Turcia convine sa achizitioneze patru baterii S-400 de la Rusia cu 2,5 miliarde de dolari
Acest acord preliminar prevede ca Turcia sa primeasca doua baterii de rachete de tip S-400 de la Rusia in urmatorul an si apoi prevede producerea altor doua baterii in Turcia, potrivit oficialului turc citat, care a cerut protectia anonimatului din cauza acestui subiect sensibil.
Un purtator de cuvant al companiei ruse de export de armament Rosoboronexport a declarat ca nu poate comenta imediat despre detalii cu privire la acordul cu Turcia, scrie news.ro.
Ankara a mai ajuns la un acord cu privire la un sistem de aparare antiaeriana, dar a renuntat la el in urma protestelor si condamnarilor NATO.
In urma presiunilor Statelor Unite, turcii au renuntat sa achizitioneze un sistem similare de aparare antiracheta de la o companie de stat chinezeasca, sanctionata de americani din cauza unor presupuse vanzari de rachete catre Iran.
Turcia face parte din NATO din primii ani ai Razboiului Rece si a jucat un rol-cheie ca stat de frontiera cu fosta Uniune Sovietica. Insa relatiile cu aliatii s-au tensionat in ultimii ani, in contextul in care presedintele turc recep Tayyp Erdogan a urmat o politica externa mai indrazneata si mai independenta, in urma razboaielor din Irakul si Siria vecine.
Tensiunile cu Washingtonul au crescut din cauza sustinerii de catre americani a kurzilor sirieni, pe care Ankara ii considera teroristi, iar cu Uniunea Europeana (UE) din cauza criticilor unei derive autoritariste a regimului. Germania a decis luna trecuta sa-si retraga trupele de la baza aeriana NATO de la Incirlik, dupa ce Ankara a refuzat sa le permita unor parlamentari germani sa-si viziteze trupele stationate in baza.

Cutia neagră a banilor publici. Secretariatul de Stat pentru Culte a alocat anul trecut o sumă record de 750.000 de lei Mănăstirii „Sf. Cuv. Parascheva", ctitorită de PF Daniel. Ani la rând Curtea de Conturi a constatat nereguli la SCC
Frumoasa casă neoromânească de pe strada Stirbei Voda, pentru care administrația Firea a dat autorizație de demolare pe finalul mandatului, este deocamdată salvată: Prefectul a atacat autorizația în instanță
Discursul de adio al lui Donald Trump: Am făcut ceea ce am venit să facem. Am dus cele mai grele bătălii VIDEO
Oamenii invizibili: Bolnavii cronici nu se pot programa la vaccinare din cauză că statul român nu a știut niciodată câți sunt / "Dacă ar exista registre de pacienți, ar dispărea toate serviciile și decontările fictive"
Un crematoriu din Germania lucrează 24 de ore din 24, șapte zile din șapte / Mesajul directorului pentru coronasceptici: Veniți să ne ajutați să mutăm sicriele VIDEO
Macar atata lucru bun sa faca si Putin, sa ne scape de Erdogan.
Deci, posibil ca, fara Putin, Erdogan era acum istorie.
Dar cea mai mare aiureala pe care o spui este de apropierea turcilor de rusi.
Turcii nu au neaparat nevoie de alianta rusilor. Ci rusii au nevoie de alianta turcilor.
Statele cu populatiei turcomana nu se prabusesc fara ajutorul slavilor.
In schimb Rusia, fara ajutorul popoarelor turcomane-central-asiatice, o incurca rau de tot in fata SUA .
Stii ce a precedat razboiul ruso-otoman din 87/88?
Schimburi comerciale crescute si promisiuni de pace si intelegre mutuala intre Abdul Hamid al 2lea si Alexandru al 2lea.
Dar stim bine cum s-a terminat razboiul respectiv; bolavul europei in sfarsit a parasit arena si ne-a lasat si pe noi in pace.
Chiar asa pe fata faceti propaganda, cu "Rahani"? Nu mai aveti pic de rusine?
Tu vrei ca impreuna cu romanii sa devii pe internet ,,noi".
Cere-i lui Dragnea ajutorul, ca sa convinga pe romani sa devina ,,noi " cu Dragneae si cu tine. Sa vedem ce rezultate o sa aiba.
Tu te prefaci ca nu stii ca ,,Bolnavul Europei" se referea la ,,statul otoman turc", condusi de sultani otomani retrograzi. Si nu se referea la etnia turcilor in general, cum faci aluzie.
Eu sunt ,,propriul meu ambasador", si n-am nevoie ca o ,,putere statala" sa fie in spatele meu. Statul Turc sau Rus este reprezentat de oameni ,,prea saraci cu duhul", ca sa ma poata platii pe mine. (Nici SUA, sau Vest Europenii nu stau mai bine)
Faptul ca pomenesti de evenimente istorice generale, (accesibile oricui de altfel), nu inseamna ca le si interpretezi corect.
Chiar tu, spui ca Razboiul de la1877-78, a fost inceput dupa intelegeri si schimburi comerciale crescute dintre sultan si tarul rus.
Deci, rusii atacand Turcia la 1977, s-au comportat parsiv de fapt !
Cu alte cuvinte, fara sa-ti dai seama, dezvaluiesti faptul ca Rusia a fost de fapt puterea militara necinstita in declansarea acestui razboi, si nu Turcia .
Asta spune multe, despre cine este cu adevarat ,,Bolnavul Europei"
grupari teroriste / insurgenti etc. sa le foloseasca . Dar nu merge treaba asta cu state de marimea Turciei.
Tehnologia rachetelor S-400, vandu-te Turciei, nu este vandu-ta / capturata in cine stie ce tara amarata, cum este Cecenia.
Fi tu sigur ca, orice produs electronic superior rusesc pe care il lasi impreuna cu electronistii turci, in cel mai scurt timp o sa stie ,,sa cante numai turceste".
Rusii n-au nici un avantaj daca nu vand rachete Turciei.
Turcia (cu intarziere) le poate face aceste rachete si singura, dar in acest caz Rusia nu va mai fi vazuta atat de mult ca un amic de catre turci, iar pe termen lung, ,,lipsa de prietenie" a turcilor este ultimul lucru de care poporul rus are nevoie in fata SUA.
Pe de alta parte, fi sigur ca nu le vinde Rusia cea mai buna varianta de S400, Turciei. Ce au rusii ,,mai tehnologizat" S500 s.a.m.d., nu e de vanzare (inca).
Klaunis a reusit sa negocieze un sistem depasit, fara transfer de tehnologie la 4 miliarde de euro.