Musulmanii din Australia cer refugii in care tinerii sa poata dezbate subiecte “incendiare”

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 8 iunie 2017, 14:45 Actualitate | Internaţional

Un consiliu islamic din Australia a solicitat crearea unor "refugii", unde tinerii musulmani sa isi poata exprima fara teama puncte de vedere "incendiare", argumentand ca acestia sunt supravegheati tot timpul si din acest motiv creste numarul problemelor psihice si tensiunile familiale, informeaza AFP. Autoritatile au denuntat apelul ca fiind perturbant si de nedorit.

Intr-o petitie adresata unei comisii de ancheta parlamentara privind libertatea religioasa, Consiliul islamic al statului Victoria a explicat ca aceste zone ar putea fi finantate din fonduri publice pentru programele de combatere a terorismului si anti-extremist.

Prin aceste fonduri s-ar putea "realiza spatii sigure unde tinerii musulmani care au nevoie urgenta sa se intalneasca sa discute o serie de subiecte in termeni emotionali",  si  "... in care acestia ar putea fi sinceri si sa poata utiliza termeni care, in spatiul public, ar fi considerati incendiari".

Primul-ministru al statului Victoria, Daniel Andrews, a spus ca a fost "foarte tulburat" de aceasta idee.

"Nu exista nici o cale sigura de a lansa in tirade impotriva Occidentului", a declarat el presei. "Nu exista nici o cale sigura de a lansa tirade impotriva valorilor care ne sunt dragi". 


"Sunt foarte tulburat de sugestia ca am putea avea spatii in care oamenii s-ar putea arata extremisti in contextul unui program de deradicalizare. Acest lucru nu are absolut nici un sens pentru mine", a adaugat premierul.

El a exclus orice finantare a acestui tip de initiativa.

Consiliul islamic a sustinut ca cresterea discursurile de extrema dreapta au dus la "un climat de supraveghere a familiilor noastre".

"Tinerii musulmani in special sunt supravegheati peste tot, in fiecare zi, si incep sa internalizeze acaeasta supraveghere sapte zile pe saptamana, exista mai multe si mai grave probleme de sanatate mintala in randul multor musulmani, care creste tensiunile familiale".


Citeste mai multe despre   























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

3872 vizualizari

  • +28 (32 voturi)    
    Daaa (Joi, 8 iunie 2017, 15:01)

    mitg [utilizator]

    Au facut si in Olanda, iar in doi ani au devenit adevarate locuri de distrugere si mizerie.
    In unele tari au devenit chiar locuri unde jihadistii ajung sa incerce sa recruteze tineri musulmani.
    • +2 (8 voturi)    
      In Australia sunt tinuti sub capac (Joi, 8 iunie 2017, 18:09)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Si li se vara pe gat sistemul de valori australian. Cred si eu ca ar vrea sa bata sau sa violeze o femeie sau sa injunghie un crestin, sau macar sa vorbeasca de asta.Asta trecand pe langa faptul ca femeile si non-musulmanii sunt vazuti ca fiinte non-umane sau animale vorbitoare.
      Asa ar trebui sa fie tinuti si in Europa.
  • +12 (20 voturi)    
    Serios?! (Joi, 8 iunie 2017, 15:10)

    Robin_W [utilizator]

    Toata lumea cere si cere si musulmanii cer cel mai mult! De ce? Ce ofera ei in schimb?

    Cer si eu!
    Sa se creeze spatii special izolate, sigure si blindate unde tinerii musulmani sa poata practica Allahu'Akbar cu veste explosive sau incendiare si cutite de taiat porci...
  • +13 (21 voturi)    
    stresul la musulmani (Joi, 8 iunie 2017, 15:15)

    strelka [utilizator]

    Pai daca sint asa de stresati si nu le convine situatia cine ii tine cu forta in intr-o tara pe care o considera opresiva ? Cind libertatea celui de linga tine iti incalca o libertate a ta, cel care are o trebuie corectat NU esti tu. Nu e ciudat ca dintre toate religiile DOAR musulmanii se simt discriminati in aceasta tara ? Ceva pute aici si orice om cu bun simt poate vedea asta.
  • +12 (18 voturi)    
    Si (Joi, 8 iunie 2017, 15:16)

    CezarN [utilizator]

    Cati musumani pleaca din Australia in Arabia Saudita sau Iran?
    Sa ajunga Australia sa planga dupa musulmani cum plngem doi dupa doctori. :))
  • +7 (17 voturi)    
    musulmanii " cer"! (Joi, 8 iunie 2017, 15:17)

    Francisc 1 [utilizator]

    si prostii , in numele pacii sociale,dau! fara sa se gandeasca de doua ori la consecintele pe termene lung!
  • +11 (19 voturi)    
    Vor refugii? (Joi, 8 iunie 2017, 15:22)

    taro [utilizator]

    Ce ar fi daca s-ar intoarce inapoi in tarile arabe de unde au plecat?

    Au emigrat in tari construite pe baza valorilor civilizatiei occidentale si democratice. Ori adopta aceste valori ori pleca inapoi.

    Nu merge sa traiesti cultura medievala si cu bunastarea secolului XXI...
  • +10 (14 voturi)    
    Sper sa nu o faca (Joi, 8 iunie 2017, 15:40)

    Milka Man [utilizator]

    Daca acele subiecte "incendiare" nu sunt legate de planurile musulmanilor de a cuceri lumea si a-si impune doctrinele de acum 1000 de ani, atunci nu au de ce sa se teama. Daca nu le convine, se pot duce in Franta, ca acolo pot sa faca absolut orice pentru ca nimenu nu se baga (cine a vizitat St. Denis din Paris, stie la ce ma refer).
  • +8 (16 voturi)    
    asa da (Joi, 8 iunie 2017, 16:03)

    ella111 [utilizator]

    Australia chiar e o tara de la care ar fi trebuit s aia exemplu si europenii nostril spalati pe creier in genstionarea refugiatilor...
    din pacate pentru Europa e prea tarziu.
    Suntem in razboi civil si in curand nu va mai conta...
  • +16 (22 voturi)    
    babaietz (Joi, 8 iunie 2017, 16:09)

    rakkone [utilizator]

    Oricand gasiti ceva cu care nu puteti trai in Europa, in Australia, in America, oricand vi se pare ca sunteti marginalizati, ca nu vi se da dreptul sa purtati burka sau sa va insurati cu copile de 12 ani, oricand vi se pare ca magarii din jur fac misto de cel mai important lucru din viata voastra si anume de islam, PLECATI!! PLECATI, BA BAIETI, Nordul Africii va asteapta, Orientul Mijlociu plange dupa voi, chiar si prin extremul orient mai e loc, nu mai stati sa suferiti atatea nedreptati printre cruciati! Serios, daca voi sunteti limbrici, nu trebuie sa transformati orice in jur intr-un shithole doar ca sa va simtiti ca acasa, duceti-va la voi in shithole unde aveti toate conditiile deja pregatite.
  • +10 (16 voturi)    
    dar ceva expulzare (Joi, 8 iunie 2017, 17:22)

    Bazil [utilizator]

    din Australia nu doresc?
  • +5 (7 voturi)    
    Baieti buni (Joi, 8 iunie 2017, 18:51)

    vasilesicoe [utilizator]

    Dracul e rau ! Valea , la ei casa si sa dezbata subiecte "incendiare"