Ultimatum de la Bruxelles pentru Viktor Orban: Ungaria are o luna sa rezolve problema legii educatiei anti-Soros

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 13 iulie 2017, 15:07 Actualitate | Internaţional

Viktor Orban
Foto: kormany.hu
UE a dat un ultimatum Ungariei prin care avertizeaza guvernul Viktor Orban ca daca nu rezolva probelmele privind legea educatiei in termen de o luna este pasibila de sanctiuni la Curtea Europeana, transmite Reuters.

Frans Timmermans, presedintele adjunct al Comisiei Europene, a spus ca guvernul ungar are termen o luna sa raspunda acuzatiilor Bruxelles-ului privind faptul ca legea educatiei ar putea duce la inchiderea universitatii din Budapesta ce este finantata de George Soros.

 “Asteptam reactia autoritatilor ungare in maxim o luna. Daca raspunsul nu este satisfacator, Comisia poate decide sa se adreseze Curtii”, afirma Timmermans intr-un comunicat de presa.  

Intr-o “opinie argumentata” emisa joi, acesta fiind al doilea pas intr-o actiune legala impotriva unui stat membru pentru incalcarea regulilor UE, Comisia afirma ca legea adoptata de guvernul Orban “este impotriva dreptului la libertate academica, a dreptului la educatie si a libertatii de a gestiona o afacere”.  

De asemenea, CE a trimis Ungariei o scrisoare in care afirma ca o noua lege ce se referea la organizatiile nonguvernamentale finantate din strainatate nu respecta legislatia UE, aceasta fiind prima etapa a unei actiuni legale a UE.


Citeste mai multe despre   






















​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care a avut loc luni dimineata.
  • Intalnirea s-a incheiat. Urmareste VIDEO in articol

3705 vizualizari

  • -5 (21 voturi)    
    E clar (Joi, 13 iulie 2017, 15:13)

    mitg [utilizator]

    Dupa NATO, presa, ONU, Consiliul Europei, Crucea Rosie, Amnesty International, Transparency International, Ciolos, USR et al., nesimtitul de Soros finanteaza inclusiv UE.

    Oare cum isi permite acest reptilian sa fie peste tot?

    Sa-i fie rusine.
    • 0 (2 voturi)    
      In cazul UE (Joi, 13 iulie 2017, 16:56)

      Ar3s [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      cred ca este vorba de Goldman Sachs. Nu sunt sigur, insa putem sa-l intrebam pe Draghi sau Barroso.
    • +2 (12 voturi)    
      asha e (Joi, 13 iulie 2017, 17:06)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Noroc cu Trump, Victor Orban, Netaniahu si Dragnea. Astia 4 au ramas ultimele redute ale luptei pentru libertate. Fara ei, toata planeta ar fi sub influenta lui Soros
      • -1 (7 voturi)    
        asa, si?.... (Joi, 13 iulie 2017, 18:45)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        ce vrei sa ne spui cu asta?...
        • 0 (2 voturi)    
          pentru tine... nimic (Vineri, 14 iulie 2017, 8:41)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

          Incerci sa intelegi chestii care in mod evident te depasesc...
          • 0 (0 voturi)    
            tu si altii... (Vineri, 14 iulie 2017, 10:12)

            press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            ca tine aveti un vocabular foarte limitat...practic am observat ca purtati monologuri urmarind un anumit tipar...oricum, stiu ce ai vrut sa insinuezi in comentariul tau initial...
            • 0 (0 voturi)    
              asha e (Vineri, 14 iulie 2017, 16:03)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

              deci:
              1. intrebi ce am vrut sa zic cu aia
              2. stii ce am vrut sa insinuiez (perspicac!)

              Si atunci... daca stiai dinainte ce vreau sa inisnuez, de ce ai mai intrebat? Doar asha, ca sa pari analfabet functional?
  • +4 (4 voturi)    
    Corectie (Joi, 13 iulie 2017, 15:55)

    DanPaul [utilizator]

    Nu se numeste opinie motivata ( chiar daca in eng. este Reasoned Opinion) ci Aviz Motivat in limba romana. Este ultima scrisoare din procedura de infractiune pe care Comisia o ia inainte de a decide sau nu daca da statul membru in judecata la Curte sau nu.
  • +1 (13 voturi)    
    pun pariu... (Joi, 13 iulie 2017, 15:58)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    ca orban a facut deja pe el de frica la auzul acestui ultimatum...retardati progresisti ce sunteti!
  • -2 (14 voturi)    
    Or, or! (Joi, 13 iulie 2017, 16:34)

    Joseph18 [utilizator]

    Deci Ungaria OR il pupa pe Soros, OR Uniunea Europeana pedepseste aceasta tara independenta din cadrul UE.

    Sa radem, OR sa plangem?
    • 0 (8 voturi)    
      e de plans... (Joi, 13 iulie 2017, 18:42)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

      insa doar pentru aia ca noi, care isi accepta soarta hotarata de altii si conditia de sclavi in cadrul noii inchisori a popoarelor aka UE...pentru cine nu stie sau nu isi aminteste, prima inchisoare a popoarelor a fost defuncta Uniune Sovietica...
      • +1 (1 vot)    
        Observatie (Joi, 13 iulie 2017, 22:04)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        Accept cele sustinute de Dv [si am oferit un +] insa am de facut o observatie:

        Nu URSS a fost "prima inchisoare a popoarelor", caci, de exemplu, Imperiul Otoman s-a instalat in teritoriile romanesti timp de mai bine de 300 de ani.

        Si mult inaintea lor a fost Imperiul Roman care a OCUPAT cam toata Europa plus nordul Africii.

        Dupa aceea am fost ocupati vremelnic de tot felul de popoare migratoare sosite din Asia.

        Sa speram ca VIITORUL va fii mai STABIL
        • 0 (0 voturi)    
          corect... (Vineri, 14 iulie 2017, 0:58)

          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

          daca este sa privim lucrurile prin prisma realitatii, asa este...insa, "inchisoarea popoarelor" este un termen consacrat si se refera strict la fosta URSS...este ca un fel de marca inregistrata, n-ai ce sa-i faci...
  • 0 (0 voturi)    
    oricum... (Vineri, 14 iulie 2017, 10:56)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    un lucru este clar....odata intrat in UE, orice stat isi pierde suveranitatea si intra sub suzeranitatea unei entitati ostile statelor si popoarelor componente...
  • 0 (0 voturi)    
    Ultimatum de la Bruxelles (Vineri, 14 iulie 2017, 15:26)

    truiad [utilizator]

    Pe cand o analiza a nationalismului polonez si incercarile de autocratie ale regimului polonez actual ?
    Sau UE s-a speriat de sprijinul lui Trump !