Mai multi jurati, exclusi din procesul lui Martin Shkreli pentru ca nu pot fi impartiali fata de "cel mai dusmanit om din America". Acesta a scumpit cu 5000% un medicament vital

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 27 iunie 2017, 8:36 Actualitate | Internaţional

Martin Shkreli a fost audiat si in Congresul SUA
Foto: Wikimedia Commons
Mai multi potentiali jurati in procesul federal de frauda al lui Martin “Pharma Bro” Shkreli au fost trimisi acasa de judecator pentru ca nu pot fi impartiali in privinta fostului director al unei firme farma din cauza notorietatii cazului in care acesta a scumpit cu 5.000% un medicament vital, scrie Guardian.  

Un potential jurat l-a catalogat drept “intruchiparea lacomiei corporatiste”, altul l-a etichetat drept “cel mai dusmanit om din America” iar un al treilea a gesticulat ca si cand ar vrea sa-l stranga de gat.  

Inca un potential jurat a fost exclus din proces dupa ce a marturisit ce a simtit dupa ce l-a vazut pe Shkreli la masa apararii din sala de judecata: “Mi-am spus in minte: Asta e un sarpe”.

De cand a fost arestat -si ulterior eliberat pe cautiune - la sfarsitul lui 2015, Shkreli a inflamat spiritele prin declaratii si postari in social media. 

Contul de Twitter i-a fost inchis dupa ce si-a batut joc cu imagini trucate de o jurnalista, iar congresmenii care l-au audiat au fost catalogati drept “imbecili” de omul de afaceri. 

Martin Shkreli, antreprenor si finantist, care a fondat Turing Pharmaceuticals in februarie 2015 este cercetat din decembrie 2015 pentru frauda fiscala intr-un dosar legat de alte companii. 

In septembrie, Turing Pharmaceuticals a majorat pretul unui comprimat de Daraprim, un medicament folosit impotriva paludismului si al unor infectii asociate SIDA, de la 13,50 la 750 de dolari de pe o zi pe alta.


Citeste mai multe despre   






















7875 vizualizari

  • -5 (9 voturi)    
    lasand la o parte "sentimentele" (Marţi, 27 iunie 2017, 8:55)

    blec-bierd [utilizator]

    atata timp cat legea ii permite sa puna ce pret vrea la produsele firmei sale... mi se pare foarte interesant cata galagie se face pe acest caz. o fi el arogant dar atata timp cat piata e libera, mai ales ca e vorba de SUA, ce treaba au congresmanii sa il intrebe pe el daca se simte vinovat ca face afaceri?
  • -7 (9 voturi)    
    lol... (Marţi, 27 iunie 2017, 8:58)

    liviu_ [utilizator]

    nu mia bine schimbam juratii pana cand il achita?!
    parca e proces din Romania sa dea dracu...
    • -2 (6 voturi)    
      Jury (Marţi, 27 iunie 2017, 10:49)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Sistemul cu jurati e o prostie in sine, si Romania a avut un astfel de sistem in perioada interbelica. Sa lasi 12 Dorei si Dorine sa hotarasca daca esti vinovat sau nu e o aberatie, verdictul e dat pe criterii emotionale nu rationale.

      Sunt firme de avocatura a caror specializare este alegerea juriului si atat, cu o armata de psihologi care indeintifica cine este inclinat sa iti de-a dreptate indiferent de fapte.

      Chiar si asa, procesul necesita ca juratii sa nu aiba deja o opinie formata despre cazul current, altfel nu mai e justitie ci inchizitie.
      • 0 (0 voturi)    
        sunt total de acord... (Marţi, 27 iunie 2017, 17:17)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        sistemul de jurati e o prostie...
        dar la un astfel de proces nu o sa gasesti oameni care nu au deja o opinie formata... singura diferenta e ca o sa invete sa-si tina gura :)
  • -8 (12 voturi)    
    Abuz made in USA! (Marţi, 27 iunie 2017, 9:02)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Este dreptul lui de a vinde medicamentul pe care il produce in fabrica lui la pretul pe care il doreste el astfel incat sa obtina castigul pe care-l vrea el! Problema este alta: de ce nu fac altii o fabrica din acelasi produs pentru malarie care ATENTIE !!!!!, NU ESTE SUB PATENT? Aaaa? Este scump? Cu alte cuvinte: hai mai nea omule, da ieftun medicamentele ca e scump sa facem noi altele! Ori este libertate economica, ori nu este! SUA ar trebui sa se decida! Ce-s intimidarile astea cu audieri in Congres? De cand congresul pune pretul la pastile? Credeam ca SUA nu este bananistanul rromanesc, dar se pare ca in cleptocratie exista mereu dorinta de a bananistaniza tara pe care o paraziteaza!
    • +5 (7 voturi)    
      Da si nu (Marţi, 27 iunie 2017, 10:45)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Ai dreptate partial, MS e o javra dar nu e singurul. Problema este ca legislatia USA permite cumpararea unui medicament al carui patent a expirat (in mod normal dupa ce expira patentul orice il poate folosi gratis), aici e problema !

      Amestecul statului in economie e justificat uneori, cum ar fi daca MS ar fi cumparat patentul pt insulina si cine nu isi poate permite pretul care a urcat cu 500% peste noapte e problema lui.
      • +1 (1 vot)    
        N-am inteles. (Marţi, 27 iunie 2017, 16:30)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        Deci patentul a expirat. Oricine il poate fabrica, dar el a cumparat singura fabrica. Nimeni nu vrea sa investeasca sa vanda cu 2 dolari, dar el, la fabrica lui vrea sa vanda cu 1000 de dolari. SI javra e el? De ce non-javrele nu fac ele la 2 dolari? De ce statul american nu face el o fabrica in care sa faca acelasi produs la 10 centi? Inteleg ca nu este sub patent!
  • +6 (8 voturi)    
    Omul asta chiar e un sarpe (Marţi, 27 iunie 2017, 9:26)

    parol_monsher [utilizator]

    Un fel de Dragnea corporatist.
    • -5 (7 voturi)    
      ai si un argument pentru asta (Marţi, 27 iunie 2017, 12:09)

      blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui parol_monsher

      sau te iei dupa facebook?
  • +2 (2 voturi)    
    Martin S. (Marţi, 27 iunie 2017, 15:28)

    stani [anonim]

    Inca de la inceput Martin a fost demonizat de catre o buna parte din mass-media americana. L-am urmarit de mai multe ori pe canalul sau de YouTube si mi-am dat seama ca, pe langa faptul ca e un tip inteligent, e un tip de treaba. Intr-unul din live-urile sale a explicat care e povestea cu acel medicament. A specificat clar ca banii vrea sa-i stoarca de la companiile de asigurare si nu de la persoanele fizice. Bolnavii de HIV care nu detin o asigurare medicala vor primi medicamentul gratis sau la un pret de cativa dolari. Aceasta abordare a sa ma face sa cred ca razboiul impotriva lui este dus tocmai de companiile de asigurare din SUA.
    De multe ori ajungem sa uram de fapt hologramele unor persoane proiectate de mass-media prin diverse medii de comunicare.