Rusia se pregateste de exercitii militare de amploare impreuna cu Belarus. Oficialii NATO se tem ca manevrele mascheaza mutarea de forte armate mai aproape de granitele aliantei

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Marţi, 1 august 2017, 18:44 Actualitate | Internaţional

Tancuri rusesti la exercitiul militar Zapad
Foto: kremlin.ru
Rusia impreuna cu Belarus vor sustine o serie de exercitii militare de amploare la mijlocul lunii septembrie. Denumite "Zapad" (Vest, in traducere), exercitiile au in vedere disclocarea a peste 13.000 de militari si cateva mii de mijloace tehnice la granita vestica a Rusiei, in Belarus, in Marea Baltica si in enclava Kaliningrad, potrivit informatiilor oficiale. Pe de alta parte, liderii militari ai NATO sustin ca numarul participantilor ar putea fi mult mai mare, aproape 100.000, si se tem ca manevrele mascheaza de fapt o relocare a fortelor mai aproape de granitele tarilor Balitice si ale Poloniei, tari membre NATO.

Intre 14 si 20 septembrie Rusia va desfasura impreuna cu Belarus unul dintre cele mai mari exercitii militare din ultimii ani. Denumit Zapad-17 (n.r. Zapad in traducere inseamna "Vest"), exercitiul presupune o serie de manevre militare in enclava Kaliningrad, in Belarus, in vestul rusiei si in Marea Baltica. Exercitiul va avea in vedere si reconstituirea unei forte blindate denumita si "First Guards Tank Army". Pe langa desfasurarea unei forte impresionante de blindate in zona, exercitiul va testa si mai multe tipuri de artilerie.

Oficialii de la Moscova sustin ca exercitiile sunt planuite de multa vreme, ca nu sunt drept raspuns la seria de exercitii militare desfasurate de SUA si NATO pe flancul estic al aliantei in 2017 si ca la Zapad-17 nu vor participa mai mult e 13.000 de militari.

"Pana la 12.700 de militari urmeaza sa participe la exercitii. Aproximativ 10.200 de militari vor participa pe teritoriul tarii noastre, respectiv 7.200 de membri ai armatei belaruse si 3.000 de militari rusi", anunta si Andrei Ravkov, ministrul Apararii din Belarus.

Pe de alta parte, liderii militari ai NATO s-au aratat ingrijorati de exercitiul planuit de Rusia si sustin ca, de fapt, numarul fortelor implicate este mult mai mare. New York Times vorbeste intr-un articol publicat luni de aproape 100.000 de participanti la Zapad-17, impreuna cu circa 3.000 de mijloace tehnice blindate.

"Avem toate motivele sa credem ca numarul de trupe implicate va fi substantial mai mare in realitate", declara in iulie secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg.

"Marea igrijorare e ca fortele implicate in acest exercitiu nu vor mai pleca", avertiza in iulie generalul Tony Thomas, liderul US Special Operations Command, potrivit New York Times.

Generalul Ben Hodges, seful Armatei SUA in Europa declara in iulie ca NATO va monitoriza echipamentele militare aduse de fortele ruse in Belarus. 

"Oamenii sunt ingrijorati ca este un cal troian. Rusii spun ca 'Doar efectuam un exercitiu', si apoi, brusc, au mutat toti acesti militari si echipamente altundeva", a declarat oficialul american.

Ingrijorator pentru NATO, potrivit declaratiilor oficialilor, este ca Rusia inca nu a cazut de acord ca observatori internationali sa participe la exercitiul Zapad-17. Oficialii americani sustin ca monitorizarea unor astfel de exercitii este importanta pentru ca altfel e dificil de stabilit de catre tarile occidentale daca Rusia desfasoara doar exercitii miltare sau, de fapt, se pregateste pentru interventii armate, sustine New York Times.

De cealalta parte, Statele Unite a permis unor observatori rusi, chinezi si chiar si nord coreeni sa participe la seria de exercitii Saber Guardian 2017 care a avut loc la mijlocul lunii iulie in Romania, Ungaria si Bulgaria.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4706 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    ca sa fie clar cine este agresorul (Marţi, 1 august 2017, 19:24)

    stefan2008 [utilizator]

    NATO ii lasa ca observatori, rusii nu.
    Ca sa nu mai vorbim de armeni, care cica au participat chiar la exercitii. Ma intreb daca stia vreunul dintre armeni limba armeana sau toti vorbeau rusa intre ei.
  • -3 (13 voturi)    
    Interiorul granitelor unui stat... (Marţi, 1 august 2017, 22:12)

    echidistantul_ [utilizator]

    Problema era daca militarii veneau la Deveselu sau Kogalniceanu si nu mai plecau...
    Asa, ca ii muta de la sud la vest, este un lucru normal pentru un stat suveran.
    • +3 (9 voturi)    
      Asa cum Ucraina era stat suveran (Miercuri, 2 august 2017, 0:44)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      pana la invazia ruseasca?

      Daca dai de Putin, spune-i sa dea inapoi Crimeea, pana nu-l da jos poporul rus.
    • +4 (6 voturi)    
      Nope (Miercuri, 2 august 2017, 8:52)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      Exista tratate internationale care limiteaza aducerea de trupe la granitele cu alte state. Da rusia nu se incurca cu tratatele si conventiile semnate. Le ignora. Simplu de inteles chiar pentru un inept postac mujic.
      • -3 (5 voturi)    
        :)) (Miercuri, 2 august 2017, 10:12)

        echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        SI care ar fi acele tratate??? Te pomenesti ca baza militara de la Satu Mare incalca astfel de tratate si noi nici nu stim.
  • -5 (15 voturi)    
    Neutru (Marţi, 1 august 2017, 23:00)

    Joseph18 [utilizator]

    Mie mi se pare CIUDAT ca Rusia NU TREBUIE sa fie ingrijorata de trupele NATO care se tot apropie de granitele ei, pas dupa pas!

    In schimb, Europa se arata TARE ingrijorata ca trupele Rusiei isi consolideaza pozitiile si se pregateste pentru vreo surpriza gen 'Barbarossa', cand Germania a atacat-o in 22 junie 1941.

    Si acum:
    a- eu am fost si am ramas un iubitor al Istoriei
    b- nu locuiesc in Estul Europei, si sunt NEUTRU.
    c- sunt aproape convins ca textul meu nu trece.
    d- chiar daca trece, singurul + il poate marca ADEVARUL consemnat, totusi, in cartile de istorie.

    Aceasta este situatia reala pe TEREN.

    Va salut cu respect!
    • +5 (11 voturi)    
      Sa nu uitam realitatea istorica (Miercuri, 2 august 2017, 0:43)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

      Al Doilea Razboi Mondial s-a terminat in Europa in 1945, ceea ce a urmat a fost Razboiul Rece, in care Uniunea Sovietica a incercat sa acapareze restul lumii.

      Uniunea Sovietica a provocat, direct sau indirect, decenii de suferinta, teama, amenintari nucleare, saracie, foamete si diverse razboaie, totul pentru cuceriri teritoriale.

      Nici nu mai amintesc de revoltele antisovietice inabusite violent, a se vedea Ungaria 1956 etc.

      Asta este adevarul istoric, omis cu abilitate de catre tine, ca pe unde a mers SSSR, au lasat in urma numai dezastre.
      • -3 (7 voturi)    
        11.09 - Chile (Miercuri, 2 august 2017, 7:30)

        echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

        In 11 septembrie , in Chile, tot KGB-ul a lucrat?
        Regimul Pinochet cu sutele de mii de morti a fost creatia americanilor, prietene.
      • -2 (2 voturi)    
        Regret (Miercuri, 2 august 2017, 21:24)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

        @parol_monsher
        1 - Imi exprim parerea de rau deoarece NU m-am putut face inteles de Dv. si asta deoarece eu am pus problema INCEPUTULUI acelui conflict, iar domnia voastra va exprimati despre CONSECINTELE ce au urmat.

        2 - Asadar, am cateva intrebari pentru Dv:

        a - 'Credeti ca DURITATE sistemului comunist s-ar fi difuzat din Rusia lui Stalin IN EUROPA daca nu ar fi fost INVAZIA Germaniei in URSS?

        b - Ar fi fost in Ungaria revolta ANTI-SOVIETICA daca armatele rusesti nu ar fi fost stationate acolo dupa ce rusii au INTOARs VIZITA surpriza inceputa de Hitler.

        c - Cand este vorba de OMISIUNE atunci va asigur ca D-voastra [si nu tu] procedati astfel.
        DE CE? pentru ca nu vreti sa recunoasteti ADEVARUL ca Americanii i-au INARMAT, INTARIT si INCURAJAT pe rusi sa LUPTE cu GROSUL armatei Germane in mijlocul Europei.

        d - Trupele americane au eliberat zonele care ii interesau pentru TURISTII lor care urmau sa vina: si anume prin Franta, Italia, Grecia.

        Eu nu am fost pro-rus, nu am fost membru al PC, am fost printre participantii demonstratiilor de la ambasada Rusiei de pe Kisselef in dimineata zilei de 21 August 1968.

        INSA, ADEVARUL ISTORIC poate fi pus in lumini si umbre, dar NU POATE FII SCHIMBAT!

        Va doresc sa aveti timpul necesar pentru a rasfoi cateva carti de istorie, sau mai simplu pe Internet, pentru a afla, sau verifica anumite date.

        Va salut!

        P.S.1 - Stiti ca si Napoleon Bonaparte a "vizitat" Rusia fara a solicita VISA de intrare?

        P.S.2 - Este adevarat, astazi se calatoreste fara VIZE, caci rachetele - TUTUROR - n-au timp sa se opreasca pentru control. Iar daca se ajunge la asa ceva chiar ca s-a terminat TOTUL, pana si Istoria pe care eu am iubit-o atat de mult.
    • +5 (9 voturi)    
      Da, stim, locuiesti in Siberia (Miercuri, 2 august 2017, 3:19)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

      In Estul Eurasiei. Spune-mi un moment cand NATO a avut ambitii teritoriale si un moment cand plaga lumii aka mujicia nu a avut.
      • -2 (2 voturi)    
        Raspuns (Miercuri, 2 august 2017, 21:38)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        @Wanheda
        D-voastra m-ati intrebat: "Spune-mi un moment cand NATO a avut ambitii teritoriale?"

        Iar eu va raspund TOT cu o intrebarea:
        "Stiti cumva ce s-a intamplat cu tarile care au fost membre ale 'Trataului de la Varsovia'?

        In intelegerile dintre Reagan si Gorbaciov NU s-a convenit despre CEDAREA acestor tari catre Alianta NATO !
        Puteau ramane NEUTRE - doar cu trupele lor nationale - si eu cred ca era mai multa liniste.

        Asadar, daca in FOSTELE state comuniste, sunt acum TRUPELE NATO, asta inseamna pentru Dv. ca Rusia a devenit si mai PERICULOASA?

        S-ar putea sa aveti dreptate, CHIAR daca eu NU POT INTELEGE asa cum reusesc altii...

        Eu NU ma exprim d.p.d.v. POLITIC, ci numai despre ce a fost, si ce este pe TEREN.

        Sa va ajute Dumnezeu!
    • +3 (5 voturi)    
      Daca tot esti mare iubitor de istorie? (Miercuri, 2 august 2017, 8:55)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

      cand a incercat NATO sa ocupe teritorii straine. Rusia cand a ocupat teritorii ale unui stat independent cu care semnase tratate de garantare frontiere tot "consolidare" pozitii a fost? Penibila gluma cu NEUTRU de la un postac al propagandei rusnace!
      • -1 (1 vot)    
        Oh! (Miercuri, 2 august 2017, 21:45)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        @Bogdan
        Stimate domn, dupa ce am expediat raspunsul meu [in urma cu cateva secunde!] pentru 'colegul' nostru @Wanheda - doar atunci am citit si replica dv. la cele scrise de mine.

        Asadar, daca vreti sa priviti mai sus - si sa cititi acel raspuns - veti constata ca se potriveste PERFECT si la comentariul dv. deoarece ceea ce m-ati intrebat este foarte asemanator cu intrebarea colegului.

        Sper sa reusiti sa accesati acel text.
        Numai bine!
  • +2 (2 voturi)    
    Sa vina... (Miercuri, 2 august 2017, 8:14)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    ... Bateriile PATRIOT...
    • -1 (1 vot)    
      La gheta? (Miercuri, 2 august 2017, 21:48)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Petre Cusuru zis si Barba Trista

      @Petre Cusuru
      Cand am vazut acest cuvant "bateriile" mi-am amintit ca se spunea candva ceva de genul:

      "Ospatar, mai pune domne o 'baterie la gheatza'!
  • -3 (7 voturi)    
    ... (Miercuri, 2 august 2017, 8:51)

    vitan.sandu [utilizator]

    "Oficialii NATO se tem ca manevrele mascheaza mutarea de forte armate mai aproape de granitele aliantei". Pai sigur, ca fortele armate ale nato nu sunt aduse in vecinatatea Rusiei. Daca ar durea ipocrizia, ce mai urlete s-ar auzi.
    • -1 (1 vot)    
      Aprob! (Miercuri, 2 august 2017, 21:53)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      @vitan.sandu
      Tot ceea ce am putut face pentru Dv. a fosr sa REDUC "scorul' de la -3. la -2...!

      Realitatea este asa cum ati aratat-o in mesajul dv. dar oamenii cred mai mult in DE-VESELU!

      Ce putem face, asta este!