Catalonia a stabilit unilateral data referendumului pentru ruperea de Spania

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 9 iunie 2017, 13:39 Actualitate | Internaţional

Catalonia, hotarata sa-si obtina independenta
Foto: Facebook
Catalonia va tine un referendum privind ruperea de Spania pe 1 octombrie, a spus vineri liderul regiunii. Urmeaza luni de confruntare cu guvernul central, care afirma ca un astfel de vot este ilegal si nu trebuie sa aiba loc, transmite Reuters.  

Incercarile anterioare de secesiune din Catalonia - o regiune bogata si cu populatie mare a carei capitala este Barcelona si care are propria limba - au fost blocate de guvernul conservator de la Madrid si de Curtea Constitutionala. 

“Intrebarea va fi '“Doriti sa devina Catalonia un stat independent sub forma de republica?'", a spus Carles Puigdemont, presedintele guvernului Cataloniei.  

El a afirmat ca incercarile de a ajunge la o intelegere privind data si formularea intrebarii cu guvernul de la Madrid au esuat si nu i-au lasat alta optiune decat sa ia decizia unilateral. 



Potrivit articolului 155 din constitutia spaniola, Madridul are puterea de a interveni direct in guvernul regional al Cataloniei, putand sa-l forteze sa renunte la referendum.  

Acest lucru s-ar putea face prin trimiterea de forte politienesti sau prin suspendarea autoritatii executivului regional.


Citeste mai multe despre   






















5612 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    Partidele de stanga care conduc Catalonia.. (Vineri, 9 iunie 2017, 13:59)

    Idealistu [utilizator]

    Nu sunt nationaliste si extremiste ? Ca si cel din Scotia ?
    Sau nu se pune, cand sunt partide de stanga ?
    Cat priveste bogatia regiunii, cu exceptia turismului, restul este nesemnificativ. In timpul crizei din 2008 -2009 au stat bine mersi pe banii dati de guvernul spaniol.
    • +2 (4 voturi)    
      asa este (Vineri, 9 iunie 2017, 14:56)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      Banca Centrala a Spaniei a imprumutat Banca Cataluniei cu sute de miliarde de euro in 2008-2009 ca sa nu intre in colaps...atunci catalanii nu mai ziceau nimic de independenta. Taceau ca mieluseii ca daca li se taiau fondurile de la Madrid, intrau in incetare de plati sau faceau foamea...Nu ma asteptam sa fie asa de ipocriti ca, imediat ce trece criza, sa ceara din nou independenta.
      Banca Spaniei nu trebuia sa le dea banii...sa ii lase sa intre in incetare de plati, cu banci catalane in faliment, si sa ii vezi ce se linisteau. Asa se intampla, pe cine nu lasi sa moara nu te lasa sa traiesci...
    • -1 (3 voturi)    
      Ha ha ha (Vineri, 9 iunie 2017, 15:27)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      Prost sau prost informat ? Catalunia este ca economie cea mai puternica regiune a Spaniei cu industrie alimentara, energie, elctronica, transporturi, etc. Ca sa nu fie afirmatie in vant http://catalonia.com/en/catalonia-barcelona/catalonia-barcelona/Catalonia-facts-figures.jsp/ GDP cam 220 MEUR
    • 0 (4 voturi)    
      extremiste? (Vineri, 9 iunie 2017, 15:37)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      De ce extremiste? O regiune din Spania vrea sa devina tara independenta. Ce e extremist in asta. Nationalist? Aici iar nu vad problema
    • 0 (2 voturi)    
      ba da (Vineri, 9 iunie 2017, 16:13)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      stingistii aducatori de maimute de la barcelona si cei la fel ca ei ai madamei sturion din scotia e buni , maica, ca e neocomunisti trendy si cool. Liga nordului in schimb e cih, ca e de dreapta si nu e bine.
      • 0 (2 voturi)    
        Poate prinde idei și UDMRul... (Vineri, 9 iunie 2017, 17:47)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        ...că trebuie să apese pedala marxist-culturală și sigur va obține autonomie/independență.
  • +2 (4 voturi)    
    Nu e nimic nou (Vineri, 9 iunie 2017, 14:03)

    cato [utilizator]

    Au fost mai multe referendumuri pentru independenta Cataloniei, de exemplu in 2014. Acesta nu e semnificativ diferit de celelalte.
  • +2 (2 voturi)    
    De acord cu conditia (Vineri, 9 iunie 2017, 17:29)

    banel [utilizator]

    Sa produca singuri serviciile de care au nevoie.
  • 0 (2 voturi)    
    Benvingut, Catalunya! (Vineri, 9 iunie 2017, 21:14)

    MichiuStefan1 [anonim]

    Este dreptul oricarui popor sa-si decida singur viitorul!De ce nu s-ar aplica si catalanilor-sunt o natiune distincta, cu limba si cultura proprie.Sunt exagerari privind dependenta Cataloniei fata de Madrid- as spune mai curand invers, participarea Cataloniei la PIB -ul Spaniei depaseste cu mult aportul celorlalte regiuni.Iar aluzia la zonele maghiare din Romania, este incorecta-maghiarii au o tara a lor, daca nu se simt confortabil in Romania, nu-i retine nimeni cu forta!Cand s-au separat Cehia si Slovacia, nu s-a mai inflamat nimeni!
    Daca vor vota independenta, eu le spun:Benvingut, Catalunya!