VIDEO Incendiu de amploare intr-o cladire de apartamente Londra: 6 morti, cel putin 50 de raniti si numeroase persoane disparute. Primarul Sadiq Khan a anuntat un "incident major"

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 14 iunie 2017, 7:34 Actualitate | Internaţional

Incendiu
Foto: Captura The Guardian

Cel putin 50 de persoane au fost ranite si transportate spitale din Londra dupa un incendiu puternic izbucnit intr-o cladire de apartamente din nordul orasului (Grenfell Tower). Autoritatile se tem ca zeci de oameni ar putea fi prinsi in cladire. Primarul Londrei, Sadiq Khan, a anuntat ca s-a declarat un "incident major", scrie news.ro citand BBC News.

----------------------------
UPDATE 10: Numarul mortilor a ajuns la 12.

UPDATE 9: 6 morti in urma incendiului, anunta Politia londoneza.

UPDATE 8: Pompierii inca lucreaza pentru a tine incendiul sub control, iar un inginer monitorizeaza stabilitatea caldirii. (Reuters)

UPDATE 7: Primarul Londrei, Sadiq Khan: Numeroase persoane sunt date disparute in urma incendiului. (AFP)

UPDATE 6: Cativa morti si cel putin 50 de raniti in incendiu (Reuters).

UPDATE 5: Pompierii londonezi au anuntat ca exista "un numar de victime" in incendiu, fara a preciza insa despre cate victime este vorba.

UPDATE 4: Cel putin 30 de raniti au fost internati la 5 spitale din Londra.

UPDATE 3: Ambasada Romaniei in Regatul Unit a intreprins, in regim de urgenta, demersuri pe langa autoritatile locale, pentru a verifica daca printre cei afectati de incendiu se numara si cetateni romani.

UPDATE 2: Trei linii de metrou au fost inchise la Londra.

UPDATE 1: Ambulante au fost trimise sa intervina la incendiul de la Grenfell Tower, in nordul Londrei, relateaza The Associated Pres. Serviciul londonez de ambulanta anuntat ca a trimis 20 de echipaje de ambulanta la incendiu.

Serviciul de ambuanta londonez a anuntat ca 15 persoane au fost conduse la spital.

Politia a anuntat anterior ca locuitori erau evacuati in continuare din cladire miercuri dimineata.

Focul arde de peste trei ore si a cuprins aproape toate cele 27 de etaje ale blocului turn.

Ambulanta ii indeamna in acest comunicat pe locuitorii din zona sa inchida ferestrele si usile din cauza fumului.

Patruzeci de vehicule de pompieri lupta impotriva incendiului.

Metroul londonez a anuntat ca liniile Hammersmith, City si Circle au fost inchise intre Edgware Road si Hammersmith din cauza incendiului, potrivit BBC.




Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

21289 vizualizari

  • -4 (28 voturi)    
    hmmm (Miercuri, 14 iunie 2017, 8:47)

    liviu_ [utilizator]

    Sadiq Khan a anunta un "incident major"? iar religia pacii?!
    • +7 (19 voturi)    
      E posibil (Miercuri, 14 iunie 2017, 11:43)

      YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Dupa ce au transformat autovehiculele in arme, nu ar fi exclus ca teroristii sa fi redescoperit si focul ca arma.
  • +9 (21 voturi)    
    Continea cumva vreo arhiva utila procurorilor? (Miercuri, 14 iunie 2017, 9:14)

    OmulNou [utilizator]

    Ah nu, asta e numai la noi.
  • -25 (35 voturi)    
    corupția ucide (Miercuri, 14 iunie 2017, 10:15)

    Mazeta [utilizator]

    Jos Theresa May, ciuma conservatoare! #colectiv, #dnavinesavaia #coruptiaucide
    • +16 (16 voturi)    
      Injositor (Miercuri, 14 iunie 2017, 11:53)

      -dan [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu ti-e rusine cu ce-ti debiteaza mintea aia infectata?

      Coruptia(primarie + isu + patroni) si lipsa de bun simt a patronilor implicati au fost factori deternimanti in incediul de la colectiv. Asta e ste un fapt. PSD chiar este ciuma rosie prin coruptia si incompetenta pe care o promoveaza. Asta este alt fapt.

      Sunt semi-ateu, dar pentru moluste ca tine, chiar sper sa existe un Dumnezeu. Asta este o speranta!
      • +2 (4 voturi)    
        Tertium non datur! (Miercuri, 14 iunie 2017, 15:34)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui -dan

        Sunt de acord cu raspunsul, mai putin cu finalul: fie esti cu Domnul, fie esti cu Cel Rau, reprezentat aici pe pamant de ion ilici!
    • +12 (12 voturi)    
      stai linistit... (Miercuri, 14 iunie 2017, 12:28)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      vinovatii o sa plateasca... nu ca la noi... sincer nu tin minte sa fie vreunu la puscarie dupa Colectiv!

      dar na... tre sa ne dam smecheri pe net ca asa ne spun stapanii rosii, sa comparam 2 evenimente care inafara de foc, nu au avut nimic in comun!
  • +4 (8 voturi)    
    Mihalache deranjat (Miercuri, 14 iunie 2017, 11:44)

    Googie [utilizator]

    Cum se brodesc lucrurile, tot felul de factori il deranjeaza pe naparca de Mihalache- ba atentat, ba incendiu... Nu-l demite nimeni ca sa doarma departe de ambasada si sa nu mai stim nimic de el?
  • +8 (16 voturi)    
    Rasism... (Miercuri, 14 iunie 2017, 11:52)

    fdaniel [utilizator]

    A fost deschisa o ancheta pt.combaterea rasismului, tinand cont ca din cei 30 de raniti 10 erau țigani români, 8 pakistanezi, 6 indieni, 4 chinezi si 2 turci și NICI UN englez!!! Inadmisibil, ceva nu e în regula.

    S-a descoperit până la urmă că englezii erau la serviciu :)
  • -2 (14 voturi)    
    hehehe (Miercuri, 14 iunie 2017, 12:08)

    john70 [utilizator]

    Blocul era o hazna islamica. Nici o paguba.
  • -1 (7 voturi)    
    frigibeci (Miercuri, 14 iunie 2017, 12:19)

    sigismundb [utilizator]

    O fi de la un frigider romanesc, la romani in apartament, cu o mica precizare: erau musulmani...din Dobrogea, de altfel foarte pasnici si fara probleme psihice.
  • +4 (6 voturi)    
    dramatic (Miercuri, 14 iunie 2017, 14:12)

    Xorciser [utilizator]

    Ce o fi in capul unui om care isi arunca copilul de la etajul 9-10 ca sa il "salveze" din foc, in timp ce el ramane in blocul arzand.... si ce solidaritate totala ca cei de jos sa prinda acel copil cu bratele goale...
    • +2 (2 voturi)    
      cica... (Miercuri, 14 iunie 2017, 16:34)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      asa a fost si la 11 sept....
      ai de ales: mori ars, sau mori de la o cazatura... cand ai o asemenea alegere, varianta 2 pare mai putin rea

      orium "numeroase persoane date disparute" nu suna deloc incurajator... de nu o sa ajungem la 20+ morti mare lucru... sper sa ma insel!
  • +2 (2 voturi)    
    Izolatia blocului a fost necorespunzatoare (Miercuri, 14 iunie 2017, 19:50)

    Alex56 [utilizator]

    Pe un canal TV un inginer constructor a indicat, ca posibila cauza a propagarii focului, izolatia cu "sisteme de izolatie care permit aerisirea". Altfel spus : adezivul a fost pus pe placile de polistiren doar in citeva puncte; aceasta favorizeaza tirajul de aer intre bloc si izolatie si astfel focul este alimentat cu oxigen. Corect adezivul trebuie pus pe intreg perimetrul placii de polistiren, pentru a impiedica tirajul aerului. Blocul a fost reabilitat in ultimii ani; sper sa nu aflam ca au lucrat niste romani la izolarea exterioara.
    • +1 (1 vot)    
      aha (Joi, 15 iunie 2017, 7:34)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Alex56

      Ca au lucrat romani acolo, nu stiu si nu cred.

      Dar izolatiile termice in Romania cum se fac?