O drona a Phenianului ce a cazut in Coreea de Sud facuse fotografii ale sistemului american THAAD 

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 13 iunie 2017, 9:45 Actualitate | Internaţional

Drona nord-coreeana
Foto: Captura YouTube
O drona suspectata ca ar apartine Coreii de Nord a realizat fotografii aeriene ale sistemului american antiracheta THAAD din Coreea de Nord si s-a prabusit pe drumul de intoarcere, scrie marti agentia Yonhap, citata de Reuters. 

"Confirmam ca a facut circa 10 fotografii" ale sistemului anti-racheta, a declarat un oficial al ministerul apararii de la Seul.  

Drona, echipata cu o camera foto, a fost descoperita intr-o zona muntoasa din apropierea granitei, anuntase vineri armata sud-coreeana.  

Gasirea dronei - la o zi dupa ce Phenianul anuntase joi testarea unui nou tip de racheta anti-nave - ar putea ridica intrebari in privinta calitatii apararii anti-aeriene a Coreii de Sud intr-o perioada in care Seulul se confrunta cu programele nucleare si de rachete ale Nordului. 

Forma aparatului zburator este asemanatoare cu cea a unei drone nord-coreene decoperite in 2014 pe o insula din apropierea granitei, afirma statul major general de la Seul.

"Drona descoperita acum pare neglijent facuta, dar e mai usoara decat cele anterioare", a declarat Reuters o sursa militara sud-coreeana. 

In 2014, Coreea de Sud a spus ca trei drone ale Phenianului au fost gasite in localitati de frontiera.  

O ancheta comuna a Sudului cu SUA a concluzionat ca acestea fusesera trimise in misiuni de recunoastere de Phenian, care a negat, spunand ca aceste concluzii sunt pure inventii. 

Coreea de Nord are circa 300 de vehicule aeriene fara pilot de mai multe tipuri, inclusiv de recunoastere si de lupta, afirma anul trecut ONU.  

Dronele descoperite in Coreea de Sud au fost probabil procurate prin firme-paravan din China, ele avand componente fabricate in China, Cehia, Japonia si Statele Unite, potrivit raportului ONU citat.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

7125 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Drona nord coreeana? (Marţi, 13 iunie 2017, 9:59)

    Mircea1978 [utilizator]

    Cum or fi construit-o?
  • +6 (10 voturi)    
    Era... (Marţi, 13 iunie 2017, 10:07)

    raulito [utilizator]

    ...cu baterii 777? :))
  • +1 (3 voturi)    
    O drona (Marţi, 13 iunie 2017, 10:10)

    mitg [utilizator]

    Din ce material e facuta, cutii de conserva?

    La cum arata, nici macar nu se incearca prin design sa reduca semnatura radar ...
    • +6 (6 voturi)    
      pare facuta din lemn (Marţi, 13 iunie 2017, 10:32)

      taro [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      asa ca nu conteaza.
    • +2 (2 voturi)    
      Zboara la joasa altitudine, automat (Marţi, 13 iunie 2017, 10:52)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      In sistem ,,bucla". Se duce si se Intoarce. Sistemul de navigatie face sa se intoarca in Koreea de Nord, Nu trebuie un sistem precis, pentru ca o gasesc nord coreeni oriunde o cade.
      Nu comunica cu ,,baza" in nici un moment.
      Face poze ,,la orb'', la fel cum face-au poze peste URSS baloanele automate ale SUA, in anii '50 in proiectul ,,Mobidik". Sistemul Mobidik a fost stramosul acestei drone. Nord Coreeni au ce sa invete de la proiecte ale armatei SUA.
      De fapt, face partea din ,,clasa" de ,,drone ieftine", extrem de numeroase in lume acum.
    • +1 (1 vot)    
      Pai vezi... (Marţi, 13 iunie 2017, 10:53)

      Pac-pac [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Ti-ai raspuns singur. Radarele nu sesizeaza conservele zburatoare.
  • -6 (18 voturi)    
    bizar... (Marţi, 13 iunie 2017, 10:10)

    king david hotel [utilizator]

    N-au bani, n-au mancare, n-au ajutor extern, n-au nimic ...si....totusi, fac arme atomice, rachete intercontinentale, drone etc.

    Noi, membri Nato, parteneri strategici ai USA, prieteni cu Germania etc. si nu suntem in stare sa facem nici gamele!
    • +7 (9 voturi)    
      Inseamna ca (Marţi, 13 iunie 2017, 10:28)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Ai prea multi bani si mananci prea mult :-)))
    • +6 (8 voturi)    
      Ce spui? Noi membrii NATO ? (Marţi, 13 iunie 2017, 10:35)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      De cand ,,ai dovedit" ca ,,hotelul" tau este ,,situat" intr-o tara NATO, si nu in Rusia ?
    • 0 (0 voturi)    
      ihi! (Marţi, 13 iunie 2017, 10:39)

      suckthepen!!!!! [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      orezarii nu consuma mamaliga!))))
  • +2 (6 voturi)    
    ...dronă... (Marţi, 13 iunie 2017, 10:11)

    Sorin Constantin [anonim]

    Și unde scrieți că este instalat sistemul THAAD?În Nord sau în Sud?
  • +3 (5 voturi)    
    ahm (Marţi, 13 iunie 2017, 10:36)

    Wildschwein_007 [utilizator]

    nu prea arata ca si cum ar putea zbura, pare facuta din polistiren extrudat sau ceva.