Experti in arme chimice confirma utilizarea gazului sarin in luna aprilie in Siria

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 30 iunie 2017, 9:10 Actualitate | Internaţional

Expertii Organizatiei Organizatiei Internationale pentru Interzicerea armelor chimice au confirmat, intr-un raport, utilizarea gazului sarin in atacul din data de 4 din Siria, care a provocat o riposta din partea Statelor Unite. Ancheta organizatiei arata ca "un numar mare de oameni, dintre care cativa sunt morti, au fost expusi gazului sarin sau unui produs de tip gaz sarin", se arata in raportul obtinut de AFP.

Rezultatele acestui raport vor servi acum drept baza pentru o comisie comuna a Organizatiei Natiunilor Unite si Organizatiei Organizatiei Internationale pentru Interzicerea armelor chimice, care ar urma sa stabileasca daca fortele regimului sirian sunt responsabile pentru bombardamentul chimic din data de 4 aprilie asupra localitatii Khan Shaykhun din provincia Idlib.

Atacul s-a soldat cu 87 de morti, printre care numerosi copii, si a fost atribuit de Occident regimului Bashar al-Assad.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

1353 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    De ce ar fi folosit arme chimice Bassar al Assad ? (Vineri, 30 iunie 2017, 9:23)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Nu exista dovezi si este mai plauzibil sa fi fost o provocare, pt. a motiva reactiile internationale !
    Asta e ca tirurile de artilerie de pe platoul Golan si de la granita cu Turcia ...;).
    Din pacate sunt folosite aceste mijloace in razboiul asimetric...." modern".
  • +1 (9 voturi)    
    Assad e dictator, dar nu prost ! (Vineri, 30 iunie 2017, 10:25)

    John M. [utilizator]

    In conjunctura respectiva nici nu poate fi vorba ca el si-ar fi gazat propria-i populatie.
    • -2 (4 voturi)    
      Si ce dovezi ai? (Vineri, 30 iunie 2017, 11:33)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Pentru faptul ca a utilizat assad gaz sunt enorm de multe dovezi: imagini satelit, inregistrari radar, probe de la fata locului, marturii. Tu ce argumente ai in afara de povestea cu prostia?
      • +2 (2 voturi)    
        Am un singur argument : mossad ! (Vineri, 30 iunie 2017, 18:42)

        DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Cat despre prostie , ar fi mai multe de povestit ....dar nu aici...;).
        Du-te la gradinița ,cu povestile tale.
      • +1 (1 vot)    
        Bombardament criminal ? (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 9:17)

        utug [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Hersh: Trump Ignored Intel Before Bombing Syria
        https://www.youtube.com/watch?v=VBWyuDng8rI
        Veteran investigative reporter Seymour Hersh reports that President Trump bombed a Syrian military airfield in April despite warnings that U.S. intelligence had found no evidence that the Assad regime used a chemical weapon
        Seymour Myron Hersh (born April 8, 1937) is an American investigative journalist and political writer based in Washington, D.C.
        https://en.wikipedia.org/wiki/Seymour_Hersh
  • +1 (9 voturi)    
    Cine le-a folosit? (Vineri, 30 iunie 2017, 10:29)

    Lok [utilizator]

    Al-Assad nu avea motive pentru a lansa arme chimice asupra unei portiuni unde inamicul se retragea, zona cu civili, plus ca ar fi dat motiv pentru toate superputerile sa se implice si mai adanc decat erau deja. Ar fi cea mai idioata miscare din istorie.
    Adevarat interes pentru atac ar fi avut turcii, americanii si rusii.
    • 0 (4 voturi)    
      De ce? Simplu (Vineri, 30 iunie 2017, 12:16)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Al-Assad vrea să captureze mai repede teritoriile înaintea să ajungă kurzii sau cealaltă coaliție.

      Și nu, alții nu ar fi avut interes, nici măcar rușii deoarece i-ar pune într-o situație neplăcută căci ei au fost garantul și supraveghetorii distrugerii armelor chimice ale Siriei.
      • +2 (2 voturi)    
        Dar Israel ...avea interes ?! (Vineri, 30 iunie 2017, 18:44)

        DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

        :)
        • 0 (0 voturi)    
          Dar Corea de nord? (Vineri, 30 iunie 2017, 19:49)

          trotuar [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

          Dar reptilienii și Soroș?

          Vrei să spui că israelienii au zburat acolo au tras o bombă chimică iar rușii au tăcut și nu au zis nimic? Poate a fost Moș Crăciun beat. Adevărul e undeva la mijloc :)
      • +1 (1 vot)    
        "vrea să captureze mai repede teritoriile" (Vineri, 30 iunie 2017, 23:16)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

        A urmat vreo graba in capturare? Teritoriul era deja al lor, restul bateau adanc in retragere. Plus zero prezenta armata. La ce sa gazezi zona.
        Suspect este cum populatia din zona nu se rascoala, dar poate stiu ei mai bine cine arunca cu gaze.
        • 0 (2 voturi)    
          Lasa-l ,ca omu' posteaza pe bani...;) (Vineri, 30 iunie 2017, 23:54)

          DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          Duce in derizoriu , realitati clare !
  • -2 (8 voturi)    
    Assad (Vineri, 30 iunie 2017, 11:10)

    oana.blue [utilizator]

    e singurul care avea arme chimice si singurul care avea avioane din care sa lanseze acele bombe. De ce a ordonat atacul ? Pentru ca a putut. Pentru ca e un dictator criminal care si-a ucis proprii cetateni. Pentru ca rusii ii tin spatele. Pentru ca stia ce panica va starni acest atac.

    Sper sa aibe soarta lui Saddam.
    • +1 (3 voturi)    
      Esti blonda oana ...? (Vineri, 30 iunie 2017, 18:48)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui oana.blue

      Da ,Assad este un dictator criminal , dar NU el a folosit armele chimice !
      Mai incercati ...
  • 0 (0 voturi)    
    Experții? (Luni, 3 iulie 2017, 10:57)

    mrn200v [utilizator]

    Dacă sunt la fel de experți ca cei care au jurat că Saddam a folosit arme chimice, atunci lucrurile sunt clare. Ca și raționamentul beton: dacă au fost folosite arme chimice, atunci Bashar le-a utilizat. E perfect normal ca un președinte să-și gazeze populația pentru care se luptă să o elibereze. De altfel, nici nu avea alrcineva cine: în optica americană, ISIS doar sunt niște misionari ai păcii, nu? Pe scurt, Bashar un dictator criminal, dar nu e unul așa prost cum ne cred experții pe noi.