Lupte in premiera intre trupele regimului sirian si alianta sustinuta de Statele Unite. Washingtonul confirma doborarea unui avion sirian

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 19 iunie 2017, 3:05 Actualitate | Internaţional

Lupte intre trupele regimului si alianta arabo-kurda sustinuta de Statele Unite au izbucnit in premiera duminica in provincia Raqqa, din nordul Siriei, unde cele doua forte rivale s-au apropiat considerabil pe teren, a anuntat Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului, ONG care monitorizeaza razboiul din Siria, scrie Agerpres.

Confruntari intre cele doua tabere aveau loc duminica, seara tarziu, in doua sate situate la circa 40 de kilometri sud de orasul Raqqa, la putin timp dupa ce armata siriana a acuzat coalitia internationala condusa de SUA ca a doborat unul din avioanele sale.

Coalitia sustinuta de Statele Unite a confirmat ulterior doborarea avionului sirian: "La ora 18,43 (17,43 GMT), un avion sirian de tip SU-22 a aruncat bombe in apropierea combatantilor sustinuti de coalitie, la sud de Raqqa, si, in virtutea regulilor noastre de angajare si legitima aparare, (...) aparatul a fost imediat doborat de un avion american F/A-18E Super Hornet", a precizat comandamentul coalitiei, intr-un comunicat citat de AFP.























2748 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    "in virtutea regulilor noastre" (Luni, 19 iunie 2017, 7:01)

    Nevermind [utilizator]

    Ce sirieni tupeisti, exista la ei in tara.
    • +2 (6 voturi)    
      da bre.. (Luni, 19 iunie 2017, 10:18)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Ca si Milosevici ala care tot la el in tara macelarea la minoritati. Tupeu pe unii ca americanii sa nu-i lase in pace. Ma intreb oare, la noi Coalitia Pentru FSB o vrea sa starpeasca minoritatea LGBT ?.cred ca asteapta un pic sa starnga ceva bani de avioane mai intai.
    • 0 (2 voturi)    
      mujic prost... (Luni, 19 iunie 2017, 11:14)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      dar nu ne scutesti tu de postarile tale platite ?
      • 0 (2 voturi)    
        :)))) (Luni, 19 iunie 2017, 12:37)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Argumentul suprem al celor ce inghit tot ce li se da sau pare feng-shui. Esti bine.

        Te-as calca pe cap la tine in casa daca nu-ti satisfaci nevasta si o bati ca se duce cu altul. Merge? :D
  • -3 (7 voturi)    
    De ce acorda presa... (Luni, 19 iunie 2017, 7:06)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    aservita atata credit unui fost puscarias care mai are si legături cu mercenarii islamisti care opereaza in Siria?
  • +1 (3 voturi)    
    Si ce rezultate va obtine USA? (Luni, 19 iunie 2017, 8:25)

    BEDE [utilizator]

    Sigur ca Assad este un criminal. Dar ceilalti? Se vor dovedi cumva ceilalti a fi mai civilizati? Vor fi oare ei mai democrati? Poate da, dar poate nu... L-au sustinut odata americanii pe Saddham contra regimului islamist din Iran care il rasturnase pe Pahlavi. Si apoi Saddham si-a facut de cap si s-a aratat a fi un criminal. I-au sustinut americanii pe mujahedini contra trupelor URSS, dupa care minunatii mujahedini au intors armele contra necredinciosilor americani. Au ajutat americanii insurgentii care lupau contra lui Ghadaffi - un criminal si el - si a ajuns oare sa fie mai bine in Libia? Parca totul este numai ca statul american sa plateasca bani grei la Boeing, Lockheed si alte companii. Cat despre a ajunge sa fie o pace stabila pe undeva, nu s-ar parea sa iasa mai deloc.
    Nu stiu daca nu cumva, ca reactie la aceste lucruri pe care le paote observa oricine mai gandeste cat-de-cat, USA nu va ajunge sa se retraga intr-un izolationism si neintervantionism mai rau decat cel din 1933-1941, ceea ce nu ar fi bine deloc pentru Europa. Cat oare sa se mai implice in acest conflicte interminabile dintre arabi? Unde mai pui si ca problemele mondiale cele mai grave sunt totusi cu Rusia si China.
    • -1 (5 voturi)    
      criminali (Luni, 19 iunie 2017, 11:04)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Mai pune. Saddam a comis crima de a vinde petrol in euro. Gaddafi a intentionat sa vanda petrol pe aur.
      • 0 (2 voturi)    
        chiiar asa (Luni, 19 iunie 2017, 13:03)

        CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Noroc ca nu omorau la compatrioti cum le convenea (si nici de violuri nu se ocupau)..si noroc ca nici nu arucau avioane in aer.
        Baieti buni, remember Lockerbie bombing!
        • 0 (0 voturi)    
          da da da (Luni, 19 iunie 2017, 18:36)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

          Nu putea Gaddafi si tot neamul lui sa f intr-o viata, cat violeaza prietenii tai intr-o luna.

          Mai ai "argumente" d'astea, fix impotriva cauzei pe care o aperi cu ardoare?
  • -2 (10 voturi)    
    SUA au invadat Irakul acuzandu-l, (Luni, 19 iunie 2017, 9:06)

    __alex__ [utilizator]

    printre altele, de sustinerea terorismului. Astazi ei lupta de partea ISIS impotriva unui guvern legitim. Vand arme de 300 miliarde Arabiei Saudite, principalul sponsor al teroristilor. Cine sustine terorismul?
  • 0 (4 voturi)    
    Credibilitatea SUA este aceeasi cu a Rusiei (Luni, 19 iunie 2017, 10:27)

    jackalphonse [utilizator]

    Pana la urma cele doua imperii se vor ciocni intre ele si se vor bate prin interpusi. carne de tun este, producatorii de armament isi freaca mainile satisfacuti, datoriile curg si banchertii sunt multumiti. Ce sa mai, noul capitalism corporatist merge ca uns.
    De la isprava analfabetului Bush jr. in Irak, se tot moare in acele teritorii, dar cui ii pasa? Se moare in numele pacii si democratiei.
    • +2 (4 voturi)    
      probabil ca ai dreptate (Luni, 19 iunie 2017, 13:06)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Si pe noi ar fi trebuit sa ne lase in pace, sa nu-si bage coada pe aici si stateam acuma linistiti sub pulpana lui Putin. Am fi dus-o la fel de bine ca Ucraina.
      Chiar nu-i inteleg pe americanii astia de ce tot vor sa exporte democratie cand iobagia are atat de multi adepti.
      LOL!
      • 0 (2 voturi)    
        Este alta poveste cusuta cu aceeasi ata: alba (Luni, 19 iunie 2017, 14:22)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

        Ai dreptate, trebuie sa alegem intre a fi iobagii SUA sau Iobagii Rusiei si, asa cum suntem noi obisnuiti, suntem obligati sa "votam" cu raul cel mai mic, cu SUA. In fond, daca tot vorbeam de petrol, oricum este al SUA.
        • -1 (1 vot)    
          exact (Luni, 19 iunie 2017, 14:53)

          CRMS [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          Numai ca iobagii Rusiei am fost vreo 40 de ani si nu prea ne-a placut iar in acelasi timp ne uitam cu jind la cei de dincolo de Zid.
          Nu zic de toti, sunt sigur ca alde Iliescu aveau mai putine probleme pe vremea aia.
          • +2 (2 voturi)    
            asta nu inseamna ca SUA si Rusia sunt credibile (Luni, 19 iunie 2017, 16:44)

            jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

            Inseamna ca una este mai putin de dorit decat cealalta, dar sunt la fel de credibile.