Cine o va inlocui pe Victoria Nuland in Departamentul de Stat: Wess Mitchell, seful singurului ONG american dedicat Europei Centrale si de Est. "Romania este un battleground state, iar democratia va fi testata mai dur decat in alte tari"

de RH     HotNews.ro
Luni, 24 iulie 2017, 10:42 Actualitate | Internaţional

Wess Mitchell
Foto: Hotnews
Presedintele SUA, Donald Trump, intentioneaza sa-l numeasca pe seful singurului grup de analiza american dedicat studierii Europei Centrale si de Est, Wess Mitchell, pe postul de adjunct al secretarului de Stat pentru afaceri europene si eurasiatice, potrivit Radio Europa Libera, care citeaza un anunt facut de Casa Alba saptamana trecuta. Este vorba despre postul ocupat pana in iarna de Victoria Nuland. Wess Mitchell declara in 2014, intr-un interviu acordat HotNews.ro, ca vede in Romania un "battleground state" intre Occident si Rusia, iar democratia de aici va fi testata mai dur ca in alte tari.

  • In interviul acordat in 2014 HotNews.ro, Wess Mitchell si-a expus pe larg opiniile despre rolul Romaniei in confruntarile dintre tarile occidentale si Rusia lui Vladimir Putin, si despre interesul Rusiei de a destabiliza Romania. Vezi interviul integral

Wess Mitchell, descris de Casa Alba drept un expert in relatii NATO si transatlantice, conduce din 2009 think tank-ul Center for European Policy Analysis (CEPA), pe care l-a fondat in 2005. In 2012, el a participat la campania candidatului republican la alegerile prezidentiale de atunci, Mitt Romney, caruia i-a oferit consiliere pe probleme de securitate nationala.

Daca va obtine aprobarea Senatului, el va ocupa o functie ramasa libera din 20 ianuarie, cand Victoria Nuland, numita de fostul presedinte Obama, a parasit postul in contextul preluarii presedintiei americane de catre Donald Trump. Nuland a fost o persoana-cheie in contactele americane cu tarile central si est-europene si cu cele din fostul spatiu sovietic, mai ales in Ucraina, dupa declansarea conflictului din aceasta tara. Dar responsabilitatile functiei au fost impartite de noua Administratie, secretarul de Stat Rex Tillerson anuntand pe 7 iulie ca SUA vor avea un emisar special pentru Ucraina in persoana lui Kurt Volker, care pe parcursul ultimelor doua administratii americane a fost ambasador la NATO.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

11000 vizualizari

  • +27 (41 voturi)    
    Omu Acesta Spune CLAR ca Lupta (Luni, 24 iulie 2017, 10:49)

    un domn [utilizator]

    Impotriva Mazetelor ( de toate felurile si culorile) este Necesara si Obligatorie !
    • -17 (21 voturi)    
      asa e (Luni, 24 iulie 2017, 11:06)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      la fel de obligatorie ca si lupta impotriva "domnilor" ; orice troll, indiferent pe cine slujeste, este necesar sa fie eliminat
    • +17 (21 voturi)    
      Primii pasi (Luni, 24 iulie 2017, 12:42)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Din pacate primii pasi ar trebui facuti de catre CNA. Pana nu se inchid posturile de TV si Radio folosite in zombificare, ceilalti vor trai cu impresiile unui univers paralel unde este absolut acceptabil sa inaugurezi ceva neterminat, unde deficitul este nromal si va fi acoperit (fara sa se spuna cum) si pomenile sunt la ordinea zilei (desi bugetul nu le acopera). Iar lista continua.

      Dupa media trebuie neaparat sa se faca o reforma in educatie. Reducerea abandonului scolar, promvabilitatea REALA nu cu cifre iamginare ale PSD-ului bazate pe statistici incorect facute, precum si materii serioase (nu Religie si alte fantezii) care sa educe lumea nu doar in aspecte sociologice, cat si de a dezvolta o pofta in a invata, o sete pentru cunoastere, fara sa iei de bun ceva ce auzi fara sa te documentezi,

      Restul o investitie in infrastructura tarii (2017 cu case fara toaleta in sate) - si aici nu ma refer la autostrazi care crapa dupa o luna sau parcuri betonate fara spatiu verde.

      ... abia atunci vom putea sa spunem ca am "facut" ceva. Pana atunci, ne luptam cu morile de vant, tinand cont ca Ciolos a avut Guvernul Zero, Iohannis vinde copii, Soros controleaza lumea, multinationalele sug seva tarii, Rise inventeaza investigatii si alte aberatii care nici fortat cu pistolul la tampla nu as putea sa le accept. Altii le iau de buna fara pic de dovezi, doar pentru ca titlul e scris cu majuscule si deci, sigur este autentic.
    • -17 (17 voturi)    
      Si ai inceput sa te temi? (Luni, 24 iulie 2017, 12:52)

      holinessdani [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Stai linistit, inca e democratie pe aici, fiecare isi poate spune opinia.
      • +6 (12 voturi)    
        Da (Luni, 24 iulie 2017, 14:22)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

        Problema apare cand dezinformati. Daca v-ati tine parerile postace doar pentru voi sau intre voi ar fi bine. Dar preferati improscarea cu noroi gratuit si nedocumentat.
  • -12 (24 voturi)    
    Battleground = cimp de lupta. Pe banii nostri. (Luni, 24 iulie 2017, 11:00)

    D-or [utilizator]

    Teritoriul - cimp de lupta, cetatenii - victime colaterale.

    Suntem prea onorati de acest rol.
    Ce-ar fi sa-l rezervati pentru teritoriul SUA?
    Ce-ar fi sa anuntati ca New York-ul si Moscova- si nu Romania - vor deveni "battleground cities"?
    Mai jucati-va si la voi acasa, d-le Wess.
    • +6 (8 voturi)    
      ma dar voi curs serios de engleza (Luni, 24 iulie 2017, 17:35)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      faceti la centrul ala de dezinformare de peste Prut?
  • -1 (17 voturi)    
    Noi ce avem de cistigat? (Luni, 24 iulie 2017, 11:13)

    D-or [utilizator]

    Care este miza noastra?

    Moldova, am fi reusit sa ne-o recuperam demult, daca nu am fi avut conducatori tradatori.
    La teritoriile din Ucraina am renuntat tocmai pentru a intra in NATO, iar Ucraina e considerata tara-prietena si probabil aliata, deci nu se pune problema sa putem recupera ceva.

    Daca nu exista nicio miza externa, atunci ea este cu siguranta interna. Poate unii cred ca NATO le poate garanta proprietatea asupra averilor obtinute prin coruptie sau compensatii de la stat, numind aceasta "apararea democratiei". Se inseala. De DNA nu-i scapa nimeni.
    • +6 (12 voturi)    
      Tu cand spui "noi" (Luni, 24 iulie 2017, 13:14)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Te referi la voi, Kaghebistii sau la romani?
      • -4 (12 voturi)    
        Eu cind spun "noi" ma refer exclusiv la romani (Luni, 24 iulie 2017, 14:39)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

        Pentru ca eu nu sunt si altceva. Pentru ca stra-bunicul meu e in Mausoleul de la Marasesti, iar bunicul meu a luptat si pe frontul de Est si pe cel de Vest.

        Ca azi sa putem spune: noi, romanii.

        Intrebarea ramine. Ce avem de cistigat, ce au negociat alesii nostri, cind au oferit tara sa fie "battleground" intre doua puteri?
        • +6 (10 voturi)    
          Inainte de a fi (Luni, 24 iulie 2017, 15:29)

          gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          camp de lupta intre 2 mari puteri, Romania era in sfera de influenta a Rusiei. Acum este o tara aparata de NATO si integrata in in UE. Asta inseamna garantii de securitate, stat de drept, justitie. Daca nu eram in NATO, UE si nu aveam parteneriat strategic cu SUA acum eram o colonie ruseasca. Daca nici astea nu ti se par castiguri certe pentru Romania, atunci te sfatuiesc sa arunci o privire in Ucraina.
          • -5 (7 voturi)    
            Vei sta aici, vei lupta aici, de va fi razboi? (Luni, 24 iulie 2017, 17:14)

            D-or [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

            Aceasta-i intrebarea.

            Cred ca cei care au angajat Romania au pregatite cuiburi pe alte continente.
            • 0 (0 voturi)    
              Da, voi sta aici (Luni, 24 iulie 2017, 23:03)

              gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui D-or

              Numai ca acum vor fi alaturi si aliatii nostri din NATO. E de preferat decat sa fim singuri in bataia pustii cum sunt ucrainienii.
            • 0 (0 voturi)    
              Da, voi sta aici (Luni, 24 iulie 2017, 23:03)

              gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui D-or

              Numai ca acum vor fi alaturi si aliatii nostri din NATO. E de preferat decat sa fim singuri in bataia pustii cum sunt ucrainienii.
    • -7 (13 voturi)    
      Nu ai cu cine (Luni, 24 iulie 2017, 14:21)

      mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Nu ai cu cine. Urla astia "troll" cum ai o parare contrara. Doamne fereste sa nu fii de acord cu ideile lor ca deja esti KGB-ist... propaganda merge in ambele sensuri ...
      Crezi ca celula de prosti CIA sta degeaba? Au si ei bugete de online... Cui ii pasa ca pe toate drumurile din tara sunt camioane americane cu trupe? Cui ii pasa ca suntem niste pioni ce VOR fi sacrificati la prima negociere? Nu vedem mai departe de lungimea nasului...
      • +4 (6 voturi)    
        saracii de voi... (Luni, 24 iulie 2017, 17:37)

        yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui mumuishere

        si dezinformati si suparati pe viata...
  • +16 (20 voturi)    
    Situatia (Luni, 24 iulie 2017, 11:37)

    UpNext [utilizator]

    Romaniei de "battleground state" nu este doar la figurat, ci perfect reala, in cazul unui (de nedorit) conflict armat NATO - Rusia, iar acest lucru este evident pentru oricine vede si intelege o simpla harta.

    Evident si rusii stiu asta foarte bine, doar au stat cu trupe in Romania peste 12 ani. Doar ca, acum si in viitor, rusii nu intentioneaza sa abordeze militar Romania, ci eventual hibrid, fara implicare evidenta. Iar romanii ii ajuta, inconstient (sau intentionat??) depopuland, furand, distrugand sau pur si simplu, neglijand aceasta minunata tara...Cum bine sugera CTP: noi suntem principalii nostri dusmani!...
    • +10 (14 voturi)    
      E un pic diferit. (Luni, 24 iulie 2017, 13:30)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Razboiul hibrid Romania-Rusia are loc prin kaghebisti implantati inca din timpul lui Ceausescu aici, aparent romani pur sange. Elitele, partidele, au fost infestate cu astfel de exemplare care, la ordinele Moscovei aruinca tara in degringolada de fiecare data cand incercam sa luam o gura de aer, sau cand mergem bine. Este in strategia Rusiei ca un masnon de tari in anarhie sa fie inainte de intrarea Rusia. Simpla trecere prin astfel de tari te-ar epuiza ca armata inainte de a te intalni cu dusmanul.
      De aceea cred ca nu romanii se lupta cu romanii, cred ca in partide fie eminentele cenusii care iau decizii, fie chiar liderii sunt kaghebisti. Uite, de exemplu tariceanu, asta cade mereu in picioare pentru ca e sustinut material si respecta ordinele Moscovei. La fel Liviu Dragnea. La fel sunt convins de Iliescu, chiar cred ca asta e rus get-beget, la fel hotul Valcov. Toate structurile: ANAF, SRI, Armata, Militie, sunt ciuruite de KGB si ele sau parti din ele misca pro-rusia. De la inspectori, la politicieni toti actioneaza astfel incat : activitatea economica sa nu fie posibila pe teritoriul tarii si sa fie stimulata fugirea din tara ca unica modalitate de a trai decent. Justitia este capusata de KGB si toate nedreptatile si toate favoritismele facute clanurilor tiganesti care rapesc oameni de pe strada pentru organe sau copile pentru prostitutie facute de justitie nu sunt straine de factorii de decizie din kgb.
      Romania este infestata in stadiu final de kgb si ne trebuie o pastila gen China. O lista sigura cu ei si apoi in decurs de o zi toti executati!
  • -5 (15 voturi)    
    schimbare majora de atitudine odata cu Trump (Luni, 24 iulie 2017, 12:59)

    Razvan_M [utilizator]

    Romania are de castigat din venirea lui Donald Trump la Casa Alba.
  • -2 (12 voturi)    
    Battleground state (Luni, 24 iulie 2017, 13:33)

    gorky.park [utilizator]

    Nu imi place sintagma!
  • -3 (9 voturi)    
    De ce? (Luni, 24 iulie 2017, 13:36)

    gorky.park [utilizator]

    De ce pe hotnews imi cere logarea de fiecare data cand vreau sa postez un comenatriu sau sa dau un like chiar daca datele de utilizator sunt salvate sis e insereaza BY DEFAULT? Pe Yahoo, Fabook ma lasa logat cu lunile.
    • +6 (12 voturi)    
      Ei, e doar o masura de siguranta ... (Luni, 24 iulie 2017, 14:44)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui gorky.park

      Pentru IP-urile din Transnistria!
      • -7 (9 voturi)    
        Merci (Luni, 24 iulie 2017, 16:13)

        gorky.park [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

        Esti mai intunecat decat noaptea mintii!
  • -1 (9 voturi)    
    Mr. Wess... (Luni, 24 iulie 2017, 13:43)

    Lunix [utilizator]

    ...suntem onorati de afirmatia mariei voastre, chiar asa, noi avem esperienta cacalau in domeniu, am fost protejati si democratizati si altadata prin intelegerile de "pace" de
    la Kuciuk-Kainargi, Passarowitz, Iasi, Bucuresti, Focsani
    dintre marele pretin de la rasarit, cel de la Viena si vrajmasul de pe Bosfor.