Peste 500 de copii din celebrul cor catolic din Regensburg, condus o buna parte de timp de fratele fostului papa, Georg Ratzinger, au fost victima unor abuzuri / Cel putin 67 au fost agresati sexual, inclusiv violati

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 18 iulie 2017, 16:30 Actualitate | Internaţional

Cel putin 547 de copii din celebrul cor catolic german din Regensburg au fost victima unor abuzuri iar 67 dintre ei au fost agresati sexual, inclusiv violati, intre anii 1945 si inceputul anilor 90, potrivit unui raport prezentat marti si citat de AFP.

Cinci dintre copiii corului "Regensburger Domspatzen" ("Calugarii catedralei Regensburg") au fost victima unor abuzuri psihice si 67 au fost agresati sexual, potrivit unui avocat insarcinat de biserica catolica sa faca lumina in acest scandal care a izbucnit in 2010, Ulrich Weber.

Cifrele sunt mult superioare celor publicate in ianuarie 2016, cand un raport intermediar evoca 231 de victime. In februarie 2015, autoritatile catolice vorbeau despre 72 de  victime.

Faptele acopera delicte si infractiuni mergand de la privarea de hrana pana la viol, dar si batai si agresiuni sexuale. Majoritatea faptelor sunt prescrise si 49 dintre prezumtivii autori identificati in raport nu vor fi adusi in fata justitiei.

Fiecare dintre victime va primi in schimb pana la 20.000 de euro drept despagubiri.

Victimele au descris trecerea prin acest cor cu o istorie milenara si recunoscut international drept "inchisoare, infern, lagar de exterminare", "cel mai rau moment din viata lor, marcat de frica, violente", a declarat Weber.

Dosarul vizeaza in special violentele care s-au produs in perioada in care fratele fostului papa Benedict al XVI-lea, Monseniorul Georg Ratzinger, conducea corul, intre 1964 si 1994.

Georg Ratzinger, astazi in varsta de 93 de ani, spune insa ca nu a stiut de abuzurile comise in cadrul acestui cor infiintat in Evul Mediu, in 975.

Potrivit lui Weber, insa, fratele fostului papa stia si chiar a "intors privirea in alta parte": "cultura tacerii" domnea in acest cor unde pare ca prima protectia institutiei.

In 2010, un fost membru al corului, seful de cor si compozitorul german Franz Wittenbrink, a evocat pentru Der Spiegel violentele de care era capabil Georg Ratzinger, vorbind despre un "sistem de pedepse sadice legate de placerea sexuala".

Acest scandal este doar unui dintre numeroasele care au zguduit in ultimii ani biserica catolica. Benedict al XVI-lea si succesorul sau Francisc au cerut iertare victimelor pedofiliei.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

5009 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    ! (Marţi, 18 iulie 2017, 16:36)

    tudorr [utilizator]

    No shit... Va surprinde? :))))))))
  • 0 (12 voturi)    
    Adică ? (Marţi, 18 iulie 2017, 16:39)

    mopsu [utilizator]

    E posibil la ei ? Culmea democrației și a cinstei ? Nuuu.. e o manipulare // ordinară // ... Daaaa
    • +10 (12 voturi)    
      ! (Marţi, 18 iulie 2017, 19:08)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

      Nu boss, n-are treaba cu democratia, uiti ca vorbesti de biserica, fie ea si catolica! Esti ca in armata, si unde mai pui ca depun juramant de "castitate" :))))))))))))))) Batuti cu ranga de fier baaa pentru minciuni, fatarnicie si pentru faptele pe care le-au facut, nu pentru ca-s homalai! Hormonii nu mint si topaie in orice barbat, si nu trec cu miliarde de matanii sau cu spovedaniile lor penale!
  • -4 (22 voturi)    
    Nimeni nu a ales sa fie pedofil. Asa s-au nascut! (Marţi, 18 iulie 2017, 16:55)

    CezarN [utilizator]

    Saracii! Sa fie legalizati si ei!
    • +5 (19 voturi)    
      esti atat de prost (Marţi, 18 iulie 2017, 17:41)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      incat nu stii ce e aia consimtamant (si de la ce varsta il poti da)
      • -8 (14 voturi)    
        Se rezolva, dam o lege noua (Marţi, 18 iulie 2017, 20:18)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

        Care-i problema daca vom cobora limita la 9-10 ani?
        Spre asta se tinde in Olanda, ce-i drept, acolo se pune problema de 12 ani.
        Progresisti, dom'le!
    • +7 (9 voturi)    
      Spui tampenii (Miercuri, 19 iulie 2017, 0:37)

      speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Pedofilia nu e innascuta, Iar violul este o actiune agresiva care incalca brutal vointa si consimtamantul victimei.
      • -3 (7 voturi)    
        Tu spui prostii (Miercuri, 19 iulie 2017, 10:53)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

        Daca o preferinta sexuala este innascuta, este genetica, de ce nu ar fi si alta? Sau numai homosexualitatea este innascuta, altele nu au voie?
        • +3 (3 voturi)    
          Daca unii oameni sunt prosti (Miercuri, 19 iulie 2017, 12:35)

          speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

          tu de ce n-ai fi ? E pe acelasi principiu. Macar te duce mintea sa intelegi ca nu exista dovezi ca pedofilia e innascuta ? Si ca oricum ar fi irelevant pentru ca pedofilii incalca vointa altor persoane si le produc traume psihologice.
  • +13 (15 voturi)    
    Paza buna trece procesul greu (Marţi, 18 iulie 2017, 16:58)

    ICosmin [utilizator]

    Si daca stai inchis la Vatican ca sa ai imunitate juridica atunci chiar ca te iubeste Dumnezeu si cine face legile.
    A fost o greseala alegerea lui Ratzinger ca papa. Banuiesc ca a sperat ca va fi acceptat si ca poate va fi si el mai tolerant. Dar cu caracter de presedinte FIFA nu prea poti sa conduci o biserica.
  • -12 (16 voturi)    
    Singurii creștini adevărați rămași sunt ortodocșii (Marţi, 18 iulie 2017, 19:41)

    Nyk1 [utilizator]

    De aceea trebuie să apărăm, cu orice preț, patrimonul cultural al națiunii noastre.

    Ca să nu mai vorbim de faptul că, spre deosebire de unguri sau polonezi, religia noastră națională este condusă local - autocefal - nu din afară. Cu toate bonusurile și avantajele ce rezultă de aici. Cine a jucat Civilization IV sau V știe.
    • +6 (6 voturi)    
      Corect (Miercuri, 19 iulie 2017, 12:55)

      big.chief [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Preotii ortodocsi sunt mai buni decat preotii catolici. Ei fac sex doar cu tineri majori, nu cu copii.