori, ci doar sa-l imobilizezi si sa suni la 112 :(
    • 0 (2 voturi)