Materialul folosit la izolarea Grenfell Tower din Londra, o solutie ieftina, care nu rezista la incendii

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 18 iunie 2017, 20:37 Actualitate | Internaţional

Incendiul din Grenfell Tower
Foto: Captura YouTube
Materialul folosit la izolarea Grenfell Tower din Londra, o cladire de apartamente unde a avut loc saptamana aceasta un incendiu de amploare, este un material ieftin, care nu rezista la incendii, a declarat un director al companiei Omnis Exteriors, care a produs acest material, pentru The Guardian.

Omnis Exteriors produce doua tipuri de material folosit la izolarea cladirilor: unul mai ieftin, folosit la izolarea Grenfell Tower din Londra, si unul mai scump cu doua lire pe metru patrat, care este ignifug.

La construirea Grenfell Tower a fost folosita insa cea mai ieftina varianta de material, a dezvaluit reprezentantul companiei.

In Marea Britanie, spre deosebire de alte tari, legislatia nu are reglementari exprese care sa prevada folosirea de materiale ignifuge la izolarea exterioara a cladirilor de locuinte si a scolilor.

Cel putin 58 de persoane au murit sau sunt date disparute dupa incendiul de miercuri dimineata, a anuntat politia londoneza. Cautarea victimelor ar putea dura cateva luni.























4575 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    ... (Duminică, 18 iunie 2017, 20:43)

    tirolez [utilizator]

    Ma indoiesc ca blocurile anvelopate in Bucuresti sunt mai breze.
  • +11 (11 voturi)    
    si la noi cum este ? (Duminică, 18 iunie 2017, 20:44)

    georgebb [utilizator]

    Cat de sigura este folosirea polisternului pentru izolarea termica a cladirilor ?
    Exista norme de siguranta de la pompieri ? Este aplicata corect termoizolarea pe blocurile de locuinte ?
    • -2 (4 voturi)    
      pe linga treaba cu risc de incendiu... (Luni, 19 iunie 2017, 1:47)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

      termoizolarea nu este ok pentru ca nu lasa peretii blocului sa respire si se acumuleaza radon. Dar deh, toata lumea vrea sa aiba blocuri frumoase...
      • +1 (1 vot)    
        Ca sa evitati acumularea radonului... (Luni, 19 iunie 2017, 10:33)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

        ... va recomand sa mai deschideti din cand in cand cate-o fereastra.
        Nu trebuie prea multe studii de inginerie ca sa realizezi ca printr-o fereastra deschisa circula un volum de aer incomparabil mai mare decat cel care, chipurile, circula prin pereti, fie ei si neizolati.
        Povestea asta cu respiratia peretilor, sau prin pereti, e doar un (alt) mit.
  • +11 (11 voturi)    
    la fel ca izolatia blocurilor reabilitate din RO (Duminică, 18 iunie 2017, 20:50)

    N.S. [utilizator]

    adevarate torte!
  • +5 (5 voturi)    
    hai sa vedem. (Duminică, 18 iunie 2017, 20:53)

    cititoare [utilizator]

    la ei cade guvernul?

    Ba chiar, la ei e mai grav, ca nici macar nu aveau reglementari in privinta materialelor ignifuge.
  • 0 (8 voturi)    
    sincer (Duminică, 18 iunie 2017, 20:54)

    Bittick [utilizator]

    ma indoiesc ca in UK sa nu existe reglementari exprese care sa prevada folosirea de materiale ignifuge. Oricum, la noi au existat asemenea reglementari (barierele de rupere de foc, din vata minerala bazaltica, pe fatade placate cu polistiren) dar nu le-a respectat nimeni, pana la tragedia din Colectiv asa ca un asemenea incendiu poate sa apara oricand la noi...
    • +3 (3 voturi)    
      Chiar daca te indoiesti,... (Luni, 19 iunie 2017, 2:43)

      GabiSchengen [anonim] i-a raspuns lui Bittick

      ...din cauza indolentei si a incompetentei crase au murit 58 de oameni.
      Se pare ca mai dureaza pana cand se va lamuri toata lumea ca "UK" nu e (nici pe departe) buricul pamantului.
  • +9 (9 voturi)    
    mda (Duminică, 18 iunie 2017, 20:57)

    adrian_rolland [utilizator]

    Oare cit de ignifuga este izolatia zecilor de blocuri anvelopate in Bucuresti ??
    • -1 (5 voturi)    
      tema pentru Nicusor Dan (Luni, 19 iunie 2017, 1:50)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      si restul activistilor ce au mai ramas din Uniunea salvati Bucurestiul/Romania. Ia haideti faceti o analiza a tuturor blocurilor reabilitate, spuneti-ne care au fost izolate ignifug, care nu. si ce recomandari propuneti. Macar sa fiti si voi de un folos.
  • +2 (2 voturi)    
    Deci materialul nu era... (Luni, 19 iunie 2017, 2:35)

    GabiSchengen [anonim]

    ..."strong and stable".
    Nasol!