Pentagonul amana o decizie de a permite transexualilor sa se inscrie in armata SUA 

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 iulie 2017, 9:17 Actualitate | Internaţional

Reprezentantii Pentagonului au anuntat amanarea cu sase luni a implementarii unei decizii, care permitea transexualilor sa se inscrie in armata americana, potrivit unui document intern obtinut de catre jurnalistii CNN, relateaza News.ro.

"Vom utiliza aceasta perioada suplimentara pentru a evalua cu mai multa grija impactul unor asemenea recruti asupra pregatirii si letalitatii. Aceasta actiune nu presupune in niciun mod impactul revizuirii", se arata in documentul intern semnat de seful Pentagonului, Jim Mattis.

Ultimul Secretar al Apararii, Ash Carter, a pus capat in 2016 interdictiei cu privire la inscrierea in armata a persoanelor transexuale, dar a sustinut ca acest proces se va desfasura in mai multe etape.

Mattis avea drept ultimatum 1 iulie pentru a lua o decizie cu privire la recrutii transexuali.

Saptamana trecuta, liderii Fortelor Aeriene, Armatei si Marinei au depus o solicitare pentru amanarea deciziei, care ar fi permis persoanelor ce se identifica deja drept transexuali sa se inscrie in armata SUA.

Multi congresmeni republicanu se opun posibilitatii ca transexualii sa serveasca in armata, iar un amendament care ar fi blocat recrutii transexuali a fost dezbatut miercuri in Camera Reprezentantilor.

Asociatia Partenerului Militar American, care militeaza pentru drepturile militarilor din comunitatea LQBT, s-a declarat dezamagita de decizia luata de Mattis.

"Aceasta amanare cu sase luni este dezamagitoare, pentru ca este o intarziere inutila a abilitatii transexualilor de a fi deschisi cu privire la identitatea lor atunci cand intra in armata", a declarat presedintele organizatiei nonguvernamentale, Ashley Broadway-Mack.

De asemenea, acesta a argumentat ca recrutii transexuali creeaza o forta militara mai toleranta si diversa in SUA.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

1044 vizualizari

  • -3 (21 voturi)    
    De rasul curcilor (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 9:55)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Vor o „forta militara mai toleranta si diversa”.

    Armata nu are de-a face cu toleranta si diversitatea.
    Rolul ei este sa bage frica in dusmani, iar daca asta nu e suficient trebuie sa-i omoare. Un balci cu travestiti si toalete speciale nu se potriveste descrierii.
    • +4 (18 voturi)    
      Si daca-i un trans de 120 de kile (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 11:42)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      numai muschi si cel mai bun lunetist din armata? Asa ca contra-intrebare... Bati campii.....
      • -6 (16 voturi)    
        Daca si cu parca (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 16:10)

        Popescul [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        Daca si cu parca... Cand te-ai trezit era deja dimineata. Nu esti foarte inteligent. Adica, nu te da inteligenta afara din casa.
        • +5 (13 voturi)    
          Scuze, nu putem fi toti la fel (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 17:50)

          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

          pentru aia eu n-am facut pe nimeni prost, mucosule....inteligent.
      • -5 (13 voturi)    
        Un aspect neprevazut (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 19:25)

        YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        Iti dai seama cat de eficient ar putea fi un trans care este girafa? Inamicul nici macar nu l-ar baga in seama, pentru ca este ... girafa. Ce infiltrari si exfiltrari ar reusi sa faca, oau!

        https://www.youtube.com/watch?v=Gf4tf6y3uuA

        P.S. In caz ca nu te-ai prins, tipul face misto.
        • +5 (9 voturi)    
          am o intrebare.. (Duminică, 2 iulie 2017, 0:53)

          exilatul [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

          te tine mult cind te apuca ...nu de alta dar prostia e tot o boala ca asta pe care o au astia de te legi de ei....
    • -3 (15 voturi)    
      Depinde cine vrea (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 11:45)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      LGBT e Soros, iar Soros e...
    • -2 (18 voturi)    
      Distractie maxima. (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 12:10)

      krampus [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Neo marxistii sunt mai tari decit ISIS, niste marines trasexuali impreuna cu cardul de psihologi si avocati care ii insotesc de obicei fac cit o suta de 9/11 ! Ar trebui sa depunem flori la Ambasada SUA.
    • -9 (15 voturi)    
      Pe ăștia ne bazăm să ne apere? (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 13:34)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Atunci mai bine ieșim din NATO și facem un tratat cu rușii.
      • +5 (9 voturi)    
        imbe-ilii nu trebuie.. (Duminică, 2 iulie 2017, 0:46)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        sa se apere...nu i ataca nimeni pt ca nu merita..asa ca...stai linistit..
    • +7 (15 voturi)    
      E vorba de transexuali (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 14:01)

      big.chief [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      nu de travestiti. Sa stii ca in armata SUA sunt si femei.
    • -3 (17 voturi)    
      la (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 15:26)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      imbecilii progrezijdi totul trebuie sa fie ''tolerant si divers''. Eficacitatea armatei e ultimul lucru pe care si-l doresc.
      • +3 (17 voturi)    
        Boicotezi Starbucks, precum tovarasii tai... (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 16:52)

        Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        ...intru mentalitati medievale? http://www.hotnews.ro/stiri-international-21849406-lider-musulman-indeamna-indonezieni-boicoteze-lantul-magazine-starbucks-pentru-sustine-comunitatea-lgbt.htm

        Ah, stai, ca esti anti-musulmani. Deci absolut tot ce zic musulmanii e cah. Deci si o actiune anti-LGBT e cah. Deci trebuie sa fii pro-Starbucks si implicit pro-LGBT. Dar stai, ca...

        Of, complicata ti-e situatia, baroane! Mai bea o vodculitza din salariul de la FSB si-ti trece.
  • -4 (20 voturi)    
    Sa-l angajeze pe Stefonknee Wolscht (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 11:27)

    cenzuratul [utilizator]

    Si evident, cum ar fi si normal sa se intample intr-o armata cu un soldat "transgender girl", sa-i dea pusti cu apa, pistoale cu capse, carti de colorat cu avioane multi-rol, tancuri de jucarie si lego din care sa faca scuturi anti-racheta. Iar cand se da alarma de atac, sa aiba stapanirea de sine sa fuga cat mai repede intr-un safe-space.

    Eroul armatei americane in era postmodernista:

    https://www.youtube.com/watch?v=MbiAHnjHlHg