Referendum consultativ in Puerto Rico: 97% dintre votanti vor ca insula sa devina stat american

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 12 iunie 2017, 5:23 Actualitate | Internaţional

Portoricanii au ales, duminica, in cadrul unul referendum consultativ marcat totusi de un absenteism record si boicotat de opozitie, ca insula lor, aflata in faliment, sa devina cel de-al 51-lea stat american, guvernatorul din Puerto Rico anuntand ca va sustine la Washington vointa alegatorilor, potrivit AFP.

"Ne vom prezenta pe scena internationala pentru a sustine importanta de a vedea Puerto Rico devenind primul stat hispanic al SUA", a declarat guvernatorul Ricardo Rossello, care a fost ales in luna ianuarie chiar cu aceasta promisiune de campanie.

Declaratiile triumfale ale lui Ricardo Rossello sunt insa temperate de slaba participare la referendum, care a atras mai putin de un alegator din patru (22,7% prezenta la vot) dintre cei 2,2 milioane de cetateni inscrisi pe liste.























3177 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    N-ar trebui sa-i intrebe si pe americani? (Luni, 12 iunie 2017, 9:12)

    CristioanR [utilizator]

    Poate ca si noi vroiam sa devenim stat al Lumii Libere, ca in faliment suntem oricum, daca asta e o conditie necesara!
    • +4 (4 voturi)    
      N-au de ce (Luni, 12 iunie 2017, 12:11)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui CristioanR

      Purto Rico este teritoriu neincorporat al Statelor Unite ale Americii, controlat de catre guvernul american.

      Mai mult, au aceasi constitutie ca USA dar e aplicata partial.
  • +4 (6 voturi)    
    interesant (Luni, 12 iunie 2017, 9:30)

    CRMS [utilizator]

    Vrem si noi !
    • -1 (3 voturi)    
      Care noi? (Luni, 12 iunie 2017, 14:53)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      Daca te uiti la ei, nici ei nu prea si o doresc.
  • -7 (9 voturi)    
    intrebari pentru radio Erevan (Luni, 12 iunie 2017, 10:19)

    ..13 [utilizator]

    Prima intrebare
    Oare de ce doreste Puerto Rico vor sa devina stat in USA?

    Imi pare ca votantii aia, din Puerto Rico, care cunosc doar partial ce inseamna capitalismul fara de inima, au fost mituiti si cineva, nu spui cine, i-a impins ca sa gandeasca asa... Ce vremuri oameni, ce manipulare...

    Intrebarea urmatoare:
    Oare ce isi doreste Venezuela??? si mai ales de ce?

    A treia si ultima intrebare pentru Radio Erevan:
    Oare ce stiu ce vor moldovenii pentru ei si de ce?
    • +4 (4 voturi)    
      Așa este 13kov! (Luni, 12 iunie 2017, 11:40)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Puerto Rico vrea să devină stat american. SUA nu vrea - pentru asta Trump a aranjat cu Putin ca acesta să trimită niște omuleți verzi care să voteze contra. Spasiva, gaspadin Putin!
  • -1 (1 vot)    
    Un fel de Crimea (Marţi, 13 iunie 2017, 0:27)

    Mihai_S [utilizator]

    Dar de data asta cu consimțămantul victimei