Zeci de cetateni ai Republicii Moldova lupta in estul Ucrainei si in Siria ca mercenari

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 13 iulie 2017, 7:49 Actualitate | Internaţional

Zeci de cetateni din Republica Moldova lupta in estul Ucrainei si in Siria ca mercenari, potrivit unor informatii prezentate miercuri, 12 iulie, in cadrul Comisiei parlamentare pentru securitate de la Chisinau, informeaza Radio Chisinau.

Audierile au avut loc in contextul mai multor scandaluri din ultimul timp legate de spionaj si retinerea unor persoane acuzate ca ar fi fost racolate sa lupte ca mercenari. 

Comisia pentru securitate nationala, aparare si ordine publica a Parlamentului Republicii Moldova a audiat mai multe rapoarte privind instrumentarea cazurilor de tradare de Patrie, uzurpare a puterii de stat si mercenariat. Au fost audiati reprezentanti ai Serviciului de Informatii si Securitate si Ministerului Afacerilor Interne. 

In prezent, zeci de persoane sunt racolate sa lupte ca mercenari in Estul Ucrainei si in Siria, a declarat ministrul-adjunct al Afacerilor Interne, Oleg Babin. 

"In baza dosarelor care se instrumenteaza de Procuratura Generala sunt identificate mai multe persoane care la moment nu se afla in Republica Moldova. Odata cu localizarea acestor persoane ele vor fi predate Procuraturii Generale pentru efectuarea urmaririi penale, dar avem si cazuri de condamnare. Peroanele care sunt identificate de noi si de SIS la moment se afla in zonele de Est ale Ucrainei si in Siria", a spus Oleg Babin. 

Directorul adjunct al Serviciului de Informatii si Securitate Alexandru Balan a mentionat ca salariul unui mercenar din Republica Moldova variaza intre o mie si trei mii de euro pe luna. 

Unii sunt motivati financiar, iar altii ideologic - pentru ca sprijina separatismul. 

In ultimul an, institutiile de drept au retinut mai multe persoane acuzate ca ar fi fost racolate ca mercenari in regiunea de est a Ucrainei. In prezent, sunt documentate aproximativ 100 de cazuri de tradare de Patrie, uzurpare a puterii de stat si mercenariat. Aproximativ 70 de cazuri tin de mercenariat, a precizat dupa audieri presedintele Comisiei, Roman Botan. 

"Sunt de obicei cetateni care lucreaza peste hotare, de obicei in Rusia si provin din familii social defavorizate. Motivatia financiara este cea care ii determina pe majoritatea sa faca acest pas, prea putini din motivatie ideologica. Racolarea se petrece in mod diferit ¬ cineva se duce in mod direct, cineva este intrebat daca vrea sa mearga in aceasta directie sa faca bani", a spus Roman Botan, potrivit Radio Chisinau.


Citeste mai multe despre   






















4757 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    si "zeci" e mult? (Joi, 13 iulie 2017, 8:25)

    eu sunt [utilizator]

    hai daca erau sute... sau mii mai zic.. dar zeci?! pe bune?!
    • +4 (6 voturi)    
      Cand un soldat lupta pentru tara lui, (Joi, 13 iulie 2017, 10:34)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

      Cand un soldat lupta pentru tara lui, are toate motivele sa fie indreptatit!

      Dar cand omori oameni doar de dragul banilor, atunci nu mai ai nici-un motiv pentru a fi considerat om normal!

      Mai mult, risti ca in loc de rasplata sa primesti un glont in ceafa, ca doar nu te-o lasa teroristii verzi din Ucraina sau trupele Presedintelui din Siria, sa te intorci in Modova, unde sa povestesti ce crime ai facut tu pe unde ai fost!

      Cand faci prostitutie pentru bani asta se pedepseste, dar cand omori oameni pentru bani dece sa nu fii pedepsit?
      • -2 (6 voturi)    
        am inteles asta (Joi, 13 iulie 2017, 11:14)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        dar sa fim seriosi... zeci de oameni nu e waw... nu e o stire ... parerea mea
        • +3 (3 voturi)    
          Institutiile statului s-au autosesizat (Joi, 13 iulie 2017, 12:30)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

          Institutiile statului s-au autosesizat ca zeci de cetateni au fost recrutati pentru a omora alti oameni in alte tari!

          Chiar si pentru informarea publica, si tot este importanta stirea aceasta!
      • +8 (8 voturi)    
        este vorba de racheti care lupta pe bani (Joi, 13 iulie 2017, 11:24)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        Pentru ca altceva nu stiu sa faca. Nu este vorba de niciun patriotism.
      • 0 (0 voturi)    
        Sa lupte si sa moara.... (Joi, 13 iulie 2017, 21:56)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        Majoritatea sunt rusi sau rusofili. Daca poti sa-i condamni inaine de a face rau, foarte bine. Dar daca ajung pe lumea cealalata, cu atat mai bine pentru Romania.
  • +7 (7 voturi)    
    au si romanii mercenarii lor: (Joi, 13 iulie 2017, 8:55)

    fuck off! [utilizator]

    in guvern, parlament si justitie.))))
    • +5 (5 voturi)    
      unde vii tu Tepes Doamne (Joi, 13 iulie 2017, 11:04)

      eTati [utilizator] i-a raspuns lui fuck off!

      Aia desi sunt romani platiti cu banii Romaniei (leafa + hotie) totusi nu sunt mercenarii nostri ca lupta contra intereselor tarii. As zice ca sunt de-ai rusilor dar dreaq ii mai stie. Ar trada astia si pentru Botswana daca le-ar da sa ii sature.
  • -3 (3 voturi)    
    Asta ne mai lipsea ... (Joi, 13 iulie 2017, 8:58)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Poate vreun pro-activ se trezeste cu ideologii anti-Romania dupa un discurs tipic Dodon. Ce ne facem?

    Ah, da, ma ingrijorez degeaba, ca alesii nostri au alocat un minim de buget, cat de putin posibil la apararea patriei. Si cu cate servicii avem, nu are ce sa se intample. Si daca se intampla si incep acte de terorism, ar fi scuze perfecta pentru un Big Brother.

    Deci, de ce imi fac griji, nu? Totusi alesii nostri ne iubesc si ne vor binele.