UPDATE Un irakian a deschis focul intr-un club din Germania. O persoana a fost ucisa, trei sunt grav ranite / Politia spune ca nu a fost un atac terorist

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 30 iulie 2017, 11:00 Actualitate | Internaţional

Atacul armat din Konstanz a avul loc in clubul Grey
Foto: Facebook
Un barbat de 34 de ani a deschis focul duminica intr-un club din orasul Konstanz din sudul Germaniei, ucigand o persoana si ranind grav alte trei, a anuntat politia, potrivit Reuters. 

UPDATE 12.43 Potrivit politiei, care a exclus varianta unui atac terorist, atacatorul era un cetatean irakian care locuia demulte vreme in tara si nu era solicitant de azil. “Motivele barbatului, care a actionat singur sunt neclare. Investigatia icna este in desfasurare, dar circumstantele evenimentelor de la discoteca din seara dinaintea atacului sunt destul de clare si ne-a facut sa excludem contextul terorist”, a spus un reprezentant al politiei.

Suspectul a suferit rani care ii pun viata in pericol dupa schimbul de focuri avut cu politistii din afara localului.  Politistii au ajuns la locul atacului la scurt timp dupa ce barbatul a deschis focul, in jurul orei 02.30.  

Atacatorul a fost dus la spital. Nu se cunoaste inca motivul atacului. 

Un politist a fost ranit in schimbul de focuri. Politia a anuntat ca forte speciale de commando au fost desfasurate in oras deoarece nu se stie inca daca suspectul a actionat singur sau mai are suspecti.

Incidentul a avut loc in clubul de noapte Grey din Konstanz:



Amintim ca o persoana a fost ucisa si alte cateva ranite vineri in urma unui atac cu cutitul intr-un supermarket din orasul german Hamburg. Autorul agresiunii are 26 de ani si este nascut in Emiratele Arabe Unite.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

8054 vizualizari

  • -1 (81 voturi)    
    Musulman? (Duminică, 30 iulie 2017, 11:08)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Sau doar "cu probleme psihice"?
    • -10 (66 voturi)    
      Gresit (Duminică, 30 iulie 2017, 11:34)

      Veetor [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      Jucator de tetris :)
      • -5 (71 voturi)    
        Vreun sahist (Duminică, 30 iulie 2017, 12:04)

        OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui Veetor

        Toata lumea stie ca sahistii sunt cei mai periculosi
        • -17 (61 voturi)    
          Îl bagă la închisoare? (Duminică, 30 iulie 2017, 14:28)

          Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

          Nu-i nimic, cheamă Merkel alți 10 în locul lui, că are de unde.
          • +18 (56 voturi)    
            Poate ti-a scapat (Duminică, 30 iulie 2017, 16:43)

            bagu.florin [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

            dar irakianul era stabilit de multa vreme in Germania. Nu e refugiat solicitant de azil.
          • +14 (40 voturi)    
            Refugiatii vin oricum (Duminică, 30 iulie 2017, 17:03)

            uncle.sam [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

            N-au nevoie de invitatie de la Merkel ca sa fuga din calea bombelor
            • -19 (31 voturi)    
              corect (Duminică, 30 iulie 2017, 19:05)

              Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui uncle.sam

              n-au nevoie d einvitatie sa fuga din calea bombelor,pentru-ca multi dintre ei nici nu vin din tari in care sunt conflicte..dar nu mai conteaza..tot refugiati sunt si aia cica..
              • +23 (27 voturi)    
                Majoritatea refugiatilor (Luni, 31 iulie 2017, 1:22)

                geo.lex [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

                sunt sirieni, irakieni, libieni. Probabil au parasit vilele luxoase cu piscina si s-au ingramadit in barcute jegoase ca sa crape prin Mediterana. Deh...se plictiseau oamenii.
          • -19 (27 voturi)    
            Nu il baga la nici o inchisoare... (Luni, 31 iulie 2017, 1:18)

            Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

            ...pentru ca ar fi "rasism".
            Citisem cu ceva timp in urma o stire ca ca un imigrant somalez a violat o fata de 12 ani in Suedia si a primit doar o condamnare de 180 de ore de munca in folosul comunitatii.
            • +8 (10 voturi)    
              E greu cu logica (Luni, 31 iulie 2017, 12:04)

              speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

              Ce intelegi tu prin rasism ? Cum sa fie rasism sa bagi la puscarie un musulman infractor ? E rasism sa-l bagi nevinovat, doar pe baza ca e musulman.

              Si mai lasa site-urile gen Breitbart ca sunt pline de conspiratii si stiri false cu violatori musulmani care scapa nepedepsiti, cu crestini pedepsiti si musulmani protejati, cu capitala x, raiul violatorilor, cu biserica cutare obligata sa oficieze casatorii gay...

              Realitatea alternativa dauneaza grav sanatatii.
        • -14 (62 voturi)    
          Hai ma... (Duminică, 30 iulie 2017, 14:49)

          imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

          Sunteti rautaciosi! Stiti ca lucrurile nu sunt asa...
          Sunt sigur ca era un tanar fragil cu o copilarie trista si neinteles ce nu se putea integra in aceasta societate cu zero toleranta europeana care nu accepta straini.
          • +17 (35 voturi)    
            La cat sunt de civilizati nemtii (Duminică, 30 iulie 2017, 17:21)

            sofia.c [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

            oricine vine din Orientul Mijlociu pare inapoiat in fata de ei. Lucrurile care se spun acum despre musulmani s-au spus si despre romani, sarbi, bulgari
            • -21 (27 voturi)    
              Sunt atat de "civilizati".. (Luni, 31 iulie 2017, 1:12)

              Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui sofia.c

              ...ca isi distrug singuri tara si cetatenii.
              • +19 (25 voturi)    
                Ai fost in Dubai ? (Luni, 31 iulie 2017, 2:09)

                sofia.c [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

                Romania nici in 20 de ani n-o sa ajunga la nivelul lor.
                • -5 (5 voturi)    
                  De ce nu se duc imigrantii in Dubai? (Luni, 31 iulie 2017, 15:17)

                  Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui sofia.c

                  Parca vorbeai de nemti ca sunt civilizati.

                  Daca vrei sa vorbim de Dubai, de ce nu se duc acolo gloatele de imigranti? Ca doar sunt inruditi ca si cultura, religie, rasa. Poate pentru ca nu sunt primiti si daca sunt prinsi sunt arestati?

                  Daca pentru tine scopul primordial in viata e sa ai bani si zgarie nori... imi e sincer mila de tine.
                  • +5 (5 voturi)    
                    Nu incap toti in Dubai (Luni, 31 iulie 2017, 20:28)

                    sofia.c [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

                    ...
    • -15 (59 voturi)    
      Lemming (Duminică, 30 iulie 2017, 12:19)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      Când pierde jocul, face bum
    • -1 (73 voturi)    
      Penibilitate maxima (Duminică, 30 iulie 2017, 12:53)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      "atacatorul era un cetatean irakian care locuia demulte vreme in tara si nu era solicitant de azil"

      Era doar "bolnav psihic", ca de obicei.
      • +8 (48 voturi)    
        Ce e penibil (Duminică, 30 iulie 2017, 16:18)

        maxumus [utilizator] i-a raspuns lui mitg

        in asta ? E declaratia oficiala a politiei. Ai tu alta sursa mai buna ? Sau tu relatezi de la fata locului ?
        • -16 (34 voturi)    
          nu.. (Duminică, 30 iulie 2017, 19:07)

          Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui maxumus

          doar ca el stie ca,nu e prima oara cand politia ascunde anumite parti din ''poveste''
          • +21 (23 voturi)    
            "Doar ca el stie" (Luni, 31 iulie 2017, 0:09)

            maxumus [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

            si de unde stie ? Are un glob de cristal ?
            • +15 (17 voturi)    
              El stie ca si ISIS (Luni, 31 iulie 2017, 9:05)

              Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui maxumus

              El stie ca si ISIS: orice vant tras de un musulman trebuie luat drept act terorist, ca sa cresca spaima populatiei.
              In criza de succese sefii ISIS revendica in numele razboiului lor, orice act de violenta despre care afla doar din presa.
              E normal ca politia sa fie temperata in evaluarea crimei.
              Chiar si musulmanii pot fi motivati de aceleasi zgaibe pe creier ca orice descreierat sau betivan ne-musulman.
              Si nici nu vad vreo referire la religia individului, in afara certitudinilor comentacilor.
              • +9 (11 voturi)    
                Buna observatia (Luni, 31 iulie 2017, 12:21)

                speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

                Desi ISIS este cea mai puternica organizatie terorista care a existat pana acum, imaginea ei este amplificata si mai mult de manipulatorii de serviciu.

                Pe asta se bazeaza si calaul, pe teroarea starnita si pe imaginatia scapata de sub control.

                Agitatorii profesionisti calaresc valul atentatelor si starnesc frica populatiei prin raspandirea de scenarii apocaliptice cu invazii musulmane si disparitia albilor Reteta clasica a FUD (fear, uncertainty and doubt).

                Inventeaza un fals pericol al islamizarii, demonizeaza musulmanii si astfel ei devin salvatorii Europei. Cand de fapt sunt niste cartite ale Moscovei cu misiunea de a destructura UE.
        • -14 (36 voturi)    
          Politia germana face ca de obicei (Duminică, 30 iulie 2017, 19:14)

          mitg [utilizator] i-a raspuns lui maxumus

          Minte la fel cum a mintit in incercarile anterioare de a musamaliza actiunile islamistilor.
          • +20 (24 voturi)    
            Zi-mi si mie (Luni, 31 iulie 2017, 0:12)

            maxumus [utilizator] i-a raspuns lui mitg

            ca sunt curios, unde a mintit politia, cum ai aflat tu ca a mintit politia ? Tu-ti dai seama ce spui ? Musamalizarea unor acte de terorism e infractiune. Tare naiv esti sa crezi in scenarita asta.
            • -12 (20 voturi)    
              Nu e infractiune (Luni, 31 iulie 2017, 2:39)

              Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui maxumus

              cata vreme serveste "binelui" natiunii...Cenzura este foarte legala in majoritatea tarilor.
              • +15 (17 voturi)    
                Bre, mata ai fost lucid (Luni, 31 iulie 2017, 11:56)

                speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

                cand ai scris chestia asta ? Cum sa fie legala cenzura in majoritatea tarilor ? Pe ce planeta traiesti ?
                • -3 (5 voturi)    
                  Nu legala, dar la moda (Marţi, 1 august 2017, 10:05)

                  potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                  http://www.zeit.de/2017/30/fluechtlinge-medien-berichterstattung-studie

                  Cel putin in Germania/Austria/Sueadia

                  incearca sa postezi un comentariu decent, dar contrar fluxului politi ergo Mass Media. Ai sa fi surprins in ce mod democratic ai sa fi pus cu botul pe labe
                  • +2 (4 voturi)    
                    Nu exista cenzura (Marţi, 1 august 2017, 20:34)

                    speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

                    impusa de stat in numele "binelui" natiunii. Exista doar presa libera care nu canta dupa cum ar vrea islamofobii. Unele accente pro migranti sunt de inteles avand in vedere rolul nefast jucat de Germania in trecut.
                • -3 (5 voturi)    
                  :) (Marţi, 1 august 2017, 10:22)

                  Reshape [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                  Cum recunosti un neo-marxist? Neaga realitatea dar ii acuza pe altii ca sint de pe alta planeta.
                  Intimplarea face ca exact in aceste zile sa fie dat publicitatii un studiu al OBS care confirma ceea ce se vedea cu ochiul liber de orice om normal: media germana manipuleaza. Daca nu e vorba de cenzura, atunci e sigur auto-cenzura.
                  Studiul e aici: https://www.otto-brenner-stiftung.de/otto-brenner-stiftung/aktuelles/die-fluchtlingskrise-in-den-medien.html
                  Daca ai nelamuriri sau indoieli asupra OBS, sau germana nu e punctul tau forte, intreaba-ma. Sint intotdeauna mai mult decit fericit sa demontez logica strimba a unui neo-marxist.
                  • +2 (4 voturi)    
                    Cum recunosti un paranoic ? (Marţi, 1 august 2017, 20:40)

                    speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

                    Simplu, vede marxisti peste tot. Presa germana nu manipuleaza, informeaza, e adevarat ca nu urla sloganuri islamofobe cum ati vrea voi, asta e altceva. Sustine politicile de integrare ale guvernului si bine face.

                    Iar pozitita presei germane este explicabila avand in vedere trecutul neguros al politicii germane de acum o jumatate de secol.
                    • -3 (5 voturi)    
                      N-are rost de fapt (Miercuri, 2 august 2017, 11:24)

                      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                      sa mai discut cu tine. Totul e asa cum sti matale, ai absoluta dreptate. Raman de convingerea ca manipulei sau incerci sa manipulezi extre, cu orice pret. Argumentele sunt pe planeta ta doar niste voarbe goale...
                      Eu ma pot baza la cele postate pe experienta de peste un sfert de secol pe pamaturile astea. Tu nu ai o baza si nici nu-ti trebuie una pentru a avea un punct de vedere cu totul diferit. Asta e blestemul democratiei, trebuie sa accept si parerea altora, parere la care ai si tu dreptul.
                      Sper insa ca daca locuiesti intr-o tara din Vestul continentului nu ai macar dreptul la vot....
                      • +2 (4 voturi)    
                        N-are rost (Miercuri, 2 august 2017, 13:27)

                        speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

                        aici ai dreptate, pentru ca eu nu sunt un naiv care inghite orice cifra aruncata la plezneala. Inventezi 5-6 milioane de refugati si apoi te superi cand iti demostrez ca te inseli.

                        Ramai acolo si voteaza cu AfD pana ti se acreste, ca tot Merkel o sa iasa. Daca nu-ti convine de ce mai stai acolo, vino in Romania ca aici nu vezi picior de refugiat.
                        • -2 (4 voturi)    
                          Nu esti nici macar (Miercuri, 2 august 2017, 13:40)

                          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                          naiv, asta e adevarul. Postezi maioneza marxista cat china, n-ai dupa cum se vede gram de experienta intr-o societate"multi-culti", bati campii sperand intr-o lume in care toti ar fi egali si fericiti. Bafta! Asa ca sfat, societatea visata de tine nu exista.Ca iese Merkel sau nu nici nu conteaza mare lucru, Merkel e la fel ca restul politicienilor europeni doar o marioneta si atata timp cat papusarii vor trage sforile, nu are sa se schimbe mai nimic.
                          Eu sunt de felul meu pragmatic, vad c-ar putea fi si mai rau. La fel de bine ar putea fi si muuult mai bine.
                          Revenind la subiect, tu ocupa-te mai departe de statistici, eu ma duc sa varuiesc mai departe bucataria, nu am concediu la infinit... :)
                          • +2 (2 voturi)    
                            Ba spui ca traiesti (Miercuri, 2 august 2017, 16:21)

                            speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

                            intr-o societate multi-culti, ba imi spui ca lumea asta nu exista :) Daca nu exista atunci impotriva a ce lupti tu ?

                            Ai inceput cu statistici si sfarsesti cu conspiratii, cu politicieni trasi de sfori. Da, stiu Soros :)

                            Succes la varuirea bucatariei, macar la aia sa te pricepi.
                            • -1 (3 voturi)    
                              Repet pentru cei (Miercuri, 2 august 2017, 16:48)

                              potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                              care inteleg mai greu
                              .1. Eu traiesc intr-o societate multi-culti pentru ca asa e societatea, nu-i facuta de mine
                              2. Nu spun ca nu exista, spun si repet ca directia in care se indreapta societatea germana in ultimul timp nu e una buna, ca politicienii incearca sa relativeze adevarul din propriu interes si de teama ca plezneste sandramaua( deMeziere spunea intr-un interviu ca adevarul adevarat nu se poate spune pentru a nu face ca poporul sa se simta nesigur!!)
                              3. pe mine nu cred ca m-ai vazut sa postez ceva despre Soros.
                              • +1 (3 voturi)    
                                Da stiu (Miercuri, 2 august 2017, 21:34)

                                speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

                                societatea e nasoala, dar nu te muti de acolo. Parca e mai bine decat in Romania, chiar cu multi-culti si musulmani :)

                                Parerea ta e in minoritate, uite-te la sondaje.

                                Unii au fantezii cu Soros, altii cu marxistii, fiecare cu piticii lui.
                    • -3 (5 voturi)    
                      Chiar asa de explicabila? (Miercuri, 2 august 2017, 11:38)

                      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                      Pai dupa Revelionul 2015/16 din Köln unde au fost inregistrate de politie mai mult de 1000 de cazuri de agresiune suxuala (si da, agresorii au fost TOTI de originee araba, majoritatea "refugiati") presa a inceput sa scrie cate ceva abia dupa PATRU zile, cand pe retelele sociale deja erau oamenii in spume.
                      Canta la alta masa....
                      Nu asteapta nimeni de la presa sa urle slogane islamofobe nenica, dar asa un picut de adevar ar fi un inceput bunicel.
                      In schimb MassMedia germana si-a pus ca tel reeducarea cititorului, cam in directia aia slinoasa neomarxista in care bati si tu.
                      • +2 (4 voturi)    
                        Agresiunile din Koln (Miercuri, 2 august 2017, 13:48)

                        speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

                        au fost intr-adevar mizerabile, dar nu-mi spune ca inainte ca ele sa aiba loc aveai o parere buna despre musulmani.

                        Reactia intarziata a venit pe fondul neclaritatii, nimeni nu stia exact ce s-a intamplat, odata ce politia a tras primele concluzii si presa le-a preluat.

                        Aceste incidente au dus la simplificarea procedurilor de expulzare si la schimbarea legislatiei privind agresiunile sexuale, largind sfera de aplicare.

                        Ceea ce este ironic avand in vede ca toti cei care denunta corectitudnea politica au vazut in aceste legi in trecut mana lunga a feminismului. Acum n-au mai zis nimic. E buna si corectitudinea asta la ceva.

                        Oricum incidentele nu s-au mai repetat si e gresit sa generalizam pe baza unor fapte individuale.
                        • 0 (4 voturi)    
                          Serios? (Miercuri, 2 august 2017, 15:47)

                          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                          pai cum stam de exemplu cu maria de la Freiburg, violata si ucisa la inceputul anului cand ARD si ZDF au dat-o pe stiri abia dupa 5!! zile, scuza fiind ca nu se baga in program stiri "regionale"?? Dupa ce din nou Facebook & Co. intrasera in strea de schimbare a agregatului n-a mai fost regional, mai ales dupa ce s-a descoperit ca nenorocitul era refugiat si mai violase si incercase sa ucida si in Grecia?
                          Chestii d-astea "regionale" devin deja triviale,nu? Mai ales cand devin regula si mai putin exceptia.
                          Vezi, punctele de vedere pot diferi, dar adevarul ramane cam la fel.
                          • 0 (4 voturi)    
                            Eu inteleg ca tu ai ceva (Miercuri, 2 august 2017, 21:40)

                            speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

                            cu muslmanii si vezi in orice conduita a presei care nu-i plezneste suficient de tare, o conspiratie menita sa ascunda adevarul.

                            Dar totul e doar in capul tau, oricum daca nu-ti mai place presa mainstream stai pe Facebook, sigur acolo o sa citesti doar ce-ti place tie.
                          • -1 (3 voturi)    
                            :) (Joi, 3 august 2017, 2:16)

                            Reshape [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

                            Daca nici acum nu-ti dai seama ca astia sint trolli... Si speedy1, si big.chief... Pai cum sa zici ca alea erau niste fapte individuale cind au fost sute de agresori si ca ele nu s-au mai repetat, cind stim de fetele de 12-14 ani trase de chiloti la piscina, stim de pensionara violata si omorita in cimitir, stim de atacurile cu toporul din tren, de atacul de la Berlin, de cutitul de shaorma si atitea altele. Astia sint niste copii care probabil fiind in vacanta nu au alta distractie decit sa enerveze oamenii. Pericolul cel mare e pentru Hotnews -- oamenii normali se vor feri sa comenteze.
                            • 0 (2 voturi)    
                              Cate infractiuni (Joi, 3 august 2017, 12:23)

                              speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

                              sunt comise de refugiati relativ la numarul lor ? Tot ce spui tu nu e decat ciorba reincalzita a extremistilor europeni. Pana sa vina refugiatii oile negre erau romanii, bulgarii, sarbii, moldovenii, polonezii.

                              Exact aceleasi tactici diversioniste erau folosite si impotriva lor, se luau fapte individuale,se facea mare tambalau pe marginea lor de catre Le Pen, Farage si altii ca ei si opinia publica era asmutita impotriva tuturor acestora.

                              Atunci se umfla pipota nationalista in unii ca tine, ca se luau de romani, dar daca astia sunt de alta religie si culoare, la dracu cu ei, nu-i asa ?

                              Tu macar intelegi de ce generalizarile sunt gresite ? Ma indoiesc, tu doar te folosesti de aceste incidente pentru a-ti justifica opiniile dinainte formate.

                              Europa este construita pe o viziune a tolerantei, nu pe una a urii si dezbinarii. Viziunea voastra nu e impartasita de majoritate si asa va ramane.
                              • +1 (1 vot)    
                                Hehe, ce penibil (Sâmbătă, 5 august 2017, 12:27)

                                potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                                Tu de unde stii cum gandeste majoritatea germana, pruncule? De pe net?
                                Mare mai e gradina....
    • -23 (43 voturi)    
      opa! (Duminică, 30 iulie 2017, 20:44)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      Se pare ca politia PC nu a intarziat sa apara... iata cate minusuri avem.
      Si totusi ... ma intreb daca chiar sunt toti PCisti zombificati sau doar cativa cu mai multe conturi si prea mult timp liber?! Dilema, dilema!
  • -5 (69 voturi)    
    Oare cine? (Duminică, 30 iulie 2017, 11:22)

    mitg [utilizator]

    Si de ce?

    O fi vreun "islamist"? Se poate?
  • -9 (65 voturi)    
    si ce a strigat in lupta? (Duminică, 30 iulie 2017, 12:41)

    IancuJianu [utilizator]

    Heil Hitler sau Alahu Akbar?
    • +16 (40 voturi)    
      N-a strigat nimic (Duminică, 30 iulie 2017, 16:10)

      georgy23 [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      poate si de aia au zis ca nu e atac terorist. Poate fi din alte motive. Trebuie sa vedem concluzia anchetei.
  • -16 (42 voturi)    
    nu repetam suficient... (Duminică, 30 iulie 2017, 13:03)

    demaGOGU [utilizator]

    ..ca este radicalitatea (sociala, politica, etc) care se islamizeaza si nu invers!

    nu amalgamarii.
    • +14 (40 voturi)    
      Ai grija ce-ti doresti (Duminică, 30 iulie 2017, 16:44)

      bagu.florin [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      cand spui nu amalgamarii. Au mai avut unii obsesia puritatii rasiale si urmarile au fost catastofale.
  • -15 (49 voturi)    
    cati germani au deschis focul prin Iraq? (Duminică, 30 iulie 2017, 13:30)

    king david hotel [utilizator]

    ?
    • +19 (33 voturi)    
      Prin Iraq nemtii n-au facut belele (Duminică, 30 iulie 2017, 16:09)

      georgy23 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      dar in Europa au ucis cu milioanele.
  • -5 (69 voturi)    
    Ce sa zic (Duminică, 30 iulie 2017, 13:38)

    ac [utilizator]

    Bai nene unul nu e macedonean, filipinez sau sudafrican. Numai irakieni, sirieni, pakistanezi, care, ce sa vezi, toti frate sint islamici. Ma mir ce cauta la cluburi.
    • +15 (43 voturi)    
      Da, numai islamici (Duminică, 30 iulie 2017, 15:52)

      starlink [utilizator] i-a raspuns lui ac

      d-aia doreau Franta, Germania, Italia, Spania, Uk, in anii trecuti sa le interzica romanilor sa mai intre in tarile lor, de frica islamicilor. Vezi pe statisticile din aceste tari unde se afla romanii la comiterea de infractiuni.
      • -17 (33 voturi)    
        una e furaciunea si alta crima cu mitraliera (Duminică, 30 iulie 2017, 17:54)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui starlink

        .
        • +22 (24 voturi)    
          Crima e crima (Duminică, 30 iulie 2017, 23:52)

          starlink [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

          indiferent de mijloace. Sau tu crezi ca romanii s-au dus doar la furat ? Au si omorat au si violat. Cand altii zic de romani ca sunt salbatici si nu trebuiau primti in Europa aveau dreptate ?
        • +23 (23 voturi)    
          Crima e crima (Duminică, 30 iulie 2017, 23:52)

          starlink [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

          indiferent de mijloace. Sau tu crezi ca romanii s-au dus doar la furat ? Au si omorat au si violat. Cand altii zic de romani ca sunt salbatici si nu trebuiau primti in Europa aveau dreptate ?
      • -22 (30 voturi)    
        iar (Duminică, 30 iulie 2017, 18:31)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui starlink

        minti ca un troll sorosist ce esti, mai baiatule, sau fetito, ce vrei tu sa fii. Repetati ca papagalii propaganda oficiala a babei uteciste si al mosului jungher cel matrafoxat.
        Dar are mos soros bani sa va cumpere ip-uri multe, asta e cert.
      • -18 (30 voturi)    
        sa inteleg (Duminică, 30 iulie 2017, 21:01)

        martel55 [utilizator] i-a raspuns lui starlink

        ca preferi sa fii impuscat cu mitraliera decat lasat fara portofel?pai stai linistit ca la cati musulmani sunt in Europa pana la urma iti vine randul negresit
        • +20 (24 voturi)    
          Da ce romanii (Duminică, 30 iulie 2017, 23:56)

          starlink [utilizator] i-a raspuns lui martel55

          n-a facut crime prin Europa ? Era nasol cand ne injura Vestul pe toti ? Acum tu de ce faci la fel cu altii ? Ipocrizie damboviteana.
  • -14 (56 voturi)    
    părere (Duminică, 30 iulie 2017, 14:01)

    Arl [utilizator]

    Alt dezamagit din dragoste....
  • +10 (70 voturi)    
    Mama, ce de specialisti pe Hotnews (Duminică, 30 iulie 2017, 15:33)

    big.chief [utilizator]

    Toti stiu mai bine decat politistii de la fata locului, toti stiu ca e musamalizare, mai lipseste Soros din peisaj. Unii chiar nu au simtul penibilului. Doamne fereste sa faca ceva vreun musulman ca e catalogat direct terorist.

    Poate unul vrea sa-i sparga mecla altuia ca s-a luat de femeia lui, o sa strige tampitii ca e terorist, sau poate i se pune pata pe altul ca a parcat in locul lui si vrea sa-si faca dreptate sigur, o sa vina idiotii din nou sa strige ca e terorist.

    In ziua de azi a fi musulman a devenit o meserie periculoasa, trebuie sa ai grija ca faci si ce zici, de frica tampiteilor nazisti care striga una-doua teroristu'.

    Get a life loserilor !
    • -12 (68 voturi)    
      hei (Duminică, 30 iulie 2017, 15:47)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

      N-ai inteles. Problema e islamizarea Europei, terorismul islamic constituie doar "collateral damage".
      Aceste incidente produse de musulmani sunt doar rezultatul faptului ca ei devin o categorie din ce in ce mai numeroasa in Europa. Iresponsibilitatea politicienilor si inconstienta cetatenilor europeni (Refugees Welcome!) va duce la disparitia albilor si a civilizatiei create de ei.
      • +14 (60 voturi)    
        Islamizarea Europei ? (Duminică, 30 iulie 2017, 16:27)

        big.chief [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Disparitia civilizatiei ? Disparitia albilor ?

        Ce-ai fumat bai nene ?
        • -8 (42 voturi)    
          Nu o sa traiesti sa vezi (Duminică, 30 iulie 2017, 16:51)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

          Uite ieri, imi las cartul de shopping in fata magazinului sa ma uit la niste flori, in urmatoarele douuzeci de secunde doua araboaice il insfaca. Strig la ele, nimic. Ma duc dupa ele si le intreb de ce mi-au luat cartul. Imi raspun, senin ca e luat de ele de la locul special pt carturi. Ii spun femeii ca e al meu si ca am vazut-o clar cand a pus mana pe el....apara barbat'su care ma ameninta ca cheama politia si ca is "rasist", am eu ceva cu musulmanii. Le-am batut obrazul and moved on. Mai stii, scote ala vre-un cutit sau chistol, nu e atac terorist....dar ma luasem de femeia lui, cea fara urma de civilizatie in ea.
          • -5 (5 voturi)    
            In vest se pune accent pe muzee (Duminică, 30 iulie 2017, 19:38)

            Tulth [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

            Wanheda, nu stiu unde locuiesti, dar incearca experienta sociala, sa mergi la Londra sa faci niste poze cu personajele din ceara de la Madame Tussauds. In jumatate din poze, probabil vei aparea cu copilasi britanici* nerabdatori sa nu stea la coada si dornici, civilizati si prietenosi fiind, ei si parintii lor, vor calca pe principiul moral de a sta la coada, pentru ca nu este benefic si productiv pentru procrastinarea timpului. Daca totusi tii la aceste legi morale primitive, poti sa te duci sa vizitezi muzee, acolo aceasta imbogatire culturala nu se manifesta chiar la nivelul celui de la Madame Tussauds.
          • +19 (29 voturi)    
            Experientele personale (Duminică, 30 iulie 2017, 22:56)

            big.chief [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

            sunt irelevante. Daca tineam cont de ele acum ii uram si pe moldoveni si pe olteni si pe ardeleni, cam pe toata lumea, ca am intalnit neghiobi de prin toate zonele.
            • -21 (25 voturi)    
              Atunci care experiente is relevante??? (Luni, 31 iulie 2017, 0:44)

              Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

              Ale ALTORA??? Lol. Ce-am relatat mai sus e un exemplu, doar. Ma ciocnesc de ei zilnic....nu se vor integra niciodata in Western Civilization, nu ca nu ar putea, nu vor.
              • +14 (20 voturi)    
                Faptele obiective conteaza (Luni, 31 iulie 2017, 8:26)

                big.chief [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

                nu experientele personale influentate de emotii schimbatoare. Tu ai avut experiente neplacute cu cativa musulmani si acum ii dispretuiesti pe toti, altul poate a avut numai beneficii de pe urma lor. Cine are dreptate ?

                Se vor integra, deja s-au integrat In Germania, in Bulgaria, in Romania.
            • -17 (29 voturi)    
              Activist mizerabil (Luni, 31 iulie 2017, 1:10)

              Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

              Nu trece saptamana fara sa auzi la stiri de 2-3 crime comise de un islamic si continui sa mananci rahat in halul asta.

              Suedia si Norvegia au ajuns sa fie numite "capitalele occidentale ale violului". Ghici de ce?
              • +13 (23 voturi)    
                In '90 eram numiti golani (Luni, 31 iulie 2017, 8:32)

                big.chief [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

                acum am devenit activisti mizerabili, sorosisti, progresisti. Inamicii democratiei se schimba, dar limbajul lor ramane acelasi.

                Vezi ca te-au dus de nas cu Suedia si Norvegia, "capitalele" ? occidentale ale violului.

                http://www.snopes.com/crime-sweden-rape-capital-europe/
              • -1 (5 voturi)    
                Niste nimicuri umane (Miercuri, 2 august 2017, 14:24)

                potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

                N-au trait nicaieri in afara tarii, experiente zero, dar clanta cat usa. N-ai cum sa scrii asa ceva vara sa vrei sa manipulezi. Au apur si maimutele astea in ultima vreme prin mai toate forumurile, oarecum batator la ochi.Inteleg si eu ca vor sa castige o paine, dar totusi enerveaza....
                Mai si posteaza excremente de genul "Globalizarea e data de Dumnezeul "
                Ia incearca sa-i explici asta unei mame a cinci copii din Pakistan care sta 15 ore pe la masina de cusut pentru 50 €pe luna ca sa-si poata cumpara activistul un tricou ieftin....
                • 0 (4 voturi)    
                  Vai, ce limbaj elevat (Miercuri, 2 august 2017, 16:24)

                  speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

                  nimicuri umane, maimute, excremente.
                  Ti-ai dat arama pe fata :)

                  P.S. Nu te enerva ca iese bucataria nasol.
                  • 0 (4 voturi)    
                    Bucataria a iesit brici, ca de (Miercuri, 2 august 2017, 18:20)

                    potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                    obicei.
                    Tu esti big.chef sau doar esti din gasca de serviciu de la Onanoriu?
                    Nimicuri umane, da, incercam sa raman politicos. Asa greu de inteles?
                    Mai lasa treaba cu arama pe fata altora, ca vreau sa ajungem la teme morale, n-ai sa intelegi.
                    Nu uita ca libertatea de expresie nu are sens unic si nu crede ca stii tu in exclusivitate adevarul. Esti departe tare ...
                    • 0 (4 voturi)    
                      Daca la comentarii (Miercuri, 2 august 2017, 21:43)

                      speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

                      nu stralucesti, ma bucur ca macar la spoiala te pricepi.
                      • 0 (4 voturi)    
                        Hehe, tu ai facut 18 ani? (Miercuri, 2 august 2017, 22:11)

                        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                        pai nu trebuie sa stralucesc nene, e doar parerea mea pe cat pot s-o pun de obiectiva. N-am fugit niciodata dupa "straluciri", dupa plusuri...
                        Am o varsta la care-mi permit sa zambesc vazandu-ti pozitia.
                        Idealist pana-n panzele albe, pregatit sa salvezi ce-a mai ramas din lume. Realitatea e alta, un pic mai murdara si mai cruda. Dar ai sa cresti si tu si-ai sa vezi cum merg lucrurile...
                        Atata timp cat copilul tau nu-i ca crestin alb o minoritate la scoala unde este luat mereu peste picior pentru ca e...altfel, mai crestin si mai...spalat, e usor sa-ti dai cu parerea si sa fi marinimos....
                        Incearca si tu sa vezi situatia din mai multe de vedere. Eu de exemplu nu indraznesc sa-mi dau cu parerea despre conditiile locuintelor din....Piatra Neamt. N-am mai fost in Moldova de 25 de ani asa ca orice-as spune ar fi aiurea
                        Tu in schimb imparti continentul si populatiile dupa nus`ce articole din ziare si statistici, dupa reportaje vazute pe sticla.
                        Mai cresti, te mai maturirezi si tu (daca ai bafta!).
                        • -1 (3 voturi)    
                          Cand am zis ca nu (Joi, 3 august 2017, 12:30)

                          speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

                          stralucesti la comentarii, m-am referit la faptul ca nu reusesti sa-ti argumentezi opiniile de o maniera convingatoare, dai cifre false, generalizezi, pui la indoiala statisticile.

                          Acum vad ca ridici la rangul de adevar de necontestat niste experiente personale. Cu ce sunt ele mai bune decat experientele altora care sunt insa diferite de ale tale ?

                          De fapt nu ai argumente, doar impresii personale bazate pe prejudecati.
          • +17 (27 voturi)    
            Ti-a luat un musulman (Luni, 31 iulie 2017, 1:25)

            geo.lex [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

            caruciorul de sub nas si acum toti musulmanii sunt rai. Da, e logic :)
        • -16 (32 voturi)    
          Desteapta-te, romane! (Duminică, 30 iulie 2017, 21:08)

          john70 [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

          In Londra populatia musulmana isi dubleaza procentajul la fiecare 10 ani. In ritmul asta, in 20 de ani vor fi majoritari. Deja nativii britanici nu mai sunt majoritatea in Londra.
          Alte exemple: Manchester, Amsterdam, Bruxelles, Berlin....
          Germania, Italia, Grecia = populatia alba e in colaps demografic si va fi inlocuita. E un fenomen care se intampla sub ochii nostri, de ce sa-l negam? Pentru ca nu se spune ca e asa la CNN (Communist News Network)?
          • +17 (31 voturi)    
            Cifrele tale sunt (Duminică, 30 iulie 2017, 22:58)

            big.chief [utilizator] i-a raspuns lui john70

            scoase din burta iar faptul ca numesti CNN, Comunist News Network arata cat de desprins de realitate esti.
    • -11 (47 voturi)    
      Bravo! (Duminică, 30 iulie 2017, 16:34)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

      ce simplu imparti tu lumea in musulmanii aia buni vs tampiteii de nazisti. Cam ingust punct de vedere.Sau chiar crezi ca reducem universul la punctul tau de vedere si-l numim centrul universului?
      • +16 (38 voturi)    
        Sunt musulmani rai (Duminică, 30 iulie 2017, 17:41)

        big.chief [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        si musulmani buni, cum sunt si crestini rai si crestini buni. Nu s-a dus toata rautatea la unii si bunatatea la altii.

        Dar daca ziceam ca lumea se imparte intre crestinii buni si musulmanii rai cum era ? Era bine ?
        • -19 (29 voturi)    
          Tu nu ai avut de a face cu ei se pare (Duminică, 30 iulie 2017, 18:56)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

          Asa ca nu ai habar cum te considera musulmanii aia Buni. You're a DOG for them. Stiu is nice and kind dar la romani e vorba aia sa te faci frate cu dracu....la arabi e infinit mai puternica expresia.
          • +21 (29 voturi)    
            Am cunoscut musulmani (Duminică, 30 iulie 2017, 23:02)

            big.chief [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

            unii foarte corecti, altii alunecosi ca valutistii de la coltul strazii. Nu emit judecati asupra tuturor pe baza unor contacte limitate, asa cum faci tu. Nu stiu de unde ai impresia asta falsa ca ei ne-ar considera caini. Este doar o expresie a fobiei tale fata de ei.

            Am cunoscut persoane care aveau aceleasi tip de sentimente fata de romi. Si erau persoane educate.
            • -20 (26 voturi)    
              Ma izbesc de ei zilnic (Luni, 31 iulie 2017, 0:39)

              Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

              Nu-s toti cum spuneam, dar is majoritari si multi isi ascund adevaratele sentimente. Mergi la ei in tara sa vezi cum e pe bune. Nu care cumva sa indraznesti sa te plimbi singur prin unele tari cu negri majoritar musulmani...ca te macetuiesc aia on sight.
              • +13 (21 voturi)    
                Banuiesc ca citesti si ganduri (Luni, 31 iulie 2017, 8:38)

                big.chief [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

                daca stii ca isi ascund adevaratele sentimente :) Daca unul dintre ei se poarta urat cu tine, asta e dovada ultima ca musulmanii sunt rai, daca unul se poarta frumos cu tine, asta e dovada ca-si ascunde adevaratele sentimente. Si zici ca nu ai prejudecati.

                Acum vad ca cei mai periculosi sunt musulmanii negri, astia te macelaresc pe loc. Nici nu te mai intreb ce parere ai despre persoanele de culoare.

                Totusi nu crezi ca exista unii si mai periculosi ? Musulmanii negrii cu ceva sange evreiesc ?
        • -18 (30 voturi)    
          nu exista (Duminică, 30 iulie 2017, 21:04)

          martel55 [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

          musulman rau si bun, dupa cum a zis chioar Erdogan, doar daca respecti Coranul si impui aceasta idoelogie cirminala in intreaga lume esti musulman adevarat
          • +18 (30 voturi)    
            SI Erdogan reprezinta (Duminică, 30 iulie 2017, 23:04)

            big.chief [utilizator] i-a raspuns lui martel55

            pentru tine cea mai credibila persoana daca-l citezi si ii dai credit ? Poti sa-mi spui de ce islamul este o ideologie criminala ?
    • -11 (39 voturi)    
      deci... (Duminică, 30 iulie 2017, 16:52)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

      mai usurel cu jignirile ca nu am mai multi muschi daca injuri pe toata lumea

      una peste alta daca romanii faceau 1/10 din ce au facut arabii in romaniaq era vai si amar de orice roman care traia in Europa... asa ca las-o mai moale cu musulmanii...
      I se iarta enorm si se poarta toata lumea cu manusi cu ei!
      • +19 (29 voturi)    
        Fa diferenta intre jignire (Duminică, 30 iulie 2017, 23:06)

        big.chief [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        si a cataloga niste persoane asa cum sunt. Multi urasc musulmanii si nu se feresc s-o spuna. Ce-au facut arabii in Romania ? Au furat ? Pai romanii sunt experti la asta.
    • +15 (55 voturi)    
      "Specialistii" sunt de fapt (Duminică, 30 iulie 2017, 17:56)

      speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

      islamofobi. Sunt aceiasi care il proslavesc pe Trump, care cred ca speranta sta in Le Pen, care o injura toata ziua pe "marxista" Merkel, care cred ca toata lumea conspira sa islamizeze Europa, ca Soros vrea sa distruga lumea, ca globalizarea este criminala.

      Niste radicalizati care duc dorul unui tatuc care sa puna ordine in tara. Pacat ca a murit Vadim si nu mai au pe cine sa pupe in fund.
      • -16 (32 voturi)    
        nu e oala cam mare? (Duminică, 30 iulie 2017, 18:59)

        Reshape [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

        Oala asta in care ne bagi pe noi, islamofobii, nu cumva e oala ta, cea in care ii bagi oricum pe cei care nu gindesc ca tine?
        De exemplu, eu:
        - sint islaofob atita timp cit islamistii omoara oameni ca mine si ca tine;
        - sint de acord cu 95% din ce zice Trump si, pina acum, cu 99% din ce face;
        - nu cred ca speranta sta in Le Pen, dar inteleg de ce e votat extremismul. Pur si simplu, din comoditate. Dupa ce occidentalul s-a obisnuit ca, de banii pe care ii da prin taxe si impozite, sa primeasca din partea autoritatilor protectie. Acum, cind se simte amenintat, in loc sa puna mina pe topor si pe sticla cu benzina, incearca sa schimbe oamenii de la virf cu unii care ii promit serviciile cu care se obisnuise. E o ipocrizie, e ca si cum ar zice "eu nu vreau sa tai gaina, dar tai-o tu, ca mor de foame";
        - dupa 7 ani de stat in Germania cred ca acest stat e unul FOARTE socialist, deci Merkel e cel putin socialista. Dar da, dupa ce a primit refugiati fara discriminare (a propos, ala de la Hamburg nu a putut fi extradat pentru ca nu avea acte!), cred ca Merkel e marxista;
        - nu cred ca Soros vrea sa distruga lumea. Omul ala mi-a schimbat viata. Cred insa ca cei pe care ii finanteaza au cam luat-o razna si incearca sa-l stoarca de bani inventind tot felul de libertati care trebuie aparate;
        - nu cred ca globalizarea e criminala. Din contra, cred ca o globalizare bine pusa la punct si controlata riguros ne-ar feri de inconstienta cu care risipim resursele.
        - Vadim, dupa parerea mea, a fost un saltimbanc mai gretos ca Badea Mircea.
        • +18 (30 voturi)    
          Si crestinii omoara oameni (Duminică, 30 iulie 2017, 22:12)

          speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

          insa nu te-am auzit sa spui ca esti crestinofob. Faptul ca esti de acord cu Trump te defineste. Admiri un personaj incult, ultranationalist, cu tone de declaratii rasiste, izolationist, reactionar, ajuns la putere cu sprijinul Rusiei, care n-a facut nimic in primele 6 luni in afara de gargara pe Tweeter si care e la cel mai slab nivel de incredere dintre toti presedintii.

          Cat despre solutiile tale, adica sa pui mana pe topor si pe sticla de benzina te plaseaza in categoria fanaticilor, cu o mentalitate nu mult diferita de cei care comit atentate. Sunteti 2 fete ale aceleasi monede a fanatismului, unii islamici, altii crestini.

          Europenii au demonstrat ca nu accepta solutiile radicale care n-au nimic de-a face cu principiile pe care s-a cladit Europa Unita, de aceea nu i-a votat pe extremisti.

          Mekel socialista, marxista ? Asta e o gluma proasta ce denota incultura politica. Primirea de refugiati nu are nici o legatura cu marxismul.
      • -16 (34 voturi)    
        Bum! Alt profesor (Duminică, 30 iulie 2017, 19:06)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

        Ce are asta cu Trump si cu Soros de-a face?
        Si da, Merkel a facut cea mai mare greseala politica facuta de un politician european dupa WW2 si asta nu e o surpriza pentru nimeni.
        De suferit(politic) sufera la ora atuala toata Europa.

        nu trebuie sa fi radicalizat pentru a deschide ochii si a vedea ca exista probleme majore in multe tari europene legate de islamizarea rapida a unei parti a minoritatii musulmane.

        Globalizarea nu este criminala, dar nici cadou ceresc pentru tarile mai sarace nu este.
        • +19 (31 voturi)    
          Trump, Soros, nationalismul (Duminică, 30 iulie 2017, 22:17)

          speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

          islamofobia, toate sunt legate intre ele.

          Care e greseala aia uriasa pe care a facut-o Merkel ? Ca a dat dovada de umanism si a primit niste oameni ramasi pe drumuri cu copii dupa ei ? Probabil trebuia sa puna mana pe topor si sticle incendiare, cim zicea cineva pe aici. Cu siguranta ca pe unii dintre voi v-ar incanta asemenea solutii.

          Globalizarea a scos tarile sarace din izolare si le-a permis sa se dezvolte economic.
          • -19 (31 voturi)    
            Greseala e ca a adus niste primitivi (Duminică, 30 iulie 2017, 23:07)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

            care cred ca au dreptul sa violeze si bata femeile si au dreptul sa se-nsoare cu fetite. E bine?
            • +21 (27 voturi)    
              Ok am inteles (Luni, 31 iulie 2017, 0:33)

              speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

              Inainte de Merkel erau 0 refugiati, dupa ce i-a chemat Merkel au devenit milioane. Usor mai sunteti de manipulat, pana si asupra unor fapte usor verificabile. Dupa anuntul lui Merkel imigratia s-a diminuat, nu s-a amplificat. Varful migratiei a fost 2015. Apelul lui Merkel s-a referit la refugiatii care erau blocati prin Europa.

              N-a adus Merkel refugiatii, razboiul i-a gonit din Siria, Irak, Libia.

              Si despre anumiti romani poti sa spui ca beau isi bat copiii si nevasta, ba uneori mai comit si incest. E gresit sa generalizam.
            • -21 (27 voturi)    
              Nu e nici o greseala (Luni, 31 iulie 2017, 1:03)

              Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

              E intentionat. Aia se inmultesc foarte mult si repede. Cand primesc si drept de vot... am pus-o. Sunt folositi pentru distrugerea Europei.
              • +15 (21 voturi)    
                Sa recapitulam (Luni, 31 iulie 2017, 8:46)

                big.chief [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

                Musulmanii nu vin din cauza razboiului, ci sunt adusi intentionat. Motivul pentru care sunt adusi este distrugerea Europei. Lasa-ma sa ghicesc. Papusarii sunt Soros si Merkel ?

                Totusi am o nelamurire, daca Merkel i-a adus sa distruga Europa, nu va distrusa si Germania impreuna cu Merkel cu tot ? Nu e cam ilogic si intortocheat planul asta ? Daca dorea asta tot ce trebuia sa faca Merkel era sa-si dizolve partidul si sa lase cale libera AfD.
          • -17 (31 voturi)    
            Hehe, esti in incercarea de-a fii cool (Duminică, 30 iulie 2017, 23:08)

            potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

            doar nostim.
            Greseala lui Merkel?
            Pai mai baiete, familiile alea cu copii de care vorbesti, fac cam 15% din pleava venita aici. Aia, ca multi altii care-si fac veacul in Turcia si Jordania, vaduve care n-au avut bani de calauze, aia chiar ca trebuie ajutati. Dar nu tot analfabetul din Irak, Afghanistan, Pakistan, Maroc, Algeria, Tunesia, Gabun,Niger samd, pleava lumii a 3-a care au venit pentru a trai bine pe spatele societatii. Greseala ei majora a fost hotatarea scurt circuitata de a deschide granitele fara a vorbi cu vecinii europeni si a incerca dup-aia sa imparta drojdia pe tot continentul.Greseala a inceput prin faptul ca nu s-a controlat cine si de unde vine. Impotriva Constitutie germane, tratatului de la Dublin si celui Schengen.
            Te vad plin de energie in apararea unui mit.
            Germania a pierdut doar in ultimii doi ani 75 de miliarde de € pe visuri de-astea umede ca ale matale. Ajunge!

            Globalizarea e sexy pentru 40 -50 de state din lume. Nu mai mult. Nici nu e gandita pentru mai mult.

            Fa-ti temele si tu....
            • +17 (29 voturi)    
              "Pleava venita aici" (Luni, 31 iulie 2017, 0:44)

              speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

              Xenofobia nici macar nu mai este retinuta, este pe fata. Ce dialog civilizat sa porti cu o persoana care are idei preconcepute despre oameni.

              E plina lumea de oameni convinsi care cred ca detin adevarul. Moldovenii sunt betivi, grecii sunt lenesi, romanii sunt hoti etc.

              Generalizari de doi bani.

              Imigratia nu s-a produs ca cineva a deschis granitele, ci pentru ca atunci cand oamenii fug sa-si salveze viata e greu sa mai controlezi fenomenul. Si Merkel nu a facut decat sa rezolve problema refugiatilor care erau blocati in cateva state europene si nimeni nu stia ce sa faca cu ei.

              Poate era mai bine sa avem noi grija a catorva zeci de mii in locul Germaniei ?

              Globalizarea este cea mai mare revolutie economica dupa cel de-al doilea razboi mondial, a ridicat nivelul de trai general.
              • -4 (8 voturi)    
                "Cateva zeci de mii" (Luni, 31 iulie 2017, 19:12)

                potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                sunt intre timp peste 2,5 milioane.
                Si asanumita reantregire de familie abia urmeaza dupa alegerile din toamna. Terminam la 5-6 milioane.
                In majoritate cu scoala primara si asta la 25-30 de ani.Sunt zeci de mii de analfabeti.
                Motiv de azil politic nu au nici 5% dintre ei.
                Tu stii ce postezi?
                • +3 (7 voturi)    
                  Arunci cu cifre fara acoperire (Luni, 31 iulie 2017, 21:05)

                  speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

                  Germania are cam 1.200.000 refugiati. In 2015 a avut 2.000.000, dar 850.000 i-a trimis inapoi. In 2016 au venit cu 600.000 mai putin refigiati in Germania. De asemenea a crescut numarul celor care s-au repatriat voluntar fata de 2015, 55.000 de refugiati au ales calea asta, alti 25.000 de refugiati au fost deportati fortat.

                  http://www.dw.com/en/two-million-germany-records-largest-influx-of-immigrants-in-2015/a-19131436

                  https://www.independent.co.uk/news/world/europe/refugee-crisis-germany-asylum-seekers-numbers-drop-600000-in-2016-angela-merkel-syria-middle-east-a7521191.html
                  • -4 (8 voturi)    
                    Te faci de rahat complet! (Luni, 31 iulie 2017, 21:37)

                    potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                    Nu sunt nici 25.000 trimisi inapoi. Sunt 900.000 care ar trebui sa paraseasca tara. Fa-ti si tu temele!
                    Cei care-au primit azil au dreptul sa aduca pana la patru membi de familie, care NU apar in statistica migratiei.
                    Mai intra si tu pe pagina BAMF si nu tot cita din surse americane sau engleze.
                    Te bati degeaba cu morile de vant....
                    • +3 (7 voturi)    
                      Inventezi milioane (Luni, 31 iulie 2017, 22:10)

                      speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

                      peste milioane de refugiati, insa cifrele ofiiciale te contrazic, tu persisti si inventezi alte si alte cifre, fara nici o sursa, fara documentare, nimic. Inventii.

                      Cred ca e cazul sa te opresti, ai facut destul circ.
                      • -3 (7 voturi)    
                        BAMF (Luni, 31 iulie 2017, 22:55)

                        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                        Baga mare
                        http://www.bamf.de/DE/Startseite/startseite-node.html
                        • +3 (5 voturi)    
                          Unde scrie 2.5 milioane (Marţi, 1 august 2017, 13:29)

                          speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

                          acolo ? Unde scrie 5-6 milioane pana la sfarsitul anului ?

                          Ai zis ca nu au fost trimisi inapoi nici 25.000. Dovada ca numai plecarile voluntare au insumat 54.000 de persoane:

                          http://www.bamf.de/EN/Infothek/Statistiken/FreiwilligeRueckkehr/freiwillige-rueckkehr-node.html

                          Ai zis ca sunt 2.5 milioane. Dovada ca sunt mai putini:

                          http://www.bamf.de/SharedDocs/Anlagen/DE/Publikationen/Broschueren/wanderungsmonitoring-2016.pdf?__blob=publicationFile

                          La pg.8 tabelul 1 iti arata imigratia in 2015 a fost 1.250.000 persoane, iar in 2016 a fost 650.000. Iti da 1.900.000. si nu 2.5 milioane si oricum e gresit pentru ca ii include si pe migrantii cetateni UE. Daca ii scazi pe aia iti da 1.2 milioane de imigranti in 2015 si 2016. Nici daca ii aduni din 2010 nu-ti da 2.5 milioane, oricum de interes e din 2015 ca cica atunci "i-a chemat" Merkel.

                          "I-a chemat" in 2015 si in 2016 au venit mai putini :)

                          Cifrele sunt confirmate si de cererile de azil:

                          http://www.bamf.de/SharedDocs/Anlagen/DE/Publikationen/Broschueren/bundesamt-in-zahlen-2016-asyl.pdf?__blob=publicationFile

                          La pg. 9 gasesti cifrele, 1.2 milioane de cereri din 2015 si 2016 si 1.7 milioane din 2010. Niciunde nu sunt milioanele pomenite de tine.

                          Eurostat are cifre similare:

                          http://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/show.do?dataset=migr_asyappctza&lang=en
                          • -3 (5 voturi)    
                            Si unde-s aia 900k (Marţi, 1 august 2017, 17:12)

                            potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                            de care vorbeai ca au fost dati inapoi?

                            cei aprox 60k care au parasit tara "de buna voie" au apartinut in exclusivitate tarilor balcanice, Serbia/Kosovo/Albania, care au luat cate 2500 de Euro pro persoana pentru a pleca.
                            Ti-am mai spus, vorbesti si tu alela...
                            • +3 (5 voturi)    
                              Bati apa-n piua (Marţi, 1 august 2017, 23:17)

                              speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

                              Intai spui ca nu sunt 50.000, apoi dai date din 2015, apoi spui ca datele oficiale nu sunt credibile, apoi ca aia sunt albanezi, kosovari etc. Pe stilul cu sapca, fara sapca. Ce, nu toti musulmanii sunt rai ? Astia sunt musulmanii buni ? Te zbati in zadar sa-ti justifici optiunile islamofobe si te incurci in explicatii caraghioase.

                              In articolul din DW se spune asa "The office registered in 2015 under two million immigrants arriving in Germany, while 860,000 departed again. The figures are based on the numbers from January to August 2015 and estimates for the four remaining months of the year."

                              Estimarea a fost in mare parte corecta desi ajustata in jos de datele oficiale. Aici imi asum exprimarea neclara, acea cifra era partial bazata pe date oficiale si partial pe estimari. Datele oficiale: in 2015 au parasit tara 568.639 de cetateni straini si in 2016 664.356 de cetateni straini, deci peste 1.200.000 de persoane numai in 2 ani. Daca ii calculam doar pe neeuropeni sunt 580.000 de persoane care au parasit Germania in 2 ani.

                              http://www.bamf.de/SharedDocs/Anlagen/DE/Publikationen/Broschueren/wanderungsmonitoring-2016.pdf?__blob=publicationFile

                              In 2016 a scazut numarul strainilor veniti si a crescut numarul strainilor care au parasit Germania fata de 2015, anul "chemarii'. Asta invalideaza scenarita cu Merkel responsabila de "invazie".
                      • -3 (7 voturi)    
                        Apropos, eu vorbesc de (Luni, 31 iulie 2017, 22:56)

                        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                        ceea ce este, nu de ce-ar fi fain sa fie....
                        • +3 (5 voturi)    
                          Vorbesti (Marţi, 1 august 2017, 13:29)

                          speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

                          din auzite.
                      • -2 (6 voturi)    
                        Deci (Marţi, 1 august 2017, 9:33)

                        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                        1.570.000 in 2015
                        http://www.epochtimes.de/politik/deutschland/migranten-in-deutschland-das-sind-die-wahren-zahlen-a1276854.html

                        230.00 pana-n octomrie 2016, 410.00 au fost la sfarsit. Cei care au cerut azil. Cifra neagra, adica cu cei care au intrat in ilegalitate, necunoscuta
                        http://www.faz.net/aktuell/politik/fluechtlingskrise/fluechtlingskrise-213-000-asylsuchende-kamen-2016-bislang-nach-deutschland-14477848.html

                        Nu vorbim, cum am mai spus, de reintregirea familiei la care are dreptul fiecare azilant cu azil recunoscut, pana la 4 membri directi de familie, cifre care nu intra in statistica, noii veniti nefiind de facto refugiati.
                        • +3 (7 voturi)    
                          Statisticile alea (Marţi, 1 august 2017, 17:59)

                          speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

                          sunt din oct. 2015 si sunt depasite. Contin totalul imigrantilor si nu sunt ajustate pentru cei care au fost refuzati, expulazati, s-au reintors voluntar sau au fost trimisi in Turcia pe baza acordului UE-Turcia.

                          Vezi mai sus ca ti-am dat datele de pe BAMF.
                  • -2 (6 voturi)    
                    20.888 in 2015 (Marţi, 1 august 2017, 9:17)

                    potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                    http://www.faz.net/aktuell/politik/fluechtlingskrise/2015-abschiebungen-aus-deutschland-fast-verdoppelt-14023922.html
                    • +4 (6 voturi)    
                      DIn nou dai date vechi (Marţi, 1 august 2017, 18:09)

                      speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

                      In 2016 au fost 54.000. Sursa BAMF, vezi mai sus. SI sunt doar cei care au plecat voluntar, unii au fost expulzati si altii reintorsi in Turcia.

                      In 2015 568.000 de cetateni straini au parasit Germania si in 2016 numarula a crescut la 664.000.

                      Daca ii luam in calcul doar pe cei non-UE, in 2015 au parasit Germania 265.000 de straini si in 2016 numarul a crescut la 324.000 de cetateni straini non-UE.
            • +8 (12 voturi)    
              Si restul de 85% din "pleava"? (Luni, 31 iulie 2017, 12:56)

              Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

              Nu cumva sunt estici, din tarile intrate in UE dupa 1990? Si majoritar crestini? Ti-am dat in comentariul la un alt text exemplul unui cartier din Magdeburg, pe cale sa devina "no-go-zone" din cauza migratiei masive intr-acolo a romilor veniti din Romania (1200 deja!). Mai poti gasi pe net cazul bulgarului care a impins o femeie la metrou, tot in Germania.

              Problema nu e religia, problema e nivelul de civilizatie al majoritatii celor care vin. Fie ei musulmani sau crestini, fie ei europeni sau asiatici sau africani.
              • -3 (7 voturi)    
                Nu ma refer la tari din UE..... (Luni, 31 iulie 2017, 16:03)

                potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

                cred ca era clar. Nemtii au vrut romania si Bulgaria in UE pentru a-si largi pietele si asta e pretul pe care-l platesc. Exemplul tau cu Magdeburg e chiar haios, hai atunci sa cautam exemple cu NoGo Areas infectate de turci/arabi in toate orasele mijlocii si mari , cartiere in care nu-ti mai aduce nici dracul o pizza acasa sau nu te mai ia taxiul de la usa....
                Tari non-UE,....
                Asa ca numai usor cu pianul pe scari in directia asta.
                Eu pot sa spun din experienta de 27 de ani pe taramurile astea ca directia in care mergem e total gresita. Si nu are de-a face cu cetatenii UE, chiar daca, in cele mai putine cazuri.

                Problema nu e doar religia, bineinteles, dar devine din ce in ce mai mult. Mai vine si lipsa de cultura, nivelul de inteligenta slabut si lipsa vointei de integrare.

                Daca te uiti la statistici, romanii sunt printre primii la nivelul de scolarizare/calificare din grupele de migranti.Media, bineinteles, ca altfel incepi iarasi cu tiganii....
                • +4 (6 voturi)    
                  Tocmai asta e si chestia... (Marţi, 1 august 2017, 0:00)

                  Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

                  ...Ca nu media (si cu atat mai putin cei peste medie) creeaza probleme, indiferent ca vorbim de romani (ok, cu tot cu romii nascuti in Romania), de bulgari, polonezi, turci sau sirieni. P-astia nici nu-i vezi aproape, sunt "normalitatea" de care Bild nici nu e interesat.

                  Dupa logica ta, toti cei 900k+ Flüchtlinge sunt potential teroristi - ar fi trebuit ca toti sa se apuce de atentate. Si cand colo apar unul-doi la cateva luni, unii care chiar stau de ani de zile aici (irakianul din Konstanz) ori sunt chiar nascuti in Occident (cazul de la Nisa, daca nu ma insel). Nu crezi ca logica ta are o mica-mare hiba?
                  • -3 (7 voturi)    
                    Aduna tu victimele ultimilor ani (Marţi, 1 august 2017, 0:42)

                    potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

                    vezi de unde vin cei care au facut magariile, deschide ochii, mai bine beleste-i si cauta dup-aia hiba.
                    Vorbesti aiurea.
                    Si cred ca si stii asta.
                    Aia 900k + vreo 1,5 mio nu-s de vina ca lumea e asa cum e. Doar primatii din randurile lor sunt. Si tocmai aia devin tot mai multi. Intelegi acuma unde-i hiba?

                    Si daca sobolanul a trait 20 de ani in beciurile domnesti, tot sobolan ramane.Nu domn.
                    • +3 (7 voturi)    
                      Atentatorii nu au fost (Marţi, 1 august 2017, 13:33)

                      speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

                      refugiati in cele mai multe cazuri. Iar atentatele n-au inceput cu valul migrationist, ci au alte cauze, formarea al-Qeda si ISIS.
          • -18 (28 voturi)    
            Ai habar cati dau bani buni???? (Luni, 31 iulie 2017, 0:46)

            Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

            Mii de Euro ca sa ajunga in Western Europe? Ai idee ca sunt EXTREM de multi teroristi strecurati printre ei???
            • +9 (13 voturi)    
              Dau bani ca nu au incotro (Luni, 31 iulie 2017, 12:28)

              speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

              Sunt victimele traficantilor fara scrupule care profita de disperarea lor ca sa-i stoarca de ultimul ban. Tu n-ai da bani ca sa-ti salvezi familia ? Cum ii face acest lucru vinovati in ochii tai ?

              Nu stiu pe ce te bazezi cand afirmi ca s-au strecurat multi teroristi printre ei. Pare o metoda stupida de infiltrare avand in vedere ca exista riscul sa nu mai ajunga la destinatie.

              Realitatea ne arata ca majoritatea atentatelor nu au fost comise de refugiati, ci de persoane nascute pe teritoriul acelor tari.
              • -4 (6 voturi)    
                Traficantii fiind FRONTEX (Luni, 31 iulie 2017, 21:39)

                potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                si NGO-urile care fac pe taxiul pe coasta libiana? Stiai ca doar NGO-urile germane au intrat ilegal de peste 30 de ori doar in 2017 in apele teritoriale libiene??

                Nu cine dracu va pune sa mintiti in halul asta pe-aici.
                • +3 (7 voturi)    
                  Ai inventat cifre (Luni, 31 iulie 2017, 22:12)

                  speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

                  de refugiati fara legatura cu realitatea, acum sustii ca FRONTEX sunt traficanti.

                  E tarziu, culca-te !
                  • -4 (6 voturi)    
                    Pai dupa legea maritima (Luni, 31 iulie 2017, 22:58)

                    potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                    care-i internationala, africanii "salvati" de FRONTEX ar fi trebuit sa fie dusi in cel mai apropiat port. Deci in Libia, nicidecum intr-un port european....

                    Restu-s povesti
                    • +3 (5 voturi)    
                      Duci femei, copii (Marţi, 1 august 2017, 13:35)

                      speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

                      si ii abandonezi in tari aflate in razboi civil. Bravo ! Ce varsta ai, ca gandirea ta nu sare de 15 ani.
                  • -4 (4 voturi)    
                    Tu mai crezi in Mass Media (Marţi, 1 august 2017, 9:37)

                    potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                    si statisticile citate de tine? De Meziere, Ministrul de Interne al Germaniei banguia in primavara 2016 ca au "disparut" vreo 250.000 de refugiati, care, dupa spusele sale "au plecat probabil spre casa".
                    Deci nu ca au intrat in ilegalitate din lipsa dovezilor necesare pentru azil politic...

                    Infricosator sa fii protejat de un asemenea specimen.
                    • +3 (5 voturi)    
                      Nu e vorba de credinta (Marţi, 1 august 2017, 18:15)

                      speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

                      Sunt fapte si date obiective. Tu pe ce te bazezi ?

                      Unele statistici mai vechi au inregistrat refugiatii de doua ori, ulterior au fost corectate.
      • -18 (30 voturi)    
        progres (Duminică, 30 iulie 2017, 19:46)

        Tulth [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

        Speedy, ai facut iar un progres cu acest comentariu, ai ajuns in anul 3000 sau mai ai pana acolo? Cred ca trebuie sa iesi din subsol mai des, bine in Romania nu se prea practica treaba cu subsolul, dar cred ca trebuie sa mai iesi prin club, sau asa, poate intalnesti acolo un trans-gender, queer, cu 10 genuri* sau asa, sa mai socializezi exual. ( stiu, trebuie sa ma cenzurez, pentru ca e posibil sa fiu nevoit sa reformulez tot comentariul dupa )
        • +17 (31 voturi)    
          Cand nu ai ce sa comunici (Duminică, 30 iulie 2017, 22:18)

          speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Tulth

          vorbesti fara rost.
      • +21 (29 voturi)    
        Am observat si eu asta (Duminică, 30 iulie 2017, 23:18)

        big.chief [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

        Cine il admira pe Trump are sanse mari sa creada si in vreo conspiratie cu Soros, sa fie islamofob sau sa injure UE care baga pumnul in gura Ungariei si Poloniei. E un fenomen global, la fel ca dupa criza din 1933, acum dupa criza financiara mondiala, cu toate efectele negative, somaj, pierderea economiilor, a caselor, oamenii cauta vinovati si solutii miraculoase.

        Incep sa devina izolationisti, privesc cu suspiciune strainii, cauta politicieni cu discursuri radicale care le promit pedepsirea vinovatilor si solutii minune. Asa ajung la putere lideri nationalisti, xenofobi, autoritari, care vor sa distruga ordinea precedenta.

        Orban, Erdogan, Trump sunt astefel de lideri. Oamenii sunt naivi si ajung sa creada orice prostie spusa pe un ton hotarat.
        • -19 (25 voturi)    
          adresare corecta (Luni, 31 iulie 2017, 0:21)

          Tulth [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

          Tovarase*, cum ti-ar fi zis prietenii cu ceva timp in urma, pentru ca asta esti, un tovaras. Mare sef, unde am scris eu ca ii sustin pe Trump? Trump, Le Pen is*, Wilders, etc? Aia sunt exact reactia la comunisti idelogici, precum esti tu, Basement dweller Speedy si multi altii ( pentru ca nu exista o optiune la revizionismul* leftist pe care il propagati ), creeaza astfel de personaje ingrate, pe care esti nevoit sa le votezi pentru ca, ret..revizionisumul nu are alta alternativa. Eu am scris mai sus, cred ca trebuie sa mai interactionati putin cu lumea din jur, ca sa va treziti putin, sau sunteti toti absolventi de SNSPA?
          • +14 (20 voturi)    
            My bad (Luni, 31 iulie 2017, 9:16)

            big.chief [utilizator] i-a raspuns lui Tulth

            Probabil il dispretuiesti pe Trump, il admiri pe Soros, iubesti globalizarea, esti un fan al diversitatii culturale, sustii LGBT.

            Lipesti aceasta eticheta de comunism fara sa-i intelegi semnificatia. Liderii extremisti sunt doar pescuitori in ape tulburi cum au fost Lenin si Hitler. Profita de efectele sociale ale crizei economice ca sa se catere pe angoasele multimii. Sunt sustinuti de Moscova si scopul lor este distrugerea UE.
    • -22 (28 voturi)    
      sint (Duminică, 30 iulie 2017, 18:35)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

      un ''timpitel'' nazizd, razizd, zegzizd si gzenofob. Ai ceva impotriva, big kk draga, sau te impaci cu situatia.
      Iar evreul apatrid soros, prin trollii sai, nu lipseste niciodata din peisaj. In orice caz, cind vrei, tu, draga, putem sa ne vedem.
    • -18 (30 voturi)    
      Asa deci (Duminică, 30 iulie 2017, 18:38)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

      Daca cineva se ia de femeia ta (care, la irakieni, umbla prin cluburi, dupa cum se stie) tu impusti citiva oameni in club, nu? Specialist ca tine nimenea.
      • +19 (31 voturi)    
        Unde am afirmat eu asa ceva ? (Duminică, 30 iulie 2017, 23:20)

        big.chief [utilizator] i-a raspuns lui ac

        Am spus ca motivatiile unor idioti pot fi nenumarate, sa nu ne grabim sa strigam teroristul doar pentru ca e irakian.
        • -5 (9 voturi)    
          Mai si minti (Luni, 31 iulie 2017, 12:20)

          ac [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

          "Poate unul vrea sa-i sparga mecla altuia ca s-a luat de femeia lui, o sa strige tampitii ca e terorist"

          Asa ai scris mai sus, nu?
          • +7 (11 voturi)    
            Ceva la mansarda nu merge (Luni, 31 iulie 2017, 14:32)

            big.chief [utilizator] i-a raspuns lui ac

            ca altfel nu-mi explic. S-o luam cu inceputul. Un irakian comite o crima, nu stim motivul. Unii acuza ca din cauza ca e musulman, ca musulmanii sunt teroristi. Eu zic sa asteptam rezultatele anchetei. Mobilul crimei poate fi divers: gelozie, razbunare, nebunie etc.

            Tu vii si-mi reprosezi ca as legitima gestul cuiva de a comite o crima din gelozie. Nu, nu-l incurajez sau justific. Ti-am expus obiectic care sunt posibilele piste de ancheta.

            Tu revii si ma acuzi de minciuna. Serios acum, inca nu te-ai trezit ?
            • +1 (3 voturi)    
              Tu ai spus (Luni, 31 iulie 2017, 15:05)

              ac [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

              "Unde am afirmat eu asa ceva ?"
              Eu ti-am dat citatul din ce ai scris (nu-l mai pun inca o data). Deci ai afirmat. Si acum imi spui ca mie nu-mi merge ceva la mansarda.
              Ok, fie cum zici tu. Poate nu am inteles eu exact.
              • +5 (9 voturi)    
                Inca o data (Luni, 31 iulie 2017, 17:55)

                big.chief [utilizator] i-a raspuns lui ac

                Eu nu am negat ca am spus acele cuvinte, ci sensul dat de tine, adica ca as incuviinta acele actiuni. A fost doar un exemplu ca sa arat ca o aciune poate avea o multime de cauze, nu neaparat terorismul.

                Daca un tampit musulman ucide un vecin pentru ca ala il deranja cu muzica nu inseamna terorism. E doar un idiot criminal, nu inseamna ca toti musulmanii sunt la fel.
                • 0 (0 voturi)    
                  Ultima oara (Luni, 7 august 2017, 10:09)

                  Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

                  Faci salturi logice doar ca sa cazi tu in picioare: "nu inseamna terorism... nu inseamna ca toti musuolmanii sunt la fel".

                  Chiar daca nu e terorism -desi e greu de stabilit asta- e destul sa vezi ca MEREU sunt incidente grave, crime, violuri, injunghieri, impuscaturi, bombe etc etc etc savarsite de persoane de origine araba. Faptul ca nu trece o saptamana fara sa fie cateva incidente de felul asta arata ceva, oricui e in toate mintile. In conditiile astea, sa promovezi invadarea Europei cu milioane de arabi, dintr-o cultura diferita, care nu respecta cultura si traditia Europei, e nu numai inconstienta, ci inalta tradare si crima. Si terorism.
    • -16 (32 voturi)    
      a propos (Duminică, 30 iulie 2017, 19:13)

      Reshape [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

      A propos de simtul penibilului, hai sa spicuim din articol:
      - Politia: "Motivele barbatului, care a actionat singur sunt neclare";
      - Politia: "evenimentele sunt destul de clare";
      - Politia: "excludem contextul terorist”;
      - Politia: "forte speciale de commando au fost desfasurate in oras deoarece nu se stie inca daca suspectul a actionat singur"
      Deci, sa recapitulam:
      - motivele sint neclare, evenimentele da;
      - a actionat singur, dar nu se stie daca a actionat singur;
      - nu a fost atac terorist, dar se desfasoara forte de comando.
      Habar n-am daca e o musamalizare, dar ultimele "incidente" au acelasi pattern. Si, a propos de pattern, stii cite incendii au fost puse in Germania in 2016, la adaposturile pentru refugiati, pina in august? Unul la 3 zile. Si a propos de musamalizare, dupa august 2016 Bundespolizei nu a mai oferit astfel de date.
      • +19 (31 voturi)    
        Despici firul in patru (Duminică, 30 iulie 2017, 23:28)

        big.chief [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

        Motivatia poate fi neclara, insa circumstantele pot fi elucidate, adica se stie pe unde a intrat, unde s-a dus, ce a facut, insa nu se stie de ce a facut aceste lucruri.

        Ca a actionat singur in club este clar, nu este clar daca exista complici aflati in alta parte, nu e nici o contradictie asa cum vrei tu sa para.

        Forte de comando se desfasoara si in cazul altor incidente.

        Incerci sa decredibilizezi fortele de ordine pe baza unor argumente puerile.
        • -13 (17 voturi)    
          ok (Luni, 31 iulie 2017, 9:35)

          Reshape [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

          Acum fa un exercitiu simplu de imaginatie: ia comunicatul Politiei, comentariul tau si apoi presupune ca cel ucis era fratele tau.
          Daca nici acum nu ti se pare ca ceva e in neregula, atunci nu te vei trezi decit atunci cind victima va fi chiar fratele tau.
          • +9 (11 voturi)    
            Imagineaza-ti ca (Luni, 31 iulie 2017, 14:25)

            big.chief [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

            in comunicatul Politiei se pomeneste de moartea fratelui tau. Iubitul tau frate a fost ucis miseleste de un ponei roz cu dintii lati evadat de la ZOO. Asa-i ca de acum incolo vei zice ca toti poneii roz cu dintii lati sunt niste teroristi ?

            Daca nici acum nu vei crede asta, atunci nu te vei trezi decat cand victima poneilor roz va fi chiar fratele tau.
            • -6 (6 voturi)    
              ba da (Luni, 31 iulie 2017, 18:35)

              Reshape [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

              Mai ales ca istoria ultimilor ani arata ca poneii lati cu dinti roz nu numai ca evadeaza de la zoo intr-una, nu numai ca paznicii ii lasa sa evadeze, dar chiar ei invata de mici sa atace omul.
              Eu nu zic ca noi acum trebuie sa macelarim toti poneii roz cu dinti galbeni ci sa nu le mai asiguram conditii de inmultire din banii mei.
              • +4 (6 voturi)    
                Cand o persoana (Luni, 31 iulie 2017, 21:40)

                big.chief [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

                in toata firea ajunge sa creada ca niste ponei roz il urmaresc sa-i faca rau, acea persoana are nevoie de o consultatie de specialitate.
                • 0 (0 voturi)    
                  Cand o persoana inventeaza poniei roz... (Luni, 7 august 2017, 10:00)

                  Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

                  ...si mai si uita ca el i-a introdus in discutie, e clar ca are nevoie de control psihiatric. In caz ca nu te-ai prins, tu esti ala. Sper sa nu aveti internet in salon, la periculosi.
  • +15 (17 voturi)    
    Circumstantele "ne-au" facut nu "ne-a" facut! (Duminică, 30 iulie 2017, 16:24)

    Maniu [utilizator]

    O sa ajungem toti ca Pop ministrul invatamantului?
  • -20 (32 voturi)    
    Oamenii isi spun parerea... (Duminică, 30 iulie 2017, 19:00)

    Observatory [utilizator]

    verbim de liberatea gandirii, sau a ti ramas ca la Ceasca?
    Musulmanii nu se adapteaza si nu sunt maleabili la schimbarea occidentala....nici la cea comunista...
    Germania nu prea o sa aiba de castigat, pentru ca in plus sunt si lenesi...pe undeva se apropie de tiganii nostri...
    Franta si Italia au pierdut milioane de turisti din cauza lui Mohammed si Hussein.....
    De duci la Louvre , vorresti te rog araba, te duci la venetia, cam tot la fel....eu un fel de nou marxism de la conducatoarea sea mai destepta a Europei , Domnisoara Merkel
    cred ca mai bine era cu Hitler, germania conduce Europa , dar sub alta forma nou, cu bomtonica si usueel a acaparat Germania Europa! !
    Nu miscarriage nimic in Europa fara aprobarea Domnisoarei !
    • +21 (27 voturi)    
      Sunt milioane de musulmani (Luni, 31 iulie 2017, 1:31)

      geo.lex [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      in Europa si pana acum nu au fost probleme cu ei. Al-Qaeda si ISIS sunt la originea raului. De cand s-au format aceste organizatii teroriste au inceput si atentatele.
  • -14 (38 voturi)    
    Ce s-au inmultit SJWs (Duminică, 30 iulie 2017, 20:32)

    MPopa [utilizator]

    Citesc Hotnews de multi ani, am ajuns sa-i cunosc pe o parte dintre cei care comenteaza frecvent si nu pot sa nu remarc ca de ceva timp au aparut brusc o multime de conturi noi si toti - ce coincidenta - sunt Social Justice Warriors negri in cerul gurii. Pro islam, pro homosexualitate, pro multiculturalism, pro corectitudine politica, contra crestinism, contra familie, anti Trump si pro Sanders, asta e agenda lor. Nu-i vad comentand decat la articolele care ating una din aceste teme. Desi pozeaza in progresisti sunt intoleranti, violenti in limbaj si adesea in conflict flagrant cu logica bunului simt. De fapt astea sunt chiar trasaturile esentiale ale progresismului ...
    • +20 (32 voturi)    
      Nu poti fi pro islam si pro gay (Duminică, 30 iulie 2017, 21:37)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      stii vreun musulman pro gay? tu cum stai cu logica?
      • -20 (28 voturi)    
        problema paradoxala (Luni, 31 iulie 2017, 0:31)

        Tulth [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Dle. Maniu, ai vreo problema, de intelegere? Intreaba-i pe leftisti cum pot sa fie si pro-musulmani si pro-gay, este paradoxal, sunt sigur ca MPopa nu este unul dntre ei. Ai pus inrebarea persoanei gresite. Surprinzator, in ziua de azi, nu numai ca poti sa fi pro gay si pro musulman, poti sa fi direct GAY si pro musulman. Iritare logica, stiu.
      • -20 (28 voturi)    
        Nu e logic, dar se intampla (Luni, 31 iulie 2017, 1:01)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        "Intamplator", toti cei 6 musulmani din parlamentul german au votat PENTRU casatoriile gay. Foarte interesant, tinand cont ca in tarile lor homosexualitatea e aspru pedepsita. Cine stie ce au primit contra voturilor.
        • +15 (17 voturi)    
          Intrebare (Luni, 31 iulie 2017, 9:25)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

          S-a ajuns atat de departe cu toleranta n Germania astfel incat parlamentul contine cetateni din alte tari?
          Si in parlamentul Romaniei deputatii musulmani din ce tara sunt? Din Hoarda de Aur?
      • -12 (18 voturi)    
        ba se poate (Luni, 31 iulie 2017, 9:40)

        Reshape [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Avem 3 personaje: un gay, un musulman si un SJW. Chiar daca musulmanul nu e pro-gay, SJW-ul poate fi atit pro-gay cit si pro-musulman. Asa recunosti un neo-marxist: se contrazice.
        • +5 (11 voturi)    
          Nu se contrazice (Luni, 31 iulie 2017, 14:35)

          big.chief [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

          el te-a intrebat daca stii vreun musulman pro gay, tu i-ai zis musulmanul nu e pro gay, apoi l-ai acuzat ca se contrazice. Unde e contradictia cand tu insuti i-ai dat dreptate ?
          • -3 (9 voturi)    
            ok (Luni, 31 iulie 2017, 19:02)

            Reshape [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

            Stii cum recunosti un neo-Marxist? Se contrazice.
            Reluam, pentru cei care au deschis mai tirziu mintile:
            MPopa: SJW sint pro-islam, pro-homosexuali.
            Maniu: e illogic ce spui, MPopa, nu poti fi musulman si pro-gay.
            Eu (Conservator): iata, Maniu, cum se poate ca un SJW sa fie si pro-musulman si pro-gay, pentru ca nu e el insusi musulman.
            Tu: unde e contradictia?
            Eu (Conservator): Contradictia e in capul unui astfel de SJW care poate sustine doua concepte diferite in acelasi timp.
            Asa cum spuneam, neo-marxistii au mari probleme cu logica si intelegerea fenomenelor inconjuratoare.
            Cred cu tarie ca daca n-am fi trait in secolul asta ati fi avut mari probleme de supravietuire. Daca voi, SJWii, ati fi aparut pe vremea dinozaurilor, nu am mai fi purtat aceasta conversatie ca ni s-ar fi stins specia. O parte din voi s-ar fi dus sa pupe tiranozaurii in bot, altii ar fi salvat stegozaurii vagabonzi iar a treia parte ar fi cerut dreptul de casatorie pentru alti gao...zauri.
            • +5 (7 voturi)    
              Lipsa de logica (Luni, 31 iulie 2017, 21:41)

              big.chief [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

              Omul a spus "Nu poti fi pro islam si pro gay, stii vreun musulman pro gay ?" Deci e clar ca s-a referit la musulmanii pro gay, nu la alte persoane. Tu ai taiat partea cu musulmanii si ai decis ca s-a contrazis. Nu s-a contrazis, chiar tu i-ai dat dreptate.
              • -3 (7 voturi)    
                :) (Luni, 31 iulie 2017, 23:59)

                Reshape [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

                Tu presupui ca automat oricine e pro-islam e musulman. Ei bine, nu e cazul. Tu, de exemplu, esti pro-islam, dar ma indoiesc ca esti musulman. De asemenea, mai mult ca sigur esti si pro-gay. In capul tau au loc simultan, doua idei care se contrazic si tu n-ai nici o problema cu asta. Esti pro-gay si pro-islam in acelasi timp, desi islamul e contra-gay.
                Nu exista decit trei explicatii posibile:
                1/ esti dus;
                2/ esti troll;
                3/ esti mincinos. In realitate esti contra-altceva, ceva care e opus si islamului, si gay-ilor si aplici tactica "fa-te frate cu dracu' pina treci puntea". Acuma... sa se afle ce se opune atit islamului cit si homosexualitatii. Exact: crestinismul. Si d-aia zic: asa au facut si marxistii.
                q.e.d.
                • +4 (8 voturi)    
                  Eu nu presupun nimic (Marţi, 1 august 2017, 15:14)

                  big.chief [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

                  tu presupui
                  Maniu: Stii vreun musulman pro-gay ?
                  Conservator: Musulmanul nu este pro gay.

                  End of story.

                  P.S. Sa se afle ce au in comun crestinii si musulmanii.
                  Raspuns: sunt homofobi.
                  .
      • +9 (11 voturi)    
        Ha haa (Luni, 31 iulie 2017, 12:43)

        speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Asta da replica ! Desi par sa se deteste, atat crestinii conservatori cat si musulmanii conservatori au multe in comun: vor o influenta mai mare a religiei in treburile publice, vor limitarea prin lege a comportamentelor care incalca morala religioasa, sunt impotriva educatiei sexuale in scoli, sunt impotriva avorturilor, sunt impotriva drepturilor LGBT, detesta progresismul, multiculturalismul, globalizarea, societatea deschisa.

        Cred ca de fapt unii ii invidiaza in secret pe ceilalti, pentru ca sunt mai avansati in aplicarea agenda lor.
        • -4 (8 voturi)    
          Doar in mintea ta bolnava (Luni, 31 iulie 2017, 15:35)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

          Homosexualitatea incalca realitatea biologica.
          Nu e nimeni impotriva educatiei sexuale, ci impotriva sexualizarii mult prea timpurii si a indoctrinarii LGBT a copiilor, care se face sub masca acestei "educatii".

          Cetatenii LGBT au EXACT aceleasi drepturi ca oricare cetatean.

          Toti cei 6 parlamentari islamici din Germania au votat pentru casatorile gay.

          "Societatea deschisa" e de fapt o pacaleala, o societate deschisa DOAR la anumite idei si lozinci care sunt distructive si nu au functionat niciodata, si inchisa pentru normalitate si pentru oamenii de alte pareri.
          • +1 (3 voturi)    
            7 miliarde pe planeta si tie-ti arde (Luni, 31 iulie 2017, 18:02)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

            de biologie? Cred ca e destula biologie tinand cont ca populatia lumii, pe vremea Babilonului era de 27 de milioane de oameni.
            • 0 (0 voturi)    
              Daca vrei sa contribui la scaderea populatiei... (Luni, 7 august 2017, 9:49)

              Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

              ... fa-o incepand cu persoana ta. Sau macar nu te reproduce. Si nu e vorba numai de reproducere, ci si de sanatate mintala si fizica. Poate vrei sa nu mai pedepsim nici crimele, ca si-asa suntem prea multi, nu?

              Mai sunteti multi inteligenti din astia, acolo de unde vii tu?

              Sunt curios cine a facut recensamantul lumii pe vremea Babilonului si cum ai aflat tu asta.
          • +6 (8 voturi)    
            Homosexualitatea exista in natura (Luni, 31 iulie 2017, 19:23)

            speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

            atat la animale cat si la om, daca incalca realitatea biologica, evolutia o elimina.

            Educatia sexuala nu inseamna sexualizare, copii invata notiuni de igiena, despre bolile venerice, elemente de anatomie.

            Cetatenii LGBT nu se pot casatori cu persoanele iubite.

            E bine ca au votat, Germania pemite si ea acum casatoriile gay.

            Tu esti normal, poti sa te casatoresti, sa ai copii, sa comunici pe internet, nu ai nici o restrictie. Ei inca au.
            • 0 (0 voturi)    
              Si turbarea exista in natura (Luni, 7 august 2017, 9:45)

              Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

              Nici in natura nu se reproduc animalele prin acte sexuale homosexuale.

              In natura exista si canibalism, unele animale isi mananca puii, altele isi mananca partenerii, altele sunt coprofage (asta e adevarat ca fac si activistii ca tine) etc.

              Animalele nu se casatoresc si nu cer drepturi.

              Educatia sexuala e doar o forma de propaganda, dupa cum se vede IN REALITATE in tarile in care se face.

              Nu au nici o restrictie, oricine se poate casatorii cu o persoana de sex opus (pentru ca asta e casatoria), nu ii intreaba nimeni la starea civila ce "orientare sexuala au". Nici eu nu pot sa fac orice vreau si nu pot sa schimb definitii pentru ca eu simt altfel.
    • -18 (32 voturi)    
      Ei sunt „educatorii” nou-veniți (Duminică, 30 iulie 2017, 22:27)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      Ei sunt cei trimiși să îi „educe” pe băștinașii români despre virtuțile noii orânduiri progresiste. Exact așa cum au venit Ana Pauker și mulți alții în anii '50 pentru a împărtăși virtuțile comunismului.
      • +18 (28 voturi)    
        Cred ca e pe dos (Luni, 31 iulie 2017, 1:42)

        geo.lex [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Activistii noii ordini mondiale sunt tocmai postacii anti-globalizare, anti-Merkel, anti-gay, anti-avort, anti-educatie sexuala, anti-musulmani, anti-UE si pro nationalism, pro fundamentalism crestin, pro BOR, pro Trump, pro Orban, radicali si intoleranti, da' crestini maica.
        • -1 (5 voturi)    
          Eu sunt numai anti-musulmani (Luni, 31 iulie 2017, 14:57)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui geo.lex

          e bine?
        • -4 (6 voturi)    
          Tu esti pe dos (Luni, 31 iulie 2017, 15:20)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui geo.lex

          Argumentele tale sunt ca iata, in lume majoritatea e anti-gay, gay-ii nu primesc "drepturi" in majoritatea tarilor, toata lumea e crestina practicanta, Merkel nu face ce vrea, nu sunt islamisti in Europa cu miile, nu exista globalizare etc. Cu cat te platesc astia sa fii un idiot alienat de realitate?
    • -19 (29 voturi)    
      Ai absoluta dreptate! (Duminică, 30 iulie 2017, 23:09)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      .
    • -17 (31 voturi)    
      este regresism, nu progresism (Duminică, 30 iulie 2017, 23:21)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      Miscarea politically correct se bazeaza pe supunere oarba in fata autoritatilor, atunci cand acestea fac ceea ce li se cere de cateva capete luminate, "progresiste". Nimeni nu se intreaba cum de unul ca Macron, un neica nimeni, isi face partid si intr-un an castiga detasat alegerile parlamentare si prezidentialele. Asta in timp ce toti contra-candidatii sai sunt tocati marunt in presa mainstream, iar el este aratat precum un om inteligent, curat, providential. Care, intamplator, sustine aducerea de musulmani in Europa si alte teme politically correct.
      • +18 (28 voturi)    
        Da nu stiai ca totul e o conspiratie ? (Luni, 31 iulie 2017, 1:35)

        geo.lex [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

        Soros manevreaza sforile din umbra :) Preacurata Le Pen, sprijinita de preacinstitul Putin, a fost tocata pe nedrept de presa mainstream cea rea. In loc s-o laude ca vrea sa distruga Europa, pardon, vroiam sa zic sa apere Europa de musulmanii teroristi.
    • +17 (29 voturi)    
      Si ce-ai vrea (Duminică, 30 iulie 2017, 23:59)

      starlink [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      sa fiti numai voi cu Trump, cu Orban, cu natonalismul primitiv, cu islamofobia ? De aia e democratie, sa existe mai multe pareri. Sau poate tu vrei altfel ?
    • +8 (12 voturi)    
      Nu am vazut pe nimeni impotriva familiei (Luni, 31 iulie 2017, 12:34)

      speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      din contra erau pentru familie, dar pentru una mai larga care sa-i cuprinda si pe gay. Ironia face ca crestinii conservatori sa fie impotriva ideii de familie pentru acesti oameni.

      Si nu e asta o contradictie, ba progresistii sunt prea toleranti, ba sunt intoleranti ? Progresistii nu sunt impotriva familiei crestine, insa conservatorii sunt impotriva familiei gay. Cine sunt intolerantii aici ?
      • -2 (8 voturi)    
        pai da (Marţi, 1 august 2017, 1:58)

        Reshape [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

        Pentru ca familia, prin definitie, e traditionala, adica formata dintr-un barbat si o femeie. De vreo 2000 de ani asa a fost, pina ati venit voi si ati inceput sa pervertiti notiunile. Azi familia, miine adoptia, ne pomenim dracu' miine-poimiine ca infiintati facultati de relatii publice internationale si salvati strazi. Oh, wait...
        • +2 (8 voturi)    
          Prin definitie (Marţi, 1 august 2017, 13:42)

          speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

          adica prin traditie, adica printr-o logica care se fundamenteaza prin trecerea timpului. In felul asta si miscarea de emancipare a femeilor ar trebui demonizata, pentru ca a dislocat femeile de la treburile casei, menirea lor "traditionala".
          • 0 (0 voturi)    
            "Traditia asta"... (Luni, 7 august 2017, 9:36)

            Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

            ...e singurul mod in care se reproduce rasa umana. Nu e o "traditie" in sensul ca "asa ne-am obisnuit". E o traditie pentru ca numai asa se poate, numai asa e normal.

            Daca vrei sa corupi definitia familiei nu inseamna ca esti "pro familie". Daca susti casatoria intre un om si un scaun, nu inseamna ca esti "pro familie".

            Nu distrugi o "traditie" care sta la baza perpetuarii speciei si a sanatatii fizice si mintale a omenirii, pentru ca "unii simt altfel". Simtamintele nu pot schimba faptele, nici nu pot fi un argument.

            Tu stii asta, dar continui sa-ti faci meseria de activist infect.
  • -16 (34 voturi)    
    sigur (Duminică, 30 iulie 2017, 20:58)

    martel55 [utilizator]

    nu e un atac terorist, e doar inca un deprimat care incearca sa exprime practic ce l-a invatat cartea d ecapati a "religiei pacii"....dar entmii si-o merita cu avrf si indesat, dupa ce Merkeloglu i-a umplut de criminali musulnai, o voteaza in continuare la concurenta cu un alt progresist, Schulz....
  • -17 (31 voturi)    
    Desigur (Duminică, 30 iulie 2017, 23:14)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Desigur ca nu e act terorist.

    E doar un irakian care s-a apucat sa omoare nemti.
  • -17 (31 voturi)    
    Nu e terorism, e modul lor natural de viata (Luni, 31 iulie 2017, 1:31)

    andipetre [utilizator]

    La ei acasa fac tot asa, dupa cum se vede in orice jurnal de stiri: se organizeaza in cete violente, impusca, mitraliaza, pun bombe. De ce ar face altfel cand se muta in Europa?
  • 0 (4 voturi)    
    Voi astia islamofili, va place ca au dreptul la 4 (Luni, 31 iulie 2017, 14:59)

    Maniu [utilizator]

    femei? va place inegalitatea adusa de religia lor? Pfuai, asta e propaganda canibalica.
    • +4 (8 voturi)    
      Poligamia nu e larg raspandita (Luni, 31 iulie 2017, 17:49)

      big.chief [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      in Islam datorita conditiilor restrictive. Barbatul trebuie sa dispuna de mijloacele materiale necesare intretinerii celor 4 sotii si trebuie sa le trateze in mod egal. Cum in practica aceste cerinte devin dificil de indeplinit scolarii islamici nu recomanda poligamia.
      • -4 (6 voturi)    
        ei, na! (Marţi, 1 august 2017, 1:54)

        Reshape [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

        Deci banii sint problema?
        Stii cum recunosti un neo-marxist? Nu da o para chioara pe morala.
        • +4 (6 voturi)    
          Regulile alea nu-mi apartin mie (Marţi, 1 august 2017, 15:19)

          big.chief [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

          Sunt inventate de islam. Si preocuparea ca o familie sa aiba mijloacele materiale pentru a-si creste copii si a se dezvolta nu este o dovada de imoralitate, din contra. La fel si cerinta ca sotiile sa fie tratate in mod egal.

          Inteleptul Solomon a avut 700 de sotii si 300 de concubine.
      • +3 (3 voturi)    
        Vrei sa zici "scholars"? Nu au asa ceva! (Marţi, 1 august 2017, 16:35)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

        .
  • -3 (5 voturi)    
    Eu cred ca Rusia plateste postari pro Islam (Luni, 31 iulie 2017, 18:04)

    Maniu [utilizator]

    e o tehnica si asta.
    • +2 (8 voturi)    
      Dimpotriva (Luni, 31 iulie 2017, 21:08)

      speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Rusia finanteaza partidele anti-islam din Europa, partide care fac agitatie si inspaimanta lumea. Divide et impera.