Paris: O masina a intrat intr-o pizzerie. O persoana ucisa si sase ranite/ Soferul, un barbat de 39 de ani, a fost arestat/ Politia spune ca nu este vorba de un atentat si ca barbatul a vrut sa se sinucida

de I. Baias, A. Lazurca     HotNews.ro
Luni, 14 august 2017, 23:32 Actualitate | Internaţional

O masina a intrat deliberat intr-o pizzerie
Foto: Twitter
O masina a intrat intentionat intr-o pizzerie din Paris, o fata de 13 ani fiind ucisa (dupa alte surse, fata ar avea 8 ani) si cinci persoane grav ranite ranite, potrivit presei franceze. Soferul autotutrismului marca BMW a fost arestat. Politia sustine ca nu este vorba despre un atentat teoririst ci despre o tentativa de sinucidere, dar nu a oferit date despre identitatea ucigasului. Potrivit unui martor intervievat de BFM TV, soferul autovehiculului ar fi incercat sa fuga de la locul faptei, dar a fost impiedicat de o persoana aflata in zona.

UPDATE 01:00 Si fratele fetei decedate se afla in stare grava. Alte 5 persoane se afla in stare grava, iar opt persoane au fost ranite usor, potrivit presei franceze.

UPDATE00:30
Potrivit procuraturii din Meux, in masina nu au fost gasite arme sau explozibili (Le Figaro)

UPDATE 23:50
Potrivit postului de radio RTL, soferul in varsta de 39 de ani a marturisit politiei ca dorea sa se sinucida si ca in masina existau mai multe arme. De asemenea, conducatorul auto nu a avut cazier judiciar, mai spune RTL.

UPDATE 23:40
Politia le cere pe Twitter oamenilor sa nu obstructioneze actiunile de salvare de la fata locului si sa pastreze distanta (Le Figaro)

O masina a intrat luni seara, dupa ora 8, in partea din fata a unei pizzerii din orasul Sept-Sorts, in Seine-et-Marne, a declarat politia. O fetita de 8 ani a fost ucisa si alte cel putin sase persoane au fost grav ranite, a declarat procuratura din Meaux, vorbind despre un "act deliberat".

Potrivit unei surse judiciare, primele declaratii ale soferului au fost de natura "sa risipeasca pista unui atac terorist", acesta sustinand ca a vrut sa se sinucida.


  • stirea se actualizeaza























Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2533 vizualizari

  • -10 (38 voturi)    
    Fără îndoială, vreun francez deprimat... (Luni, 14 august 2017, 23:47)

    Nyk1 [utilizator]

    ...de islamizarea țării sale.
  • -8 (42 voturi)    
    Daaaa (Marţi, 15 august 2017, 0:16)

    mitg [utilizator]

    Foarte des se "sinucid" asa oamenii, dar doar daca apartin unui grup religios stim noi care ...
  • -12 (36 voturi)    
    @big.chief, geo.lex, speedy1... (Marţi, 15 august 2017, 1:34)

    Reshape [utilizator]

    ...si alti sustinatori ai neo-marxismului
    Facem pariu ca soferul e musulman? Acum (ora 01:25 EET) cind inca nu se stiu detalii.
    De unde stiu? Pai deduc logic:
    1/ politia nu da nici un fel de informatii despre identitatea "sinucigasului"; daca era roman sau francez ii stiam si numele pina la ora asta.
    2/ ce sinucigas e ala care are mai multe arme in masina? Un soldat al lui Allah, desigur.
    Va rog, aveti cuvintul! La atentatul din Konstanz ati indundat forumul cu argumentele voastre infantile.
    • +20 (30 voturi)    
      domnu' cu conservele (Marţi, 15 august 2017, 5:09)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

      Ghinion, "the driver was 32 and French":

      http://www.bbc.com/news/world-europe-40930898

      "He had, the spokesman said, tried to kill himself a few days ago. It appears he had no previous criminal record."
      • -4 (4 voturi)    
        Stai putin (Marţi, 15 august 2017, 18:11)

        Alnivol [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

        Si daca e francez inseamna ca nu poate sa fie la origini marocan sau algerian? Faptul ca are cetatenie franceza nu prea spune nimic despre etnia lui sau despre religia lui.
        Nu zic...poate e ca tine si o fi vreun blond cu ochi albastrii fan Baudelaire si cu abonament anual la Louvre. Dar sa consideri ca prin faptul ca presa a dezvaluit ca e francez ar insemna ca nu are nimic de-a face cu religia pacii sau cu o cultura retrogada e putin hazardat.
  • -10 (38 voturi)    
    Deja nu mai tine vrajeala (Marţi, 15 august 2017, 2:05)

    Vlad-I [utilizator]

    In spania se sinucid aproximativ 4000 de persoane pe an, in ungaria 1000, adica vor 90 000 in toata europa pe an si niciunul nu ia cu el o cofetarie si sa aibe arme. Este vorba de logica bunului simt. Pana la urma europa se va destepta si va cere socoteala politicienilor tradatori.
  • +14 (14 voturi)    
    sa-l sinucida in bataie parintii fetitei... (Marţi, 15 august 2017, 7:53)

    averageJoe [utilizator]

    nu putea alege un cap de pod pentru sinucidere ? ...
    • -12 (30 voturi)    
      n-am (Marţi, 15 august 2017, 10:41)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui averageJoe

      mai auzit sa dai cu masina peste oameni si sa zici ca vrei sa te sinucizi Doar in franta, germania sau belgia e posibil asa ceva. Dar va veni si ziua cind se trage linia.
  • +5 (13 voturi)    
    alo (Marţi, 15 august 2017, 10:42)

    dum_i [utilizator]

    Alo, HN, ieri au murit peste 200 de oameni in Sierra Leone. Vreun breaking news, ceva? Vreo informatie din ora in ora?

    Sau pentru ca sunt negri saraci, nu conteaza?

    Rusine!
    • +4 (6 voturi)    
      Sula si prefectura (Marţi, 15 august 2017, 13:57)

      Alnivol [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Imi spui si mie de ce ti se pare okay sa comentezi despre nu stie ce intamplare din Sierra Leone la un articol despre un atac in Europa?
      Sunt curios cate ziare din Sierra Leone au vorbit despre atacul din Franta.
      Ce faci tu se numeste virtue signaling si whataboutism. E absolut normal ca oamenii din Europa sa fie mai interesati de ce se petrece in Franta aici aproape decat de nu stiu ce accident intr-un capat pierdut al Africii unde oamenii de acolo oricum nu prea dau doi bani pe viata umana.
      Nu se vorbeste despre Africa cum se vorbeste despre Euripa pentru ca nu traim in Africa. Nu e asa greu de inteles.
  • -16 (24 voturi)    
    Adică... (Marţi, 15 august 2017, 13:12)

    Alfeu [utilizator]

    Vrea să se sinucidă, dar după ce omoară nişte nevinovaţi, o ia la fugă? Curat nesinucidere. proşti ne mai cred protectorii teroriştilor!
    • 0 (0 voturi)    
      Ei si tu acum, (Marţi, 15 august 2017, 20:51)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui Alfeu

      a fugit pentru ca nu i-a reusit tentativa. A incercat sa fuga pentru ca sa gandeasca mai bine o noua tentativa de sinucidere. Pe bune, nu inteleg de ce ai luat atatea minusuri.