Coreea de Nord: Aproape 3,5 milioane de oameni s-au oferit voluntar sa se alature Armatei Poporului, in contextul tensiunilor dintre Phenian si Washington

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 august 2017, 12:50 Actualitate | Internaţional

Coreea de Nord a declarat sambata ca aproape 3,5 milioane de muncitori, membri de partid si soldati s-au oferit sa se alature armatei sale pentru a rezista sanctiunilor din SUA si pentru a lupta impotriva Statelor Unite in actuala tensiune geopolitica dintre Phenian si Washington, relateaza Reuters.

Rodong Sinmun, ziarul oficial al Coreei de Nord, a spus ca voluntarii s-au oferit sa se alature Armatei Poporului, dupa ce Agentia Centrala de Stiri din Coreea (KCNA) a emis o declaratie condamnand noile sanctiuni impuse de Natiunile Unite pentru testele de racheta nord-coreeana.

La inceputul acestei saptamani, Coreea de Nord a amenintat ca va lovi cu arme nucleare Statele Unite si teritoriul Pacificului din Guam.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

1874 vizualizari

  • +16 (20 voturi)    
    Cred si eu (Sâmbătă, 12 august 2017, 13:22)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    In armata primesc mancare.
  • +14 (18 voturi)    
    Voluntar lol (Sâmbătă, 12 august 2017, 13:26)

    Soljenitin [utilizator]

    Hehe, mie-mi spui de voluntariat din asta comunist facut pe sistemul "esti voluntar sau o incurci"? Am servit, mersi, stiu cata propaganda de trei ruble gaurite intra in povestea asta!
  • +13 (17 voturi)    
    :)))) (Sâmbătă, 12 august 2017, 13:54)

    randon [utilizator]

    deci si soldatii s-au oferit voluntari sa se alature armatei... fain, in felul asta, daca cei 5 milioane de soldati din armata se ofera voluntari, asta inseamna ca au o armata de 10 milioane, nu? uite asa se raportau si productiile de miliarde de tone la hectar in timpul lui ceasusescu. propaganda comunista e la fel, indiferent de tara.
  • +2 (6 voturi)    
    Armata (Sâmbătă, 12 august 2017, 14:14)

    john-doe [utilizator]

    Ar vrea ei sa fie primiti in armata, acolo e trai Nineaca fata de coada la coaja de copac din civilie!
  • -3 (9 voturi)    
    Facts... (Sâmbătă, 12 august 2017, 14:21)

    echidistantul_ [utilizator]

    Un lucru este cert. SUA sunt sah-mat in problema coreeana.
    Intr-un razboi conventional, nu apuca Trump sa trimita atatia soldati cati mananca flamanzii din Coreea de Nord. Coreea de Sud si Japonia devin istorie in prima saptamana de conflict.
    Loviturile nucleare impotriva nordului nu pot fi luate in considerare. Sa dai cu nucleare sub streasina Chinei si a Rusiei si sa te astepti ca ei sa stea linistiti, nici Trump nu poate gandi in termenii astia.
    Asa ca, SUA a luat-o peste bot si se retrage sa-si linga ranile.
    • -1 (5 voturi)    
      tu chiar crezi ce ai scris? (Sâmbătă, 12 august 2017, 22:05)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      ca vad ca ti-ai dat +....
      • 0 (6 voturi)    
        Realitatea (Duminică, 13 august 2017, 12:56)

        echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

        Realitatea nu tine cont de preferintele mele sau ale tale.
        Si asta este realitatea. SUA a ramas fara spatiu de manevra in peninsula.
        Lasa ca poate reusesc in Venezuela.
  • +4 (6 voturi)    
    totu se va opri la declaratii (Sâmbătă, 12 august 2017, 14:34)

    liviu_ [utilizator]

    nu cred ca comunistu asta e atat de prost incat sa creada ca are intr-adevar o sansa cu SUA... desi.... prostia e infinita
  • +3 (7 voturi)    
    e ca-n bancul ala despre trecerea rapida (Sâmbătă, 12 august 2017, 14:58)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    la capitalism, le declara razboi, iar apoi se predau ! :)
  • +2 (6 voturi)    
    Eu cred (Sâmbătă, 12 august 2017, 15:08)

    gj [utilizator]

    ca pe asta il mananca cojocul!
    si nu s-a ales prea bine cine sa-l scarpine.
  • +1 (5 voturi)    
    Rusine taranilor nord-coreeni (Sâmbătă, 12 august 2017, 15:17)

    Bazil [utilizator]

    ca nu se alatura maretei armate a poporului. De lipsa de euntuziasm a intelectualilor nord-coreenie fata de aceasta problema, ce sa mai zic? No comment!!!