SUA: Presedintele Trump l-a inlaturat pe Anthony Scaramucci, dupa doar zece zile ca director de comunicare la Casa Alba

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 31 iulie 2017, 22:09 Actualitate | Internaţional

Anthony Scaramucci
Foto: Facebook/ Anthony Scaramucci
Presedintele Statelor Unite, Donald Trump, a decis luni seara sa-l inlature pe Anthony Scaramucci din pozitia de director de comunicare, la recomandarea noului sef de cabinet al liderului republican, John F. Kelly. Finantistul Scaramucci si-a petrecut doar zece zile extrem de controversate la conducerea departamentului de comunicare de la Casa Alba, relateaza New York Times, citat de news.ro.

De asemenea, indepartarea din functie a fostului finantist si bancher de pe Wall Street, care nu avea nicio experienta in comunicare politica inainte de a prelua functia de la Casa Alba, are loc la doar cateva zile dupa ce Scaramucci a lansat o tirada verbala extrem de dura la adresa unor inalti oficiali din administratia Trump.

Numirea din urma cu zece zile a lui Scaramucci a dus la doua demisii importante in administratia Trump, fiind vorba de plecarea fostului purtator de cuvant Sean Spicer si a fostului sef de cabinet Reince Priebus.

Scaramucci s-a laudat ca el raspunde direct presedintelui Trump, ci nu sefului de cabinet John F. Kelly.

Insa, Kelly le-a transmis extrem de clar angajatilor administratiei ca el este la conducere in aripa vestica a Casei Albe.

Nu este clar daca Scaramucci va pastra o pozitie in administratia presedintelui Trump.























3378 vizualizari

  • +12 (28 voturi)    
    Administratia Trump (Luni, 31 iulie 2017, 22:31)

    master.paul [utilizator]

    un experiment esuat !
    • +1 (21 voturi)    
      Nu e un experiment (Luni, 31 iulie 2017, 23:43)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui master.paul

      E un mandat democratic dat de alegătorii americani.
      Trump a câștigat, în timp ce coana Clinton a pierdut (repetați asta de 2016 ori, poate totuși vă obișnuiți cu ideea). Dacă mandatul va fi eșuat sau nu, asta vom vedea peste 8 ani.
      • -8 (8 voturi)    
        Ce fel de mandat democratic? (Marţi, 1 august 2017, 7:29)

        Nickson [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Democratic este atunci cand castiga "ai nostri"! Daca castiga cine nu trebuie, atunci il taxeaza si pentru ca sta cu talpile pe canapeaua din Casa Alba.
      • +3 (5 voturi)    
        8 ani? (Marţi, 1 august 2017, 8:16)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Mai usor cu tescovina de dimineata. "Mandatul democratic" e de 4 ani. Si nu trebuie sa astepti 4 ani ca sa constati crasa incompetenta.
      • +2 (2 voturi)    
        Domnule, esti orb, surd? (Marţi, 1 august 2017, 10:58)

        Gojifruit [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Ce sa mai vedem dupa opt ani? Este esuat deja: in plan extern, SUA au ajungs de rasul lumii, au reusit sa antagonizeze intreaga planeta (in fara de Rusia, nu?), in plan intern nu au reusit sa treaca nicio initiativa legislativa majora, o tin din scandal in scandal,... gata, e clar care sunt capacitatile acestei administratii. Au inteles pana si amaratii care l-au votat, d'aia are 38% approval rating. Tie iti mai trebuie opt ani :)
        • 0 (0 voturi)    
          Mă tem că autistul sunteți dvs (Miercuri, 2 august 2017, 15:36)

          Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

          DIn scandal în scandal o țin CNN și WaPo, Trump își vede de treabă. Obamacare îi va mai pune probleme un timp, în timp ce realizările pe plan intern încep să se vadă (vedeți mai jos comentariul userului Amerlocu, nu are sens să reiau).
          În plan extern Trump a reușit să-și antagonizeze tocmai Rusia, pe care, în imaginația dvs încețoșată, o vedeți singura excepție de la „întreaga planetă”. De asemenea Germania, Franța și argații lor, dar asta nu-i o surpriză pentru nimeni (chiar m-aș fi îngrijorat dacă s-ar fi înțeles bine cu baba Merkel). Europa de Est în schimb - y compris România - îi ține partea. Ca și UK, Israelul, Japonia, Coreea de Sud și Egiptul. Deci bateți câmpii cu grație.
    • -2 (22 voturi)    
      Deloc! (Luni, 31 iulie 2017, 23:55)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui master.paul

      Economia crește într-un ritm fără precedent. Numai creșterea bursei e de peste 10% din PIB. Șomajul a ajuns in mai puțin de 6 luni la cel mai scăzut nivel din ultimii 19 ani. Imigrația ilegală s-a redus cu 70% față de anul trecut si asta înainte de a se fi construit fie si un inch de zid la frontiera mexicana. În toată țara e un optimism debordant... Numai la Antenele 3 americanesti și prin campusurile universitare ce colcăie de marxiști e jalea cât China.But who cares about them?!
      • +5 (21 voturi)    
        Altul care a auzit de marxism (Marţi, 1 august 2017, 0:49)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Dar habar n-are ce inseamna.
        Nu stiu cum se face ca, de cand a aparut Trump, ati scos cu totii cuvantul asta de la naftalina.
        • -2 (14 voturi)    
          Slavă Domnului că tu ai auzit! (Marţi, 1 august 2017, 1:28)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui banel

          Bag seama că tu ești din trupa zgubiliticilor care mai caraie mantra răsuflata cu "comunismul e un sistem bun, dar care n-a fost încă bine aplicat". Nu trebuie să te simti jenat. Partitura asta e la mare modă și printre ratatii de la universitățile americane...
          • 0 (12 voturi)    
            "Ratatii de la universitatile americane"?! (Marţi, 1 august 2017, 6:07)

            John M. [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

            You, little idiot, tot ce se realizeaza in stiinta in tara asta vine din laboratoarele universitare si toti avem vederi democratice, nu republicane. Trump is a fraud, not a godsend, as first believed.
            • 0 (4 voturi)    
              Fals (Marţi, 1 august 2017, 16:35)

              Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui John M.

              Universitățile americane fac în 90% din cazuri cercetare fundamentală (dacă știi ce e aia). Descoperirile ce ne îmbunătățesc viața de zi cu zi vin din economia privată americană ce investește in cercetare de peste 100 de ori mai mult ca universitățile. Iar acolo numai iubitorii mexicani ce dau cu mopul sunt socialiști.

              Iar in economia privată marea majoritate a celor ce fac cercetare si dezvoltare nu sunt socialiști. La fel si în cazul universităților, cei ce produc si descoperă cu adevărat ceva nu sunt deloc socialiști, ci dimpotrivă. Din păcate mare parte a universităților americane sunt axate pe umanioare (liberal arts) și de aici si chirăiala comunistă asurzitoare. Dar nici o problemă. Lucram la problemă. Departamentul educației al lui Timp muta grosul granturilor și subvențiilor universitare spre STEM (dacă știi de e aia) in anul universitar următor. Deci îi va lăsa pe ăștia cu arta guitului să guite pe gratis. De aici si ura disperată a tuturor looser-ilor ce simt că isi vor continua carierele academice stergand mesele prin burger-ii...
          • +2 (10 voturi)    
            ... (Marţi, 1 august 2017, 7:08)

            banel [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

            Vad ca oricine nu e de acord cu voi sau nu-l place pe Trump e comunist, marxist..etc. De-aia zic...puneti niste etichete, dar nici macar nu stiti ce inseamna, le-ati auzit la altii si le repetati ca niste papagali. Inclusiv p-asta cu universitatile...stii tu ce-i pe-acolo...cred nici prin astea romanesti nu stii cum e...te pomenesti ca si tu esti printre aia care-i urasc pe protestatarii "tineri si frumosi", sau care cred ca Soros e raul suprem pentru ca ti-au spus altii.
            • 0 (4 voturi)    
              Hmmmm (Marţi, 1 august 2017, 16:45)

              Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui banel

              Bunul Soros e anchetat pentru coruptie (încălcarea Foreign Corruption Act) de procurorii americani. Exact ca si Voiculescu inainte de victoria PSD-ului. În plus același Soros e vizat de mai multe anchete ale congresului American pentru finanțarea răsturnării guvernului legitim al Macedoniei de către coaliția socialiștilor si a teroriștilor musulmani albanezi. E de asemenea anchetat pentru susținerea dictatorului Guineii Ecuatoriale (pe care a încercat initial să-l răstoarne) in schimbul concesionarii unor exploatări miniere cate au fost apoi subcontractate cu profituri enorme.

              Lucrezi in part time și pentru Voiculescu?!
          • 0 (4 voturi)    
            qweqwrqegwg (Marţi, 1 august 2017, 13:45)

            Gogu1945 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

            Sefu', numai tu si comunistii folosti vechea acuzare "ai naibii de studenti cu facultatiile lor". Tu realizezi ca ai aceeasi gandire comunistoida, da? Cat de ridicol poti sa fi? Du-te nene in parc si zi-le de venirea apocalipsei.
  • +3 (21 voturi)    
    Degringolada (Luni, 31 iulie 2017, 23:02)

    Daniels22026 [utilizator]

    E foarte greu de inteles ceva la Casa Neagra a lui Trump. Jocurile de influenta si putere sunt crunte. Iar barosanul se simte in largul lui numai daca toti ceilalti traiesc in nesiguranta.

    Nimeni nu pare a stii macar aproximativ pentru ce se afla acolo. Dar exista cineva, chiar marele imparat, caruia chiar nu-i pasa de altceva decat de pasiunea de a-i pune in dificultate pe toti adultii din jurul lui. O pasiune infantila care a supravietuit in Trump in ciuda varstei. Trump este un domnul Goe batran, rasfatat, profund imatur, practic retardat, care toarna dulceata in galosii tuturor, fara a se plictisi vreodata. Ceea ce nu e inca destul de comic, decat pe fundalul milioanelor multe de americani, care l-au votat pe Goe, ca sa ... exact ca sa ne toarne dulceata in galosi.
    • -1 (17 voturi)    
      Da' de unde! (Luni, 31 iulie 2017, 23:59)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Ca să înțelegi, trebuie mai intai de toate să ai creier :)

      Administrarea de succes unei țări nu se face cu birocrați ce mucezesc cu deceniile în scaunele lir ca-n Teleorman. Cine a comis-o e liber să-și găsească alte oportunități de afirmare.
      • +1 (15 voturi)    
        Ha (Marţi, 1 august 2017, 1:54)

        Gogu1945 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Tu intelegi ca Trump este IDENTIC cu Dragnea mai putin in ideologie politica? Unul e de stanga iar celalalt e de dreapta dar modus operandi este la fel.
        • +1 (3 voturi)    
          Ha Ha (Marţi, 1 august 2017, 17:37)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Gogu1945

          Tu ai citit aberațiile pe cate le-ai scris?! Cum să fie identici dacă unul e de stânga si celălalt de dreapta?!

          Cum să fie identici, dacă Dragnea are in spate tot aparatul statului iar Timp are tot aparatul statului împotriva sa?! Cum să fie identici dacă Dragnea umflă aparatul statului si afacerile statului in timp ce Trup îl subțiază tocmai ca să reducă risipa și frauda?!
  • 0 (18 voturi)    
    Quel bordel :-) (Luni, 31 iulie 2017, 23:41)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Quel bordel la Casa Alba! :-)
  • -3 (17 voturi)    
    Quo vadis, Terra? (Marţi, 1 august 2017, 0:11)

    Quintus [utilizator]

    Guvernul american este scăpat complet de sub control. Și totuși, această structură fracturată ia decizii extrem de grave, cum ar fi amenințarea Rusiei, înarmarea Ucrainei, continuarea prezenței banditești în Siria și ajutând și instigând Coreea de Sud cu planul său absurd de bombardare a Coreei de Nord. Toate acestea, prost concepute și cu potențialul de a provoca un război nuclear la nivel mondial. Este timpul ca Vladimir Putin să se adreseze liderilor Europei pentru a semna pacte de non-agresiune. La fel de important ar fi ca China să folosească o parte din mușchiul său pentru a determina cei doi importanți clienți ai Americii - Coreea de Sud și Japonia - să înceteze și să renunțe la înțelegerile lor secrete cu o Americă schizofrenică. Turcia și Iranul își pot juca rolul prin continuarea stabilizării Orientului Mijlociu precum și de neutralizare a Arabiei Saudite. Nu există alternativă la aceasta, cu excepția unei planete moarte, radioactivă și toxică.
    • +2 (14 voturi)    
      quintus (Marţi, 1 august 2017, 1:23)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Quintus

      hotnews nu e russia today
      ia-ti propaganda bolsevica si plimb-o pe site-uri mai adecvate.
    • +1 (3 voturi)    
      „Pact de neagresiune” ? (Marţi, 1 august 2017, 8:28)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Quintus

      Hmmm... unde am mai auzit eu asta ?... Și parcă tot rușii erau băgați. Cu ceva țară europeană, dar nu-mi mai amintesc exact care. Mă puteți ajuta ?