Norvegia: Un grup anti-imigratie a confundat niste scaune de autobuz cu femei care poarta burqa. Comentariile au abundat - "Tragic", "ingrozitor", "dezgustator"

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 3 august 2017, 19:44 Actualitate | Internaţional

Scaune confundate cu femei cu burqa
Foto: nettavisen.no
Un grup inchis pe Facebook realizat de norvegieni anti-imigratie a devenit tinta ironiilor, dupa ce a postat o fotografie in care apar sase scaune goale dintr-un autobuz si pe care le-a confundat cu un grup de femei care poarta burqa, scrie The Guardian.

"Tragic", "ingrozitor", "dezgustator", sunt doar cateva dintre comentariile postate de membrii grupului Fedrelandet viktigst, sau "Tara mama, in primul rand", potrivit unei capturi publicate de site-ul norvegian de stiri Nettavisen.

Printre cei 13.000 de membri ai grupului, dedicat celor care "iubesc Norvegia si apreciaza lucrurile pentru care au luptat stramosii nostri", au exista si persoane care s-au intrebat daca aceste "femei" nu ascund arme sau bombe sub hainele lor. "Ar trebui interzis. Nu poti sti ce e dedesubt. Ar putea fi teroristi", scrie un membru al grupului.

"Islamul este si va fi intotdeauna un blestem", "Dati-le afara din tara - traim vremuri infricosatoare" sunt alte comentarii postate pe site.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

3917 vizualizari

  • -5 (15 voturi)    
    Ati observat (Joi, 3 august 2017, 19:59)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    ca "inapoiatii" astia au cos de gunoi cu punga de plastic in autobuz? Ei, amintiti-va ce au lasat in urma migrantii in taberele sau orasele din Serbia si Ungaria. Si ganditi-va cam in cate generatii se vor "integra". Da, stiu, sunt neo-fascist, anti-islamist si rasist.
  • +6 (8 voturi)    
    Unde duce prostia ! (Joi, 3 august 2017, 20:23)

    speedy1 [utilizator]

    ...
  • -3 (11 voturi)    
    foarte amuzant intr-adevar (Joi, 3 august 2017, 20:29)

    blec-bierd [utilizator]

    totusi nu inteleg ce e rau in:

    "iubesc Norvegia si apreciaza lucrurile pentru care au luptat stramosii nostri"

    iarasi nu inteleg de ce se pun atatea ghilimele peste tot?

    "femei" ??

    cat despre

    "Islamul este si va fi intotdeauna un blestem"

    nu prea stiu ce sa zic ... acum cateva secole cu siguranta asa a fost vazut si stim cu totii ca istoria are un obicei prost de a se repeta
  • -4 (8 voturi)    
    Sa NU (Joi, 3 august 2017, 20:51)

    rutger [utilizator]

    ne miram !! Nazistii in WW2 vedeau arienii ca vikingii norvegieni ! Au si pus la punct un program, Lebensraum (?!?) de unire a vajnicilor luptatori SS nibelungen cu blondele norvegiene ca tot i-au ocupat fara lupta si cu o coloana a V-a very dezvoltata ! Acu' norvegienii sunt ceamai bogata tara din EU si da lectii altora !!! Aferim !
  • +7 (7 voturi)    
    Sa vina in Bucuresti (Joi, 3 august 2017, 21:17)

    Porcurorul General [utilizator]

    Este imposibil sa confunzi scaunele de plastic mizere de la noi cu burcile.
  • -2 (10 voturi)    
    asa-i cand traiesti pe facebook! (Joi, 3 august 2017, 21:23)

    king david hotel [utilizator]

    si crezi ca lumea e asa cum apare in unele fotografii! iar cand nici nu te uiti cu atentie la fotografii si le interpretezi rapid din perspectiva prejudecatilor apare drama.

    Un posesor de arma, satul sa fie inconjurat de musulmance care ascund bombe sub haine - asa cum i se spune pe facebook! - deschide focul convins ca salveaza lumea.....
  • +1 (11 voturi)    
    Adevarul e ca seamana ingrozitor (Vineri, 4 august 2017, 0:34)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Adevarul e ca scaunele alea seamana ingrozitor cu niste doamne cu burka :-)
    • 0 (4 voturi)    
      Pai regia de transport (Vineri, 4 august 2017, 10:13)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      Ii obisnuieste pe norvegieni.