VIDEO Atac la Londra: O masina a lovit cel putin 10 pietoni in fata unei moschei. Un mort si 10 raniti / / Soferul a fost protejat de imam pana la venirea politiei / Atacatorul ar fi strigat: O sa ucid toti musulmanii!

de Alina Neagu, Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 19 iunie 2017, 4:37 Actualitate | Internaţional

O masina a intrat in pietoni
Foto: Captura YouTube
O dubita a intrat luni in credinciosii care ieseau dintr-o moschee londoneza, una dintre cele mai mari din tara, ucigand cel putin o persoana si ranind mai multe. Premierul Theresa May a spus ca incidentul este tratat ca un potential atac terorist, iar cea mai mare organizatie musulmana britanica a afirmat ca este un act deliberat de islamofobie in timpul Ramadanului. Soferul, in varsta de 48 de ani, a fost imobilizat de civili inainte sa fie arestat de politie.

Evolutia evenimentelor de luni:

16.50 Soferul dubei nu era cunoscut autoritatilor ca extremist, a declarat un oficial al ministerului de interne.

12.38 Arhiepiscopul de Canterbury a condamnat atacul: “Suntem solidari cu prietenii nostri musulmani si ne rugam pentru cei indurerati sau raniti”.

11.14 “Duba pur si simplu a venit peste noi. El (soferul) striga: ‘O sa ucid toti musulmanii’”, a declarat Abdulrahman Saleh Alamoudi pentru BuzzFeed News

11.08 Momentul in care suspectul este arestat:



09.00 - Politia metropolitana precizeaza ca nu mai are in vedere deocamdata alti suspecti in urma acestui incident, dar ca investigatia continua (The Guardian). Precizarea vine dupa ce mai multi martori ai incidentului au spus ca au vazut trei persoane in dubita care a intrat in oameni

08.33 Mai multi martori au declarat Sky News ca imamul moscheii a protejat soferul dubei de civilii furiosi din jur pana la venirea politiei. 

Relarile par sa confirme comunicatul Muslim Welfare House, in care se multumeste imamului Mohammed Mahmoud, “al carei curaj a ajutat la calmarea situatiei dupa incident si care a impiedicat alte raniri si pierderi devieti omenesti”. (Guardian)

08.02 Primarul Londrei, Sadiq Khan, a spus ca “oribilul atac terorist” a lovit londonezi nevinovati care se rugasera in sfanta luna a Ramadanului.

7.30 Premierul Theresa May anunta ca incidentul este tratat ca un "posibil atac terorist" si ca va prezida o reuniune a Comitetului de Urgenta (Reuters)

07.15
Mohammed Shafiq, seful organizatiei musulmane Fundatia Ramadanului, a condamnat "atacul rau intentionat".
"In cazul in care se confirma ca acesta este un atac deliberat, atunci trebuie sa fie considerat un act de terorism", a adaugat el.

Asociatia musulmana de aparare a Drepturilor Omului, Cage, denunta "cresterea galopanta a islamofobiei" si indeamna la calm.

07.00 Politia din Londra anunta ca o persoana a murit si opt au fost ranite. Suspectul, un barbat de 48 de ani a fost prins chiar de catre martori. El a fost dus la un spital din Londra si urmeaza sa fie apoi audiat.

06.50
Doi musulmani si-ar fi pierdut viata in incidentul de duminica noaptea din apropiere de moscheea Finsbury Park din Londra  (The Sun).

06.40:
Evocand un "eveniment teribil", premierul britanic Theresa May a spus: "Toate gandurile mele se indreapta spre cei raniti de cei apropiati lor si de serviciile de urgenta de la fata locului".

Liderul laburist Jeremy Corbyn a scris pe Twitter ca este "socat". (AFP)

05:10: Un barbat inarmat cu un cutit a coborat din masina, cel putin o persoana a fost injunghiata (Reuters).

Incidentul are loc in plina perioada a Ramadanului cand musulmanii practicanti se roaga in moschei dupa caderea noptii si vine dupa alte doua atacuri comise anul acesta la Londra, comise de islamisti. Pietoni au fost loviti de vehicule la Parlament, in luna martie si pe London Bridge, acum doua saptamani.



"Politia a fost chemata imediat dupa ora 0:20 (23:20 GMT) cand a fost semnalat faptul ca un vehicul a intrat in pietoni", a anuntat Politia intr-un comunicat. "Exista un anumit numar de raniti" si "o persoana arestata", a mai precizat Politia.

Serviciul de ambulanta din Londra a trimis mai multe echipaje la locul incidentului, Seven Sisters Road.

Consiliul musulmanilor, organizatie care reprezinta musulmanii din Marea Britanie, a anuntat ca incidentul s-a petrecut in fata unei moschei.

Reamintim ca 7 oameni si-au pierdut viata si alti 48 au fost raniti in noaptea de 3 spre 4 iunie la Londra dupa ce o camioneta a intrat in trecatori pe London Bridge, iar trei barbati au injunghiat oameni pe strazi si in baruri. Cei trei atacatori au fost impuscati mortal de fortele de ordine dupa cateva minute.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

18995 vizualizari

  • -2 (48 voturi)    
    Atentat (Luni, 19 iunie 2017, 5:29)

    GoldenPhoenix [utilizator]

    Mda, deja nu se mai vorbeste despre atentate, acum mass-media le zice ''incidente'', atentatorii nu mai sunt Musulmani, acum le zice ''cetateni europeni'' ! Se incearca manipularea populatiei si minimalizarea unor acte grave venite impotriva adevaratilor cetateni europeni. Rusine mass-media ca nu aveti curajul sa spuneti stirilor pe nume !
    • +22 (36 voturi)    
      Razboi civil importat in Europa (Luni, 19 iunie 2017, 10:35)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui GoldenPhoenix

      Atentatele teroriste si "raspunsurile" de genul acestui atac de la moscheea londoneza sunt manifestarile unui razboi incipient, care va fi dus pe teritoriul european.

      A devenit inevitabil din momentul in care o parte a elitelor politice occidentale au decis ca importul de forta de munca e mai simplu si mai "ieftin" decat relansarea natalitatii sau investitii masive pentru a sustine o societate in declin demografic care sa fie ajutata de robotizare (Japonia e lider in acest domeniu pentru ca anticipeaza imbatranirea populatiei si refuza imigratia).

      Zeci de milioane de imigranti din afara Europei au intrat in UE, cel mai adesea ilegal, si li s-a tolerat sederea alocandu-se chiar sume imense pentru "integrare", in detrimentul altor tipuri de investitii.

      Asa se face ca UE are oficial 23 de milioane de someri, dar totusi nu blocheaza intrarea altor sute de mii de migranti, anual, ceea ce va agrava situatia.
      Nu e deloc intamplator ca unii lideri de stanga incep sa vorbeasca deschis despre "venit universal gratuit", sunt deja constienti ca UE nu e capabila sa rezolve problema somajului iar imigratia il va amplifica.

      Sondajele arata o majoritate de cetateni UE care nu vor "islam politic" in Europa, care se tem (cu argumente) de ideologia religioasa islamica, perceputa ca intoleranta cu minoritatile, femeile sau libertatea de exprimare.

      Dinspre lumea islamica, Europa e agresata continuu de cel putin o miscare politica (Fratii Musulmani) si doua miscari jihadiste (Al Qaeda si Statul Islamic).

      Daca adaugam si statele islamice care considera Occidentul un fel de "inamic" (tari din Golf, Iranul, Turcia lui Erdogan), suntem in fata unui confict major intre doua tipuri de civilizatie: cea de tip european si aceea de tip islamic.

      Actiuni musulmane jihadiste si reactii sporadice la acestea (uneori ca acest atac de la moschee) se vor multiplica in viitor, pentru ca numarul musulmanilor din UE si nemultumirea fata de prezenta lor vor creste in paralel.
      • -9 (9 voturi)    
        credentials ? (Luni, 19 iunie 2017, 18:24)

        cezarjipa [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        Ce autoritate aveti in domeniul relatiilor geopolitice mondiale ?

        Ne puteti prezenta un CV ceva ?

        Pe masura afirmatiilor facute, da ? :)
    • +9 (29 voturi)    
      depinde de mass media (Luni, 19 iunie 2017, 10:45)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui GoldenPhoenix

      Reuters erau cu echidistanta obsesiva...
      Oricum moscheea aia este inima jihadistilor britanici. Toti aia cu accent britanic care se filmau taind capete prin Siria, au trecut pe acolo.
      Asa ca inainte si inapoi sa mearga duba pana ii zic eu sa se opreasca.
      • -2 (6 voturi)    
        Cu ce esti tu diferit (Luni, 19 iunie 2017, 19:10)

        tiberius_p [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        ...fata de un terorist musulman cand vii cu faze genul "inainte si inapoi sa mearga duba pana ii zic eu sa se opreasca".

        Daca ti-as explica cum sta treaba cu responsabilitatea individuala probabil mi-ai rade in fata si m-ai acuza de corectitudine politica. Dar cu corectitudinea logica cum ramane? Si ea a ajuns sa fie o crima de gandire?
    • +8 (30 voturi)    
      primarul musulman (Luni, 19 iunie 2017, 11:19)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui GoldenPhoenix

      auzi la el, alelalte erau atacuri teroriste, asta e “oribilul atac terorist”...


      ...lumea in care traim...
      • -5 (9 voturi)    
        primarul ala musulman (Luni, 19 iunie 2017, 18:27)

        cezarjipa [utilizator] i-a raspuns lui Mawrkuss

        ... a reactionat corect in ambele situatii.

        Distinctia de exprimare pe care ai vazut-o tu (nu bag mana in foc ca esti capabil de citire corecta a unui text, tinde sa devina exceptia in ziua de azi) serveste mai degraba obiectivarii unor fobii strict personale. Ceea ce nu mai e treaba noastra, doar a ta.
    • +5 (17 voturi)    
      Ce spui tu acolo ? (Luni, 19 iunie 2017, 12:33)

      midumi [utilizator] i-a raspuns lui GoldenPhoenix

      Vad cuvinte in text de genul:

      "atac terorist", "musulman", "moschee"...

      Ai citit macar articolul sau ai dat drumul la propaganda la foc automat fara macar sa citesti articolul?

      Politicienii si mai ales Rusia se hranesc cu panica asta total stupida....
    • -5 (7 voturi)    
      deloc (Luni, 19 iunie 2017, 18:23)

      cezarjipa [utilizator] i-a raspuns lui GoldenPhoenix

      Nu se incearca nici o manipulare a populatiei si in nici un caz o minimalizare a unor acte grave impotriva cetatenilor europeni, mai vechi sau mai noi.

      In Occident legea este egala pentru toti si chiar functioneaza.

      Sigur ca e dificil de priceput pt. un roman.
  • +25 (51 voturi)    
    Fobie? (Luni, 19 iunie 2017, 8:04)

    BEDE [utilizator]

    Este oare corect sa se numeasca "islamofobie"? Fobie ar insemna temere nejustificata. Dar, cum se face oare ca cele mai multe atentate teroriste in toata Europa sunt comise in numele lui Allah si al "profetului" sau? Si cum stau lucrurile cu razboaiele de sute de ani dintre siiti si sunniti? Nu ar indica aceasta ca este, de fapt, o temere justificata.
    Da, au fost ucisi cativa musulmani, si este tare trist acest fapt. Dar, oare ar parea chiar asa de surprinzator ca unii, din disperare ca nu se vede ca autoritatile sa ia masuri eficiente impotriva terorismului, se intampla ca si-au propus sa "faca dreptate" dupa cum li se pare lor?
    Si mai este o chestiune: daca atacatorul a fost prins, de ce oare nu se spune cine este si ce motive invoca el pentru acest act de terorism? Sa fie un om disperat ca teroristii islamisti nu sunt opriti, care, ca raspuns, a gasit sa recurga si el la terorism? Sau sa fie un islamist mai de alte convingeri decat cei care se strangeau in acea moschee?
    Oricum ar fi, nu as spune ca este fobie, ci ca teama de islam este perfect justificata.
    • +1 (13 voturi)    
      Corect! (Luni, 19 iunie 2017, 12:53)

      Anna O. [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Foarte pertinenta observatia asupra fobiei!
    • -3 (19 voturi)    
      Deci tie ti se pare normal (Luni, 19 iunie 2017, 14:37)

      Dan123 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      sa ucizi oameni..

      Eu as prefera sa am vecini musulmani decat pe tine.
      • +2 (12 voturi)    
        Muta-te in Londra! (Luni, 19 iunie 2017, 15:11)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Dan123

        Vei avea cu siguranta vecini musulmani...daca tu esti inconstient, asta nu inseamna ca toti trebuie sa sufere din cauza ta!..
        • -5 (9 voturi)    
          in Londra... (Luni, 19 iunie 2017, 18:28)

          cezarjipa [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

          ... traiesc mai multi musulmani civilizati ecat romani in Romania.

          Ce parere ai ?
    • 0 (10 voturi)    
      ! (Luni, 19 iunie 2017, 14:39)

      melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Atentatele teroriste in Europa i-au avut ca autori pe musulmani si noi stim ca: " Cine seamana vant, culege furtuna". Era de asteptat sa apara o reactie. Si, asta-i doar inceputul.
  • +13 (29 voturi)    
    Nu e bine (Luni, 19 iunie 2017, 8:45)

    adrian88000 [utilizator]

    deloc. Escaladarea violentei este periculoasa. Imi pare rau ca cei ce au inceput ( centura pe burta,mitraliera, cutite, camioane pe post de obuz ) nu au stiu proverbul :
    " Cine seamana vant, culege furtuna!"
    • +6 (10 voturi)    
      Complectez cu (Luni, 19 iunie 2017, 11:30)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      "Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face"
  • +11 (23 voturi)    
    xxxxl (Luni, 19 iunie 2017, 8:56)

    XXXXL [anonim]

    a-nceput sa li se-ntample si la mulsulmani ... or sa le dea foc la papuci pana la urma...
  • +10 (32 voturi)    
    nu exista fum fara foc (Luni, 19 iunie 2017, 9:06)

    Ed___ [utilizator]

    din pacate, chiar daca nu il plac pe Trump, cel putin adiminstratia Trump AU DAT cel mai bun mesaj al SUA si al lumii occidentale si anume TREBUIE FACUT ORICE pentru a fi impiedeca PREDICAREA URII si orice actiune care sprijina TERORISMUL de orice natura ar fi !


    Totusi, Trump a fost cel care a spus clar si raspicat ca Facebook, Twitter, Google nu fac destul pentru a lupta impotriva URII si TERORISTILOR si
    a spus clar si raspicat ca toate tarile si toti responsabili religiosi trebuie sa IMPIEDICE predicarea urii si a terorismului !

    Ceea ce este un mare semnal clar spus pe fata
    de care "political correct" nu au spus-o.

    Sa speram ca orice nebuni de orice tabara se vor calma si toata lumea va intelege ca suntem toti oameni.
  • +26 (44 voturi)    
    Islamofobie ? (Luni, 19 iunie 2017, 9:19)

    Cuca [utilizator]

    Deci toate celelalte, mult mai grave dpdv al numarului de victime, se pot numi "crestinofobie", da ?
    • -6 (16 voturi)    
      35 persons were killed and 45 others were injured (Luni, 19 iunie 2017, 11:14)

      mariusc80 [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      Cand zici mai grave te referi la culoare pielii, nu?
      Ca la numar de victime, musulmanii sunt net "castigatori" la capitolul victime.

      https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_terrorist_incidents_in_May_2017
      • +9 (11 voturi)    
        Deci... (Luni, 19 iunie 2017, 12:45)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui mariusc80

        ...islamiștii care masacrează musulmani în atentate pe la Baghdad, Kabul, prin Nigeria sau Yemen pot fi numiți islamofobi. Nu ?
        • -1 (11 voturi)    
          Nu prietene progresist... (Luni, 19 iunie 2017, 13:54)

          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

          Atentatele la care faci referire au fost facute in numele islamului impotriva “necredinciosilor”, care pot fi crestini, budisti, evrei, etc. si a apostatilor, care pot fi siiti, allawiti, sufiti, etc. si care sunt considerati ca tradatori ai islamului de catre suniti...Deci acele atentate terorist-musulmane nu au cum sa fie “islamofobe”....asa ca plimba ursu’ neomarxist in alta parte!
          • -4 (8 voturi)    
            progresist ? (Luni, 19 iunie 2017, 18:33)

            cezarjipa [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

            Operezi cu concepte ideologice care nu prea au corespondent in realitatea individuala a fiecaruia dintre noi.

            On topic, distinctiile intre diversele branse ale islamului se intalnesc si la crestini si au justificat multa varsare de sange. Citeste istorie.

            Evident, te-ai trezit sa descoperi ceva nou sub soare, si anume crestinofobie care justifica islamofobia, si invers.
      • -1 (11 voturi)    
        Un exemplu elocvent... (Luni, 19 iunie 2017, 13:48)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui mariusc80

        Care arata persecutiile la care sunt supusi crestinii in tarile conduse de catre musulmani si in care legea islamica sharia este aplicata in societate, este urmatorul:

        http://www.csw.org.uk/our_work_profile_sudan.htm

        Nu se poate spune acelasi lucru despre tarile crestine unde populatia musulmana are drepturi religioase depline...atat de depline incat isi permit sa raspandeascca ura impotriva cetatenilor tarilor respective cat si sa-i omoare pe acestia in plina strada sub privirile ingatuitoare ale autoritatilor...atentatul regretabil de azinoapte este un act disperat al unui european care nu a mai putut suporta acest lucru..posibil ca acesta sa-si fi pierdut sotia, copilul/copiii sau o ruda/prieten apropiat in atacuri terorist-musulmane
        • -1 (3 voturi)    
          pe aratura (Luni, 19 iunie 2017, 18:36)

          cezarjipa [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

          ... tacanitul in cauza n-avea nici o treaba cu luptele inter confesionale, or a fi suferit o pierdere personala cu ocazia atentatului respectiv.

          Era un extremist analfabet tacanit si probabil nerealizat in viata.
          Fobiile de tot felul il obiectivau si asta e. Intamplator acum era vb de musulmani.
    • 0 (4 voturi)    
      Da (Luni, 19 iunie 2017, 11:20)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      Da
    • -2 (4 voturi)    
      Da, corect... (Luni, 19 iunie 2017, 13:36)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      dar nu “corect politic”...;)
  • -1 (19 voturi)    
    dupa (Luni, 19 iunie 2017, 10:45)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    dupa fapta si ... rasplata!
  • +3 (25 voturi)    
    Chiar ma intrebam (Luni, 19 iunie 2017, 11:56)

    BartSimpson [utilizator]

    Cand o sa apara si o facatura menita sa mai spele si imaginea musulmanilor. Acu sunt victime, sa te tii ...
  • +3 (13 voturi)    
    strigăte de luptă (Luni, 19 iunie 2017, 12:05)

    andrei tirighie [utilizator]

    arabii au strigăte de luptă, toți știm de "allah akbar", dar noi n-avem nimic.
    • +4 (8 voturi)    
      :) (Luni, 19 iunie 2017, 12:53)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui andrei tirighie

      "pe ei pe mama lor" :)
    • -1 (1 vot)    
      nu e strigat de lupta (Luni, 19 iunie 2017, 18:38)

      cezarjipa [utilizator] i-a raspuns lui andrei tirighie

      ... e doar un salut obisnuit.
      Pentru miliarde de musulmani obisnuiti.
  • +18 (32 voturi)    
    Dar de ce? (Luni, 19 iunie 2017, 12:06)

    omezu [utilizator]

    De ce act deliberat de islamofobie? Poate omul are probleme psihice, poate e de la jocurile video, poate e neintegrat social sau poate si-a pierdut vreo ruda intr-un atac terorist si cauta razbunare.
    Sa faca si musulmanii aia ce fac si crestinii cand sunt macelariti...sa se roage, sa puna hastaguri, sa indemne la calm si toleranta si sa taca si sa inghita in numele corectitudinii politice!
    Cand om vedea mii de crestini pe strazi strigand sa fie decapitati toti cei ce insulta Biblia si pe Isus, atunci poate vorbim de islamofobie.
    • -11 (23 voturi)    
      cand ataci deliberat o moschee... (Luni, 19 iunie 2017, 12:12)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      ...nu poate fi vorba de ..antisemitism!

      incearca sa rationezi, nu e intotdeaua complicat.
      • +5 (5 voturi)    
        demagogule ti ai ales numele bine (Luni, 19 iunie 2017, 15:37)

        RaulCotfas1 [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

        Ba chiar este vorba de antisemitism! ......SEMÍT, -Ă, semiți, -te, s. m. și f., adj. 1. S. m. și f. Persoană care face parte din grupul de popoare, apropiate între ele prin limbă și prin aspect fizic, din sud-vestul Asiei, nordul și estul Africii, căruia îi aparțin astăzi arabii, sirienii, evreii etc. 2. Adj. Care aparține semiților (1), privitor la semiți; semitic. – Din fr. Sémite.
        • -6 (6 voturi)    
          LOL (Luni, 19 iunie 2017, 18:40)

          cezarjipa [utilizator] i-a raspuns lui RaulCotfas1

          Ai facut-o praf.
          Dar ai reusit sa comunici o definitie, ce-i drept.
  • -1 (5 voturi)    
    Uite cum actioneaza "civilizatii". (Luni, 19 iunie 2017, 16:38)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    In general "civilizatii" vestici, dar in mod special "civilizatii" britanici. Dau foc la blocuri cu musulmani - atac clar rasist - ucigand sute de copii si femei , omoara romani si polonezi, si se inchid in insulita lor cand e vorba de libera circulatie, nu inainte de a profita de 7 ani fara taxe (2007-2014). In general "civilizatia" occidentala este despre lacomie, ipocrizie. Sunt niste nimicuri de oameni, care performeaza prin lacomie si frica si au facut o societate de rahat care la cea mai mica inflexiune isi arata tarele si monstruozitatea!
  • -4 (8 voturi)    
    E trist (Luni, 19 iunie 2017, 19:32)

    tiberius_p [utilizator]

    ...ca pe site-ul asta pe care de obicei comenteaza oameni inteligenti apar comentarii care glorifica sau justifica un act de barbarism comis de o minte la fel de bolnava precum cea a teroristilor islamici dar care pretinde ca lupta impotriva terorismului islamic.

    Carevasazica hai sa le facem si "noi" lor ce ne-au facut "ei" noua. "Tu" nu mai existi ca individ, "tu" nu mai ai optiuni, "tu" nu mai ai identitate personala. Esti ori cu "ei" ori cu "noi" si nu decizi tu asta, decid altii in functie de aparentele pe care le emiti. "Noi si ei" este cea mai simpla viziune asupra lumii...o intelege orice analfabet, orice drojdier, orice tractorist. Cu "noi si ei" ridici in picioare legiuni de imbeicili flamanzi dupa dusmani reali sau imaginari cu care sa se lupte pentru a gasi niste sens in absurditatea vietilor pe care le traiesc.

    Cand comentati pe alte topicuri gen lupta anti-coruptie, politica interna, economie, sunteti geniali.

    Dar cand vine vorba de terorism, razboaie, conflicte, refugiati va transformati in niste tarani furiosi agitatori de furci, topoare, torte si ipocrizie.

    Imi pare rau dragi compatrioti, dar in conditiile astea locul vostru la periferia(morala) a Europei este unul bine meritat.