Arabia Saudita este principalul promotor extern al extremismului islamist in Marea Britanie (raport)

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 5 iulie 2017, 9:26 Actualitate | Internaţional

Arabia Saudita este principala entitate externa care promoveaza extremismul islamist in Marea Britanie, sustine thin-tank-ul The Henry Jackson Society, intr-un raport citat de BBC.

Potrivit sursei citate, exista "o legatura clara si in crestere" intre organizatiile care primesc bani din afara tarii, predicatorii care promoveaza ura si gruparile jihadiste.

Think-tank-ul cere, in acest context, o ancheta publica privind rolul jucat de Arabia Saudita si alte monarhii din Golf in acest domeniu. Ambasada Riadului la Londra a respins acuzatiile ca fiind "categoric false".

Un raport al ministerului de Interne privind existenta si influenta gruparilor jihadiste, demarat in perioada in care premier era David Cameron, in 2015, nu a fost inca definitivat.

Raportul The Henry Jackson Society afirma ca un numar de tari din Golf, dar si Iranul, ofera sprijin financiar moscheilor si institutiilor de educatie islamica care au gazduit predicatori extremisti si sunt conectate la difuzarea materialelor extremiste.

Pe primul loc, sustine centrul de reflectie, este Arabia Saudita. Persoane si fundatii din Regat sunt implicate puternic in ceea ce The Henry Jackson Society denumeste "o ideologie neliberala, bigota Wahhabita".

Intr-un numar redus de cazuri, institutii britanice care primesc astfel de finantari sunt conduse direct din Arabia Saudita.

Premierul britanic Theresa May, care a vizitat recent Arabia Saudita, a subliniat ca relatia istorica dintre Londra si Riad este importanta pentru securitatea britanica si pentru schimburile comerciale.

Liderul laburist al opozitiei, Jeremy Corbyn, a cerut suspendarea exporturilor de arme catre Arabia Saudita, pentru modul in care se raporteaza la drepturile omului si pentru implicarea militara in Yemen, unde numeoris analisti considera ca are loc un razboi prin procura cu Iranul.























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

4409 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Cineva sa-l anunte (Miercuri, 5 iulie 2017, 10:09)

    georgy23 [utilizator]

    si pe idiotul de Trump, care tocmai i-a inarmat cu arme de sute de miliarde de dolari pe cei mai mari sponsori ai terorismului international.
    • +5 (5 voturi)    
      Tarziu (Miercuri, 5 iulie 2017, 12:58)

      mdaniel [utilizator] i-a raspuns lui georgy23

      Asta trebuia analizat inainte de a exporta arme spre acesti clovni. Se cred superiori in tot si sunt atat de mandri incat le e rusine sa munceasca, platesc pe altii sa o faca in locul lor. Oricum la inginerie, sa fim seriosi, nici nu-i prea ajuta mintea. Daca nu le trimiteau arme SUA sau EU, s-ar fi luptat si acum tot cu coasa calare pe camila.
    • +2 (2 voturi)    
      si tu crezi... (Miercuri, 5 iulie 2017, 14:07)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui georgy23

      ca americanii sau trump nu stiau deja ca SA este taticul taticilor...trebuia neaparat ca acest raport sa confirme ce toata lumea stia deja?!
  • +14 (14 voturi)    
    NU-i bai, au Brexit! (Miercuri, 5 iulie 2017, 10:14)

    un_deget_de_secaturi [utilizator]

    "o legatura clara si in crestere" - nu-i nimic, Mica Britanie a iesit din UE, asa ca va expluza rapid pe romanii, polonezii si bulgarii care lucrau acolo si faceau atentate! Fara noi vor fi bogati si fericiti ...
  • +9 (19 voturi)    
    Banul (Miercuri, 5 iulie 2017, 10:30)

    Joseph18 [utilizator]

    1 - Monarhiile NE-democratice au foarte multi bani.
    2 - Arabii au cumparat si investit enorm in Londra.
    3 - Pana si Primarul Londrei apartine Islamului.
    4 - Alte 8 orase au primari islamici, printre care Leeds, Birmingham, Oxford, Blackburn, Sheffield etc.
    5 - Au peste 3.000 de Mosquei si 150 de tribunale.
    6 - Vom trai si vom vedea...!

    Pana atunci 'traiasca prietenia' dintre UK si lumea Islamista, bazata pe petrol + dolari + armament.
    • 0 (4 voturi)    
      150 de tribunale... (Miercuri, 5 iulie 2017, 14:09)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

      sharia...trebuie specificat, ca sa inteleaga lumea despre ce vorbim aici...
      • +1 (1 vot)    
        Corect (Miercuri, 5 iulie 2017, 21:57)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        Aveti dreptate!
        In engleza suna si mai bine:
        "Over 30 Muslim Sharia Courts" si suplimentar "Over 50 Muslim Sharia Councils"

        Si tot din aceiasi sursa:
        - 78% dintre femeile musulmane NU LUCREAZA insa au dreptul la locuinta si alocatii.
        - si 63% dintre barbati nu lucreaza avand si ei ajutoare sociale remarcabile.

        Asa incat, musulmanii au destul timp la dispozitie pentru a aduce pe lume 5-6 "puisori" care vor contribui si ei la veniturile familiei.

        Deocamdata, sunt circa 6 milioane de musulmani si 66 milioane de englezi, INSA peste un oarecare timp, s-ar putea ca musulmanii sa fie majoritatea in Anglia [si NU NUMAI ACOLO!]
    • -1 (3 voturi)    
      well (Miercuri, 5 iulie 2017, 17:25)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

      3.000 de moschei, putin ! Romanistanul are 18.000 de biserici, pam pam !
      • 0 (0 voturi)    
        mai lobotomizatule...... (Miercuri, 5 iulie 2017, 19:24)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        trebuie sa intelegi ca Romania este un stat unde crestinismul detine o cota de peste 95%...nu inteleg ce legatura este intre faptul ca Romania are 18000 de biserici iar UK are "doar" 3000 de moschei?!...
  • +2 (2 voturi)    
    te doare mintea (Miercuri, 5 iulie 2017, 10:52)

    Point [utilizator]

    parca qatarul finanta teroristii...
    saud si fratii lui tocmai asta zic si mai au putin si sar la bataie.ca sa vezi,tocmai acum,nu's ce (thin tank) zabauc se trezi sa zica,ce nesimtit,ca saud da cu banu'n teroristi.
    vai,aceste cuvinte ne doare
    • +2 (2 voturi)    
      stai linistit... (Miercuri, 5 iulie 2017, 15:51)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Point

      caci si qatarul investeste foarte mult in jihadul islamc (terorismul islamic in genere...)...
  • +5 (5 voturi)    
    Nuuuuuuuu (Miercuri, 5 iulie 2017, 10:54)

    Zummm [utilizator]

    Cine ar fi crezut :))))
  • +4 (4 voturi)    
    ce tupeu (Miercuri, 5 iulie 2017, 11:17)

    Nevermind [utilizator]

    Cum sa-i acuzi pe sauditi, cand ordinul pe unitate este ca iranul si siria sunt baietii rai, in exclusivitate? Bine, teroristii sunt shia si nu sunni, dar astea sunt detalii care nu conteaza cand bombardezi sunni si vinzi arme la shia.
    • +3 (3 voturi)    
      corectie (Miercuri, 5 iulie 2017, 12:31)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      A se inversa sunni cu shia
    • +3 (3 voturi)    
      Un pic pe invers (Miercuri, 5 iulie 2017, 13:04)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Arabia Saudită e predominant suni.
      Singurele țări predominant shia sunt Iran și Irak (câți or fi mai rămas din ei după ce a intrat ISIS în ei).
  • +2 (8 voturi)    
    Arabia Saudita aliata cu SUA (Miercuri, 5 iulie 2017, 11:30)

    jackalphonse [utilizator]

    Despre aceeasi "tara" este vorba?
    Arabia Saudita care macelareste in Yemen, acolo unde nici ajutoarele umanitare nu ajung, nici jurnalistii nu stiu cati si cum mor?
    AS care incearca sa transforme Qatarul in Irak, din acelasi motiv, pentru ca, fortat de situatie, Qatarul vrea teava de petrol mai la dreapta si a vandut petrol in yuani, evitand petrodolarul?
    Pai din cate vad, Arabia saudita face ce i spune SUA sa faca, asa ma ma intreb daca nu cumva SUA este la originea terorismului nascut dintr-o cultura defecta a islamului.
    • -2 (4 voturi)    
      legat de ultima ta fraza... (Miercuri, 5 iulie 2017, 16:25)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      americanii au finantat (si inca finanteaza) regimurile islamo-fasciste care propavaduiesc aceasta ideologie criminala...
      • -3 (3 voturi)    
        cred ca mai corect... (Miercuri, 5 iulie 2017, 16:58)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        spus ar fi : "sprijina militar si logistic regimurile islamo-fasciste"...de finantat se finanteaza singure...dar se v-a termina si petrolul asta odata si odata!...
    • +1 (5 voturi)    
      Imbecilitatea atinge o noua culme (Miercuri, 5 iulie 2017, 16:37)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      "SUA e la originea terorismului islamic"
      • -3 (3 voturi)    
        toata lumea este... (Miercuri, 5 iulie 2017, 16:54)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        de accord cu tine ca atunci cand postezi cate ceva, citez "Imbecilitatea atinge o noua culme"...lol!!!