Turisti chinezi arestati dupa ce au facut salutul nazist in Germania

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 august 2017, 20:18 Actualitate | Internaţional

Reichstag
Foto: Wikimedia Commons
Politia germana a arestat sambata doi turisti chinezi pentru ca au efectuat salutul ilegal "Heil Hitler" in fata istoricei cladiri a Reichstag-ului, care adaposteste parlamentul german, relateaza Reuters.

Politistii berlinezi au precizat ca i-au retinut pe cei doi barbati, in varsta de 36 si respectiv 49 de ani, dupa ce acestia au fost vazuti luand postura cunoscuta din epoca nazista si fotografiindu-se unul pe altul cu telefoanele mobile.

Turistii chinezi sunt acuzati de "folosirea simbolurilor unor organizatii ilegale", a informat politia intr-un comunicat, si au fost eliberati dupa ce au platit o cautiune de 500 de euro fiecare.

Germania are legi stricte in ce priveste discursul ce instiga la ura si simbolurile legate de Hitler si nazisti, care au condus tara intre 1933 si 1945.

Reichstag-ul e un simbol puternic in Germania. A fost distrus de un incendiu in 1933 si se crede ca focul a fost pus de cineva platit de nazisti, care mai apoi a dat vina pe comunisti pentru acesta si l-au folosit drept scuza pentru a restrange cu severitate libertatile civile.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

4612 vizualizari

  • +3 (31 voturi)    
    Salutul nazist este istorie (Sâmbătă, 5 august 2017, 20:31)

    Kosmos [utilizator]

    N-ar trebui interzis pt ca este un salut roman cum de altfel nici svastica ( simbol din antichitate). Cei care interzic comit un abuz, altii inca beneficiaza de foloase necuvenite in urma falsificarii istoriei
    • +6 (18 voturi)    
      :D (Sâmbătă, 5 august 2017, 21:07)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Eh... coRECTitudinea politica sa traiasca.

      Oricum, subtila a doua parte a comentariului. Suficient de subtila cat sa-l aprobe, contrar ordinelor pe unitate :D
    • +1 (3 voturi)    
      Astazi insa, (Duminică, 6 august 2017, 15:23)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      @Kosmos
      1 - Daca vreau, eu pot sa inteleg din textul Dv. ca daca acei turisti strigau 'Allah Akbar' - ei s-ar fi incadrat mai bine in atmosfera europeana contemporana.

      2 - Iar acel strigat de "Allah este Mare" nici macar nu ar fii falsificat istoria, caci cele doua grupari islamice -
      Sunni si Shiia - se ucid IN MOD REAL unii pe altii de peste 14 secole, iar asta o fac cu zambetul pe buze, frateste si plini de optimism...

      Sa fiti sanatos!
  • +10 (18 voturi)    
    Prosti de o parte, prosti de alta ..... (Sâmbătă, 5 august 2017, 23:20)

    cartofil [utilizator]

    Si chinezii au fost niste prostalai, au facut un gest fara sa cunoasca si, mai ales, sa intelega istoria Europei, dar si nemtii, care ar trebui sa-i inteleaga pe niste turisti, sa-i urecheze si sa nu mai faca circul asta.
    • +5 (15 voturi)    
      Istoria Europei (Duminică, 6 august 2017, 1:17)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Sper ca nu aia din manuale si nici din Wikipedia, scrisa de invingatori
    • +5 (5 voturi)    
      Si ce? Nu i-au inteles? (Duminică, 6 august 2017, 8:10)

      Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Daca erau europeni probabil faceau niste luni de puscarie. Asa au scapat cu 500 de euro amenda.
  • +6 (18 voturi)    
    domle (Sâmbătă, 5 august 2017, 23:32)

    om simplu din multime [utilizator]

    cred ca si doi nemti ar fi fost arestati la bashing, daca aratau dosul gol statuii lui mao....
    chestii care nu se fac...
    atat i'a dus mintea.
  • -2 (4 voturi)    
    daca (Duminică, 6 august 2017, 10:16)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ami ziceau si ceva despre maimute, nu scapau doar cu amenda.
  • +3 (5 voturi)    
    Dar ce s-ar fi intamplat daca ... (Duminică, 6 august 2017, 11:08)

    motanul_gri [utilizator]

    ... ar fi strigat Allah Akbar in fata unei moschei ?

    Probabil progresistii i-ar fi felicitat pentru contributia la "imbogatirea culturala" a Germaniei ...
  • 0 (10 voturi)    
    Un singur comentariu! (Duminică, 6 august 2017, 13:20)

    Sani [utilizator]

    Germania:
    Asa arata o tara care NU UITA si invata din greselile trecutului.

    Romania:
    Mineriade uitate, ucigasi nepedepsiti, ba chiar care prospera....un Iliescu care imbatraneste linistit, si o natiune care uita de la mana pana la gura.

    Ce povesti indruga Kosmos? Chinezii au facut o gluma legata de salutul nazist, nu de istoricul zvasicii, 99% dintre oameni cunosc conotatia data de Hitler si camarila lui, nu de simbolul indian sau salutul roman.

    RESPECT DEUTSCHLAND!