O drona a Phenianului ce a cazut in Coreea de Sud facuse fotografii ale sistemului american THAAD 

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 13 iunie 2017, 9:45 Actualitate | Internaţional

Drona nord-coreeana
Foto: Captura YouTube
O drona suspectata ca ar apartine Coreii de Nord a realizat fotografii aeriene ale sistemului american antiracheta THAAD din Coreea de Nord si s-a prabusit pe drumul de intoarcere, scrie marti agentia Yonhap, citata de Reuters. 

"Confirmam ca a facut circa 10 fotografii" ale sistemului anti-racheta, a declarat un oficial al ministerul apararii de la Seul.  

Drona, echipata cu o camera foto, a fost descoperita intr-o zona muntoasa din apropierea granitei, anuntase vineri armata sud-coreeana.  

Gasirea dronei - la o zi dupa ce Phenianul anuntase joi testarea unui nou tip de racheta anti-nave - ar putea ridica intrebari in privinta calitatii apararii anti-aeriene a Coreii de Sud intr-o perioada in care Seulul se confrunta cu programele nucleare si de rachete ale Nordului. 

Forma aparatului zburator este asemanatoare cu cea a unei drone nord-coreene decoperite in 2014 pe o insula din apropierea granitei, afirma statul major general de la Seul.

"Drona descoperita acum pare neglijent facuta, dar e mai usoara decat cele anterioare", a declarat Reuters o sursa militara sud-coreeana. 

In 2014, Coreea de Sud a spus ca trei drone ale Phenianului au fost gasite in localitati de frontiera.  

O ancheta comuna a Sudului cu SUA a concluzionat ca acestea fusesera trimise in misiuni de recunoastere de Phenian, care a negat, spunand ca aceste concluzii sunt pure inventii. 

Coreea de Nord are circa 300 de vehicule aeriene fara pilot de mai multe tipuri, inclusiv de recunoastere si de lupta, afirma anul trecut ONU.  

Dronele descoperite in Coreea de Sud au fost probabil procurate prin firme-paravan din China, ele avand componente fabricate in China, Cehia, Japonia si Statele Unite, potrivit raportului ONU citat.


Citeste mai multe despre   























[P] Programul de granturi „Raiffeisen Comunitati” se apropie de incheierea perioadei de inscriere a propunerilor de proiect, data limita fiind luni, 31 iulie 2017.

Programul este organizat de Raiffeisen Bank si a ajuns la a saptea editie, fiind primul concurs online de proiecte de responsabilitate sociala derulat de o banca din Romania. Anul acesta, programul va sprijini financiar 10 proiecte de educatie non-formala, cu scopul de a aduce o contributie pozitiva in comunitatile in care Raiffeisen Bank este prezenta. Proiectele castigatoare vor primi granturi in valoare de 45.000 lei/proiect, echivalentul a aproximativ 10.000 de euro.

7070 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Drona nord coreeana? (Marţi, 13 iunie 2017, 9:59)

    Mircea1978 [utilizator]

    Cum or fi construit-o?
  • +6 (10 voturi)    
    Era... (Marţi, 13 iunie 2017, 10:07)

    raulito [utilizator]

    ...cu baterii 777? :))
  • +1 (3 voturi)    
    O drona (Marţi, 13 iunie 2017, 10:10)

    mitg [utilizator]

    Din ce material e facuta, cutii de conserva?

    La cum arata, nici macar nu se incearca prin design sa reduca semnatura radar ...
    • +6 (6 voturi)    
      pare facuta din lemn (Marţi, 13 iunie 2017, 10:32)

      taro [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      asa ca nu conteaza.
    • +2 (2 voturi)    
      Zboara la joasa altitudine, automat (Marţi, 13 iunie 2017, 10:52)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      In sistem ,,bucla". Se duce si se Intoarce. Sistemul de navigatie face sa se intoarca in Koreea de Nord, Nu trebuie un sistem precis, pentru ca o gasesc nord coreeni oriunde o cade.
      Nu comunica cu ,,baza" in nici un moment.
      Face poze ,,la orb'', la fel cum face-au poze peste URSS baloanele automate ale SUA, in anii '50 in proiectul ,,Mobidik". Sistemul Mobidik a fost stramosul acestei drone. Nord Coreeni au ce sa invete de la proiecte ale armatei SUA.
      De fapt, face partea din ,,clasa" de ,,drone ieftine", extrem de numeroase in lume acum.
    • +1 (1 vot)    
      Pai vezi... (Marţi, 13 iunie 2017, 10:53)

      Pac-pac [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Ti-ai raspuns singur. Radarele nu sesizeaza conservele zburatoare.
  • -6 (18 voturi)    
    bizar... (Marţi, 13 iunie 2017, 10:10)

    king david hotel [utilizator]

    N-au bani, n-au mancare, n-au ajutor extern, n-au nimic ...si....totusi, fac arme atomice, rachete intercontinentale, drone etc.

    Noi, membri Nato, parteneri strategici ai USA, prieteni cu Germania etc. si nu suntem in stare sa facem nici gamele!
    • +7 (9 voturi)    
      Inseamna ca (Marţi, 13 iunie 2017, 10:28)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Ai prea multi bani si mananci prea mult :-)))
    • +6 (8 voturi)    
      Ce spui? Noi membrii NATO ? (Marţi, 13 iunie 2017, 10:35)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      De cand ,,ai dovedit" ca ,,hotelul" tau este ,,situat" intr-o tara NATO, si nu in Rusia ?
    • 0 (0 voturi)    
      ihi! (Marţi, 13 iunie 2017, 10:39)

      fuck off! [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      orezarii nu consuma mamaliga!))))
  • +2 (6 voturi)    
    ...dronă... (Marţi, 13 iunie 2017, 10:11)

    Sorin Constantin [anonim]

    Și unde scrieți că este instalat sistemul THAAD?În Nord sau în Sud?
  • +3 (5 voturi)    
    ahm (Marţi, 13 iunie 2017, 10:36)

    Gicu_007 [utilizator]

    nu prea arata ca si cum ar putea zbura, pare facuta din polistiren extrudat sau ceva.