Filiala din Mali a retelei al-Qaida a dat publicitatii un video cu 6 ostatici, printre care si romanul Iulian Ghergut

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 2 iulie 2017, 9:16 Actualitate | Internaţional

Iulian Ghergut
Foto: Twitter
Filiala din Mali a retelei al-Qaida a dat publicitatii un video cu 6 ostatici, printre care si romanul Iulian Ghergut, rapit in aprilie 2015 in nordul Burkina Faso, anunta AFP citand SITE, site specializat in monitorizarea site-urilor islamiste.

UPDATE: Celula de criza interinstitutionala a luat nota de difuzarea materialului video al retelei al-Qaida si lucreaza in regim de permanenta pentru gestionarea situatiei, arata Ministerul Afacerilor Externe intr-un raspuns la solicitarea Agerpres. Totodata, potrivit MAE, Celula de criza depune toate eforturile pentru "eliberarea cetateanului roman".

Clipul video are 16 minute si 50 de secunde, nu este datat si a fost publicat sambata.

Ceilalti 5 ostatici care apar in clip sunt Arthur Kenneth Elliott (cetatean austalian), Sophie Petronin (cetatean francez), Stephen McGownn (sud-african), Beatrice Stockly (cetatean elvetian) si Gloria Cecilia Narvaez Argoti (cetatean columbian).

Romanul Iulian Ghergut, responsabil cu securitatea minei de mangan din Tambao, situata in provincia Oudalan din Burkina Faso, in apropierea frontierelor cu Mali si Niger, a fost rapit pe 4 aprilie 2015 de cinci persoane inarmate, care au atacat un convoi aflat in misiune de patrulare. Un jandarm si un sofer au fost raniti in atacul comis in apropierea minei exploatate de Pan African Minerals, o filiala a Timis Corporation, compania omului de afaceri roman Frank Timis.

Rapirea cetateanului roman a fost revendicata in mai 2015 de gruparea jihadista salafista Al-Mourabitoune, intr-o inregistrare audio difuzata de agentia mauritana Al-Akhbar, in care a indemnat "Guvernul roman sa acorde atentie serioasa negocierilor pe tema eliberarii ostaticului".

Cel mai recent video cu Iulian Ghergut fusese dat publicitatii la 1 noiembrie 2016. In inregistrare, Ghergut purta barba, vorbea franceza cu un puternic accent si spunea ca secventa a fost inregistrata pe 21 septembrie. El spunea ca stare lui de sanatate este buna. Ghergut spunea ca se gandeste la familia lui si cerea guvernului roman sa faca totul pentru eliberarea sa.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

7809 vizualizari

  • +7 (17 voturi)    
    P$D Mandru Ca ii Roman ce a facut ? (Duminică, 2 iulie 2017, 9:20)

    un domn [utilizator]

    NIMIC !!! era la Guvernare in 2015, a revenit la Guvernare cu un acromegal securist...NIMIC !

    p.s macar trimiteti l pe Mircea Badea, poate fi un fel de Rambo !
  • -13 (19 voturi)    
    sahelul, maghrebul si orientul zis aproapiat.. (Duminică, 2 iulie 2017, 9:37)

    demaGOGU [utilizator]

    ...sunt pericolul nr 1 la adresa stablitatii si securitatii europene!

    Occidentul (Franta in special, vezi forta G5 de 5000 soldati delocalizati in banda saheliana, vezi summitul G5 tinut azi la Bamako sub tutela lui Macron) a inteles asta, Estul se lupta in continuare cu fantomele defunctului razboi rece...desigur, cu concursul si sprijinul extrem de interesat al masinii de razboi americane.
  • +17 (21 voturi)    
    2 ani si 2 luni in captivitate (Duminică, 2 iulie 2017, 9:54)

    Magdalena ValentinaFeru [anonim]

    Ii doresc sa se intoarca acasa cu bine.
    • -6 (12 voturi)    
      urari peste gard vecino ? (Duminică, 2 iulie 2017, 10:25)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Magdalena ValentinaFeru

      asta e Varful Propagandei P$D ? mai bine scrie pe nano-blogul tau un indemn la Solidaritate !
  • +20 (20 voturi)    
    Guvernele de netoti PSD mai ales sint in stare (Duminică, 2 iulie 2017, 10:08)

    Maniu [utilizator]

    MAE e plin de copii de militieni si securisti incapabili. Nici un ministru n-a vrut sa se ocupe de asta, desi a fost o revolutie in Romania.
  • +6 (30 voturi)    
    Omul asta si-a asumat riscul (Duminică, 2 iulie 2017, 10:27)

    Klaus_ [utilizator]

    Cu toata compasiunea pentru el si familia lui, totusi Iulian Ghergut n-a fost rapit in timp ce vizita piramidele in Egipt ca turist, cand facea fotografii in Iordania ca reporter sau cand participa la o misiune NATO trimis de Ministerul Apararii. Omul asta s-a dus in Burkina Faso de buna voie, in interesul lui personal, stiind exact ce riscuri isi asuma. Statul roman a emis avertismente oficiale pe care le poate vedea oricine are acces la internet si calatoreste in lume, deci omul a fost informat. Si nu s-a dus ca turist sau militar, ci ca mercenar (ma rog, ca responsabil cu securitatea minei lui Frank Timis). Probabil a castigat o caruta de bani pentru asta. Si n-am nimic impotriva sa castige mult, e normal sa fie asa, e viata lui in joc. Dar nu mi se pare corect ca Statul Roman sa plateasca o rascumparare din banii platiti demine ca impozit, pentru a-l salva.
  • +4 (8 voturi)    
    ce sa-i faci? (Duminică, 2 iulie 2017, 11:38)

    I [utilizator]

    asa e daca esti rapit cand nu trebuie. Daca era base la putere il aducea acasa. Dar asa... pe astia ii doare in cot si de el si de noi. Ei sunt mandrii ca sunt romani dar defapt sunt inamicul cel mai mare al acestui popor!
  • 0 (10 voturi)    
    Se pare ca alegerile prezidentiale sunt mai (Duminică, 2 iulie 2017, 11:47)

    xrogo [utilizator]

    incolo de asta Johann nu s-a implicat de loc in recuperarea unui compatriot, vezi si implicarea lui Base in recuperarea ziaristilor!
  • +3 (5 voturi)    
    Filiala din Mali (Duminică, 2 iulie 2017, 12:14)

    malioffice [utilizator]

    Filiala din Mali a retelei al-Qaida ??
    Nu era parca sucursala ?
  • +2 (2 voturi)    
    vorbeste franceza cu accent puternic.. (Duminică, 2 iulie 2017, 13:52)

    om simplu din multime [utilizator]

    ce fel de accent ?
    in legiunea straina se vorbeste franceza cu accentul legiunii :-)
    probabil ca este un ex legionar, de unde si cetatenia franceza. de acolo si pregatirea militara, necesara functiei de sef al pazei. pregatire militare pe care legiunea straina o ofera chiar la fata locului in mali.
    elemente de cercetare/informatii, ale legiunii, cu siguranta actioneaza in mali. legiunea straina a fost si este implicata in trebile interne de acolo. francezii au controlat guvernele din mali. probabil ca, de cand cu al qaida, este mai dificil. totusi, armata si politia locala sunt controlate de francezi.
    nasol ca pozitia oficiala a westului este ca nu negociaza cu teroristii.
    deci, singurele lor sanse sunt, probabil, fie bani privati, fie succesul unei actiuni armate.

    o interventie a sie, aaaaa ?! acum au sansa sa se afirme :-))