UPDATE VIDEO Dublu atac la Teheran, in parlament si la mausoleul lui Khomeini / Un oficial iranian spune ca sunt cel putin 12 morti / ISIS a revendicat atentatele

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 7 iunie 2017, 9:38 Actualitate | Internaţional

Atac in parlamentul iranian
Foto: Twitter
Mai multi barbati au efectuat un raid in parlamentul iranian si au declansat un atac sinucigas cu bomba la mausoleul ayatollahului Khomeini miercuri in Teheran, ucigand pana la sapte persoane in dublul atac ce a avut loc in inima Republicii Islamice, scrie presa iraniana, citata de Reuters. Ministerul pentru informatii iranian a transmis ca fortele de securitate au arestat “o echipa terorista” ce planuia un al treilea atac. Statul Islamic a revendicat atentatele. Daca se confirma, ar fi primele atacuri ale fanticilor din gruparea sunnita in interiorul tarii shiite.

UPDATE 13.59 Seful serviciilor de urgenta a declarat la televiziunea de stat ca cel putin 12 persoane au murit.  

Tot IRIB a transmis si ca incidentul din parlament s-a incheiat si patru atacatori sunt morti. Initial se vorbea de doar trei atacatori

UPDATE 13.48 Agentia de presa AMAQ a publicat un video cu un atacator in interiorul parlamentului iranian. 

ATENTIE, imagini cu impact emotional:



UPDATE 12.25 Statul Islamic a revendicat atacurile, potrivit agentiei de presa a gruparii, AMAQ.

UPDATE 12.05 Ministerul pentru informatii iranian afirma ca atacurile au fost desfasurate grupari teroriste si ca membrii unui al treilea grup au fost arestati inainte sa-si poata desfasura atacul

UPDATE 11.51 Un atacator si-a detonat vesta exploziva la mausoleul lui Khomeini, unul a fost ucis de fortele de securitate, iar restul atacatorilor au fost arestati, a declarat guvernatorul Teheranului la televiziunea de stat IRIB.  

Hossein Hashemi a spus ca un muncitor a fost ucis in atacul de la mausoleu si mai multi au fost raniti.



UPDATE 11.07 Sapte oameni au fost ucisi in atacul de la parlamentul iranian, iar patru sunt ostatici, afirma Tasnim, care citeaza surse de la fata locului. Agentia de presa precizeaza ca informatiile nu au fost confirmate de fortele de securitate. 

Tasnim scrie si ca echipa de salvare a ostaticilor din Garzile Revolutionare a ucis unul dintre atacatori in parlament.

“Eram in parlament cand au inceput impuscaturile. Toata lumea era socata si speriata. Am vazut doi barbati tragand la intamplare”, a declarat Reuters un jurnalist care a cerut sa nu i se publice numele.

UPDATE 10.18 Parlamentarul Elias Hazrati a afirmat, potrivit televiziunii de stat, ca trei atacatori, unul cu un pistol si doi cu arme de asalt AK-47 au atacat parlamentul. 

Agentia ISNA citeaza o sursa anonima ce a spus ca atacatorul de la mausoleul lui Khomeini s-a aruncat in aer.

UPDATE 09.59 Un barbat inarmat a deschis focul la mausoleul ayatollahului Khomeini din sudul Teheranului si a ranit mai multi oameni, informeaza agentia semi-oficiala Fars. Ayatollahul Ruhollah Komeini este cel care a lansat revolutia islamica in 1979.

UPDATE 09.53 Un paznic a fost ucis de focurile de arma, potrivit Tasnim.

Agentia iraniana semi-oficiala Tasnim scrisese initial ca paznicul si alte doua persoane au fost ranite.

Identitatea si motivul atacatorului sunt inca neclare, noteaza Tasnim. 

Martorul a declarat Reuters ca forte de securitate au fost masate in interiorul si in afara parlamentului si ca incidentul s-a incheiat.


Citeste mai multe despre   






















14150 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    Oare cine sa sa fie? (Miercuri, 7 iunie 2017, 11:31)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Ori sunt teroristi sunniti care transmit un „mesaj de pace” siitilor, ori sunt niste iranieni care s-au saturat de mulahi si de fundamentalism. Unii isi mai aduc aminte cum era pe vremea sahului sau au auzit povesti de la parinti si bunici. In plus, chiar daca exista cenzura oamenii nu sunt rupti de restul lumii, mai afla si ei cum se traieste in alte parti.
    Sper sa fie varianta 2, dar tare ma tem ca e varianta 1, cea cu „mesajul de pace” si s-ar putea sa iasa mare circ prin Golful Persic.
    • +19 (19 voturi)    
      Ura intre musulmanii suniti si siiti (Miercuri, 7 iunie 2017, 12:09)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      E un conflict inceput in urma cu peste 1300 de ani, in urma asasinarii varului lui mahomed, "profetul" Ali, intr-o localitate din Irakul de astazi.

      "Shia" inseamna "partizan" (al acelui Ali care se proclamase "profet", o blasfemie pentru "suniti"), iar "sunit" inseamna "pastrator al traditiei" (in sens strict coranic medieval).

      Shiitii sunt majoritari in Iran (peste 90%), Irak (peste 60%) si micul Bahrein, iar in unele tari constitutie minoritati importante: Liban-unde au Hezbollahul, Siria-unde sunt la putere (prin ramura "alauita" a familiei Assad), Arabia Saudita (10-15% din populatie), Yemen (unde controleaza mare parte a teritoriului si sunt in razboi direct cu o coalitie militara sunita din Golf), Pakistan, Afganistan, Azebaidjan, Tadjikistan, etc.

      Conflictele intre aceste ramuri ale islamului sunt permanente si violente, peste tot in lumea islamica, in ultimii ani asistam la razboaie civile si masacre teroriste (in special din partea sunitilor jihadisti).

      Atacul de azi poate fi un eveniment terorist sunit sau un act de gherila al separatistilor din Balucistan (mai putin probabil la Teheran, ei actioneaza des pe propriul teritoriu de la frontiera cu Pakistanul).

      Daca e vorba de jihadismul sunit, e inca o dovada ca nici un stat, inclusiv musulman si sustinator al distrugerii Occidentului vazut ca civilizatie "iudeo-crestina", nu e la adapost de barbaria sunita extremista.

      Iranul e considerat o tinta legitima pentru extremistii musulmani suniti, sustinuti financiar si logistic in principal de catre Arabia Saudita si Qatar.

      Pe langa razboiul cu jihadistii suniti, din cauza acceptarii imigratiei ilegale din Africa de Nord si Orientul Mijlociu, Europa risca sa importe pe teritoril sau alt razboi, cel intre suniti si siiti.
      • +2 (4 voturi)    
        OK (Miercuri, 7 iunie 2017, 16:39)

        YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        Stiu istoria conflictului dintre cele 2 ramuri musulmane, dar multumesc pentru rezumat. E bine ca l-ai facut, ca sa priceapa si alti cititori cum stau lucrurile prin zona respectiva.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu s-a proclamat profet (Miercuri, 7 iunie 2017, 16:52)

        Mihail4321 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        Adeptii lui il considera succesorul legitim al Profetului, deci din punctul lor de vedere cei trei califi anteriori ar fi uzurpatori.
        A fost omorat in Kufa.
        • 0 (2 voturi)    
          Multi experti in islam... (Joi, 8 iunie 2017, 2:37)

          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Mihail4321

          Toti au citit coranul inainte de a citi mai intai Cartea lor Sfanta, Biblia...pentru cineva nascut intr-o familie crestina si botezat, mi s-ar fi parut normal ca inainte de a citi si a se documenta despre alte religii sa se fi documentat in prealabil despre propria sa religie... pentru un ateu, mi s-ar fi parut macar decent din partea lui ca inainte sa se lanseze in defaimari penibile si tendentioase la adresa Crestinismului, sa citeasca si ceea ce scrie in Biblie ci nu numai ce scrie in alta parte. Si asta pentru a avea perspectiva de ansamblu, echidistanta ci nu partinitoare din startul ei...
          • +1 (1 vot)    
            Unde este defaimarile in comentariul (Joi, 8 iunie 2017, 12:08)

            Mihail4321 [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

            meu?
            Si de unde rezulta ca ma dau expert in Islam?
            Poate am citit si Biblia, si Coranul, plus altele.
            Poate m-am nascut intr-o familie shinto sau confucianista.
            • 0 (2 voturi)    
              nu ma refer la tine... (Joi, 8 iunie 2017, 13:16)

              press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Mihail4321

              in mod direct. Tu decat mai determinat sa aduc vorba despre subiect...
              • 0 (0 voturi)    
                erata... (Joi, 8 iunie 2017, 13:37)

                press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

                m-ai determinat...
                • +1 (1 vot)    
                  Cum... (Joi, 8 iunie 2017, 20:56)

                  High [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

                  ... tot ai făcut o erată, mă așteptam să îndrepți și penibilul „decât” cu firescul și corectul, în context, „doar”.
                  • 0 (0 voturi)    
                    corect!... (Joi, 8 iunie 2017, 23:11)

                    press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui High

                    am recitit si intradevar suna ca naiba. merci!...
                • 0 (0 voturi)    
                  erata la...erata (Joi, 8 iunie 2017, 23:56)

                  press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

                  "Tu doar mai determinat..."
    • +5 (7 voturi)    
      nici nici (Miercuri, 7 iunie 2017, 12:12)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      baietii din isis. iranul este membru al coalitiei anti stat islamic. sprijina siria impotriva statului islamic.
    • -8 (14 voturi)    
      întotdeauna (Miercuri, 7 iunie 2017, 12:23)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      este varianta 3.
      • +2 (4 voturi)    
        Care? (Miercuri, 7 iunie 2017, 15:28)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Poate-mi formulezi acea a treia varianta. Daca nu este nimeni in stare sa o formuleze, atunci nu exista.
        Sau, in viziunea unora, varianta este ca intotdeauna americanii sunt de vina?
  • +7 (9 voturi)    
    Razboiul sunnito-siit (Miercuri, 7 iunie 2017, 11:36)

    xolv [utilizator]

    ultima faza
    • +5 (5 voturi)    
      evident (Miercuri, 7 iunie 2017, 13:23)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      cu 3 turbati atacand un punct strategic.intelegi?

      tinta e qatar.look it up
  • +8 (18 voturi)    
    Parca Iranul sustinea terorismul (Miercuri, 7 iunie 2017, 12:46)

    banel [utilizator]

    Cel putin asa ne explica Arabia Saudita, dupa vizita lui Trump.
    Cam ciudat, la fel de ciudat cum tarile astea din gasca Arabiei Saudite sunt evitate de ISIS...care sunt sunni, la fel ca si arabii care ii dusmanesc pe shia, adica in general Iranul....complicata treaba la astia.

    Puteti sa ma injurati, dar religia este cea mai cretina inventia a omului. De mii de ani ne omoram in numele ei si, cu toate ca civilizatia a evoluat, la capitolul asta tot in evul mediu am ramas.
    • +6 (14 voturi)    
      razboaiele "religioase" nu prea exista (Miercuri, 7 iunie 2017, 13:44)

      varu_maftei [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Nu te injuram, dar sa stii ca razboaiele "religioase" nu prea exista.
      Razboaiele cu pretext religios pe de alta parte, e plina lumea de ele.
      Dar motivele reale au fost mereu si mereu resursele, puterea geo-politica si financiara/comerciala.
      La fel si aceste conflicte se invart in jurul zacamantului de gaz natural din golful persic (cel mai mare din lume) detinut de Qatar in majoritate, si o parte de Iran.
      Qatar este cel mai mare exportator de gaz natural 30% din exportul global.
      Qatar a sustinut rebelii din Siria cu circa 3 miliadre de dolari, pt a putea construi o conducta prin Siria Turcia spre Europa. Intre timp a inteles ca Rusia nu va permite asta si a renuntat la idee.
      Sauditilor nu le convine asta, si ei au investit contra lui Assad, mai mult decat Qatar. Nu le convine pentru ca, de facto, retragerea Qatar din proiect da unde verde conductei Iran Siria Europa, care este "permisa" de Rusia, iar Iran este dusmanul sauditilor.
      Si sigur mai sunt mule alte dedesupturi care nu sunt pentru amarati ca noi.
    • +2 (4 voturi)    
      Nu neaparat (Miercuri, 7 iunie 2017, 15:19)

      Getodac_ [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Comunismul este o ideologie ateista, iar in numele lui au fost omorati milioane de oameni.

      Nazismul este un exemplu de ideologie care a avut la baza nationalismul extrem. Nazistii sunt considerati campioni la uciderea in masa.

      Religia reprezinta doar unul din multe alte pretexte pentru a ucide.

      Totusi, asa cum nazismul si comunismul au fost scoase in afara legii in numeroase tari, poate si anumite religii militante ar trebui sanctionate mai sever.

      Eu ma tem mai degraba de naivitatea noi ideologii PC, care e plina de contradictii si practic blocheaza libertatea de exprimare si implicit dialogul in lumea occidentala, dialog care ar putea conduce la identificarea de solutii mai bune pentru anihilarea extremismului.
  • +6 (6 voturi)    
    Probabil un raspuns (Miercuri, 7 iunie 2017, 13:25)

    geo.lex [utilizator]

    la izolarea Qatarului. Se incearca externalizarea conflictului intern sunit intr-un conflict siit-sunit.
  • +2 (2 voturi)    
    Aflasera (Miercuri, 7 iunie 2017, 15:27)

    Daia Oienologu [utilizator]

    Ca in parlament urma sa se discute legea salarizarii.
  • +5 (7 voturi)    
    Sunitii protejati de SUA sunt niste sfinti (Miercuri, 7 iunie 2017, 16:35)

    jackalphonse [utilizator]

    sau se sfintesc prin foc si bombe.
    Dupa plecarea lui Trump de acolo, asta este al dpoilea eveniment de cotitura care are loc. Primul a fost acuzarea Qatarului.
    Se pare ca Trumpe a facut niste planuri cu Arabia Saudita si acum incep sa se desfasoare.
  • +3 (3 voturi)    
    Suntem alături de frații noștri indo-europeni (Miercuri, 7 iunie 2017, 17:56)

    Nyk1 [utilizator]

    Din toate atacurile terorist-islamice de până acum, nu s-a înregistrat niciun atac terorist șiit în vreo capitală europeană. În ciuda faptului că israelienii sau americanii (cum ar fi John McCain) ne reamintesc constant că Iranul este cel mai mare sponsor al terorismului, cu toate că faptele demonstrează contrariul.

    Iranul (Persia) diferă de restul lumii islamice nu doar prin varietatea de islam practicată, ci și prin originile lor ca popor. Deși din Orientul Mijlociu, ei sunt un popor indo-european care au mai multe în comun cu noi, europenii, decât cu popoarele semite din jur, atât ca trăsături fizice cât și ca limbă și mentalitate. De aceea nu veți găsi niciun terorist persan nicăieri. Iar limba persană (farsi) se aseamănă mai mult cu engleza decât cu araba, în ciuda alfabetului:

    Daughter: Dokhtar
    Father: Pedar
    Door: Dar
    Mother: Maadar
    • 0 (0 voturi)    
      Scuze! (Miercuri, 7 iunie 2017, 19:09)

      Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Care „popoarele semite din jur”?
  • +1 (1 vot)    
    Lume noua! (Joi, 8 iunie 2017, 7:28)

    Crioan [utilizator]

    In noua lume de dupa Revolutie, se pare ca nu mai sunt valabile proverbele din batrani!
    Eu stiam pe acesta:

    "Corb la corb nu-si scoate ochii"

    De ce ataca Daesch pe irnaieni?! Sunt ei necredinciosi, crestini?! Bombardeaza Iranul fortele statului islamic?!

    La noi in Europa reprezentantii Religiei Pacii se detoneza pentru ca nu le place decadenta occidentala, dar la Teheran ce ii deranjeaza?!
    • +1 (1 vot)    
      Ataca pe toti cei care nu sunt ca ei (Joi, 8 iunie 2017, 12:11)

      Mihail4321 [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

      atat sunniti (din alte madhab), shiiti, crestini, atei, yazidi, etc etc.
      Majoritatea iranienilor sunt shiiti.