Jens Stoltenberg aduce un omagiu turcilor care s-au opus tentativei ''atroce'' de lovitura de stat si denunta ca "inacceptabila" orice incercare de a "submina democratia" in tarile aliate

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 iulie 2017, 17:35 Actualitate | Internaţional

Jens Stoltenberg
Foto: AGERPRES
Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, a afirmat, sambata, cu ocazia marcarii unui an de la tentativa de lovitura de stat din Turcia, ca orice incercare de subminare a democratiei in tarile membre ale Aliantei Nord-Atlantice este "inacceptabila", relateaza News.ro, citand The Associated Press. Stoltenberg le-a adus de asemenea un omagiu celor aproximativ 250 de persoane ucise in timpul evenimentelor.

El a adus un omagiu poporului turc, care a iesit in strada si "s-a opus acestui act odios, in apararea Guvernului si institutiilor democratice".

Militari pucisti din cadrul armatei turce, a doua ca marime in NATO, au incercat sa rastoarne de la putere Guvernul si pe presedintele Recep Tayyip Erdogan, cu tancuri, avioane de razboi si elicoptere, pe 15 iulie anul trecut.

"Inca imi amintesc socul pe care l-am resimtit vazand pagubele provocate cladirii Parlamentului de bombardamentele pucistilor", a adaugat secretarul general al NATO.























2307 vizualizari

  • +21 (25 voturi)    
    Doamne dumnezeule (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 17:51)

    mitg [utilizator]

    Cand securitatea geopolitica este mai presus de libertate si siguranta individuala ...
    • -20 (24 voturi)    
      "libertatea si siguranta individuala" (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 19:50)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Sorosica, "libertatea si siguranta individuala" a turcilor nu este cum si cand vrei tu sau ONG-urile lui Gulem (Soros al lor) ci asa cum le vor turcii. Turcii s-au exprimat prin alegeri libere...dar aste va put voua, spalatii pe creier de Noua Ordine Mondiala.

      Si da, Jens Stoltenberg face ce trebuie sa faca, ca sef NATO.
      Mancatorii de kkt ca tine slabesc NATO prin imbecilitatile contra Turciei si o arunca in plasa Rusiei .... desi ei, mancatorii de kkt sorosisti-gulenisti cica lupta impotriva Rusiei.
      • +3 (3 voturi)    
        Prin alegeri libere (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 21:41)

        mitg [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        In districte alese si desenate de tata Erdogan, si bineinteles cu excluderea catorva milioane de etnici kurzi de la vot.

        Cat va mai permiteti sa mintiti cu propaganda asta de doi lei?
      • +4 (6 voturi)    
        Lol (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 22:50)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Mai baiete, gulem si erdogan aveau aceeasi platforma politica. Doar ca amandoi aspirau sa devina "sultani". Erdogan l-a inlaturat pe gulem. Big deal! Problema este ca turcii i-au pierdut pe americani si europeni de aliati si i-au "castigat" pe rusnaci. Vai de capul lor de ignoranti. Rusul este neam de tradatori. Iti infige un cutit in spate atunci cand ti-e lumea mai draga. Sau paraseste pur si simplu frontul, ca-n 1918 si pleaca acasa. Turcii au ramas mai mult decat singuri. Sunt aliati cu rusii. Lol
      • +4 (4 voturi)    
        da, si noi aveam alegeri libere (Duminică, 16 iulie 2017, 6:51)

        nedumeritul [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        il alegeam pe Ceausescu intr-o veselie. Aveam alegeri libere, iar cei care numarau voturile nu greseau.... stiau sa numere...
  • +12 (16 voturi)    
    haha (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 18:34)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    baiatul asta e in alt univers :)) unul paralel cu siguranta!
    • -17 (21 voturi)    
      E in universul nostru.Soros-Gulem e in ala paralel (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 20:11)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      E in universul nostru.Soros-Gulem e in ala paralel. In universul nostru, NATO vrea un flanc sudic solid, nu cu cea mai mare tara si armata impinsa spre rusi. In Universul vostru, "paralel", cel al lui Gulem-Soros, 1+1=3 si lupta impotriva Rusiei se face facandu-i acesteia cadou tara cu a doua mare armata din NATO.
    • +2 (4 voturi)    
      Stai linistit (Duminică, 16 iulie 2017, 4:13)

      Printesa Leia Volguta Vaselinescu [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Ca daca Romania ar fi atacata ar fi tot asa: NATO ne-ar explica cum ca de fapt e spre binele nostru. Oricum momentan nu ne ataca nimeni insa nu poti observa ca cei mai mari inamici ai nostri ca natie sunt ... romanii.
  • -6 (20 voturi)    
    ciocu mic si joc de glezne (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 19:55)

    revo [utilizator]

    Inseamna ca NATO nu s-a hotarat sa se retraga din Turcia, ca nemtii.
    • 0 (2 voturi)    
      SUA, la Incirlic, nu este o putere ocupanta. (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 22:01)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui revo

      De ce sa se puna problema sa se retraga ?.
      Rusii trebuie sa arate dovezi de prietenie mai profunde turcilor, pentru a putea obtine retragerea SUA de la Incirlic.
      Si nu stiu de ce pomenesti de nemti ?. Pentru ca, la Incirlic prezenta lor a fost practic neglijabila. ,,Cum au venit , au si plecat." .La fel ca niste oaspeti la un hotel.
      Baza a afost proiectata pe ,,dimensiunea armatei SUA " si nu pe ,,dimensiunea nemtiilor ".
    • +1 (3 voturi)    
      NATO a lucrat dintotdeauna bine cu dictatori (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 23:22)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Să ne amintim de junta grecească sau de regimul Estado Novo al lui Salazar din Portugalia (membru fondator NATO, apropo).

      Desigur, în aceste două cazuri este vorba despre regimuri autoritare de dreapta, pro-creștine și pro-tradiție, care au făcut ordine în țările lor și le-au propulsat economic în timpul cât au guvernat.

      Pot apărea însă probleme pentru că Erdogan nu este un dictator creștin precum cei de mai sus, ci unul musulman. A propulsat Turcia economic, e adevărat, dar cu ordinea stă mai greu, având în vedere sprijinul pentru Statul Islamic și Qatar, dar și atacurile teroriste de pe teritoriul ei.
  • +2 (4 voturi)    
    Tentativa ,,atroce" de lovitura de stat ? (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 22:09)

    Rahan5 [utilizator]

    Jens Stoltenberg vorbeste cu limbajul de lemn al functionarilor rigizi.
    Nu intelege, sau se face ca nu intelege, ca loviturile de stat in Turcia sunt un ,,sport national".
  • +4 (6 voturi)    
    jens (Duminică, 16 iulie 2017, 0:24)

    sile1 [utilizator]

    Asta-i tampit sau se face ca e !

    Chinei i se tot reproseaza ca nu respecta drepturile omului,Rusiei la fel.
    Acelasi lucru il face Turcia acum

    Mi se pare mie sau se aplica in politica la nivel global ticalosia aia cu :
    - Dictator,dictator dar e de-al nostru ?!
  • +6 (6 voturi)    
    Jenica daca tacea ... (Duminică, 16 iulie 2017, 7:41)

    silviu_dumitrescu [utilizator]

    mare filozof ramanea !

    Daca Germania era in vreun fel de NATO in 1933 si Jenica era sef, probabil tot asa ar fi reactionat la incendierea Reichstagului - care a fost urmata a 2-a zi de abolirea completa a libertatilor, la cererea expresa a lui Hitler:

    "The Reichstag Fire Decree suspended most civil liberties in Germany, including habeas corpus, freedom of expression, freedom of the press, the right of free association and public assembly, the secrecy of the post and telephone. These rights were not reinstated during Nazi reign. .... Despite the fact that Marinus van der Lubbe claimed to have acted alone in the Reichstag fire, Hitler, after having obtained his emergency powers, announced that it was the start of a Communist plot to take over Germany. ... thousands of Communists were imprisoned in the days following the fire (including leaders of the Communist Party of Germany) on the charge that the Party was preparing to stage a putsch. " (din wikipedia citire)

    Cam asta facura si nenea Erdogan ... (cu diferenta ca gulem-istii sunt niste persoane foarte civilizate) ... problema nu consta numai in modul in care a extins fraudulos acuzatia pentru a-si distruge "dusmanii" politici ci in anularea completa a libertatii in societate ... la pachet cu inamicii a lichidat practic orice opozitie fata de "pohta" lui dictatoriala ... a naibii istorie cum se repeta.

    Si daca un asemenea comunicat era de inteles "la cald", acum (dupa 1 an de erodare totala a democratiei in Turcia) este destul de dificil de justificat. Este de fapt o recunoastere a libertatii lui Erdogan de a face ce vrea muschii lui in Turcia, atat timp cat ramane in NATO - adica este pur si simplu o negare a valorilor NATO !