A murit cel mai batran om din lume, Yisrael Kristal, supravietuitor al Holocaustului

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 11 august 2017, 19:14 Actualitate | Internaţional

Yisrael Kristal
Foto: Wikipedia
Supravietuitorul Holocaustului Yisrael Kristal, identificat de cartea recordurilor Guinness drept cel mai batran om din lume, a murit vineri la varsta de 113 ani, scrie presa israeliana, citata de AFP.

Familia acestui evreu nascut in 15 septembrie 1903 nu a putut fi contactata vineri pentru a confirma informatia.

Potrivit site-ului de stiri Ynet, acesta lasa in urma doi copii, noua nepoti si 32 de stranepoti.

Guinness l-a identificat drept cel mai batran om din lume in martie 2016.

Kristal a supraviatuit Primului Razboi Mondial si a trait la Lodz, in Polonia, pana la invazia nazista din 1939. A fost mutat cu familia intr-un ghetou din oras. Patru ani mai tarziu, a fost trimis la Auschwitz.

Aici si-a pierdut sotia si doi dintre copii, dar a supravietuit. Nu mai cantarea decat 37 de kilograme, potrivit Guinness, cand aliatii au eliberat lagarul.

A emigrat la Haifa, in nordul Israelului, alaturi de a doua sa sotie si de fiul lor, in 1950. A avut o cofetarie prospera pana la pensionare.

Potrivit Gerontology Research Group (GRG), decanul umanitatii este acum o jamaicana, Violet Brown, nascuta in 10 martie 1900.























3013 vizualizari

  • -14 (20 voturi)    
    după jamaicană, urmează regele Mihai. (Vineri, 11 august 2017, 20:10)

    petliura [utilizator]

    După ce va muri și jamaicanca, regele Mihai va fi declarat cel mai bătrân om din lume. Nu că ar fi și adevărat, căci, în 17 decembrie 2016, el deja a dat colțul ... Dar fiicele sale trebuie în continuare să încaseze ,în numele lui, de la statul român ,chirie pentru folosirea castelului Peleș, mărită de 10 ori.
    • -4 (6 voturi)    
      o glumă- cam nereușită, ce-i drept (Sâmbătă, 12 august 2017, 8:42)

      petliura [utilizator] i-a raspuns lui petliura

      A fost o glumă, frate, ajunge,nu mai dați cu "minusuri" ... Îi doresc sănătate regelui și să ajungă pe bune cel mai bătrân om din lume.
  • +7 (9 voturi)    
    Logica ... (Vineri, 11 august 2017, 20:16)

    oxbridge [utilizator]

    Dna Brown e nascuta anterior domnului, conform datelor din articol. Deci domnul nu putea fi cel mai in varsta.
  • +5 (7 voturi)    
    Eroare ? (Vineri, 11 august 2017, 20:21)

    TheFreeOne [utilizator]

    A murit cel mai batran om din lume (nascut in anul 1903), iar decanul umanitatii este acum o jamaicana nascuta in 1900? Nu mai inteleg nimic...
    • 0 (0 voturi)    
      eroare de traducere (Sâmbătă, 12 august 2017, 23:21)

      postac10 [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      Era vorba de cel mai batran BARBAT din lume.

      Mai sunt in viata 12 femei nascute inaintea lui - deci era de fapt a 13-a persoana.

      Acum cel mai batran barbat este un spaniol nascut in 13 dec 1904 (in acest moment sunt in viata 29 femei mai batrane ca el)

      PS: Titlul de cea mai batrana persoana in viata din lume este de obicei detinut de o femeie si se schimba destul de des (ultima oara in aprilie 2017).
      Ultima oara cand un barbat a fost cea mai batrana persoana in viata din lume a fost in 2012.
  • +3 (11 voturi)    
    In... (Vineri, 11 august 2017, 20:29)

    dragos_k [utilizator]

    ...cazul de fata man = barbat, nu om. Violet Brown e cu vreo 3 ani mai batrana, iar domnul care s-a prapadit era doar cel mai batran barbat din lume, cu niste zeci de doamne mai batrane decat el inca in viata. De fapt nici nu cred ca un barbat a fost vreodata cea mai batrana persoana in viata. La asta sunt mai bune femeile. :)
    • 0 (6 voturi)    
      asta-i om nu-i femeie (Vineri, 11 august 2017, 21:24)

      averageJoe [utilizator] i-a raspuns lui dragos_k

      pare-se ca intelepciunea populara nu e degeaba ... inca vie.
  • +2 (4 voturi)    
    Inversare? (Vineri, 11 august 2017, 20:47)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Ati inversat cumva datele de nastere? Fiindca persoana nascuta in 1900 este decan de vârsta (si a fost si inaintea decesului persoanei nascute in 1903 ;-)
  • +4 (6 voturi)    
    cel mai batran BARBAT... (Vineri, 11 august 2017, 20:56)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Atentie la ce spuneti : poate cel mai batran barbat din lume,caci jamaicana este mai batrana cu trei ani decat decedatul.Poate nu stiti ca in engleza MAN inseamna si om si barbat !!
  • -5 (11 voturi)    
    ceva nu se leaga (Vineri, 11 august 2017, 21:23)

    Kosmos [utilizator]

    Cat a muncit la Auschwits cate kg a avut?
    Daca a cantarit 37 kg cand au venit aliatii , inseamna ca aliatii au taiat liniile de aprovizionare ale nemtilor si astfel ....
  • -3 (9 voturi)    
    in sfarsit... (Vineri, 11 august 2017, 22:12)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    ... era cazul...