UPDATE Atac cu mai multi raniti la Munchen dupa ce un barbat ar fi reusit sa fure arma unei politiste si a deschis focul / Atacatorul nu avea motivatii religioase sau politice

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 13 iunie 2017, 11:56 Actualitate | Internaţional

Schimb de focuri cu politia la Munchen
Foto: Captura RT
Mai multe persoane, printre care si un politist, au fost ranite marti dupa focuri de arma trase intr-o statie de metrou din Munchen, noteaza Guardian

UPDATE 13:20
Individul care a ranit mai multe persoane marti dimineata, prin impuscare, in apropiere de Munche, nu avea nici motivare politica, nici religioasa, anunta politia, citata de AFP.

"Este vorba de un barbat care a actionat singur din motive persona,e nu exista motivatie politica sau religioasa", a declarat Marcus da Gloria Martins, purtator de cuvant al politiei.

Potrivit acestuia, atacatorul a folosit arma unui politist si a incercat sa impinga un agent sub rotile unui tren care intra in gara.


UPDATE 12.40 Politista a fost impuscata in cap, viata ii este pusa in pericol, a spus un purtator de cuvant al politiei Munchen, Marcus da Gloria Martins. Atacatorul este grav ranit dupa ce a fost impuscat de fortele de ordine iar alte doua persoane au rani mai usoare, a adaugat acesta.

Politia din Munchen a spus intr-un tweet ca ranile ofiterului sunt serioase. Atacatorul a fost ranit si el si a fost retinut de fortele de ordine.  

Impuscaturile au avut loc in timpul unui control politienesc la statia Unterfoehring, a afirmat purtatorul de cuvant al politiei muncheneze, Michael Riehlein.  

Acesta nu a dat mai multe detalii, dar ziarul local Merkur a scris ca, potrivit martorilor, atacatorul a luat pistolul unei politiste si a impuscat-o. 

Radioul public bavarez a informat, citand surse din politie, ca probabil nu este un atac terorist.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

7401 vizualizari

  • +14 (24 voturi)    
    Nu este un atac terorist (Marţi, 13 iunie 2017, 12:11)

    mitg [utilizator]

    Este un "incident".
    • 0 (0 voturi)    
      dovada ca ai un IQ subunitar (Sâmbătă, 17 iunie 2017, 12:38)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      "Arab refugiat" din Colorado, USA.

      thelocal.de/20170615/munich-shooter-was-american-on-holiday-in-europe-report
  • +10 (22 voturi)    
    Probabil nu e atac terorist (Marţi, 13 iunie 2017, 12:22)

    Porcurorul General [utilizator]

    Nu, este milostenie si un act de smerenie.
  • +7 (17 voturi)    
    hai cu pariurile (Marţi, 13 iunie 2017, 13:12)

    Point [utilizator]

    numele lui e hans,cetatean german.
    semnalmente
    inaltime 1.80
    greutate:~ 60 kg
    par:blond
    ochi:albastri
    fata:ovala

    care pui doua beri?
    • 0 (0 voturi)    
      erai pe-aproape (Sâmbătă, 17 iunie 2017, 12:39)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui Point

      American nascut in Bavaria. Hai noroc, iti trimit nota.

      thelocal.de/20170615/munich-shooter-was-american-on-holiday-in-europe-report
  • +8 (18 voturi)    
    Bai da cum se face (Marţi, 13 iunie 2017, 13:13)

    Zummm [utilizator]

    Toti sunt *caucazieni* cu probleme psihice
    • 0 (0 voturi)    
      e o conspiratie (Miercuri, 14 iunie 2017, 0:25)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      Bilderbergii, masonii si evreii vrea te minciuneasca.
  • +6 (16 voturi)    
    Bine ca nu-i atentat!!! (Marţi, 13 iunie 2017, 13:59)

    Crioan [utilizator]

    1. "noteaza Guardian”

    Oare de ce pt stirile din GERMANIA se apeleaza la un sit englezesc, dintr-o tara care nici macar nu mai este membra UE?!?!

    2. “"Este vorba de un barbat care a actionat singur din motive personale nu exista motivatie politica sau religioasa ... atacatorul a folosit arma unui politist si a incercat sa impinga un agent sub rotile unui tren care intra in gara “

    Slava Domnului, m-am linistit!
    Chiar daca atacatorul ma impusca cu arma furata, sau ma impinge sub tren, stiu ca NU este din motive politice sau religioase, ci doar personale!
    |Este muuult mai bine!
    • +4 (14 voturi)    
      de ce? (Marţi, 13 iunie 2017, 14:20)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

      pai merkeloglu a predat tara la cheie politicului corect
      crezi ca e prima data cand nu sunt prezentate corect faptele?presa,politia,autoritatile au botnita si zgarda cu socuri pusa.asta e viitoarea UE
      cateva fapte despre asta:

      https://www.youtube.com/watch?v=G8pPbrbJJQs
      • +6 (12 voturi)    
        Faceam misto! (Marţi, 13 iunie 2017, 16:52)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Point

        Desigur, nu este de loc de ris.
        Dar mi se pare RIDICOL preocupare autoritatilor de a musamaliza sau macar minimiza atentatele terorisite, de parca situatia in care mii si mii de "persoane cu probleme psihice, fara motive religioase" ucid oameni ar fi una acceptabila!
  • +3 (9 voturi)    
    Daca era un Hans ar fi zis din prima (Marţi, 13 iunie 2017, 17:10)

    Razvan_M [utilizator]

    La fel au zis cand a fost vorba de un violator roman. Oare de ce spun "barbat"? Mi se pare ca este discriminare de gen. Poate era un transgender :))
  • 0 (2 voturi)    
    hehehe (Miercuri, 14 iunie 2017, 0:11)

    john70 [utilizator]

    Nu va faceti griji, nu e un atac terorist, e doar comportamentul obisnuit al unui musulman: violenta fara motiv.