Moscova va lua masuri dure de retorsiune daca Trump aproba noile sanctiuni la adresa Rusiei - Kommersant

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 27 iulie 2017, 12:33 Actualitate | Internaţional

Daca Donald Trump promulga noile sanctiuni propuse la adresa Rusiei, Moscova va lua masuri “simetrice” de represalii, scrie ziarul Kommersant, citand surse din ministerul rus de externe. 

Potrivit articolului din pulicatia economica ruseasca, citata de Reuters, se preconizeaza ca Rusia va confisca o cladire rezidentiala din Moscova ce apartine Statelor Unite si un depozit al ambasadei SUA si va expulza 35 de diplomati. 

De asemenea, Rusia ar putea limita numarul functionarilor americani din Moscova, acestia fiind mai multi decat numarul diplomatilor rusi din Washington.  

Pe de alta parte, analistii si oamenii de afaceri citati de Kommersant spun ca Moscova nu are parghii sa afecteze serios economia SUA.  

Totusi, trebuie mentionat ca Rusia inca furnizeaza uraniu imbogatit pentru centralele nucleare americane, titanium pentru industria aviatica si aluminiu si otel.

Potentiale restrictii asupra activitatii companiilor americane din Rusia ar avea un impact mai mare, noteaza Kommersant.


Citeste mai multe despre   






















2087 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    URSS este nu rusia (Joi, 27 iulie 2017, 12:35)

    un domn [utilizator]

    e necesara precizarea !
    • +6 (6 voturi)    
      ..simplu (Joi, 27 iulie 2017, 17:32)

      Matusalem [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Nu o sa mai cumpere Coca Cola ! ...cat atat pot face rusii :))
  • +12 (14 voturi)    
    Din seria... (Joi, 27 iulie 2017, 12:42)

    Soljenitin [utilizator]

    Din seria "Supararea cand imi vine, rup chilotii de pe mine!"

    Bolsevila, ca de obicei, umbla cu santaje ordinare de trei lei. Ar fi interesant de urmarit cum cade-n fund mujicstanul punand in aplicare tampeniile pe care le debiteaza.
  • +5 (7 voturi)    
    Viceversa (Joi, 27 iulie 2017, 12:52)

    Sati [utilizator]

    Fiecare cu ce poate si cum e obisnuit.
  • +8 (10 voturi)    
    Rusia = SUA doar la capacitatea de a face rau (Joi, 27 iulie 2017, 12:55)

    CezarN [utilizator]

    Cand vine vorba de a face un bine umanitatii, de domeniul tehnologic civil, nu ne facem griji ca sanctiunile economice impuse de Rusia vor lasa lumea fara procesoare, routere, smartfoane, feisbuc, fara softuri performante, fara masini [de spalat] sau frigidere, fara avioane, fara internet, fara democratie, fara locuri de munca.

    Poate ca ar fi mai bine daca Rusia ar excela si in aceste domenii cum o face in tehnologia militara, stiinta sau in cultura.

    Dar asa, doar dand cu pumnul in masa, anexand cu forta teritorii si amenintand cu armele nucleare nu-si va putea castiga respectul popoarelor.
  • +8 (8 voturi)    
    saraci prosti si cu nasul pe sus. (Joi, 27 iulie 2017, 13:00)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
  • +10 (10 voturi)    
    si nu-i mai simplu sa-si vada de viata lor (Joi, 27 iulie 2017, 13:00)

    rov [utilizator]

    sa plece din Crimeea, din Ucraina si sa termine cu mizeriile si cu manipularea, minciuna ce o abate asupra tarilor din jur ?
    Daca rrusia devine atractiva va atrage natural tarile in jurul ei...NU CU FORTA TOVARASI...NU MERGE!
  • +7 (7 voturi)    
    Ha, ha, ha... (Joi, 27 iulie 2017, 13:18)

    revelare [utilizator]

    Or să îți dea rușii chiloții jos și or să se bese către SUA.
  • 0 (6 voturi)    
    Cine-i Moscova ăsta? (Joi, 27 iulie 2017, 13:42)

    asavreau [utilizator]

    Vorbiți de Trump ca persoană fizică,care se luptă cu o entitate numită Moscova!O fi vorba de SUA și Rusia?
  • +4 (4 voturi)    
    tot asa (Joi, 27 iulie 2017, 15:15)

    ion-ion-ion [utilizator]

    Tot aplica masuri de retorsiune, iar pe partea cealalta se plang ca sunt sanctionati si de SUA si de UE. La mai multe sanctiuni!
  • +5 (5 voturi)    
    Flamanzii! (Joi, 27 iulie 2017, 15:32)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    In loc sa-si vada de ale lor, sa ne ia de pe cap kaghebistii care ne-au pus piedica constant in ultimii 27 de ani, nenorocitii mor de foame, dar continua sa finanteze actiunile astea care produc rau, moarte in jurul lor!
    Exact ca betivanul scandalagiu din sate!
  • +4 (4 voturi)    
    Masuri dure (Joi, 27 iulie 2017, 17:32)

    KostasP [utilizator]

    Vor face 100 ruble = 0,00000001$